Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 04:56:17 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τί πιστευετε για τον χρυσο το 2014 ?
Θα αυξηθει κι'αλλο - 173 (39%)
Θα εχει πτωση - 77 (17.3%)
Θα παραμεινει σταθερος - 44 (9.9%)
Δεν μπορω να αποφασισω - 21 (4.7%)
Σαφως ειναι η καλυτερη επενδυση - 114 (25.7%)
Δεν τον εμπιστευομε καθολου - 15 (3.4%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 330

Σελίδες: 1 ... 106 107 [108] 109 110 ... 148
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΟΣ!! ΔΥΝΑΤΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ Η ΟΧΙ??  (Αναγνώστηκε 771976 φορές)
0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
sirman
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 195


Προφίλ
« Απάντηση #1605 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 08:35:39 μμ »

Και ο μπουφετος που αγορασε 1.500.000 ουγγιες ασημι τι ειναι?
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #1606 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 08:38:09 μμ »

Μου λέει ,οτι είσαι με τους ταύρους Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
sirman
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 195


Προφίλ
« Απάντηση #1607 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 08:56:26 μμ »

Οχι απαραιτητα.
Απλα συνεχιζω το debate.

Ασημι κατω απο 20 θα αγοραζα πιο ευχαριστα απο τωρα παντως.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #1608 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 08:57:22 μμ »

Και ο μπουφετος που αγορασε 1.500.000 ουγγιες ασημι τι ειναι?

Θα μας επιτεθουν βρικολακες μηπως;;  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #1609 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 09:01:02 μμ »

φίλτατε sac νομίζω οτι πας να ταυτίσεις το πνεύμα του Σωκράτη με τον ιδιόρρυθμο χαρακτήρα σου για να νοιώσεις καλύτερα. Η αλήθεια ειναι οτι μπορεί να μοιάζετε σε αρκετά σημεία, διαφέρετε σε περισσότερα όμως. Για να γίνω σαφέστερος, κατα τη γνώμη μου πάντα, ο Σωκράτης δεν γύρευε την άγονη αντιπαράθεση όπως τολμώ να σου καταλογίσω, απ την μέχρι τώρα εικόνα μου για σένα αλλα μέσα απο την αντιπαράθεση απαντούσε στο ερώτημα, θέτοντας ταυτόχρονα αλλα δέκα ερωτήματα. Επίσης, αν βρισκόταν σε κάποιο χώρο με άτομα που ασκούσαν τα πιστεύω τους θα τους μιμούνταν κι ας θεωρούσε οτι κάνουν ανοησίες (δεν θα τους πρόσβαλλε). Κατά τα άλλα σε θεωρώ ενδιαφέρον συνομιλητή και αξιόλογο άνθρωπο και θα επιζητούσα την συναναστροφή μαζί σου.
Να με συγχωρείτε οι υπόλοιποι που χαλάω το θέμα.
Φιλικά Νέστωρ
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #1610 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 09:36:26 μμ »

HMIΧΡΟΝΟ Μπενφίκα - Ολυμπιακός 0 - 1

Τίναξα την κουβέντα στον αέρα.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #1611 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 10:43:52 μμ »

HMIΧΡΟΝΟ Μπενφίκα - Ολυμπιακός 0 - 1

Τίναξα την κουβέντα στον αέρα.

Kαντεμιά τελικό 1 - 1
Καταγράφηκε
Au1972
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 189


Προφίλ
« Απάντηση #1612 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 10:49:48 μμ »

sac, απλά για την ιστορία και τα 2 'οίδα' δεν θέλουν 'οι' ή κάνω λάθος. Ετσι νομίζω. Λογιστής είμαι όχι φιλόλογος αν έχω κανει λάθος.....

"ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα" είναι σωστά γραμμένη η φράση. Οἶδα σημαίνει γνωρίζω, άρα ένα γνωρίζω, ότι δεν γνωρίζω τίποτα.
Καταγράφηκε
Au1972
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 189


Προφίλ
« Απάντηση #1613 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 10:51:46 μμ »

HMIΧΡΟΝΟ Μπενφίκα - Ολυμπιακός 0 - 1

Τίναξα την κουβέντα στον αέρα.

Kαντεμιά τελικό 1 - 1

Και ναι, είναι Γκαντεμιά να φέρει 1-1 από ένα κόρνερ που κανονικά ήταν out.. Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #1614 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 10:52:24 μμ »

Για τον λόγω αυτό και πολλους άλλους....πρέπει να γίνονται στοχευμένες κίνησεις
, να περιοριζόμαστε μόνο σε συλλέκτικά κομμάτια με μέλλον.

Την λίρα την βρίσκεις παντού,
μια χρυσή χούντα, ένα Γιώργαρο ,ένα Όθωνα κτλ.........τον βρίσκεις?

Αυτός που τα έχει ,δυσκολα τα αποχωρίζετε!
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #1615 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 10:56:18 μμ »

HMIΧΡΟΝΟ Μπενφίκα - Ολυμπιακός 0 - 1

Τίναξα την κουβέντα στον αέρα.

Kαντεμιά τελικό 1 - 1

Και ναι, είναι Γκαντεμιά να φέρει 1-1 από ένα κόρνερ που κανονικά ήταν out.. Χαμόγελο Χαμόγελο
Εχεις δίκιο Γκαντεμιά, ο δαίμων του τυπογραφείου. Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1616 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 11:17:57 μμ »

ΕΝΟΙΔΑΟΤΙΟΥΔΕΝΕΙΔΑ

αίσχος... βαράτε με....
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1617 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 12:08:01 πμ »

φίλτατε sac νομίζω οτι πας να ταυτίσεις το πνεύμα του Σωκράτη με τον ιδιόρρυθμο χαρακτήρα σου για να νοιώσεις καλύτερα. Η αλήθεια ειναι οτι μπορεί να μοιάζετε σε αρκετά σημεία, διαφέρετε σε περισσότερα όμως. Για να γίνω σαφέστερος, κατα τη γνώμη μου πάντα, ο Σωκράτης δεν γύρευε την άγονη αντιπαράθεση όπως τολμώ να σου καταλογίσω, απ την μέχρι τώρα εικόνα μου για σένα αλλα μέσα απο την αντιπαράθεση απαντούσε στο ερώτημα, θέτοντας ταυτόχρονα αλλα δέκα ερωτήματα. Επίσης, αν βρισκόταν σε κάποιο χώρο με άτομα που ασκούσαν τα πιστεύω τους θα τους μιμούνταν κι ας θεωρούσε οτι κάνουν ανοησίες (δεν θα τους πρόσβαλλε). Κατά τα άλλα σε θεωρώ ενδιαφέρον συνομιλητή και αξιόλογο άνθρωπο και θα επιζητούσα την συναναστροφή μαζί σου.
Να με συγχωρείτε οι υπόλοιποι που χαλάω το θέμα.
Φιλικά Νέστωρ

Καταρχήν, μου αρέσει να με σχολιάζουν, γιατί όλο και κάτι μαθαίνω. Ακόμα και όταν με βρίζουν, ψάχνω να βρω σε ποιο βαθμό έχει δίκιο ο άλλος (δεν εννιοώ, βέβαια, ότι εσύ με πρόσβαλες ή με έβρισες).

Και φυσικά έχεις κάθε δικαίωμα να λες τη γνώμη σου. Και τέλος πάντων, το να ασχολείται κάποιος μαζί μου θεωρώ ότι με τιμάει με το ενδιαφέρον του.

Επίσης, αν βρισκόταν σε κάποιο χώρο με άτομα που ασκούσαν τα πιστεύω τους θα τους μιμούνταν κι ας θεωρούσε οτι κάνουν ανοησίες (δεν θα τους πρόσβαλλε).

Θα απαντήσω βασικά σε αυτό και από εκεί θα προκύψουν και τα υπόλοιπα. Ο Σωκράτης στην απολογία του προσβάλλει πολύ άσχημα τους δικαστές. Στη δίκη του φαίνεται ότι είχε πολλούς εχθρούς και δεν "απόφευγε" να προσβάλει ακόμα και τα θρησκευτικά αισθήματα, ακόμα και κάποια δημοκρατικά στοιχεία. Έλεγε ότι "δεν πρέπει να ασχολείται ή να ζητάει κανείς τη γνώμη των πολλών, αλλά αυτών που ξέρουν", άποψη που θα πρόσβαλε πολλούς εδώ μέσα. <<< αυτό εννοούσα

Και ο τρόπος που τον διακωμωδεί ο Αριστοφάνης δεν δείχει άνθρωπο όπως τον περιγράφεις.

Βέβαια, μπορούμε να μιλάμε μέρες για τον Σωκράτη και δεν υπάρχει περίπτωση να το εξαντλήσουμε σε δυο τρία μηνύματα (αν και θα χαιρόμουν να συνεχίσουμε τη συζήτηση).

Θεωρώ τον εαυτό μου περισσότερο αριστοτελικό: ορισμοί > προκείμενες > συμπέρασμα

Δεν προσπαθώ να σας "τσιγκλίσω" για να "βρείτε μόνοι σας" την αλήθεια, όπως θα έκανε ο Σωκράτης. Όταν τη γνωρίζω την αλήθεια, σας τη δείχνω και σας λέω "αυτή είναι". Θέλετε πιστέψτε το, θέλετε μην το πιστεύετε, η αλήθεια είναι αυτή και δεν μπορείτε να την αλλάξετε.

Με δυο λόγια, μπορεί να φαίνομαι ιδιόρρυθμος, αλλά όταν κάποιος μου λέει "εγώ πιστεύω ότι 1 + 1 κάνουν τρία", θα του απαντήσω ότι 1+1 κάνουν δύο. Θα αρχίσει να μου λέει "εγώ πιστεύω ότι κάνουν τρία" και "φέρε μου τα επιχειρήματά σου ότι κάνουν δύο" και μπλα μπλα μπλα...

Ξεκίνησα ένα θέμα (ελευθερία και ανοχή) όπου ελπίζω να μπορέσει να συζητηθεί ο σωστός τρόπος συζήτησης. Μπορεί να το κάνω αυτό από ματαιοδοξία, αλλά θέλω να πιστεύω ότι το κάνω από δημοκρατική υποχρέωση.

Συνέχεια όταν βρούμε χρόνο...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2013, 01:23:18 πμ από sac » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1618 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 06:37:51 πμ »

μην χαλατε ενα τοσο ωραιο και παλιο θεμα . Καντε τις φιλοσοφικες σας συζητησεις για σωκρατη,πλατωνα ,αριστοτελη σε αλλο θεμα.εδω γραφουμε για χρυσο
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1619 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 07:53:12 πμ »

Και για να επανελθουμε στα του χρυσου ενα ενδιαφερον αρθρακι για τις Κινεζικες αγορες φυσικου χρυσου το 2013

A Piece of the Gold Puzzle Falls into Place

David Franklin

2013 has been the year that China has lit the physical gold market on fire; however you would never know from the metal’s price performance. While the price of gold has fallen more than 20%, bullion flow to the East has been nothing short of spectacular. Recently published data supports our presumption that physical gold was indeed flowing from ETF liquidations with a significant amount heading East.

We have written much this year on the gold market and the flow of the yellow metal to China. A quick review of the titles of our missives highlights our fascination with gold market developments over the past year. Many of these articles outline the massive shift in the gold trade from West to East. But it was in our piece entitled “Redemptions in the GLD are, oddly enough, Bullish for Gold” where we first postulated that elevated premiums for gold in China, the so-called ‘Shanghai premium’, were driving redemptions in the world’s largest gold ETF with the physical gold being used to satiate Asian demand. We asked the question in July, when we wondered what the link between China’s increasing physical gold deliveries and the drop in gold inventories within the COMEX and GLD ETF was, but any proof remained elusive.

Last week we had our first confirmation that the drop in ETF inventory was indeed tied to Chinese physical buying; in fact they were joined-at-the-hip. UK gold exports to Switzerland, Europe’s major bullion refining hub, jumped to 1,016.3 tonnes in the first eight months of this year from 85.1 tonnes over the same period in 2012. This is a staggering increase. Over the same period, investor withdrawals from gold ETFs, have totalled nearly 670 tonnes according to data from Bloomberg. And can you guess the location of their vaults? The world’s largest gold ETF, New York-listed SPDR Gold Shares, stores its gold holdings in HSBC’s London vault, as do other leading ETF operators such as ETF Securities.1 Further, the UK has no commercial-scale gold mines, but London is the centre of the global gold market, with bankers estimating that some 10,000 tonnes are held in the city’s vaults, including at the Bank of England, largely by investors and central banks.2 This is the perfect locale to find a significant mass of gold in a short period of time. Following the path of this gold, we find that the two largest exporters of gold to Hong Kong this year have been Switzerland and the United States. From these statistics it is clear that physical gold was redeemed out of the largest ETF’s, shipped to Switzerland for vaulting or refining purposes with a significant portion sent on to Hong Kong for Chinese consumption.

In May of this year, we calculated that more than one third of China’s import growth has been driven solely from its citizens’ desire to own gold and not from a growing domestic economy. Recent trade data suggests that this trend has not abated. Of course this begs the question to what end is China importing this large amount of gold? Inflation protection for its citizens? Backing their currency with gold? Deploying their immense foreign exchange reserves into a currency that is no other’s obligation? These are all possible explanations.

As GoldMoney noted last week, recorded demand for gold from China’s private sector has escalated to the point where their demand now accounts for significantly more than the rest of the world’s mine production. The Shanghai Gold Exchange is the mainland monopoly for physical delivery and Hong Kong acts as a separate interacting hub. In the first eight months of 2013 they have delivered 1,730 tonnes into private hands, or an annualized rate of 2,600 tonnes. The world ex-China mines an estimated 2,260 tonnes of gold, leaving a supply deficit for not only the rest of gold-hungry Southeast Asia and India, but the rest of the world as well.3



How this massive movement in gold can coincide with a gold price drop of US$359 per ounce so far in 2013 is beyond our capability to explain. But it does mean that China is now the undisputed destination for physical gold and that this trend shows no signs of slowing down.

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 106 107 [108] 109 110 ... 148
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences