Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 12:45:12 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τί πιστευετε για τον χρυσο το 2014 ?
Θα αυξηθει κι'αλλο - 173 (39%)
Θα εχει πτωση - 77 (17.3%)
Θα παραμεινει σταθερος - 44 (9.9%)
Δεν μπορω να αποφασισω - 21 (4.7%)
Σαφως ειναι η καλυτερη επενδυση - 114 (25.7%)
Δεν τον εμπιστευομε καθολου - 15 (3.4%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 330

Σελίδες: 1 ... 77 78 [79] 80 81 ... 148
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΟΣ!! ΔΥΝΑΤΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ Η ΟΧΙ??  (Αναγνώστηκε 771928 φορές)
0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1170 στις: Ιούλιος 18, 2013, 02:57:05 μμ »

fίλε μεθόδιε δεν απορώ που λες να αναρτήσω λινκ μιας που επισημο λινκ δεν υπάρχει. Ολες οι εταιρείες εξόρυξης χρυσού λειτουργούν ημι-παράνομα. Αν δεν είσαι εμπορος χρυσού και δεν εχεις συμφέρον να υποστηρίζεις πως το κόστος εξόρυξης είναι 1200δολάρια /ουγγιά λες και στο στέκι υπάρχουν οι επενδυτές τύπου Σόρος που θα σου καθορίσουν την τιμή χρυσού σε ημερήσια βάση και αν δεν τους πεισεις να αγοράσουν θα καταστραφείς, δες το παρακάτω εξαιρετικό ντοκιμαντέρ

ΕΞΑΝΤΑΣ - Το άγγιγμα του Μίδα


Στα 24:14 λέει το στελεχος της εταιρείας εξόρυξης πως αν πάμε το κόστος στα 1200δολαρια / ουγγιά και ταυτόχρονα πεσει η χρηματιστηριακή τιμη του χρυσού , ΠΑΕΙ, ΚΛΕΙΣΑΜΕ.

ΑΡΑ??? Απορία Απορία

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1171 στις: Ιούλιος 18, 2013, 03:00:25 μμ »

Πρεπει να είναι κάποιος πολύ βλάκας και εντελώς άσχετος απο επιχειρήσεις αν νομίζει πως κάποιος επιχειρηματίας θα κάνει μία επενδυση εκατονταδων εκατομμυριων δολαρίων με υποδομές, μηχανηματα, εξειδικευμένη τεχνογνωσία , προσωπικό, εργάτες, και θα εξορύξει ολόκληρο βουνό λαδώνοντας υπουργούς, παρατρεχάμενους, πολεοδομίες, δασικές υπηρεσίες, κατοίκους για να το βουλώσουν και θα κερδίσει μόνο 10-15 % ..... ή βαλτός πρεπει ναναι ή βλάκας.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1172 στις: Ιούλιος 18, 2013, 03:04:13 μμ »

Ενταξει,πρακτικα δεν υπαρχει προβλημα.
Εγω σου λεω οτι αγοραζει κανεις λιρες με τον πιο επισημο τροπο, απο την ΤΤΕ δηλαδη και κρατουν ολα τα στοιχεια του κλπ.
Ε και λοιπον τι εγινε?
Το γεγονος οτι καποια στιγμη εκανες μια αγορα νομισματων δεν σε υποχρεωνει να τα εχεις στην κατοχη σου για την περιπτωση που η κυβερνηση,μεσα στην εισπρακτικη της μανια, αποφασισει να κυνηγησει τον χρυσο.
Μπορει να τα χαρισες σε γιορτες, να τα εφαγες στις πορνες, να τα εχασες, χιλια δυο.
Και σιγα μην βαλει η εφορια στο στοχαστρο της τον καθε ταλαιπωρο που αγοραζει μερικες λιρες απο την ΤΤΕ..


Μπορεί όμως να σε φορολογήσει για αυτές...  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών  Φάτες, αλλά πλήρωσε το χαράτσι σου γιατί είχες να αγοράσεις...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1173 στις: Ιούλιος 18, 2013, 03:06:01 μμ »

Πρεπει να είναι κάποιος πολύ βλάκας και εντελώς άσχετος απο επιχειρήσεις αν νομίζει πως κάποιος επιχειρηματίας θα κάνει μία επενδυση εκατονταδων εκατομμυριων δολαρίων με υποδομές, μηχανηματα, εξειδικευμένη τεχνογνωσία , προσωπικό, εργάτες, και θα εξορύξει ολόκληρο βουνό λαδώνοντας υπουργούς, παρατρεχάμενους, πολεοδομίες, δασικές υπηρεσίες, κατοίκους για να το βουλώσουν και θα κερδίσει μόνο 10-15 % ..... ή βαλτός πρεπει ναναι ή βλάκας.


+1
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #1174 στις: Ιούλιος 18, 2013, 03:10:12 μμ »

Πρεπει να είναι κάποιος πολύ βλάκας και εντελώς άσχετος απο επιχειρήσεις αν νομίζει πως κάποιος επιχειρηματίας θα κάνει μία επενδυση εκατονταδων εκατομμυριων δολαρίων με υποδομές, μηχανηματα, εξειδικευμένη τεχνογνωσία , προσωπικό, εργάτες, και θα εξορύξει ολόκληρο βουνό λαδώνοντας υπουργούς, παρατρεχάμενους, πολεοδομίες, δασικές υπηρεσίες, κατοίκους για να το βουλώσουν και θα κερδίσει μόνο 10-15 % ..... ή βαλτός πρεπει ναναι ή βλάκας.

καταλαβενεις ΕΛΛΗΝΙΚΑ Η ΟΧΙ .ΒΑΛΕ ΛΙΝΚ ΠΟΥ ΝΑ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΣΟ ΟΡΟ  ΚΟΣΤΟΥΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ .ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ http://www.capital.gr/jArticle.asp?id=1820730  ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΙΣ ΜΥΡΟΥΔΙΑ ΣΕ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΧΟΥ ΠΕΡΙΕΛΘΕΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΕΞΟΡΥΞΗΣ.ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΚΑΛΟΣ ΔΕΝ ΘΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1175 στις: Ιούλιος 18, 2013, 03:22:28 μμ »

Ναι, είναι για κλείσιμο..... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Ρε συ να μου χαρίσουν τις μετοχές τους τότε να μου δώσουν εμένα τη διαχείρηση αν πάνε τόσο χάλια.

Τον μέσο όρο αγαπητέ τον καθορίζουν οι ΙΔΙΕΣ οι εταιρείες. Εχουν λόγο να τον εμφανίζουν υψηλό γιατι διαπραγμάτεύονται με ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ και πρεπει να φαίνονται στα χαρτιά μαγαζάκια και όχι κολοσσοί.

Αλήθεια, εγώ είμαι λογιστής στο επάγγελμα, εσύ με τι βιοπορίζεσαι?
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #1176 στις: Ιούλιος 18, 2013, 03:28:32 μμ »

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΙΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΤΟΥ ΧΡΥΣΟΥ ΜΟΝΟ ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΜΑΖΕΥΩ ΑΝ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΜΑΙΕΥΣΕΙΣ ΑΝ ΕΧΩ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΥΣΟ.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1177 στις: Ιούλιος 18, 2013, 03:29:31 μμ »

Το κέρδος σε τετοιου είδους επιχειρησεις θελει μαεστρία, τεχνη.

Δεν ξερω αν γνωρίζεις πως λειτουργούν. Στην αρχη στηνεις την επιχείρηση , μετα την αρμεγεις όσο μπορείς , επειτα βαράς κανόνι (αυτό που λες εσυ πως δεν παει καλά) και μετα φτιαχνεις εναν κλωνο και αγοραζει μονο το υγιες κομματι(Γη, μηχανηματα κλπ). Το τελευταίο για να γινει κοστίζει και ενα λαδωματακι σε υπουργο. And thats the way it goes...........................
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1178 στις: Ιούλιος 18, 2013, 03:32:26 μμ »

Ναι ασφαλώς για αυτό το ρώτησα και ήμουν πολύ ξεκαθαρος.

Αφού εισαι επιχειρηματίας (οχι χρυσού ή ενεχυροδανειστηριου κλπ) θα πρεπει να ξερεις απο επιχειρήσεις.....Εσύ που εχεις μαγαζακι (και εγω εννοείται Σαρκασμός) σε σχεση με μια εταιρεία εξόρυξης , δουλέυεις με 10 %? Δε νομίζω,,, ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΩΣΤΕ,,, Μην κοροιδευουμε τον κόσμο.

Να ανοιξουμε κανα λογαριασμό στην εθνική όπως εχει το χαμογελο του παιδιού να την ονομασουμε "HELP ELDORADO" . ΕΛΕΟΣ Έκπληξη
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1179 στις: Ιούλιος 18, 2013, 03:34:40 μμ »

Πρεπει να είναι κάποιος πολύ βλάκας και εντελώς άσχετος απο επιχειρήσεις αν νομίζει πως κάποιος επιχειρηματίας θα κάνει μία επενδυση εκατονταδων εκατομμυριων δολαρίων με υποδομές, μηχανηματα, εξειδικευμένη τεχνογνωσία , προσωπικό, εργάτες, και θα εξορύξει ολόκληρο βουνό λαδώνοντας υπουργούς, παρατρεχάμενους, πολεοδομίες, δασικές υπηρεσίες, κατοίκους για να το βουλώσουν και θα κερδίσει μόνο 10-15 % ..... ή βαλτός πρεπει ναναι ή βλάκας.

καταλαβενεις ΕΛΛΗΝΙΚΑ Η ΟΧΙ .ΒΑΛΕ ΛΙΝΚ ΠΟΥ ΝΑ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΣΟ ΟΡΟ  ΚΟΣΤΟΥΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ .ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ http://www.capital.gr/jArticle.asp?id=1820730  ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΙΣ ΜΥΡΟΥΔΙΑ ΣΕ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΧΟΥ ΠΕΡΙΕΛΘΕΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΕΞΟΡΥΞΗΣ.ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΚΑΛΟΣ ΔΕΝ ΘΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ


Κατ' αρχάς δεν καταλαβαίνω ρε παιδιά τί σας πιάνει και αρπάζεστε στο forum για ψύλλου πήδημα...  Απορία Δηλαδή δεν μπορεί κάποιος να έχει άλλη άποψη? Τελοσπάντων...  Σφραγισμένα χείλη


Στο προηγούμενο πόστ για την ελντοράντο να πώ το εξής: Η εταιρία είπε ότι θα αναπροσαρμόσει τα έξοδα σε 430 εκατομμύρια, θα παράγει 745.000 ουγγιές και θα έχει κόστος εξόρυξης 520 ανα ουγγιά. Αν κάνει κάποιος τις παρακάτω πράξεις καταλαβαίνει:

430.000.000 δια 745.000 = 577 δολλάρια η ουγγιά κόστος (γενικά). Πολύ πιθανό λοιπόν το κόστος της εξόρυξης μόνον να είναι 520 καθώς υπάρχουν και έξοδα διαχειριστικά, διάθεσης κλπ. Επίσης, 745.000 Χ 1275 (σημερινή τιμή ουγγιάς) = 945 εκατομμύρια δολλάρια... Δηλαδή περίπου 120% κέρδος για την εταιρία... Άσχημα?

Παρόλα αυτά, είναι γεγονός ότι οι μετοχές των εταιριών χρυσού έχουν πέσει πολύ φέτος (καί η τιμή του βέβαια). Αυτό και μόνο σημαίνει ζημιά, και ας πουλάει τον πάτο του σε χρυσό κάποιος. Παραθέτω http://www.forbes.com/sites/nathanvardi/2013/07/01/how-gold-miners-became-a-terrible-investment-2/

Τέλος διαβάστε και αυτό http://www.miningweekly.com/article/world-gold-council-releases-new-gold-mining-cost-metrics-2013-06-27 στο οποίο αν καταλάβετε πώς υπολογίζουν το κόστος να με γαμ....

Οι λογιστές είναι ο νόμιμος τρόπος "φοροδιαφυγής", δεν το ξέρετε?

Επίσης σε άλλη αναφορά του World Gold Council - (ίσως και εδώ http://www.gold.org/download/pub_archive/pdf/market_update_Q2_2013.pdf) αναφέρει ότι τα χυτήρια και νομισματοκοπεία έχουν χεστεί στις παραγγελίες - τριπλασιασμό και βάλε...

Τα συμπεράσματα δικά σας... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1180 στις: Ιούλιος 18, 2013, 03:36:15 μμ »

Ναι ασφαλώς για αυτό το ρώτησα και ήμουν πολύ ξεκαθαρος.

Αφού εισαι επιχειρηματίας (οχι χρυσού ή ενεχυροδανειστηριου κλπ) θα πρεπει να ξερεις απο επιχειρήσεις.....Εσύ που εχεις μαγαζακι (και εγω εννοείται Σαρκασμός) σε σχεση με μια εταιρεία εξόρυξης , δουλέυεις με 10 %? Δε νομίζω,,, ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΩΣΤΕ,,, Μην κοροιδευουμε τον κόσμο.


Εγώ που εκεί κοντεύω να δουλεύω (10%) δηλαδή μαλακοφέρνω λίγο... Φτου, το είχα καταλάβει...  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1181 στις: Ιούλιος 18, 2013, 03:39:01 μμ »

ΔΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ...

Καλα μεθοδιε τώρα με νευρίασες απειρα..........μιλούσαμε και εχασα την δραχμή στο ebay την μσ65 .

GgererhrthrtherhegjwegjioΙΟΣΔΦΙΟΓΞΙΟΕΞΓΙΟΕΞΓΙΟΕΓΙΟΕΗΩΝΣΔΞΚΩΝΣΔΙΟ ΦΞ΅ΙΟ
ΕΓΕΓΟΠΟΞΓΟΕΡΞΟΞΟΞΓ


TO KERATO MOYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1182 στις: Ιούλιος 18, 2013, 03:40:35 μμ »

Γ@ ΜΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #1183 στις: Ιούλιος 18, 2013, 03:46:00 μμ »

SHORTARE ΤΟΝ ΧΡΥΣΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1184 στις: Ιούλιος 18, 2013, 03:46:16 μμ »

Γ@ ΜΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη

Να δώσεις και το βίντεο στα media ...  Κλείσιμο ματιού  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
Σελίδες: 1 ... 77 78 [79] 80 81 ... 148
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences