Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 09:23:16 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τί πιστευετε για τον χρυσο το 2014 ?
Θα αυξηθει κι'αλλο - 173 (39%)
Θα εχει πτωση - 77 (17.3%)
Θα παραμεινει σταθερος - 44 (9.9%)
Δεν μπορω να αποφασισω - 21 (4.7%)
Σαφως ειναι η καλυτερη επενδυση - 114 (25.7%)
Δεν τον εμπιστευομε καθολου - 15 (3.4%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 330

Σελίδες: 1 ... 125 126 [127] 128 129 ... 148
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΟΣ!! ΔΥΝΑΤΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ Η ΟΧΙ??  (Αναγνώστηκε 772035 φορές)
0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #1890 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 07:45:59 μμ »

εγω δεν έχω αλλα αν είχα θα τα πήγαινα για φτιάξιμο και δεν θα τα σκότωνα.
Καταγράφηκε
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #1891 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 07:47:49 μμ »

εγω δεν έχω αλλα αν είχα θα τα πήγαινα για φτιάξιμο και δεν θα τα σκότωνα.

+1000 και εγώ το ίδιο θα'κανα
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1892 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 07:48:31 μμ »

Να ρωτήσω κάτι;Αν κάποιος έχει χρυσό σε σκραπ τον συμφέρει να τα δώσει για λιώσιμο τώρα μπας και προλάβει να πάρει κάτι ή πρέπει να τον φυλάξει για το μέλλον;Βέβαια θα μου πεί κάποιος θα πάς να δώσεις χρυσό δακτυλίδι π.χ. για 20-30 ευρώ έστω κι αν είναι χαλασμένο;Ναί αλλά έτσι όπως πάει την άλλη εβδομάδα θα το πάρουν για 10 ευρώ δυστυχώς.Μή μου πείτε ότι δεν έχετε όλοι  κάποια χρυσαφικά σπασμένα ,αλυσίδες κομμένες και άλλα τέτοια;

Σπυρο εκ του ασφαλους μιλωντας απ την διακυμανση της τιμης του μεταλλου επρεπε να τα χες πουλησει περυσι το καλοκαιρι .Προσωπικη μου εκτίμηση θάψτα και περίμενε...
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Αντωνης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 652

Τι κανεις μπαρμπα?? κουκια σπερνω....


Προφίλ
« Απάντηση #1893 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 07:53:59 μμ »

Εγω δεν θα τα πηγαινα για λιωσιμο πολλα λιγα αν ειχα θα τα εβαλα σε μια ακρη και αστα να ειναι εκει !!
Καταγράφηκε
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« Απάντηση #1894 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 07:54:19 μμ »

Τώρα αγοράζουμε 10 € ακριβότερα τον θυρεό και αν πέσει και άλλο ο χρυσός θα έχουν την ίδια τιμή στη πώληση. 1194 $ σήμερα.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #1895 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 07:55:35 μμ »

Θα συμφωνήσω με τον φίλο τον ΧΑΡΟ σε πολλά σημεία, διαβάζω τους πάντες και τα πάντα πιστεύω ότι η κρίση του χάροντα  είναι άξιας προσοχής με πολλά σημάδια μελέτης και αυτογνωσίας.
Σε αντίθεση με πολλούς που η γνώμη τους βασίζεται καθαρά σε ψυχολογικούς λόγους και όχι μόνο.
Οταν λέμε θα ανέβει η θα κατέβει το μέταλλο πρέπει να το τεκμηριώνουμε σωστά και ύστερα από πολύ σκέψη,χωρίς να δείχνουμε σημάδια εποχής χρηματιστηρίου.
Επίσης θα ήθελα να απαντήσω φιλικά στον THEOMAN που πιστεύω οτι είναι παλιός συλλέκτης εάν θυμάται αρχές 2000 όταν πήγαινε ο κόσμος στους εμπόρους του κέντρου, νομίσματα από au50 έως και ms είχαν την ίδια τιμή.
Στην πορεία και για πολλούς λόγους άσχετα αν συμφωνώ η όχι ο συλλεκτισμός στην Ελλάδα πήρε την χροιά της πιστοποίησης ,των άκρατων καταστάσεων και όλα τα συναφεί.
Στο άμμεσο μέλλον όλα αυτά θα αλλάξουν ριζικά για ευνόητους λόγους, σε αντιθέση με το εξωτερικό που θα συνεχίζει στα ίδια σταθερά συλλεκτικά βήματα. 
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #1896 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 08:03:28 μμ »

Θοδωρή έχεις δίκιο αλλά πού να το περιμένει κανείς ότι θα πέσει τόσο ο χρυσός;Απλά έλεγα να τα λιώσω και με τα χρήματα αυτά να πάρω δυο λίρες.Αλλά τώρα που το σκέφτομαι δεν αξίζει τον κόπο.Και μόνο ερώτηση που μπήκα να κάνω σε κάποιο ενεχειροδανειστήριο της Πάτρας το μετάνιωσα.Εχουν ένα τρόπο αστα να πάνε.Τους ρωτάς πόσο αγοράζουν στα 14 καράτια , σε κοιτάνε περίεργα και απαντάνε:Τί ακριβώς θέλετε ; Απορία Κι έπειτα σου λένε 12 ευρώ το γραμμάριο(μιλάω για τιμές προχθεσινές).Πιστεύω ότι πολλοί από μας έχουν ασήμι και κάποιο χρυσό σε μορφή σκράπ αλλά λυπούνται να το δώσουν στο χωνί για λιώσιμο.Θα κάνω αυτό που είπες .Εχεις απόλυτο δίκιο.Σε παραδέχομαι και το λέω δημόσια. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #1897 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 08:04:05 μμ »

Αν μου βρει καποιος μια χρονια στο παρελθον που ο χρυσος το μηνα Δεκεμβριο δεν εκανε βουτια ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΧΤΩ!! Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #1898 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 08:07:02 μμ »

Εχεις δίκιο Γιάννη εκτός από το 2010 και 2011 που πέταξε η τιμή.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #1899 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 08:14:50 μμ »

Σπύρο το να δώσεις σκραπ και να πάρεις λίρες δεν βγαίνεις χαμένος .Γιατί ουσιαστικά κάνεις ανταλλαγή χρυσού.Φτηνά πουλάς -φτηνά αγοράζεις .Γνώμη μου είναι και δεν σε προτρέπω να το κάνεις .
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #1900 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 08:16:43 μμ »

Αν μου βρει καποιος μια χρονια στο παρελθον που ο χρυσος το μηνα Δεκεμβριο δεν εκανε βουτια ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΧΤΩ!! Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

1700 ήταν φέτος τον Γενάρη 1250 τέλος Νοέμβρη, 1200 σήμερα, η πτώση έγινε όλο τον χρόνο....
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #1901 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 08:17:53 μμ »

Tι κάθεστε και συζητάτε βρε παιδιά; Έχει ο καθένας σας 20, 30, άντε 50 ή 100 λίρες και κάνετε αναλύσεις επί αναλύσεων, λες και μ' αυτές θα ζούσατε πλουσιοπάροχα. Αφήστε τους εμπόρους και τους μεγαλοεπενδυτές να πονοκεφαλιάζουν. Δεν πάει να πέσει ο χρυσός. Έγώ προσωπικά έκανα το κέφι μου όταν πήρα ότι πήρα και τώρα ακόμα κάθομαι και τα ευχαριστιέμαι. Αν είναι να περιμένω να ζήσω από αυτά, το μυαλό μου και μια λίρα.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #1902 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 08:19:00 μμ »

Tι κάθεστε και συζητάτε βρε παιδιά; Έχει ο καθένας σας 20, 30, άντε 50 ή 100 λίρες και κάνετε αναλύσεις επί αναλύσεων, λες και μ' αυτές θα ζούσατε πλουσιοπάροχα. Αφήστε τους εμπόρους και τους μεγαλοεπενδυτές να πονοκεφαλιάζουν. Δεν πάει να πέσει ο χρυσός. Έγώ προσωπικά έκανα το κέφι μου όταν πήρα ότι πήρα και τώρα ακόμα κάθομαι και τα ευχαριστιέμαι. Αν είναι να περιμένω να ζήσω από αυτά, το μυαλό μου και μια λίρα.
Σωστος +++++
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #1903 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 08:19:45 μμ »

Ειμαστε σε ενα σαιτ συλλεκτων το οποιο απαρτιζεται κατα 90% απο ανθρωπους που δεν εχουν καποιο ιδιαιτερο οικονομικο προβλημα (αν υποθεσουμε οτι περισσευουν χρηματα για κουκαμπουρες και θυρεους).Αρα δεν νομιζω να χρειαστει να ξεπουλησουν λιρες για να πληρωσουν το νοικι ή το ρευμα!!Μεχρι εδω καλα!!Επισης υπαρχουν πολλοι που εχουν πεντολιρα (1887,1893,1902,1911) ή θυρεους (MS 62-63-64-70... Μεγάλο χαμόγελο...) ή χρυσα Γεωργιου και ουτο καθ εξης!!!Η ερωτηση μου ειναι:

Αυτοι γιατι να ανησυχουν που πεφτει ο χρυσος;;;;;Πως επηρεαζει τα συλλεκτικα χρυσα νομισματα η πτωση;;Ενα πεντολιρο 1887 MS-64 οταν το γραμμαριο ειχε 40 ευρω ειχε 3600!!Αν το γραμμαριο παει στα 20 ευρω πιστευει κανεις οτι θα εχει 1800 ευρω;; Απορία Απορία Απορία. Αν το πιστευει αυτο τοτε τσαμπα καθεται και διαβαζει  τοσο καιρο εδω μεσα!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #1904 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 08:23:25 μμ »

Ειμαστε σε ενα σαιτ συλλεκτων το οποιο απαρτιζεται κατα 90% απο ανθρωπους που δεν εχουν καποιο ιδιαιτερο οικονομικο προβλημα (αν υποθεσουμε οτι περισσευουν χρηματα για κουκαμπουρες και θυρεους).Αρα δεν νομιζω να χρειαστει να ξεπουλησουν λιρες για να πληρωσουν το νοικι ή το ρευμα!!Μεχρι εδω καλα!!Επισης υπαρχουν πολλοι που εχουν πεντολιρα (1887,1893,1902,1911) ή θυρεους (MS 62-63-64-70... Μεγάλο χαμόγελο...) ή χρυσα Γεωργιου και ουτο καθ εξης!!!Η ερωτηση μου ειναι:

Αυτοι γιατι να ανησυχουν που πεφτει ο χρυσος;;;;;Πως επηρεαζει τα συλλεκτικα χρυσα νομισματα η πτωση;;Ενα πεντολιρο 1887 MS-64 οταν το γραμμαριο ειχε 40 ευρω ειχε 3600!!Αν το γραμμαριο παει στα 20 ευρω πιστευει κανεις οτι θα εχει 1800 ευρω;; Απορία Απορία Απορία. Αν το πιστευει αυτο τοτε τσαμπα καθεται και διαβαζει  τοσο καιρο εδω μεσα!!
Γιαννη μου το 90 % που λες είναι παρα πολύ .Αυτό που σου λεω 2-3 μερες το καταλαβες η να σου ξανα στείλω π.μ  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 125 126 [127] 128 129 ... 148
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences