Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 10:20:59 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τί πιστευετε για τον χρυσο το 2014 ?
Θα αυξηθει κι'αλλο - 173 (39%)
Θα εχει πτωση - 77 (17.3%)
Θα παραμεινει σταθερος - 44 (9.9%)
Δεν μπορω να αποφασισω - 21 (4.7%)
Σαφως ειναι η καλυτερη επενδυση - 114 (25.7%)
Δεν τον εμπιστευομε καθολου - 15 (3.4%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 330

Σελίδες: 1 ... 127 128 [129] 130 131 ... 148
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΟΣ!! ΔΥΝΑΤΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ Η ΟΧΙ??  (Αναγνώστηκε 772051 φορές)
0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #1920 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 09:20:31 μμ »

. Το 1960 η λίρα είχε 150 Δραχμές (5 μεροκάματα).

To 2013  η λιρα εχει και παλι 5 μεροκαματα....σας λεει τιποτε αυτο  Απορία

Ποσο ειναι το μεροκαματο?

Το μεικτο εννουσα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« Απάντηση #1921 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 09:27:35 μμ »

Αντώνη το βασικό μεροκάματο το 1960 ήταν 30 Δρχ. στο χέρι από νύχτα σε νύχτα. Σημερα το βασικό πόσο είναι? 575 – 600 € αρα 25 € την ημέρα.
Καταγράφηκε
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« Απάντηση #1922 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 09:29:58 μμ »

Τα τελευταία χρόνια έπεσε πολύς χρυσός στην πιάτσα από τις χώρες των μνημονίων. Αυτός πιστεύω ότι είναι ο λόγος της πτώσης του χρυσού. Εάν η κρίση αυτή συνεχιστεί και ο κόσμος βγάλει και τα υπόλοιπα αποθέματα που έχει τότε θα κλάψουμε όλοι. Θα υπάρχει  μεγάλη προσφορά άρα πτώση τιμής και δεν θα υπάρχει ζήτηση. Μείωση αγοράς από Ινδία και Κίνα.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #1923 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 09:37:16 μμ »

Θοδωρη οταν εχεις λιγο χρονο διαβασε αυτο το αρθρο

Here is how you will know if the gold bull market has ended!

http://www.24hgold.com/english/news-gold-silver-here-is-how-you-will-know-if-the-gold-bull-market-has-ended-.aspx?article=5008548964H11690&redirect=false&contributor=Peter+Degraaf
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« Απάντηση #1924 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 10:04:00 μμ »

Φίλε Αντώνη προσωπικά εγώ είμαι εντελώς αντίθετος με τις απόψεις των οικονομολόγων. Οι οικονομολόγοι μας έχουν φτάσει σε αυτό το χάλι στην Ελλάδα και παγκοσμίως. Οικονομολόγος για μένα είναι ο μπακάλης της γειτονιάς που ξεκίνησε με ένα τσουβάλι φασόλια και έκανε περιουσία και μεγάλωσε τη δουλειά του και την άφησε και στα παιδιά του και πάει λέγοντας. Εάν κάνεις αυτά που λένε την έχεις πατήσει. Αυτοί έφεραν την κρίση και στα κράτη και στις τράπεζες. Θεωρία χωρίς τεκμηρίωση. Όπως λέμε φρου-φρου και αρώματα και από αμοιβές ούτε οι πρόεδροι κρατών. Υπάρχουν και αξιόλογοι δε λέω αλλά αυτοί δουλεύουν ταξί.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #1925 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 10:07:19 μμ »

Φίλε Αντώνη προσωπικά εγώ είμαι εντελώς αντίθετος με τις απόψεις των οικονομολόγων. Οι οικονομολόγοι μας έχουν φτάσει σε αυτό το χάλι στην Ελλάδα και παγκοσμίως. Οικονομολόγος για μένα είναι ο μπακάλης της γειτονιάς που ξεκίνησε με ένα τσουβάλι φασόλια και έκανε περιουσία και μεγάλωσε τη δουλειά του και την άφησε και στα παιδιά του και πάει λέγοντας. Εάν κάνεις αυτά που λένε την έχεις πατήσει. Αυτοί έφεραν την κρίση και στα κράτη και στις τράπεζες. Θεωρία χωρίς τεκμηρίωση. Όπως λέμε φρου-φρου και αρώματα και από αμοιβές ούτε οι πρόεδροι κρατών. Υπάρχουν και αξιόλογοι δε λέω αλλά αυτοί δουλεύουν ταξί.
+1000
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1926 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 10:17:39 μμ »

Φίλε Αντώνη προσωπικά εγώ είμαι εντελώς αντίθετος με τις απόψεις των οικονομολόγων. Οι οικονομολόγοι μας έχουν φτάσει σε αυτό το χάλι στην Ελλάδα και παγκοσμίως. Οικονομολόγος για μένα είναι ο μπακάλης της γειτονιάς που ξεκίνησε με ένα τσουβάλι φασόλια και έκανε περιουσία και μεγάλωσε τη δουλειά του και την άφησε και στα παιδιά του και πάει λέγοντας. Εάν κάνεις αυτά που λένε την έχεις πατήσει. Αυτοί έφεραν την κρίση και στα κράτη και στις τράπεζες. Θεωρία χωρίς τεκμηρίωση. Όπως λέμε φρου-φρου και αρώματα και από αμοιβές ούτε οι πρόεδροι κρατών. Υπάρχουν και αξιόλογοι δε λέω αλλά αυτοί δουλεύουν ταξί.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω κάθετα.
Οικονομολόγος είναι ο επιστήμονας που σου εξηγεί σήμερα, γιατί δεν έκανε σωστή πρόβλεψη για χθες.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #1927 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 10:45:28 μμ »

Οικονομολόγοι (όλα τα φιλαράκια μου είναι της ΑΣΟΕΕ), είναι όσοι θέλαν να γίνουν επιστήμονες αλλά τα βαριά μαθηματικά και η φυσική τους φαινόταν κινέζικα, ή κάτι στουρνάρια με γονείς ευκατάστατους που πλήρωσαν κολέγια και ντιριά να έχουν τα παιδιά τους πτυχίο. Όταν στο Μετσόβιο τον τέταρτο χρόνο της σχολής πήρα κάτι ελεύθερα μαθήματα οικονομικής φύσεως που τα έκαναν οι φίλοι μου τελευταίο έτος ΑΣΟΕΕ, ξενέρωσα απίστευτα. Κάτι μεταξύ χειρομαντείας και θρησκείας, με θεωρήματα αδιάσειστα να τα μετράς στα δάχτυλα του ενός χεριού, και ο καθένας μία άποψη. Τους βλέπω να τσακώνονται κάθε μέρα και γελάω...δεν συμφωνούν σε τίποτα και για τίποτα.

υγ sorry αν προσβάλλω κάποιον εδώ μέσα, υπάρχουν και εξαιρέσεις... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #1928 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 11:53:22 μμ »

Ειμαστε σε ενα σαιτ συλλεκτων το οποιο απαρτιζεται κατα 90% απο ανθρωπους που δεν εχουν καποιο ιδιαιτερο οικονομικο προβλημα (αν υποθεσουμε οτι περισσευουν χρηματα για κουκαμπουρες και θυρεους).Αρα δεν νομιζω να χρειαστει να ξεπουλησουν λιρες για να πληρωσουν το νοικι ή το ρευμα!!Μεχρι εδω καλα!!Επισης υπαρχουν πολλοι που εχουν πεντολιρα (1887,1893,1902,1911) ή θυρεους (MS 62-63-64-70... Μεγάλο χαμόγελο...) ή χρυσα Γεωργιου και ουτο καθ εξης!!!Η ερωτηση μου ειναι:

Αυτοι γιατι να ανησυχουν που πεφτει ο χρυσος;;;;;Πως επηρεαζει τα συλλεκτικα χρυσα νομισματα η πτωση;;Ενα πεντολιρο 1887 MS-64 οταν το γραμμαριο ειχε 40 ευρω ειχε 3600!!Αν το γραμμαριο παει στα 20 ευρω πιστευει κανεις οτι θα εχει 1800 ευρω;; Απορία Απορία Απορία. Αν το πιστευει αυτο τοτε τσαμπα καθεται και διαβαζει  τοσο καιρο εδω μεσα!!
Γιαννη τωρα τελευταια δεν τα λες καλα ...τσεκ απ εχεις κανει προσφατα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο :DΒρε Γιαννη για πες μου σε παρακαλω απο τον κοσμακη που βγαινει και πουλαει τις λιρες και τα πεντολιρα για να πληρωσει δεξια και αριστερα ολα αυτα που τα λαμογια μας εβαλαν να πληρωνουμε ποσους ξερεις  εσυ που εχουν τα πεντολιρα σε MS-64 γιατι η γιαγια μου και η θεια μου η Κατινα το ειχαν σε AU58....πλακα μας κανεις ποιος μιλαει για αυτους που εχουν πεντολιρο 1887 πιστοποιημενο σε 64?Ξερεις οτι τετοια πεντολιρα εχουν raw και ανθρωποι που δεν ειναι συλλεκτες?Ασφαλως και δεν αναφερομαι μονο στο συγκεκριμενο νομισμα....ειπαμε οτι καποιες σπανιοτητες κρατουν τιμη αλλα εδω δεν υπαρχουν μονο συλλεκτες υπαρχουν και καποια ατομα που μπηκαν μονο να εξασφαλισουν με αγορα χρυσων νομισματων καποιες αποταμιευσεις που ειχαν καποιοι απο αυτους θα κολλησουν το μικροβιο καποιοι αλλοι οχι...τι θελω να πω απλα ....καποιος μαζευει θυρεους και πληρωνει σημερα πχ 270-280-290-300 εεε αν δεν ειναι σπανιοτητες αλλα ψιλοχαλια οπως πολλα απο αυτα που βλεπω αν χρειαστει να πωλησει θα χασει και αν τα κρατησει ισως κανει πολυ καιρο να ξαναπιασει τα χρηματα του...να σε ρωτησω και κατι εσυ το πεντολιρο τοχεις σε 64αρι?

Μιχάλη όσες φορές γράφω έχω την εντύπωση πως δεν καταλαβαινεις τι λέω.Εγώ αναφέρομαι μόνο στους συλλέκτες όπως εγώ. Τι δουλειά εχουν οι γιαγιαδες και οι θείες???  Αναφερθηκα εγώ σε αυτές? Με ρωτας αν έχω πεντολιρο MS 64.Για να αναφέρω κάτι σαν παράδειγμα θα πρέπει να το κατέχω κιόλας???
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #1929 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 06:27:27 πμ »

Φίλε Αντώνη προσωπικά εγώ είμαι εντελώς αντίθετος με τις απόψεις των οικονομολόγων. Οι οικονομολόγοι μας έχουν φτάσει σε αυτό το χάλι στην Ελλάδα και παγκοσμίως. Οικονομολόγος για μένα είναι ο μπακάλης της γειτονιάς που ξεκίνησε με ένα τσουβάλι φασόλια και έκανε περιουσία και μεγάλωσε τη δουλειά του και την άφησε και στα παιδιά του και πάει λέγοντας. Εάν κάνεις αυτά που λένε την έχεις πατήσει. Αυτοί έφεραν την κρίση και στα κράτη και στις τράπεζες. Θεωρία χωρίς τεκμηρίωση. Όπως λέμε φρου-φρου και αρώματα και από αμοιβές ούτε οι πρόεδροι κρατών. Υπάρχουν και αξιόλογοι δε λέω αλλά αυτοί δουλεύουν ταξί.

++2000000000.......
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #1930 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 09:49:23 πμ »

Ειμαστε σε ενα σαιτ συλλεκτων το οποιο απαρτιζεται κατα 90% απο ανθρωπους που δεν εχουν καποιο ιδιαιτερο οικονομικο προβλημα (αν υποθεσουμε οτι περισσευουν χρηματα για κουκαμπουρες και θυρεους).Αρα δεν νομιζω να χρειαστει να ξεπουλησουν λιρες για να πληρωσουν το νοικι ή το ρευμα!!Μεχρι εδω καλα!!Επισης υπαρχουν πολλοι που εχουν πεντολιρα (1887,1893,1902,1911) ή θυρεους (MS 62-63-64-70... Μεγάλο χαμόγελο...) ή χρυσα Γεωργιου και ουτο καθ εξης!!!Η ερωτηση μου ειναι:

Αυτοι γιατι να ανησυχουν που πεφτει ο χρυσος;;;;;Πως επηρεαζει τα συλλεκτικα χρυσα νομισματα η πτωση;;Ενα πεντολιρο 1887 MS-64 οταν το γραμμαριο ειχε 40 ευρω ειχε 3600!!Αν το γραμμαριο παει στα 20 ευρω πιστευει κανεις οτι θα εχει 1800 ευρω;; Απορία Απορία Απορία. Αν το πιστευει αυτο τοτε τσαμπα καθεται και διαβαζει  τοσο καιρο εδω μεσα!!
Γιαννη τωρα τελευταια δεν τα λες καλα ...τσεκ απ εχεις κανει προσφατα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο :DΒρε Γιαννη για πες μου σε παρακαλω απο τον κοσμακη που βγαινει και πουλαει τις λιρες και τα πεντολιρα για να πληρωσει δεξια και αριστερα ολα αυτα που τα λαμογια μας εβαλαν να πληρωνουμε ποσους ξερεις  εσυ που εχουν τα πεντολιρα σε MS-64 γιατι η γιαγια μου και η θεια μου η Κατινα το ειχαν σε AU58....πλακα μας κανεις ποιος μιλαει για αυτους που εχουν πεντολιρο 1887 πιστοποιημενο σε 64?Ξερεις οτι τετοια πεντολιρα εχουν raw και ανθρωποι που δεν ειναι συλλεκτες?Ασφαλως και δεν αναφερομαι μονο στο συγκεκριμενο νομισμα....ειπαμε οτι καποιες σπανιοτητες κρατουν τιμη αλλα εδω δεν υπαρχουν μονο συλλεκτες υπαρχουν και καποια ατομα που μπηκαν μονο να εξασφαλισουν με αγορα χρυσων νομισματων καποιες αποταμιευσεις που ειχαν καποιοι απο αυτους θα κολλησουν το μικροβιο καποιοι αλλοι οχι...τι θελω να πω απλα ....καποιος μαζευει θυρεους και πληρωνει σημερα πχ 270-280-290-300 εεε αν δεν ειναι σπανιοτητες αλλα ψιλοχαλια οπως πολλα απο αυτα που βλεπω αν χρειαστει να πωλησει θα χασει και αν τα κρατησει ισως κανει πολυ καιρο να ξαναπιασει τα χρηματα του...να σε ρωτησω και κατι εσυ το πεντολιρο τοχεις σε 64αρι?

Μιχάλη όσες φορές γράφω έχω την εντύπωση πως δεν καταλαβαινεις τι λέω.Εγώ αναφέρομαι μόνο στους συλλέκτες όπως εγώ. Τι δουλειά εχουν οι γιαγιαδες και οι θείες???  Αναφερθηκα εγώ σε αυτές? Με ρωτας αν έχω πεντολιρο MS 64.Για να αναφέρω κάτι σαν παράδειγμα θα πρέπει να το κατέχω κιόλας???
Οκ θα προσπαθησω σκληροτερα να σε καταλαβαινω και μη μου δινεις και πολυ σημασια γιατι ου γαρ ερχεται μονον αλλα βοηθησε με και συ...πες μου αυτο το ειμαστε σε ενα σαιτ συλλεκτων το οποιο απαρτιζεται κατα 90% απο ανθρωπους που δεν εχουν καποιο ιδιαιτερο οικονομικο προβλημα απο ποια στοιχεια προκυπτει?Οι γιαγιαδες και οι θειες μπηκαν γιατι στο παραπανω ποστ εξηγω οτι εδω δεν υπαρχουν μονο συλλεκτες αλλα και ατομα που μπηκαν για αλλους λογους και καποιοι κολλησαν το μικροβιο καποιοι αλλοι οχι.Πες μου απο εδω ποσους ξερεις που εχουν σε 64αρι το πεντολιρο και αν μου επιτρεπεις να πω  συλλεκτης δεν θεωρειται μονο αυτος που εχει καποιο νομισμα πιστοποιημενο και σε υψηλο βαθμο αλλα και αυτος που εχει το ιδιο νομισμα εκτος σλαμπ ειτε σε υψηλη ειτε σε χαμηλη κατασταση.Αν απο την παρεα εδω υπαρχει ενας που το εχει σε 64αρι εεεε αυτος ας μην ανησυχει οι υπολοιποι ομως? .Ξαναλεω οτι καποιες σπανιοτητες κρατουν σε καποιο επιπεδο ικανοποιητικες τιμες.Οταν πριν απο καιρο ολα ηταν καλα και η τιμη του χρυσου ψηλα το νομισμα ξεπερνουσε τα 3600 που ανεφερες στο παραδειγμα σου τωρα αν το εχεις και ξαναλεω αν το εχεις βαλε το σε δημοπρασια εδω για να δεις ποια τιμη θα του δωσει η αγορα ΕΔΩ οχι αλλου γιατι για εδω μιλαμε
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1931 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 09:55:58 πμ »

Επισης υπαρχουν πολλοι που εχουν πεντολιρα (1887,1893,1902,1911) ή θυρεους (MS 62-63-64-70... Μεγάλο χαμόγελο...) ή χρυσα Γεωργιου και ουτο καθ εξης!!!Η ερωτηση μου ειναι:

Αυτοι γιατι να ανησυχουν που πεφτει ο χρυσος;;;;;Πως επηρεαζει τα συλλεκτικα χρυσα νομισματα η πτωση;;Ενα πεντολιρο 1887 MS-64 οταν το γραμμαριο ειχε 40 ευρω ειχε 3600!!Αν το γραμμαριο παει στα 20 ευρω πιστευει κανεις οτι θα εχει 1800 ευρω;; Απορία Απορία Απορία.
Αν το πιστευει αυτο τοτε τσαμπα καθεται και διαβαζει  τοσο καιρο εδω μεσα!!
Συμφωνώ με τον Ιωάννη,
Τα κομμάτια που αναφέρει ως παράδειγμα αφού αυτό έτυχε να αναφερθεί, δεν επηρεάζονται ως προς την αξία τους από την spot τιμή μετάλλου.Είναι άκρως συλλεκτικού ενδιαφέροντος (σε υψηλές καταστάσεις) .Όσοι θέλουν να επενδύσουν ας πάρουν bullion coins(1 ΟΖ) GOLD και ας μην δώσουν υπεραξία σε τέτοια κομμάτια 3-4 πάνω από την αξία μετάλλου τους.
Σημείωση: Δείτε για παράδειγμα σε επερχόμενη δημοπρασία Heritage, Gothic Crown Undecimo 1847 PR66 (ex Pittman collection) με estimate 20000$ (ασημένιο μεν αλλά σπανιότατο δε)
Ο φίλος Ellinas κάπου αναφέρει ότι πολλοί  ξεκίνησαν λόγω κρίσης και απόγνωσης το "συλλέγειν" και κάποιοι ξενέρωσαν κ αποχώρησαν κάποιοι παρέμειναν.ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 20, 2013, 11:09:28 πμ από zobels » Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1932 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 10:02:52 πμ »

Οκ θα προσπαθησω σκληροτερα να σε καταλαβαινω και μη μου δινεις και πολυ σημασια γιατι ου γαρ ερχεται μονον αλλα βοηθησε με και συ...πες μου αυτο το ειμαστε σε ενα σαιτ συλλεκτων το οποιο απαρτιζεται κατα 90% απο ανθρωπους που δεν εχουν καποιο ιδιαιτερο οικονομικο προβλημα απο ποια στοιχεια προκυπτει?Οι γιαγιαδες και οι θειες μπηκαν γιατι στο παραπανω ποστ εξηγω οτι εδω δεν υπαρχουν μονο συλλεκτες αλλα και ατομα που μπηκαν για αλλους λογους και καποιοι κολλησαν το μικροβιο καποιοι αλλοι οχι.Πες μου απο εδω ποσους ξερεις που εχουν σε 64αρι το πεντολιρο και αν μου επιτρεπεις να πω  συλλεκτης δεν θεωρειται μονο αυτος που εχει καποιο νομισμα πιστοποιημενο και σε υψηλο βαθμο αλλα και αυτος που εχει το ιδιο νομισμα εκτος σλαμπ ειτε σε υψηλη ειτε σε χαμηλη κατασταση.Αν απο την παρεα εδω υπαρχει ενας που το εχει σε 64αρι εεεε αυτος ας μην ανησυχει οι υπολοιποι ομως? .Ξαναλεω οτι καποιες σπανιοτητες κρατουν σε καποιο επιπεδο ικανοποιητικες τιμες.Οταν πριν απο καιρο ολα ηταν καλα και η τιμη του χρυσου ψηλα το νομισμα ξεπερνουσε τα 3600 που ανεφερες στο παραδειγμα σου τωρα αν το εχεις και ξαναλεω αν το εχεις βαλε το σε δημοπρασια εδω για να δεις ποια τιμη θα του δωσει η αγορα ΕΔΩ οχι αλλου γιατι για εδω μιλαμε
Μιχάλη αν κάποιος έχει ένα τέτοιο κομμάτι σαφώς δεν τον συμφέρει να το διαθέσει προς πώληση ΕΔΩ πολύ απλά γιατί το αγοραστικό συλλεκτικό κοινό  τις ημέρες μας είναι πάρα πολύ μικρό άρα θα είναι σαν να το σκοτώνει χωρίς όμως να είναι αυτή η αληθινή τάση της Αγοράς.
Καταγράφηκε

γατοφατσα
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #1933 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 10:03:55 πμ »

Πολλες αποψεις και γνωμες γραφονται ,τις διαβαζω ολες, συμφωνω πως οι οικονομολογοι δεν ξερουν που πανε τα τεσσερα ,οι περισσοτεροι αν οχι ολοι παιρνουν διαταγες να γραφουν ,και οσον αφορα την πτωση αυτο θελουν να πεσει να μαζευουν χρυσο , ωστε απο την μια να τον  ξαναπαρουν πισω  ,απο την αλλη να διοχετευτουν τα χρηματα σε αλλες επενδυσεις γιατι ετσι κερδιζουν.Αν ολοι επενδυαν σε χρυσο τι θα γινοταν ??
ποσο θα ειχε η λιριτσα??και οχι μονο αυτο αλλα θα σταματουσε το συμπαν
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #1934 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 10:20:21 πμ »

Εγώ προσωπικά εάν είχα ενα πεντόλιρο του 1887 θα έψαχνα να είναι γνήσιο,τώρα εάν ήταν από VF έως ms 23456μ.χ. δεν θα με στενοχωρούσε το ίδιο βάρος θα είχε στην τσέπη μου και την ίδια χαρά.
Πάντα ταπεινή μου άποψη και χωρίς εμπάθεια γνώμη ενός παλιομοδίτικου συλλέκτη.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 127 128 [129] 130 131 ... 148
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences