Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 04:59:10 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τί πιστευετε για τον χρυσο το 2014 ?
Θα αυξηθει κι'αλλο - 173 (39%)
Θα εχει πτωση - 77 (17.3%)
Θα παραμεινει σταθερος - 44 (9.9%)
Δεν μπορω να αποφασισω - 21 (4.7%)
Σαφως ειναι η καλυτερη επενδυση - 114 (25.7%)
Δεν τον εμπιστευομε καθολου - 15 (3.4%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 330

Σελίδες: 1 ... 80 81 [82] 83 84 ... 148
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΟΣ!! ΔΥΝΑΤΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ Η ΟΧΙ??  (Αναγνώστηκε 771977 φορές)
0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #1215 στις: Ιούλιος 26, 2013, 09:42:30 πμ »

εγω πιστεύω πως την επόμενη πενταετία που θα εμφανιστούν οι εξωγήινοι, ο χρυσός θα φτάσει σε αφάνταστα ύψη.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #1216 στις: Ιούλιος 26, 2013, 09:58:46 πμ »

Καλα ολα αυτα αλλα δεν υπολογιζεις και τον χρονο,δηλ.σε ενα χρονο μπορει να παει στα 800 ,σε δεκα χρονια ομως??? μπορει 3000 η και πιο πανω   κοιτα λιγο την ιστορια,εγω πιστευω ομως πως κανεις δεν ξερει τι πραγματικα θα γινει ,π.χ. ενα παγκοσμιο μεγαλο γεγονος,δεν λεω πολεμους η καταστροφες αλλα κατι αλλο,
δηλ,αν δεις ποσο ειχε ο χρυσος πριν το 1940 και μετα το 1945 θα καταλαβεις τι λεω αλλα και σε αλλες μεγαλες κρισεις(ας το πω ετσι)π.χ πετρελαικες,ενεργειακες ,οικονομικες η αληθεια ειναι πως  ολοι ειναι μπερδεμενοι ,περιμεναν καταστροφες αλλα δεν εγιναν  .Παντως οι αγοραστες  χρυσου (εννοω τα καταστηματα) ζητουν και διαφημιζουν πως αγοραζουν χρυσο και αυτοι που εχουν δυσκολα πουλανε,δεν νομιζω πως δεν πουλανε λογω τιμης η περιμενουν να ανεβει, δεν μπορω να το εξηγησω

Να τα πάρουμε ένα ένα τα πράγματα.
Με 3000$ το μέταλλο η λιρίτσα χαλαρά τότε θα έχει 1000 ευρώ και επειδή το ευρώ δεν είναι δραχμή τα εισοδήματα του καθενός δεν θα είναι τότε τεράστια,ποιός λοιπόν θα αγοράζει τότε σε αυτήν την τιμή.
Οσο αναφορά τα καταστήματα και εγώ θα έκανα διαφήμιση εάν αγόραζα σε ξεφτίλα τιμή και πουλούσα άστα να πάνε.
Οσο αναφορά αυτούς που δεν πουλάνε νομίζουν ότι θα ξαναγίνει αυτό που έγινε ελπίζουν και περιμένουν,δυστυχώς αυτή η κρίση ήταν ιδιαίτερη (με αποτελέσματα ενός πολέμου} και το μέταλλο τερμάτισε στα 1900$ περίπου.
Τί χειρότερο μπορούμε να δούμε από αυτό που βιώνουμε παγκοσμίως για να δούμε το μέταλλο 3000$ άς σοβαρευτούμε λιγάκι.
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #1217 στις: Ιούλιος 26, 2013, 10:21:11 πμ »

Συμφωνω απολυτα με τα παραπανω.Εγω προσωπικα πιστευω πως το μεταλλο εκανε αυτη τη σημαντικη διορθωση προκειμενου να γεμισουν καλα τα αμπαρια τους οι τραπεζες και οχι μονο εφοσον ειναι ολοφανερο πως η παγκοσμια οικονομια δεν παει καθολου καλα.Δεν ξερω εχθες αν ακουσατε πως το ΔΝΤ ετοιμαζεται να αποχωρησει απο την Ελλαδα οσον αφορα την οικονομικη ενισχυση με οτι αυτο συνεπαγεται.Κι ετσι τι ειχανε τι χασανε αυτοι που αγοραζουν τονους χρυσο.
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1218 στις: Ιούλιος 26, 2013, 12:51:00 μμ »

μουαγιέ

μουαγιέ-ν (με "ν" στο τέλος, αλλιώς πάς για συνεργείο...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός)

Δυο πραγματάκια για τον χρυσό: άλλο Συλλέκτης, άλλο επενδυτής (και άλλο μίξη των δύο).

Αν κάποιος κοιτάει την συλλεκτική πλευρά δεν έχει καμία σημασία η τιμή του χρυσού.
Αν κάποιος κοιτάει την επενδυτική πλευρά δεν έχει καμία σημασία η συλλεκτικότητα.
Αν κάποιος κοιτάει και τα δύο ρωτήστε κανα-δύο από εδω μέσα να δείτε τί τραβάνε !!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός.

Γεγονός είναι ότι αν "παίζεις" με τον χρυσό όπως στο χρηματιστήριο... τότε έχεις τις ίδιες πιθανότητες με το χρηματιστήριο... Στριφογύρισμα ματιών  Αν τον κοιτάς ώς αποταμίευση, μάλλον κερδισμένος βγαίνεις...

ΥΓ. Είπα σε κάνα δύο γνωστούς στα 1250 δολλάρια, "ρε πάρε καμια λίρα ΤΩΡΑ, μπορεί να πέσει κι άλλο ο χρυσός αλλά πόσο? Σε κάθε περίπτωση θα τις έχεις πάρει σε "συμπαθητική" τιμή, και δώστες όταν ξανανέβει πάνω από 1500..." 

Τώρα μου κλαίγονται και ψάχνουν να πάρουν....
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #1219 στις: Ιούλιος 26, 2013, 01:02:02 μμ »




ΥΓ. Είπα σε κάνα δύο γνωστούς στα 1250 δολλάρια, "ρε πάρε καμια λίρα ΤΩΡΑ, μπορεί να πέσει κι άλλο ο χρυσός αλλά πόσο? Σε κάθε περίπτωση θα τις έχεις πάρει σε "συμπαθητική" τιμή, και δώστες όταν ξανανέβει πάνω από 1500..." 

Τώρα μου κλαίγονται και ψάχνουν να πάρουν....
[/quote]

Εάν κατάλαβα καλά βλέπεις πάνω απο 1500$
Καλύτερα που κλαίγονται και δυστυχώς που ψάχνουν.
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1220 στις: Ιούλιος 26, 2013, 01:35:20 μμ »




ΥΓ. Είπα σε κάνα δύο γνωστούς στα 1250 δολλάρια, "ρε πάρε καμια λίρα ΤΩΡΑ, μπορεί να πέσει κι άλλο ο χρυσός αλλά πόσο? Σε κάθε περίπτωση θα τις έχεις πάρει σε "συμπαθητική" τιμή, και δώστες όταν ξανανέβει πάνω από 1500..."  

Τώρα μου κλαίγονται και ψάχνουν να πάρουν....


Εάν κατάλαβα καλά βλέπεις πάνω απο 1500$
Καλύτερα που κλαίγονται και δυστυχώς που ψάχνουν.

Το "βλέπω" είναι σχετικό... Εννοείται ότι θα πάει 1500, 1800, 2000.... Το θέμα είναι ΠΟΤΕ? (όχι ποτέ!)  Κλείσιμο ματιού

Σε πρώτη φάση θεωρώ ότι θα ξαναπέσει λίγο. Μετά για να ανέβει εκει πάνω χρειάζεται ένα παγκόσμιο γεγονός (Ευρώ, δολλάριο, πτώχευση, πόλεμος, ή πχ ανεργία στις ΗΠΑ... Κλείσιμο ματιού). Με τα σημερινά δεδομένα μάλλον πάμε για το 2014...

ΥΓ. Βέβαια το έχω ξαναπεί: στα τέλη του 2012 κάποιοι αναλυτές μίλαγαν για 2000 την ουγγιά το 2013. Τώρα ή το έκαναν γαργάρα (και να πάνε σπίτι τους...) ή κάτι ήξεραν... Είδομεν...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2013, 01:46:51 μμ από geopapai » Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1221 στις: Ιούλιος 26, 2013, 01:57:57 μμ »


Σε πρώτη φάση θεωρώ ότι θα ξαναπέσει λίγο. Μετά για να ανέβει εκει πάνω χρειάζεται ένα παγκόσμιο γεγονός (Ευρώ, δολλάριο, πτώχευση, πόλεμος, ή πχ ανεργία στις ΗΠΑ... Κλείσιμο ματιού). Με τα σημερινά δεδομένα μάλλον πάμε για το 2014...



Π.χ. http://www.newsbeast.gr/world/arthro/563090/tessera-kinezika-ploia-sta-diafilonikoumena-senkakou/ ...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
γατοφατσα
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #1222 στις: Ιούλιος 26, 2013, 06:36:06 μμ »

Καλα ολα αυτα αλλα δεν υπολογιζεις και τον χρονο,δηλ.σε ενα χρονο μπορει να παει στα 800 ,σε δεκα χρονια ομως??? μπορει 3000 η και πιο πανω   κοιτα λιγο την ιστορια,εγω πιστευω ομως πως κανεις δεν ξερει τι πραγματικα θα γινει ,π.χ. ενα παγκοσμιο μεγαλο γεγονος,δεν λεω πολεμους η καταστροφες αλλα κατι αλλο,
δηλ,αν δεις ποσο ειχε ο χρυσος πριν το 1940 και μετα το 1945 θα καταλαβεις τι λεω αλλα και σε αλλες μεγαλες κρισεις(ας το πω ετσι)π.χ πετρελαικες,ενεργειακες ,οικονομικες η αληθεια ειναι πως  ολοι ειναι μπερδεμενοι ,περιμεναν καταστροφες αλλα δεν εγιναν  .Παντως οι αγοραστες  χρυσου (εννοω τα καταστηματα) ζητουν και διαφημιζουν πως αγοραζουν χρυσο και αυτοι που εχουν δυσκολα πουλανε,δεν νομιζω πως δεν πουλανε λογω τιμης η περιμενουν να ανεβει, δεν μπορω να το εξηγησω

Να τα πάρουμε ένα ένα τα πράγματα.
Με 3000$ το μέταλλο η λιρίτσα χαλαρά τότε θα έχει 1000 ευρώ και επειδή το ευρώ δεν είναι δραχμή τα εισοδήματα του καθενός δεν θα είναι τότε τεράστια,ποιός λοιπόν θα αγοράζει τότε σε αυτήν την τιμή.
Οσο αναφορά τα καταστήματα και εγώ θα έκανα διαφήμιση εάν αγόραζα σε ξεφτίλα τιμή και πουλούσα άστα να πάνε.
Οσο αναφορά αυτούς που δεν πουλάνε νομίζουν ότι θα ξαναγίνει αυτό που έγινε ελπίζουν και περιμένουν,δυστυχώς αυτή η κρίση ήταν ιδιαίτερη (με αποτελέσματα ενός πολέμου} και το μέταλλο τερμάτισε στα 1900$ περίπου.
Τί χειρότερο μπορούμε να δούμε από αυτό που βιώνουμε παγκοσμίως για να δούμε το μέταλλο 3000$ άς σοβαρευτούμε λιγάκι.
Καταλαβαινω τι λες φιλε μου ,αλλα νομιζω πως δεν εχει σημασια ποσο θα φτασει η λιριτσα (1000 ευρω) η πιο πανω αλλα τι θα αγοραζεις με αυτη την λιριτσα ,ποσο θα επηρεασει την κατασταση ,μελοντικα ως μεσο συναλαγης  γιατι το εμποριο και οι αγορες μπορει να αρωσταινουν αλλα δεν πεθαινουν.
Καταγράφηκε
γατοφατσα
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #1223 στις: Ιούλιος 26, 2013, 06:54:11 μμ »

Αν βγουμε απο το ευρω   ,και πεσει μεγαλυτερη απαξιωση κλαφτα.Οταν λεω πως δεν πουλανε δεν μιλαω για αυτους που σκοτωνουν  οτι χρυσο εχουν για να ζησουν αλλα για επενδυτες και συλεκτες.
Οι μεν επενδυτες να επενδυσουν σε κατι αλλο οι δε συλεκτες να ξεφορτωθουν κατι που δεν θελουν για παρουν κατι αλλο. Ομως εδω χανουν χρηματα γιατι μπηκαν ψηλα και εκει, δεν πουλανε λες και περιμενουν να γινει κατι.Οπως γραφει και ο φιλος geopapai καλα τα λεει ο χρυσος σαν αποταμιευση ειναι σωστο(γνωμη μου).
Και να προσθεσω πως δεν θα αφησουν να πεσει στα 800 ,αν και το θελω πολυ και αν ειναι δυνατον να παει  πιο κατω ,αλλα δεν το βλεπω.
Καταγράφηκε
Hlias
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4



Προφίλ
« Απάντηση #1224 στις: Ιούλιος 31, 2013, 06:43:45 μμ »

Οπως γραφει και ο φιλος geopapai καλα τα λεει ο χρυσος σαν αποταμιευση ειναι σωστο(γνωμη μου).

Δεν νομίζω ποτέ κάποιος που επένδυσε σε χρυσό να βγήκε ζημιωμένος.
Απλά έχει αλλάξει η ιστορία και ο παγκόσμιος χάρτης κίνησής του.
Όταν στην Κατοχή κάποιοι είχαν απλά λίγες λίρες και τους τις έπαιρναν με αντάλλαγμα αλεύρι καταλαβαίνει κανείς την τεράστια υποτίμησή τους. Απλά ήταν το μόνο είδος αξίας. Οι "έξυπνοι" που τις μάζευαν βέβαια έφτιαξαν σπίτια. Στη σημερινή εποχή επειδή κανείς δεν ξέρει πως τα φέρνει η ζωή, ενα μέρος της όποιας περιουσίας αξίζει να είναι σε χρυσό. Υπάρχει και η εναλλακτική για πώλησή του στο εξωτερικό πρωτού τα φάνε οι εγχώριοι έξυπνοι.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1225 στις: Ιούλιος 31, 2013, 07:13:13 μμ »

Το να παρεις λίρες , να τις θαψεις στο χωραφι και λιγο πριν πεθανεις να τις δωσεις στα παιδια σου και τα παιδια να τις σκοτώσουν δεν ειναι επενδυση.

Επενδυω σημαινει τοποθετω ενα κεφαλαιο καπου για καποιο χρονικο διαστημα και μετα το περας του χρονου ή και κατα τη διαρκεια επανεπενδύω ή casharω. Με αυτό το πρίσμα υπαρχουν πολλοί χαμένοι απο την αγορα χρυσού . Και φυσικά πολλοι κερδισμενοι. Αυρή είναι η αλήθεια φίλε μου.

Βασιλης.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #1226 στις: Ιούλιος 31, 2013, 08:14:48 μμ »

Το να παρεις λίρες , να τις θαψεις στο χωραφι και λιγο πριν πεθανεις να τις δωσεις στα παιδια σου και τα παιδια να τις σκοτώσουν δεν ειναι επενδυση.

Επενδυω σημαινει τοποθετω ενα κεφαλαιο καπου για καποιο χρονικο διαστημα και μετα το περας του χρονου ή και κατα τη διαρκεια επανεπενδύω ή casharω. Με αυτό το πρίσμα υπαρχουν πολλοί χαμένοι απο την αγορα χρυσού . Και φυσικά πολλοι κερδισμενοι. Αυρή είναι η αλήθεια φίλε μου.

Βασιλης.
+100
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
athanas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 592


🖖🏻


Προφίλ
« Απάντηση #1227 στις: Αύγουστος 01, 2013, 03:22:10 πμ »

+10000000
Καταγράφηκε
γατοφατσα
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #1228 στις: Αύγουστος 01, 2013, 10:03:14 πμ »

Δυστυχως οτιδηποτε αφησεις στα παιδια σου θα το σκοτωσουν(εις υγειαν του κοροιδου πατερα τους).
Οσο για τις λιρες στην κατοχη φυσικα και υποτιμηθηκαν,αφου αξια δεν ειχε ουτε η ζωη,οπως και τιποτα αλλο.
Σε τελικη ολα ειναι ματαια οπως εγραψε καποιος εδω,απλα συζυταμε .
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1229 στις: Αύγουστος 01, 2013, 11:28:26 πμ »

Το να παρεις λίρες , να τις θαψεις στο χωραφι και λιγο πριν πεθανεις να τις δωσεις στα παιδια σου και τα παιδια να τις σκοτώσουν δεν ειναι επενδυση.

Επενδυω σημαινει τοποθετω ενα κεφαλαιο καπου για καποιο χρονικο διαστημα και μετα το περας του χρονου ή και κατα τη διαρκεια επανεπενδύω ή casharω. Με αυτό το πρίσμα υπαρχουν πολλοί χαμένοι απο την αγορα χρυσού . Και φυσικά πολλοι κερδισμενοι. Αυρή είναι η αλήθεια φίλε μου.

Βασιλης.

+1000 Βασίλη!

Αυτό δεν είναι επένδυση, είναι μία μορφή ασφάλειας. Και υπάρχουν και πολλοί χαμένοι στην αγορά χρυσού - (αυτοί που νόμισαν ότι θα πλουτίσουν εύκολα... Πχ. Σκεφτείτε κάποιον που στις αρχές του 2012 άρχισε να αγοράζει χρυσό... Μέχρι τα τέλη του 2012 ήταν όλα θαύμα! Τώρα??? μπορεί να είναι 20% κάτω από ότι πλήρωσε...)
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
Σελίδες: 1 ... 80 81 [82] 83 84 ... 148
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences