Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 10:28:17 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1980 Canada 100 Dollars  (Αναγνώστηκε 2062 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
siroast
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 87


Magnanimi Pretium


Προφίλ
« στις: Μάιος 06, 2014, 09:45:10 μμ »

Καλησπέρα,

Ένα proof 100 dollars (1/2 ozt gold) του καναδά εκδομένο το 1980. Στη face (χαραγμένη από τον Arnold Machin) βλέπουμε την Dei Gratia Regina ενώ στην pile (χαραγμένη από τον Arnaldo Marchetti) παρουσιάζεται ένας Inuk μέσα σε ένα Kayak ενώ στο φόντο φαίνεται ένα παγόβουνο.

Ήταν αρκετά χρόνια κλειστό και τώρα που το ξανά άνοιξα παρατήρησα ότι στην πλευρά με τον Inuk ο χρυσός πάνω στο παγόβουνο σε ένα σημείο έχει λίγο ροδίσει. Καμιά ιδέα? Απορία

Φιλικά,
Edmund
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 06, 2014, 09:57:04 μμ »

Δεν ειναι τιποτα φιλε μου, εχει πεταξει χαλκουδακι σε εκεινο το σημειο, σε πολλα νομισματα που δεν ειναι 999 χρυσος αλλα 916 (η αλλο ποσοστο)+ χαλκος συμβαινει και μαλιστα θεωρειται και ενδειξη αυθεντικοτητας.
Εχω ενα παρομοιο παλιο καναδεζικο χρυσο 916 , μιση ουγκια καθαρου χρυσου(με αλλο θεμα) και εχει πεταξει και αυτο χαλκουδακι.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
siroast
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 87


Magnanimi Pretium


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 06, 2014, 10:13:11 μμ »

Δεν ειναι τιποτα φιλε μου, εχει πεταξει χαλκουδακι σε εκεινο το σημειο, σε πολλα νομισματα που δεν ειναι 999 χρυσος αλλα 916 (η αλλο ποσοστο)+ χαλκος συμβαινει και μαλιστα θεωρειται και ενδειξη αυθεντικοτητας.
Εχω ενα παρομοιο παλιο καναδεζικο χρυσο 916 , μιση ουγκια καθαρου χρυσου(με αλλο θεμα) και εχει πεταξει και αυτο χαλκουδακι.

Ευχαριστώ πολύ! Με ανακούφισες κιόλας, γιατί με αυτά που ακούγονται νόμιζα ότι ήταν επιχρυσωμένο και είχει φύγει η κάλυψη σε εκείνο το σημείο (παρόλο που βάρος όγκος σωστά).
Καταγράφηκε
ΓΙΑΝΝΗΣΚ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 08, 2014, 02:29:31 μμ »

Edmund, η απάντηση του φίλου Δημήτρη είναι απολύτως έγκυρη,
έχω το αντίστοιχο του 1978 και έχει "ανέβει" ο χαλκός με αποτέλεσμα να έχει ροδίσει σε 2-3 σημεία.

Είναι φυσιολογικό φαινόμενο.

Μερικοί που δεν έχουν πλήρη γνώση μπορεί να το "παρεξηγήσουν", ενδεχομένως και εσκεμμένα με σκοπό να απαξιώσουν το νόμισμα.

Μην ανησυχείς.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 08, 2014, 02:35:35 μμ »

Ωωωω κανενα προβλημα και στις λιρες γινεται αυτο και οπως ειπε ο Δημητρης παραπανω ειναι σημειο αυθεντικοτητας
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences