Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 10:25:49 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: κρατανε τα νομισματα στο αεροδρομια ?  (Αναγνώστηκε 3278 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
petzehgr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 15, 2016, 10:39:13 μμ »

καλησπερα ηθελα να ρωτισω αν κρατανε τις συλλογες νομισματων στο αεροδρομιο διοτι δεν ξερω και πεταω σε δυο μερες..
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 15, 2016, 10:41:42 μμ »

Αναλογως την ποσοτητα φιλε
Αν πας με λιγα σλαμπ τοτε δεν θα εχεις προβλημα
Γενικα δεν ασχολουνται με τα νομισματα

Αν ομως πας με 100 λιρες μπορει να εχεις προβλημα..πιο ποκυ φασαρια,να στις κρατησουν δεν υπαρχει περιπτωση
Εντος ευρωπαικης ενωσης δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα
Γενικα ο χρυσος ειναι ατελως αλλα χωρις τιμολογια σε πριζουν αν και ποτε σε ψαξουν
Καταγράφηκε

Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 16, 2016, 03:53:07 πμ »

Αν ομως πας με 100 λιρες μπορει να εχεις προβλημα..
Τι "μπορεί" να έχεις πρόβλημα!
Κατ' αρχήν ο χρυσός ανιχνεύεται από τα σκάνερ (που ψάχνουν για μπόμπες-μεταλλικά-μπαταρίες-καλώδια), και οι λίρες φαίνονται στα X-ray που βλέπουν μέσα στις αποσκευές, επομένως θα τα δουν στο security.
Κατά δεύτερον το όριο εξαγωγής χρημάτων (με βάση τα CC) είναι €2.000 ανά άτομο ανά ταξίδι, επομένως με 7 λίρες το έπιασες το όριο. Με 8 το ξεπέρασες.
Απ' το ποσό της αξίας τους αφαίρεσε τα μετρητά που κουβαλάς μαζί σου (κάτι δε θα κουβαλάς?)

Δε νομίζω ο σεκιουριτάς να δει λίρες και να μη σε καρφώσει στον έλεγχο συναλλάγματος.
Εκτός κι αν είναι ξάδερφος σου ή κάτι τέτοιο.
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 16, 2016, 08:56:29 πμ »

δεν ισχύει τίποτα απόσα λες ...

το μηχανημα βαραει μονο σε σιδερικα , οχι σε χρυσο όπως επίσης και στο σκανερ δεν φαινεται αν ειναι χρυσό η όχι μην λέμε ότι θέλουμε. Προφανώς δεν θα τα κουβαλάς πάνω σου αλλά θα τα έχεις σε κάποια αποσκευή

εχω περάσει από το αεροδρόμιο με νομισματα και δεν μου είπαν τίποτα

ο χρυσός είναι ατελώς οπότε περνάς όσο θες σε χωρες ευρωπαικής ένωσης

οι λίρες πως έρχονται Ελλάδα νομίζετε?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2016, 09:28:16 πμ από SVcollector » Καταγράφηκε

greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 16, 2016, 10:24:24 πμ »

εγω εχω περασει μεσα στο αεροπλανο την κασετινα με την σειρα ΚΑΛΟΣΚΑΓΑΘΟΣ των πανευρωπαικων που ειναι ασημενια καθως και μεσα στην κασετινα σε quadrum το σετακι με τα ασημενια της χουντας....πραμα δεν μου ειπανε :Ρ
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 16, 2016, 10:29:31 πμ »

Πρόσφατα ταξίδεψα αεροπορικώς στο εξωτερικό με 4 λίρες όταν εφευγα και 10 όταν γύρισα.  
Λίγα φυσικά κομμάτια , με αποδείξεις αγοράς για παν ενδεχόμενο .Κανένα πρόβλημα, κανένας δεν ασχολήθηκε .
Είχα λίγο την έννοια ,γιατί πήρα κομμάτια του 2002 , 2005 και του 2012 , που online ζητάνε ότι θέλουν,ειδικά σε αυτές του 2005.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 16, 2016, 09:26:25 μμ »

δεν ισχύει τίποτα απόσα λες ...

το μηχανημα βαραει μονο σε σιδερικα , οχι σε χρυσο όπως επίσης και στο σκανερ δεν φαινεται αν ειναι χρυσό η όχι μην λέμε ότι θέλουμε. Προφανώς δεν θα τα κουβαλάς πάνω σου αλλά θα τα έχεις σε κάποια αποσκευή

εχω περάσει από το αεροδρόμιο με νομισματα και δεν μου είπαν τίποτα

ο χρυσός είναι ατελώς οπότε περνάς όσο θες σε χωρες ευρωπαικής ένωσης

οι λίρες πως έρχονται Ελλάδα νομίζετε?
Το μηχάνημα "πύλη" από το οποίο περνάς βαράει σε οτιδήποτε μεταλλικό. Γι' αυτό και σε βάζουν να αδειάζεις τις τσέπες σου (κλειδιά, κέρματα) σε κουτάκι (σε μερικές περιπτώσεις πρέπει να βγάλεις και ρολόϊ) το οποίο περνάει από το τούνελ του xray. Ακόμα και η πόρπη της ζώνης βαράει, αν είναι μεγάλη.

Στο σκάνερ (xray) δε φαίνεται αν είναι κάτι χρυσό, μολυβένιο, σιδερένιο, μπρούτζινο κλπ, αλλά φαίνεται το σχήμα του. Και ένα μασούρι 50 λιρών δεν είναι σχήμα που θα το αφήσουν να περάσει ανεξέλεγκτα (αν κάνουν σωστά τη δουλειά τους, ή αν είσαι σε αμερικάνικο αεροδρόμιο - όπου συνήθως την κάνουν, γιατί όποιος καεί απ' το χυλό, φυσάει και το γιαούρτι).

Αν βάλεις 50 λίρες (14.000 σήμερα) στη βαλίτσα, και όταν παραλάβεις τη βαλίτσα ΔΕΝ είναι μέσα οι λίρες, ή δεν παραλάβεις καθόλου βαλίτσα, τι θα κάνεις? Θα πεις στην Alitalia ή τη Lufthansa ή τη Swiss ότι "μου χάσατε 14.000 ευρώ?" Και τι νομίζεις ότι θα σου απαντήσουν?

Κι εγώ έχω περάσει με οπλοπολυβόλο, και δε μου είπαν τίποτα. Δε σημαίνει όμως αυτό ότι μπορώ να περνάω κάθε φορά και δε θα μου λένε τίποτα.

Ο χρυσός είναι ατελώς από πλευράς δασμών. Από πλευράς Capital Controls όμως, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ (από την Ελλάδα) η εξαγωγή χρημάτων ή αξιών μεγαλυτέρων των €2.000. Αν σε πιάσουν, έχεις συνέπειες (δεν ξέρω ποιες, αλλά έχεις).

Οι λίρες έρχονται όπως έρχονται όλα τα εμπορεύματα, τα κρέατα, τα γάλατα, τα μηχανήματα, κλπ. Αν ρωτάς πως έρχονται από πλευράς μεταφορικής τεχνικής, επειδή είναι αντικείμενα μικρού όγκου και μεγάλης αξίας, έρχονται με courier. Οι courier δεν ξέρουν τι έχουν μέσα τα κουτιά που κουβαλάνε.
Καταγράφηκε
petzehgr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 16, 2016, 10:32:08 μμ »

ωραια σας ευχαριστω ολους παρα πολυ ... αν και εγω θα εχω την συλλογη σε αλμπουμ που ειναι απο το 1900 και μετα  και ειναι καποια ασημενια  και καποια οχι αλλα με  αυτα που μου ειπατε δεν νομιζω να εχω προβλιμα ... και παλι ευχαριστω
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences