Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 03:59:31 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τί πιστευετε για τον χρυσο το 2014 ?
Θα αυξηθει κι'αλλο - 173 (39%)
Θα εχει πτωση - 77 (17.3%)
Θα παραμεινει σταθερος - 44 (9.9%)
Δεν μπορω να αποφασισω - 21 (4.7%)
Σαφως ειναι η καλυτερη επενδυση - 114 (25.7%)
Δεν τον εμπιστευομε καθολου - 15 (3.4%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 330

Σελίδες: 1 ... 110 111 [112] 113 114 ... 148
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΟΣ!! ΔΥΝΑΤΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ Η ΟΧΙ??  (Αναγνώστηκε 772137 φορές)
0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1665 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 03:17:17 μμ »

Σωστός ο Μιχάλης, οπότε, το συμπέρασμα που βγάζω εγω ειναι οτι αν έχω παραπανίσια χρήματα και φοβάμαι να τα επενδύσω αλλα θέλω να τα έχω ως αξία και να μην μου τα φάει ο πληθωρισμός, τα κάνω χρυσό. Σε τι μορφή όμως με συμφέρει, σύμφωνα με το άνω σκεπτικό, αφού ο χρυσός έχει πολλές μορφές (όπως και ο διάολος);

Νέστορα, εγώ θα σε κόψω στα μαθηματικά.

Έστω ότι έχεις 1.000 και ο πληθωρισμός τα επόμενα πέντε χρόνια θα είναι συνολικά 10% (για να απλοποιήσουμε τα πράγματα).

Σκέφτεσαι: Αν κρατήσω τα 1.000 ευρώ μου, το 2018 θα έχουν αξία 900 ευρώ σε τιμές 2013. Άρα με τα χίλια ευρώ μου πρέπει να αγοράσω χρυσό που να μπορώ να τον πουλήσω και να μου μείνουν καθαρά 1.111 ευρώ το 2018 (αφήνουμε έξω προμήθειες μεταφορικά κλπ).

Σε τιμές 2013 το ισοζύγιο βγαίνει 0. Σε τιμές όμως 2018 το ισοζύγιό σου βγαίνει +111 ευρώ.

Για να κερδίσεις εσύ 111 ευρώ του 2018, θα πρέπει κάποιος να τα χάσει. Ποιος πιστεύεις ότι θα τα χάσει, για να τα πάρεις εσύ και να ισοφαρίσεις τη χασούρα σου από τον πληθωρισμό. Το κράτος; Οι τράπεζες; Τα funds; Κάποιος άλλος συμπολίτης μας; Οι Εβραίοι; Οι σαράφηδες; Εγώ που δεν ασχολούμαι με τον χρυσό;
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #1666 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 07:01:25 μμ »

όλοι μας χάνουμε απ τον πληθωρισμό και κερδίζει το κράτος. Δεν κατάλαβα ακριβώς την ερώτησή σου φίλε sac. Εγω προσωπικά δεν θα αγόραζα χρυσό σαν επένδυση αλλα έμπρακτα πράγματα όπως εργαλεία και ζώα παραγωγικά, αν είχα την ευχέρια της διατροφής των. Φίλε Silahim θα σου ζητήσω σπόρους στο μέλλον.
Καταγράφηκε
thettalos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 106


Προφίλ
« Απάντηση #1667 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 01:32:46 μμ »

Λοιπόν, κάτι διάβαζα προ ημερών και το θυμήθηκα.

Από μαθηματική άποψη, κάποιος κερδίζει και κάποιος χάνει. Ο ισολογισμός πρέπει να βγει μηδέν (λένε τα μαθηματικά), άρα αυτό που θα κερδίσει κάποιος πρέπει να το χάσει κάποιος άλλος. Αν δεν μπορείς να προσδιορίσεις ποιος χάνει, το πιθανότερο είναι να είσαι εσύ αυτός που χάνει.

Αν και άσχετος, προτείνω να πιάσετε τη συζήτηση από το "ποιος χάνει". Δηλαδή, ποιος χάνει στην Α περίπτωση και ποιος χάνει στη Β περίπτωση.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

σωστοτατοοοοοοοοοοοοοος  Άνεση
Καταγράφηκε
γατοφατσα
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #1668 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 09:41:13 μμ »

δειτε στο you tube to θεμα <<βομβα απο πρωην στελεχος της  Παγκοσμιας Τραπεζας >>,αρκετα ενδιαφερον ,ειναι αληθινο βιντεο η μουφα ??,γιατι λεει πολλα
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #1669 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 05:08:05 μμ »

Το είδα το βίντεο. Λογικοφανή μου ακούγονται όλα όσα λέγει. Βέβαια δεν μπορώ να γνωρίζω αν είναι μούφα. By the way αυτή τη στιγμή ο χρυσός ανεβαίνει σε ευρώ και πέφτει σε δολλαρια. -9,90$ και +4.11euro
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #1670 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 11:17:43 μμ »

Οσο πάει γίνεται και πιο δυνατή επένδυσηΆνεση Άνεση
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #1671 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 09:41:07 μμ »

ΟΧΙ άλλο κάρβουνο.  Άνεση Άνεση

XAU/USD: Στις στηρίξεις των $1.278 παραμένει ο χρυσός που δεν εμφανίζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, με τα επόμενα τεχνικά σημεία των $1.269 και $1.254 να είναι ιδιαίτερα κρίσιμα.
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #1672 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 09:44:46 μμ »

http://www.goldprice.org/spot-gold.html


Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #1673 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 09:48:55 μμ »

«… Περασμένα μεγαλεία και διηγώντας τα να κλαις!»  Έκπληξη
Καταγράφηκε
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #1674 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 09:59:03 μμ »

Το παιχνίδι που παίζουν οι αγορές με τον χρυσό καλά συνεχίζει...
θα τον φτάσουν στο πάτο.
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #1675 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 10:01:44 μμ »

Kαι βλέπεις και αυτά το κέρατό μου.

The 30th Anniversary of the £1 Gold Proof Three-Coin Set

Maximum Coin Mintage   Limited Edition Presentation: 100
Alloy   22 Carat Gold
Weight   19.61 g
Diameter   22.50 mm
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2013, 10:20:13 μμ από elpidoforos » Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #1676 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 10:07:56 μμ »

 Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #1677 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 10:16:17 μμ »

Αμα δεν υπάρχει ζήτηση πώς να μην φτάσει στον πάτο.Το αστείο είναι οτι οταν η λίρα έγραψε 374 ευρώ πέρυσι τον Οκτώβρη τρέχαν οι έλληνες όλοι στη ουρά για λίρες.Τί να κάνει ο κοσμάκης φοβήθηκε μην πάθει τα ίδια με την κατοχή .Πλάκα πλάκα αν σκεφτείς οτι μέσα σε ένα χρόνο οσοι αγόρασαν τότε έχασαν πάνω απο 100 ευρώ το κομμάτι είναι τραγικό.Τελικά στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγω πάντα.Ο χρυσός δεν είναι ασφαλής επένδυση.Μόνο μακροχρόνια μπορεί κάποιος να βγάλει χρήμα απο όλο αυτό το σκηνικό που παίζεται πίσω απο τις πλάτες μας.Βέβαια τώρα που πέφτει το μέταλλο είναι καλή ευκαιρία για αγορές αλλά αν φτάσει τα 1000 δολλάρια η ουγκιά βλέπω να μας παρακαλάνε να  αγοράσουμε τη Βικούλα  στα 150 ευρώ πάλι, αφού θα έχουμε χάσει ένα μεγάλο μέρος της ρευστότητάς μας που άν δεν είχαμε βιαστεί να το επενδύσουμε σε χρυσό τώρα θα είχαμε περισσότερα χρήματα στο πορτοφόλι μας.
Βέβαια μπορεί να συμβεί και το αντίθετο και ξαφνικά το μέταλλο να εκτοξευθεί στα ήψη(λίγο χλωμό το βλέπω στην κατάσταση που βρίσκεται ο κόσμος) αλλά εκείνοι που έχουν μάτια βλέπουν και  αυτιά ακουν.
Οψώμεθα. Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #1678 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 10:33:45 μμ »

Η λάθος εκτίμησή μου ήταν ότι ως το τέλος του έτους θα ανέβαινε σχετικά,πράγμα που μάλλον δεν θα γίνει όπως δείχνουν τα πράγματα.
Το 2014 θα είναι καθοριστικό για την πορεία του χρυσού.
Η τιμή που θα προκύψει, θα παραμείνει πιστεύω αρκετά χρόνια σε μία σταθερή τροχιά.
Ακούγονται πολλά για αρκετά χαμηλά,εάν διασπάσει μέσα στο 2014 τα 900$ τελείωσαν όλα δεν θα υπάρχει πάτος.
Τουλάχιστον θα καταλάβουν ανα τον κόσμο τι σημαίνει χρηματιστήριο, που τόσο έντονα το βιώσαμε εμείς.
Δυστυχώς τα εμπορεύματα έγιναν και είναι χρηματιστήριο.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1679 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 10:37:55 μμ »

Αμα δεν υπάρχει ζήτηση πώς να μην φτάσει στον πάτο.Το αστείο είναι οτι οταν η λίρα έγραψε 374 ευρώ πέρυσι τον Οκτώβρη τρέχαν οι έλληνες όλοι στη ουρά για λίρες.Τί να κάνει ο κοσμάκης φοβήθηκε μην πάθει τα ίδια με την κατοχή .Πλάκα πλάκα αν σκεφτείς οτι μέσα σε ένα χρόνο οσοι αγόρασαν τότε έχασαν πάνω απο 100 ευρώ το κομμάτι είναι τραγικό.Τελικά στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγω πάντα.Ο χρυσός δεν είναι ασφαλής επένδυση.Μόνο μακροχρόνια μπορεί κάποιος να βγάλει χρήμα απο όλο αυτό το σκηνικό που παίζεται πίσω απο τις πλάτες μας.Βέβαια τώρα που πέφτει το μέταλλο είναι καλή ευκαιρία για αγορές αλλά αν φτάσει τα 1000 δολλάρια η ουγκιά βλέπω να μας παρακαλάνε να  αγοράσουμε τη Βικούλα  στα 150 ευρώ πάλι, αφού θα έχουμε χάσει ένα μεγάλο μέρος της ρευστότητάς μας που άν δεν είχαμε βιαστεί να το επενδύσουμε σε χρυσό τώρα θα είχαμε περισσότερα χρήματα στο πορτοφόλι μας.
Βέβαια μπορεί να συμβεί και το αντίθετο και ξαφνικά το μέταλλο να εκτοξευθεί στα ήψη(λίγο χλωμό το βλέπω στην κατάσταση που βρίσκεται ο κόσμος) αλλά εκείνοι που έχουν μάτια βλέπουν και  αυτιά ακουν.
Οψώμεθα. Στριφογύρισμα ματιών

Ο χρυσός είναι (σχετικά) ΑΣΦΑΛΗΣ επένδυση, αλλά δεν είναι ασφαλές ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ.
Γιατί ασφαλές εμπόρευμα δεν υπάρχει.

Ο χρυσός:
- αποθηκεύεται εύκολα.
- ρευστοποιείται εύκολα.
- δεν φθείρεται (σε φυσιολογικές συνθήκες).
- δεν χρειάζεται συντήρηση.
- δεν φορολογείται.
- μεταφέρεται (σχετικά) εύκολα, ακόμα και λαθραία.

Ο χρυσός μπορεί να εξασφαλίσει κέρδη στους εμπόρους, δηλαδή σε αυτούς που τον εμπορεύονται ανεξαρτήτως της αξίας του.

Ο χρυσός (και καμία επένδυση) δεν μπορεί να εξασφαλίσει κέρδη στους τζογαδόρους, δηλαδή σε αυτούς που ποντάρουν στην τιμή του.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 110 111 [112] 113 114 ... 148
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences