Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 12:32:04 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΘΥΡΙΔΕΣ  (Αναγνώστηκε 5784 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
evan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 68

The early bird catches the worm


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 10, 2016, 09:18:01 μμ »

Το δωματιο των θυρίδων καλύπτεται με κάμερες που δεν διακόπτονται, για έλεγχο των υπαλλήλων της τράπεζας. Οπότε θα φαίνεται τι πήραν και από που.

Σε πόσα και ποιά υποκαταστήματα τραπεζών υπάρχουν κάμερες ? Μην τα μπερδεύουμε με τους ανιχνευτές καπνού? Εγώ απόσο ξέρω δεν έχουν κάμερες για προστασία της ιδιωτικότητας της συναλλαγής και οι υπάλληλοι που πάνε κάτω είναι γνωστοί στην τράπεζα και μη εξαιρετέοι. Και (αν υπάρχουν) τι μπορούν να δουν από την συγκεκριμένη γωνία που βρίσκονται στο εσωτερικό της κάθε θυρίδας ? Και νομίζεις οτι μπορούν να κάνουν καταγραφή ?  Έκπληξη Αστα καλύτερα, να μην σου τύχει να λές .........
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 10, 2016, 09:37:41 μμ »

Το δωματιο των θυρίδων καλύπτεται με κάμερες που δεν διακόπτονται, για έλεγχο των υπαλλήλων της τράπεζας. Οπότε θα φαίνεται τι πήραν και από που.
Απαγορεύεται να υπάρχουν κάμερες μέσα στις θυρίδες μόνο στην είσοδο υπάρχουν που οδηγεί στις θυρίδες
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 07:44:58 μμ »

Καλύτερα να συνεχιστεί εδώ η κουβέντα και να μείνουν σε αυτό το θέμα τα γραφόμενα, για καλύτερη μελλοντική αναζήτηση.


...,.,,,Οι θυριδες αυτη την στιγμη στην Ελλαδα ειναι επισφαλεις απο το μακρυ χερι του δημοσιου.
Πολλοι που εχουν καποια χρεη στο δημοσιο(σε λιγο ολοι θα εχουμε) εχουν δει δεσμευσεις σε θυριδες τους σε τραπεζες, το ξερω απο πρωτο χερι απο αξιοπιστο προσωπο που την επαθε και δεν μιλαμε οτι χρωσταγε τεραστια ποσα.
Οι δεσμευσεις απο τις κατασχεσεις απεχουν μονο ενα βημα.

Όσο δεν χρωστάς τι έχεις να φοβηθείς λοιπόν όταν έχεις θυρίδα ;
Καταστροφή της θυρίδας , ληστεία ,πόλεμο , άνοιγμα με κυβερνητική διαταγή .

Πριν αρχίσεις να χρωστάς , θα την έχεις αδειάσει προφανώς και θα την δεσμεύσουν / κατάσχουν άδεια .



Η ληστεία που είπε ο exmim είναι μια περίπτωση για "φόβο".
Μικρές οι πιθανόιτητες, δε λέω, αλλά όχι μηδενικές.
Άλλωστε έχει ξαναγίνει (πριν δεκαετίες, στην τράπεζα Εργασίας, στην οδό Καλλιρόης) για όσους την θυμούνται. Και δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλες (που να μου διαφεύγουν εμένα).

Αλλά το πρόβλημα δεν είναι εκεί (στη ληστεία θυρίδων).
Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχεις το δικό σου πράμα στα δικά σου χέρια.
Τον Ιούνιο του '15 π.χ. οι τράπεζες "έκλεισαν" (με κυβερνητική απόφαση, δηλαδή νόμο) για 3 βδομάδες? 4? Δε θυμάμαι, πάντως κάπου τόσο. Όσοι είχαν πράματα σε θυρίδα και θέλανε να πάρουν κάτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ.

Στο μεσοδιάστημα αυτών των βδομάδων ξέρω από φίλο (που είχε κάτι λεφτά εκεί μέσα) τι ταραχή πέρασε. Γιατί υπήρχε (εκτός απ' την αδυναμία πρόσβασης) και η φημολογία ότι κάτι θα αλλάξει με το καθεστώς των θυρίδων και όταν ξανανοίξουν οι τράπεζες κάτι "δεν....". Τελικά δεν έγινε (οι θυρίδες άνοιξαν κανονικά μετά από 1 μήνα), αλλά έχεις λόγο να περνάς τέτοιες ταραχές? Και τι σε διαβεβαιώνει ότι το "κανονικά" του Ιουλίου 2015 θα παραμείνει έτσι και την επόμενη φορά?

Δε ζούμε σε μια χώρα που υπάρχουν ΣΤΑΘΕΡΑ πράματα, νόμοι, κανόνες. Κάθε μέρα, με νυκτερινή τροπολογία μάλιστα, κάτι που είναι σήμερα δεδομένο, αύριο μπορεί να έχει αλλάξει.

Λοιπόν?
Αυτό δεν είναι λόγος να έχεις τη συλλογή σου στο μαξιλάρι σου (που λέει ο λόγος)?

Τα περί οφειλών και κατασχέσεων εξ αυτών δεν τα θεωρώ σημαντικά. Αυτός που χρωστάει (μέχρι σημείου κατάσχεσης της περιουσίας του) συνήθως δεν έχει κάτι να κρύψει σε θυρίδα, κι αν έχει, δεν το βάζει σε θυρίδα.

Και μια πληροφορία:
Φίλη μου, είχε ΚΟΙΝΗ θυρίδα με τον πατέρα της και τη μάνα της. Μπορούσαν να έχουν πρόσβαση και οι τρεις (χωριστά ο καθένας).
Πέθανε ο πατέρας.
Το έμαθε η τράπεζα (κακώς και λάθος τους, αλλά το έμαθε).
Η θυρίδα μπλοκαρίστηκε. Κανείς (απ' τους 2 ζωντανούς) δεν μπορούσε να πάει να την ανοίξει. Δεν το επέτρεπε η τράπεζα. (Ευτυχώς, η θυρίδα δεν είχε τίποτα το αξιόλογο μέσα).
Αποδοχές κληρονομιάς, εφορίες, πιστοποιητικά, δικαστήρια (χωρίς καβγάδες, η διαδικασία το απαιτεί), και τελικά μετά από 7 χρόνια (από το θάνατο του πατρός) η θυρίδα ανοίχτηκε! ΕΠΤΑ ΧΡΟΝΙΑ!
Και ανοίχτηκε παρουσία:
-Της φίλης μου.
-Της μάνας της (υπέργηρη).
-Τραπεζικού υπαλλήλου.
-Εφοριακού.
-Εκτιμητή (τον φέρνει η εφορία).
Για να γράψει ο εφοριακός στην "έκθεση" του:
"Ουδέν αξιόλογον ευρέθη"
και να προχωρήσουν οι υπόλοιπες κληρονομικές διαδικασίες.
ΕΠΤΑ ΧΡΟΝΙΑ.
Είναι λοιπόν να μπλέκεις με τέτοια?



Ακραία η ιστορία, αλλά επειδή πέρασα "παρόμοια" περίπτωση με θάνατο συνδικαιούχου σε λογαριασμό και θυρίδα, μεγάλη η βλακεία τους που έσπευσαν να ενημερώσουν την τράπεζα πριν κάνουν τις "ενέργειες" που χρειαζόταν για να μην υπάρχουν εκκρεμότητες

Συμφωνώ ότι κακώς το έμαθε αμέσως η τράπεζα. 
Υπόψιν φυσικά ότι ο κάθε πληρεξούσιος υπογράφει πριν την είσοδο , ότι ο δικαιούχος είναι εν ζωή.
Φαντάζομαι ότι κάτι παρόμοιο γίνετε και με τους συνδικαιούχους.

Καλό είναι , να είναι ένας ο δικαιούχος (ο νεότερος ) και κάποιοι πληρεξούσιοι .
Πρέπει κάποιος από αυτούς που μπορούν να ανοίξουν την θυρίδα να έχει την ψυχραιμία (και κατόπιν επιθυμίας του δικαιούχου) , να αδειάσει την θυρίδα το συντομότερο δυνατόν , ακόμα και άμεσα , αν γίνει το μοιραίο.




Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences