Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 09:29:53 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τί πιστευετε για τον χρυσο το 2014 ?
Θα αυξηθει κι'αλλο - 173 (39%)
Θα εχει πτωση - 77 (17.3%)
Θα παραμεινει σταθερος - 44 (9.9%)
Δεν μπορω να αποφασισω - 21 (4.7%)
Σαφως ειναι η καλυτερη επενδυση - 114 (25.7%)
Δεν τον εμπιστευομε καθολου - 15 (3.4%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 330

Σελίδες: 1 ... 107 108 [109] 110 111 ... 148
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΟΣ!! ΔΥΝΑΤΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ Η ΟΧΙ??  (Αναγνώστηκε 772043 φορές)
0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #1620 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 10:25:50 πμ »

Αυτά διαβάζουν μερικοί και γίνονται ταυράκια.
Ολα είναι σχετικά, σημασία έχει να μην επηρεαζόμαστε από διάφορα δημοσιεύματα.
Θα διαβάζουμε τα πάντα, και θα φιλτράρουμε κατά την κρίση μας.
Καταγράφηκε
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #1621 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 11:46:41 πμ »

Καλά ρε παιδιά περιμένουμε δηλαδή να πεί κάποιος ότι θα ανέβει ο χρυσός...??
γιατί να μας κάνει αυτό το δώρο??
η αλήθεια είναι ότι δέν θέλουν να ασχολούμαστε καθόλου με τον χρυσό
και γενικώς με τα επενδυτικά μέταλλα...
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
pantos28
Επισκέπτης
« Απάντηση #1622 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 01:50:22 μμ »

Καλά ρε παιδιά περιμένουμε δηλαδή να πεί κάποιος ότι θα ανέβει ο χρυσός...??
γιατί να μας κάνει αυτό το δώρο??
η αλήθεια είναι ότι δέν θέλουν να ασχολούμαστε καθόλου με τον χρυσό
και γενικώς με τα επενδυτικά μέταλλα...
ναι γιατι αμα μαζευτουμε ολοι απο εδω μεσα συγκεντρωνουμε καμια 500 αρια λιρες, η κανα 3-4  κιλα
χρυσου και θα επηρεασουμε της αγορες !!! ρε μπας και σας πονανε τα μαλια σας Απορία αυτη που παιζουν τα εκατομυρια περιμενουν να διαβασουν τιν καθε μπαρουφα του καθενος για να κανουν τον οποιανδηποτε κινηση...
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1623 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 03:52:09 μμ »

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε καθε πτωση του χρυσου γραφονται 10 σελιδες . Ειδα πολυ κοσμο τον τελευταιο καιρο μετα την πτωση να βιαζεται να ξεφορτωσει λιρες . Λες και θα φτασει ποτε η λιρα παλι 140 ευρω . Δεν βλεπω ομως κανεναν να πουλαει σπιτια αμαξια οικοπεδα που εκει εχει ερθει ο πραγματικος πατος . Ξυπνατε ..και καντε ο καθενας κινησεις για την παρτη του . Οσα διαβαζουμε ειναι αυτα που θελουν οι πονηροι να εμπεδωσουμε . Οταν αγοραζουμε χρυσο μας πιανει πανικο εαν χασουμε 5 ευρω τηλ λιρα το αλλο πρωι .... ενα αμαξι που το αγοραζει καποιος 100.000 και το αλλο πρωι εχει 60 τι πρεπει να κανει? Οσοι εχουμε σπιτια δικα μας τι πρεπει να κανουμε που τα πηραμε 10 και τωρα εχουν 4 ?
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #1624 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 05:39:19 μμ »

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε καθε πτωση του χρυσου γραφονται 10 σελιδες . Ειδα πολυ κοσμο τον τελευταιο καιρο μετα την πτωση να βιαζεται να ξεφορτωσει λιρες . Λες και θα φτασει ποτε η λιρα παλι 140 ευρω . Δεν βλεπω ομως κανεναν να πουλαει σπιτια αμαξια οικοπεδα που εκει εχει ερθει ο πραγματικος πατος . Ξυπνατε ..και καντε ο καθενας κινησεις για την παρτη του . Οσα διαβαζουμε ειναι αυτα που θελουν οι πονηροι να εμπεδωσουμε . Οταν αγοραζουμε χρυσο μας πιανει πανικο εαν χασουμε 5 ευρω τηλ λιρα το αλλο πρωι .... ενα αμαξι που το αγοραζει καποιος 100.000 και το αλλο πρωι εχει 60 τι πρεπει να κανει? Οσοι εχουμε σπιτια δικα μας τι πρεπει να κανουμε που τα πηραμε 10 και τωρα εχουν 4 ?

+10000000000
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #1625 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 05:49:39 μμ »

Έτσι είναι. Τρομοκρατούν τον κοσμάκι με κάθε πτώση του χρυσού. Θέλουν να βγάλουν από το παιχνίδι τα "αδύναμα χέρια"(χρηματηστηριακός όρος). Όντως με 500 λίρες ή με 3-4 κιλά χρυσό δεν χειραγωγείται η αγορά άλλα το 70% του παγκόσμιου χρυσού βρίσκεται στα χέρια ιδιωτών , 25% απόθεματικό τραπεζών (κυρίως κεντρικών) και 5% ιατρική και βιομηχανική χρήση. Και εμένα μου φάνηκε πολύ το 70% όταν το άκουσα , αλλά για σκεφθήτε , ο κάθε άνθρωπος του "πολιτισμένου  δυτικού κόσμου" 1 λιρίτσα ,1 βέρα και 1 σταυρουδάκι. Πόσα μαζεύονται???
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #1626 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 06:00:22 μμ »

Η πτώση των τιμών του χρυσού είναι ευκαιρία για αγορά και τίποτε άλλο. Όσο βαστάει η τσέπη σου φυσικά, όχι με δανεικά και όχι με χρήματα που πιθανον να χρειαστείς στο κοντινό μέλλον. Εγώ θεωρώ κάθε λιρίστα απλή- bullion συλλεκτική για την μικρή ή μεγάλη ιστορία της καθώς και για την αισθητική ομορφιά της. Υ.Γ. Τα σπίτια και οικόπεδα δεν πουλιούντα για έχουν πάει πιο κάτω απ' τον πάτο. Ο ιδιοκτήτης λυπάται να τα "σκοτώσει" εκτός αν κυριολεκτικά πεινάει.   
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #1627 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 06:04:15 μμ »

+1000.Συμφωνώ φίλε μου.Τα σπίτια μόνο τώρα δεν είναι η κατάλληλη εποχή να τα πουλήσεις γιατί στην ουσία θα τα χαρίσεις!!!
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #1628 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 06:09:22 μμ »

Ούτε στα σεντούκια μπορείς να τα κρύψεις για να γλυτώσεις τους φόρους. "Κάθησε καλά γιατί θα σου γράψω το σπίτι" λέει ο γονέας στο ανυπάκουο παιδί. Α! τώρα το είδα στην kitco +18$ άνοδο.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1629 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 06:46:43 μμ »

+1000.Συμφωνώ φίλε μου.Τα σπίτια μόνο τώρα δεν είναι η κατάλληλη εποχή να τα πουλήσεις γιατί στην ουσία θα τα χαρίσεις!!!

ναι αλλα αν δεν τα χαρισεις σημερα , σε μερικα εξαμηνα θα πρεπει να πληρωσεις και απο πανω για να τα παρει καποιος .... δεν σου λεω αν εχεις ενα σπιτι να μεγαλωνεις την οικογενεια σου να το δωσεις .... αλλα εαν εχεις αγορασει 1 και εχεις βρεις και αλλα 2-3 απο τους γονεις σου , τα δινει καποιος στεγνα.
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #1630 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 06:55:35 μμ »

Πάντως δεν ξέρω τί λένε τα προγνωστικά σας αλλά μόνο κάτω δεν βλέπω να πηγαίνει το μέταλλο.
Απ ότι βλέπω ,κλείνουμε τα μάτια και προχωράμε όλοι.Τί ταύροι και αρκούδες....ότι αποφασίσουν τα μεγάλα κεφάλια.Ο υπόλοιπος κοσμάκης είναι τα πιόνια στη σκακιέρα τους.
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1631 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 07:03:36 μμ »

Πάντως δεν ξέρω τί λένε τα προγνωστικά σας αλλά μόνο κάτω δεν βλέπω να πηγαίνει το μέταλλο.
Απ ότι βλέπω ,κλείνουμε τα μάτια και προχωράμε όλοι.Τί ταύροι και αρκούδες....ότι αποφασίσουν τα μεγάλα κεφάλια.Ο υπόλοιπος κοσμάκης είναι τα πιόνια στη σκακιέρα τους.

δεν εχω καποια προσωπικη προβλεψη μιας και δεν διαβαζω κανενος τα αρθρα . απλα δεν εχω καμμια εμπιστοσυνη στο πειραματοζοω που λεγεται ευρω , και στο χρεοκωπημενο τραπεζικο μας συστημα .
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
γατοφατσα
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #1632 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 07:57:28 μμ »

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε καθε πτωση του χρυσου γραφονται 10 σελιδες . Ειδα πολυ κοσμο τον τελευταιο καιρο μετα την πτωση να βιαζεται να ξεφορτωσει λιρες . Λες και θα φτασει ποτε η λιρα παλι 140 ευρω . Δεν βλεπω ομως κανεναν να πουλαει σπιτια αμαξια οικοπεδα που εκει εχει ερθει ο πραγματικος πατος . Ξυπνατε ..και καντε ο καθενας κινησεις για την παρτη του . Οσα διαβαζουμε ειναι αυτα που θελουν οι πονηροι να εμπεδωσουμε . Οταν αγοραζουμε χρυσο μας πιανει πανικο εαν χασουμε 5 ευρω τηλ λιρα το αλλο πρωι .... ενα αμαξι που το αγοραζει καποιος 100.000 και το αλλο πρωι εχει 60 τι πρεπει να κανει? Οσοι εχουμε σπιτια δικα μας τι πρεπει να κανουμε που τα πηραμε 10 και τωρα εχουν 4 ?
Εχεις απολυτο δικιο εχουμε χασει απο ολα τα αλλα και φωναζουμε και λεμε εξυπναδες για τον χρυσο ,ειναι σαν τον πονηρο που πηγαινει  20 χλμ μακρια για να ψωνισει πιο φτηνα και δεν σκεφτεται την βενζινη που εκαψε
η τον αλλο που βρισκει μια προσφορα στο σουπερ μαρκετ και ψωνιζει τοσα πολλα που στο τελος τα πεταει πραγματι υπαρχουν καποιοι πονηροι  που τα λενε ,η επενδυση σε χρυσο ( για μενα δεν ειναι επενδυση) μπορει να χασει αλλα ποτε δεν θα σβησει η λαμψη του ,δεν ειναι αποψη μου ειναι ο κανονας και ας λενε οτι θελουν
Καταγράφηκε
sirman
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 195


Προφίλ
« Απάντηση #1633 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 10:23:07 μμ »

Βεβαια μπορει να αγορασεις σημερα και να ξαναπιασεις τα λεφτα σου σε 30 χρονια, οπως εγινε το 1982-2011.
Αυτοι που ψωνισαν τοτε δεν πρεπει να αισθανονταν καλα για αρκετα χρονακια, μπορει και δεκαετιες.
Καταγράφηκε
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #1634 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 10:31:39 μμ »

Βεβαια μπορει να αγορασεις σημερα και να ξαναπιασεις τα λεφτα σου σε 30 χρονια, οπως εγινε το 1982-2011.
Αυτοι που ψωνισαν τοτε δεν πρεπει να αισθανονταν καλα για αρκετα χρονακια, μπορει και δεκαετιες.

το 1982 με 2011 που λές ήταν σχετικά μια φυσιολογική περίοδος οικονομίας
ενώ απο το 2011 μέχρι σήμερα η οικονομία έχει σκαμπανεβάσματα
αλλά τώρα τους έπιασε και το σαράκι για κέρδος επειδή γνωρίζουν ότι ο
κόσμος έχει αγοράσει αρκετό χρυσό και για να τον πάρουν πίσω θα αναγκαστούν
να ρίξουν την τιμή χαμηλά
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
Σελίδες: 1 ... 107 108 [109] 110 111 ... 148
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences