Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 06:55:27 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: μια δημοσκοπηση για μας.... τι θα ψηφισετε στο δημοψηφισμα  (Η ψηφοφορία έληξε: Ιούλιος 05, 2015, 08:58:28 πμ)
ναι (στα μετρα ) - 34 (24.6%)
οχι (στα μετρα ) - 91 (65.9%)
αποχή - 13 (9.4%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 137

Σελίδες: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 86
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ναι η οχι ?  (Αναγνώστηκε 307876 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #240 στις: Ιούλιος 01, 2015, 09:25:28 μμ »

απορια ανεξαρτητα απο ναι η οχι....οτι θελει ο καθενας ας ψηφισει.στο πακετο που πηγε χτες και καλα να αποδεχθει η βασικη διαφορα ηταν η εκπτωση του φπα στα νησια.προς τι το ναι η το οχι?
η ζημια που εγινε με τις τραπεζες (που τις εχουμε χρυσοπληρωσει) η ζημια στο εμποριο και στο τουρισμο θα εχει χειροτερα αποτελεσματα.
και ξερει κανεις τι γινεται αν το ΣΤΕ μεθαυριο δεν εγκρινει το δημοψηφισμα?
ετσι ειναι οπως τα λες η ζημια εχει γινει τωρα και 6 χρονια συντελειται ενα διαρκες εγκλημα εις βαρος ενος ολοκληρου λαου,οσο για το ΣΤΕ δεν εχει εγκρινει και περικοπες μισθων συνταξεων κτλ κτλ αλλα δεν ειδα να αλλαξει τιποτα,απολυτως,ναι η οχι το αποτελεσμα ενος λαου ειναι το ιδιο απλα αλλαζει ο τροπος...την δευτερα οποιο και να ειναι το αποτελεσμα θα κατηγορουν οι μεν τους δε και παει λεγοντας μας εβαλαν σε μια λεμβο με αγνωστο προορισμο ελπιζω να ειμαστε μονιασμενοι αυτοι που καταλαβαινουν οτι δεν τουσ χωριζει τιποτα...
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #241 στις: Ιούλιος 01, 2015, 09:25:44 μμ »

Πάω για παραγάδι μέχρι αργά το βράδυ..
Αυτά είναι!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Vaggosmaster
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 231



Προφίλ
« Απάντηση #242 στις: Ιούλιος 01, 2015, 09:32:57 μμ »

Καλησπέρα και από εμένα .....

θα σας πω μια ιστορία που μου την είπε ένας Ισπανός φίλος μου Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

ήτανε στο αεροπλάνο με τα ανίψια του και το αεροπλάνο άρχισε να χάνει ύψος.....

όποιος βρει την συνέχεια κερδίζει το όσκαρ τηλεθέασης

ΕΤΣΙ ΝΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ
Καταγράφηκε

Χρω φιλανθρώπως και δικαίως τοις εντυγχάνουσι
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #243 στις: Ιούλιος 01, 2015, 09:37:42 μμ »

Καλησπέρα και από εμένα .....

θα σας πω μια ιστορία που μου την είπε ένας Ισπανός φίλος μου Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

ήτανε στο αεροπλάνο με τα ανίψια του και το αεροπλάνο άρχισε να χάνει ύψος.....

όποιος βρει την συνέχεια κερδίζει το όσκαρ τηλεθέασης

ΕΤΣΙ ΝΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ
Άνεση
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #244 στις: Ιούλιος 01, 2015, 09:45:20 μμ »

ήτανε στο αεροπλάνο με τα ανίψια του και το αεροπλάνο άρχισε να χάνει ύψος.....

Το... χάιδεψε για να σηκωθεί;
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #245 στις: Ιούλιος 01, 2015, 09:47:59 μμ »

Καλησπέρα και από εμένα .....

θα σας πω μια ιστορία που μου την είπε ένας Ισπανός φίλος μου Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

ήτανε στο αεροπλάνο με τα ανίψια του και το αεροπλάνο άρχισε να χάνει ύψος.....

όποιος βρει την συνέχεια κερδίζει το όσκαρ τηλεθέασης

ΕΤΣΙ ΝΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ



Ευκολο   Άνεση

Fly Trava malli


Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #246 στις: Ιούλιος 01, 2015, 09:55:16 μμ »

Εγώ πάλι με όλη αυτή την καταστροφολογία που κάνουν οι δανειστές και τα εδώ ΜΜΕ στην περίπτωση που βγει το ΟΧΙ, θυμήθηκα το ανέκδοτο με το γιατρό και την πανούκλα.

Ήταν κάποτε ένας γιατρός. Μια μέρα φεύγοντας από την πόλη του για να πάει σε μια άλλη γειτονική, συνάντησε την πανούκλα που έμπαινε. Ο γιατρός σταμάτησε και τη ρώτησε:
«Πάλι εδώ; Τι ήρθες να κάνεις;» Και η πανούκλα απάντησε:
«Είναι η σειρά μου να φροντίσω την πόλη σου».
«Πόσους θα πάρεις αυτή τη φορά;» ρώτησε ο γιατρός.
«Λίγους, γύρω στους χίλιους», απάντησε η πανούκλα.
Μετά από μία εβδομάδα ο γιατρός (έχοντας ενημερωθεί στο μεταξύ για την κατάσταση) επέστρεψε, και στην είσοδο της πόλης αντάμωσε την πανούκλα που έφευγε:
«Γιατί είπες ψέματα;», τη ρώτησε. «Είχες πει ότι θα πάρεις κάπου χίλιους και τελικά πέθαναν πέντε χιλιάδες». Κι εκείνη απάντησε: «Δεν είπα ψέματα. Εγώ πήρα χίλιους. Τους υπόλοιπους τους σκότωσε ο φόβος».
 Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
 
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #247 στις: Ιούλιος 01, 2015, 10:01:20 μμ »

ήτανε στο αεροπλάνο με τα ανίψια του και το αεροπλάνο άρχισε να χάνει ύψος.....

Το... χάιδεψε για να σηκωθεί;
Γιωργο,Ντροπη. Απορία Απορία Σαρκασμός
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #248 στις: Ιούλιος 01, 2015, 10:30:59 μμ »

Μη διχάζεστε για το Όχι ή Ναι.
Για καλύτερη διαπραγματευτική θέση ή για μέσα ή έξω απ' το ευρώ.
Ας αναλογιστούμε λίγο το καλύτερο λογικό σενάριο.

Από Δευτέρα, στην καλύτερη περίπτωση...

1. Η βάση της διαπραγμάτευσης είναι η πρόταση, που σήμερα έδωσε η Ελληνική κυβέρνηση.
2. Σε έναν έντιμο συμβιβασμό, περιμένουμε να υπάρξουν βήματα προς τις προτάσεις των θεσμών.
3. Θα πρέπει να συμφωνηθεί επιπλέον 3ο μνημόνιο, για την χρηματοδότηση των επόμενων 2 ετών.
4. Πρόβλεψη ότι θα εφαρμοστεί η συμφωνία για το χρέος, του Eurogroup 2012.
5. Πακέτα αναπτυξιακά, που ούτως ή άλλως υφίστανται.
6α. Ανοίγουν οι τράπεζες αφού καλύπτει ο ELA και ο κόσμος δεν τρέχει να πάρει τα χρήματά του.
6β. Οι συμφωνίες που θα επιτευχθούν θα περάσουν από τις Κ.Ο. για το καλό της Ελλάδας.
7. Θα εφαρμοστούν.
8. Θα πετυχαίνουμε όλες τις προβλέψεις, και θα γίνεται κανονικά η εκταμίευση των δόσεων.

Όπως προσέξατε δεν κινδυνολογώ, το καλύτερο λογικό σενάριο αναλύω.

ΥΓ Προσθήκες ή αφαιρέσεις, πάντα καλοδεχούμενες, αρκεί να μην προσβάλουν τους αναγνώστες.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Silverpanda
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 178



Προφίλ
« Απάντηση #249 στις: Ιούλιος 01, 2015, 10:55:32 μμ »

Μη διχάζεστε για το Όχι ή Ναι.
Για καλύτερη διαπραγματευτική θέση ή για μέσα ή έξω απ' το ευρώ.
Ας αναλογιστούμε λίγο το καλύτερο λογικό σενάριο.

Από Δευτέρα, στην καλύτερη περίπτωση...

1. Η βάση της διαπραγμάτευσης είναι η πρόταση, που σήμερα έδωσε η Ελληνική κυβέρνηση.
2. Σε έναν έντιμο συμβιβασμό, περιμένουμε να υπάρξουν βήματα προς τις προτάσεις των θεσμών.
3. Θα πρέπει να συμφωνηθεί επιπλέον 3ο μνημόνιο, για την χρηματοδότηση των επόμενων 2 ετών.
4. Πρόβλεψη ότι θα εφαρμοστεί η συμφωνία για το χρέος, του Eurogroup 2012.
5. Πακέτα αναπτυξιακά, που ούτως ή άλλως υφίστανται.
6α. Ανοίγουν οι τράπεζες αφού καλύπτει ο ELA και ο κόσμος δεν τρέχει να πάρει τα χρήματά του.
6β. Οι συμφωνίες που θα επιτευχθούν θα περάσουν από τις Κ.Ο. για το καλό της Ελλάδας.
7. Θα εφαρμοστούν.
8. Θα πετυχαίνουμε όλες τις προβλέψεις, και θα γίνεται κανονικά η εκταμίευση των δόσεων.

Όπως προσέξατε δεν κινδυνολογώ, το καλύτερο λογικό σενάριο αναλύω.

ΥΓ Προσθήκες ή αφαιρέσεις, πάντα καλοδεχούμενες, αρκεί να μην προσβάλουν τους αναγνώστες.
+100000000000
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #250 στις: Ιούλιος 02, 2015, 01:44:39 πμ »

Επειδή αναφέρθηκαν ανόματα υποστηρικτών του "ναι", ας δούμε και αυτά:

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500009396

Θα ήθελα να ξεχωρίσω μερικά ονόματα ανθρώπων που είχα την τιμή να γνωρίσω από κοντά και... εγώ τουλάχιστον εκτιμώ και σέβομαι τον καθένα από αυτούς περισσότερο από 150.000 Τσίπρες.

7. Βαλτινός Θανάσης, Αντιπρόεδρος Ακαδημίας Αθηνών, Συγγραφέας
16. Δεσποτόπουλος Κωνσταντίνος, Ακαδημαϊκός, τ. Πρόεδρος Ακαδημίας Αθηνών, τ. Υπουργός
39. Μάρκαρης Πέτρος, Συγγραφέας
56. Πατρίκιος Τίτος, Ποιητής

ΟΚ, υπάρχουν και μερικά "σούργελα", όπως ο Δήμου και η Ντενίση, αλλά... εξαρτάται πού θέλει κανείς να κοιτάζει. :-) Όπως επίσης υπάρχουν και άλλοι σημαντικοί άνθρωποι, τους οποίους δεν έτυχε να γνωρίσω από κοντά.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #251 στις: Ιούλιος 02, 2015, 02:42:20 πμ »

 Το προβλημα των υποστηρικτων του "ναι", ειναι οτι μαζι με πνευματικους και αξιολογους ανθρωπους, μπροσταρηδες ειναι ολη η πολιτικη και δημοσιογραφικη  σαπιλα και ο εμετος που εφεραν την χωρα εδω που την εφεραν.

 Γιατι δεν χρεοκοπησαμε μεσα σε λιγους μηνες, οι αδεξιοι χειρισμοι του Τσιπρα ηταν απλως το κερασακι στην τουρτα,η υποθεση ηταν ενα ατυχημα που περιμενε να συμβει.

 Και, δυστυχως, πολλοι εχουν αναπτυξει εξαρτημενα ανακλαστικα, εγω π.χ. οταν βλεπω στην tv  Βενιζελους-Παπανδρεου-Παυλοπουλους- Σαμαραδες- Πρετεντερηδες κλπ, αυτοματα αρχιζω να τους ριχνω ακατασχετες ροχαλες στην οθονη και η γυναικα μου τρεχει, στωικα, με ενα πανι να την καθαρισει.
 Αν λοιπον το " ναι" θελει να κερδισει, καλυτερα θα ηταν καποια προσωπα να αποφευγουν να εμφανιζονται συχνα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #252 στις: Ιούλιος 02, 2015, 07:42:38 πμ »

Όποιο και να είναι το αποτέλεσμα, υπάρχει ένα ποσοστό του 10%, που δεν τους ενδιαφέρει τι θα γίνει. Το υπόλοιπο 90% του λαού, έχει κοινό μέλλον. Και στα καλά και στα άσχημα, ο λαός πρέπει να είναι ενωμένος. Μαζί θα τα περάσουμε όλα, ότι και να αποφασίσουμε, είμαστε μαζί στην ίδια βάρκα.

Μετά το δημοψήφισμα...
Δε θέλω κανείς να νοιώσει άσχημα και να μετανιώσει γι αυτό που ψήφισε.
Δε θέλω η μειοψηφία, να ζητήσει το λόγο των όσων θα προκληθούν, απ' την πλειοψηφία.

ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΔΙΧΑΣΜΟ !!!
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #253 στις: Ιούλιος 02, 2015, 08:40:22 πμ »

Σύντροφε Χάρε, έχεις... απόλυτο δίκιο σε αυτό που γράφεις...

Το ζήτημα, επομένως, είναι να μαζέψουμε τα κομμάτια μας και να σκεφτούμε (ορθο)λογικά. Το "διακύβευμα" είμαστε εμείς οι ίδιοι, η χώρα μας και οι οικογένειές μας, δεν είναι ο Σαμαράς, ο Βενιζέλος και ο Τσίπρας.

Ο οποίος Τσίπρας σαν κλασσικό "κοράκι", αυτήν την συναισθηματική εξάντληση προσπαθεί να εκμεταλλευτεί για να εισπράξει σκύβοντας(!) το κέρδος των δικών του και των δικών μας πτωμάτων...

Και βέβαια το ζήτημα δεν αφορά μόνο το δημοψήφισμα, αφορά και τη συνέχεια.



Σε διαφορετική κλίμακα, η συζήτηση είναι παρόμοια με το θα "σπάσω την τηλεόραση". Αν σπάσεις την τηλεόραση, δεν θα ζημιωθούν ο Βενιζέλος, ο Παπανδρέου, ο Παυλόπουλος, ο Σαμαράς και ο Πρετεντέρης, αλλά εσύ. Αντίστοιχα, αν "σπάσουμε την Ελλάδα" από τα νεύρα μας, εμείς θα ζημιωθούμε.



Σύντροφε Κώστα, είσαι βέβαιος ότι "βάρκα" μας ονομάζεται Ελλάδα; Γιατί εγώ λέω ότι η "βάρκα" μας ονομάζεται Ευρώπη... Ίσως και Γη...



Για όποιον ενδιαφέρεται, προσωπικά είναι τελείως απογοητευμένος από την κατάσταση και προετοιμάζομαι, όσο μπορώ, να ζήσω σε μια "σπασμένη Ελλάδα".
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2015, 08:55:29 πμ από sac » Καταγράφηκε
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« Απάντηση #254 στις: Ιούλιος 02, 2015, 08:49:12 πμ »

Σας ζητώ να αφιερώσετε 21 λεπτά από τον χρόνο σας για να δείτε αυτό το βίντεο. Δεν έχει σημασία ποιος το έφτιαξε ( προφανώς είναι των ΑΝΕΛ ) αξίζει όμως να το δείτε. Δηλαδή δέχεστε να ψηφίσετε το ίδιο με αυτούς τους προδότες που πούλησαν την εθνική μας κυριαρχία? Σε άλλες εποχές θα τους είχαν εκτελέσει..

http://thesecretrealtruth.blogspot.gr/2014/05/blog-post_5640.html?m=1
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
Σελίδες: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 86
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences