Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 02:35:56 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Έγγραφα Διοικητή 30ού Συν/τος ΕΛΑΣ  (Αναγνώστηκε 6525 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« στις: Νοέμβριος 05, 2014, 12:31:48 πμ »

Γεια σας!

Σήμερα έφτασε με το ταχυδρομείο ένα μικρό διαμαντάκι, με ιστορική και αρχειακή σημασία. Πρόκεται για κάποια έγγραφα του Διοικητή του 30ού Συντάγματος, της Χ Μεραρχίας του ΕΛΑΣ, η οποία έδρασε εναντίον των Γερμανών αλλά και των οργανώσεων ΠΑΟ και ΕΕΣ.

Η σύμπτωση μάλιστα είναι ότι έφτασε στην 70ή επέτειο της μάχης του Κιλκίς, της πολύνεκρης μάχης μεταξύ του ΕΛΑΣ και των τμημάτων του ΕΕΣ, του Δάγκουλα και άλλων συνεργατών των Γερμανών, στην οποία συμμετείχε και το 30ό Σύνταγμα.

Ο Διοικητής του Συντάγματος ήταν ο Φώτης Ζησόπουλος, ο οποίος έφτασε στο βαθμό του Ταγματάρχη ξεκινώντας από το βαθμό του Στρατιώτη κι έχοντας πάρει μέρος στις μεγαλύτερες μάχες των δύο Βαλκανικών και του Α' Παγκόσμιου Πολέμου, καθώς και της Μικρασιατικής Εκστρατείας. Τραυματίστηκε δυο φορές, μια εκ των οποίων σοβαρά και τιμήθηκε με τα Μετάλλια του Ελληνοτουρκικού και Ελληνοβουλγαρικού Πολέμου, το Διασυμμαχικό Μετάλλιο Νίκης του Α' ΠΠ, το Μετάλλιο Στρατιωτικής Αξίας Γ' Τάξης και δυο φορές με τον Πολεμικό Σταυρό Γ' Τάξης.

Αποστρατεύθηκε το 1930 και εντάχθηκε με το βαθμό του Ταγματάρχη στον ΕΛΑΣ το 1943. Περισσότερες λεπτομέρειες για τη θητεία του θα βρείτε στα ίδια τα έγγραφα.

Ελπίζω να τα βρείτε ενδιαφέροντα!


Το χειρόγραφο φύλλο μητρώου του Ζησόπουλου.









Η υπογραφή του Ζησόπουλου με τη σφραγίδα του Συντάγματος. Είναι ενδιαφέρον ότι ο ΕΛΑΣ αποδίδεται σε αυτήν σαν "Ελληνικός Λαϊκός Απελευθερωτικός Στρατός" αντί του πιο συνηθισμένου "Εθνικός".



Το δακτυλογραφημένο αντίγραφο του φύλλου μητρώου













Απόσπασμα ημερήσιας διαταγής του Συντάγματος, για την -πρόσκαιρη όπως αποδείχθηκε- απόσπαση του Ζησόπουλου στη Μεραρχία, με τις υπογραφές του Ζησόπουλου και του Νικηταρά.



Αντίγραφο της Διαταγής



Αντίγραφο Ημερήσιας Διαταγής για την ανάληψη των καθηκόντων του Στρατιωτικού από τον Ζησόπουλο.




Πίνακας των αξιωματικών του Συντάγματος





Δυο φωτογραφίες, οι οποίες με βάση το χαρτί στο οποίο έχουν τυπωθεί, αποτελούν μεταπολεμικά αντίγραφα, της δεκαετίας '50-'60.

Η πρώτη, ανατύπωση σε φωτογραφικό χαρτί από κάποιο βιβλίο ή εφημερίδα.



Η δεύτερη, ανατύπωση από παλιότερη φωτογραφία. Το Σύνταγμα μετά τη μάχη των Γιαννιτσών, ενάντια στους Γερμανούς και τμήματα του ΕΕΣ.

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 01:04:03 πμ »

:-)))))))))))))))
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 09:59:55 πμ »

Εντυπωσιακό!!! Που τα βρίσκεις όλα αυτά τα ''διαμάντια'' Απορία
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 10:09:17 πμ »

Φοβερά ντοκουμέντα. Μπραβο Γιωργο.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 10:41:16 πμ »

πραγματικά πολύ ωραία ντοκουμέντα...μπράβο που τα ανεβάζεις να τα βλέπουμε...

υγ. γιατί σου φαίνεται περίεργο το ελληνικός? το μέτωπο λεγόταν εθνικό απελευθερωτικό (ΕΑΜ), ο στρατός από την δημιουργία του ονομάστηκε και επίσημα στο πρωτόκολλο, Ελληνικός Λαϊκός Απελευθερωτικός Στρατός.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2014, 10:52:55 πμ από dimmarko » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 10:50:21 πμ »

Το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ. Το google βγάζεις 38.000 αποτελέσματα "Εθνικός"!!!
https://www.google.gr/search?hl=el&as_q=&as_epq=%CE%95%CE%B8%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82+%CE%9B%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CF%8C%CF%82+%CE%91%CF%80%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CE%B8%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82+%CE%A3%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CF%8C%CF%82&as_oq=&as_eq=&as_nlo=&as_nhi=&lr=&cr=&as_qdr=all&as_sitesearch=&as_occt=&safe=images&as_filetype=&as_rights=%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82+%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1+%CE%BC%CE%B5+%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B7+%CF%84%CE%B7%CE%BD+%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1+%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82

Έχει ενδιαφέρον αυτό:
Παράθεση
The Greek People's Liberation Army or ELAS (Greek: Ελληνικός Λαϊκός Απελευθερωτικός Στρατός, translit. Ellinikós Laïkós Apeleftherotikós Stratós, ΕΛΑΣ) — often mistakenly called the National People's Liberation Army (Εθνικός Λαϊκός Απελευθερωτικός Στρατός, Ethnikós Laïkós Apeleftherotikós Stratós) — was the military arm of the left-wing National Liberation Front (EAM) during the period of the Greek Resistance until February 1945.

http://en.wikipedia.org/wiki/Greek_People's_Liberation_Army

Έχω την εντύπωση ότι το λάθος συμβαίνει στις αγγλικές μεταφράσεις...
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 10:57:43 πμ »

στο βιβλίο του Θανάση Χατζή Η Νικηφόρος Επανάσταση Που Χάθηκε, που το έχω μπροστά μου, το λέει ξεκάθαρα, που ήταν παρών και μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ και της ΚΕ του ΕΑΜ.(το ίδιο και σε έκθεση του Δανιηλίδη )
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 11:13:52 πμ »

Μπράβο, πολύ σημαντικό κι ενδιαφέρον υλικό. Μήπως  έπεσαν στα χέρια σου και τα μετάλλιά του ή οι απονομές του ή και τα δύο μαζί;
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 11:59:31 πμ »

Εντυπωσιακό!!! Που τα βρίσκεις όλα αυτά τα ''διαμάντια'' Απορία


Ευχαριστώ Στρατή! Ψάξιμο, λίγη τύχη... εξ άλλου "είναι εκεί έξω"!  Χαμόγελο

Τώρα για το "Εθνικός" ή "Ελληνικός", γενικά δε μου φαίνεται περίεργη η χρήση του δεύτερου. Απλά με την πάροδο του χρόνου φαίνεται πως εντός του ΕΛΑΣ κατά τη διάρκεια της Κατοχής όσο και στη μεταπολεμική βιβλιογραφία καθιερώθηκε σαν πιο σύνηθες το πρώτο. Το ενδιαφέρον είναι ότι κατά τη διάρκεια της ύπαρξης του ΕΛΑΣ χρησιμοποιούνταν και οι δυο ονομασίες. Για παράδειγμα, στο απολυτήριο του παππού μου, από το 1/34 Σύνταγμα Αττικοβοιωτίας: http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=6733.0

Δε θεωρώ ότι πρόκειται για κάποιο μεταπολεμικό "λάθος" ουσιαστικά, απλά φαίνεται ότι η "ανεπίσημη" ονομασία κέρδισε έδαφος έναντι της "επίσημης".
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 12:02:39 μμ »

Μπράβο, πολύ σημαντικό κι ενδιαφέρον υλικό. Μήπως  έπεσαν στα χέρια σου και τα μετάλλιά του ή οι απονομές του ή και τα δύο μαζί;

Ευχαριστώ! Δυστυχώς όχι... Ελπίζω όπως και να 'χει να υπάρχουν ακόμη είτε στην οικογένεια, καθώς φαίνεται ότι τα έγγραφα τουλάχιστον "βγήκαν στην αγορά", είτε να έχει κρατηθεί το όνομα του κατόχου στην περίπτωση των μεταλλίων, γιατί αλλιώς θα μιλάμε μόνο για μια ανώνυμη μπαρέτα, αν ποτέ εμφανιστεί σε κάποια συλλογή...  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 12:07:53 μμ »

Μας εντυπωσίασες πάλι με το "Εθνικός". Βρήκαμε θέμα για μελέτη :-)

Η διατύπωση στο απολυτήριο που παραπέμπεις (Εθνικός Στρατός / ΕΛΑΣ) είναι κάπως αλλιώς. Αν εντοπίσεις επίσημες γραφές "Εθνικός..." βάλε καμία.
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 12:23:11 μμ »

Αν ποτέ βγει στην αγορά αυτή η μπαρέτα θα έχω το νου μου για να την συνδέσουμε με το υλικό που ανέβασες και την βαθμολογική του εξέλιξη. Θα μπορούσες να μου στείλεις τις μεταβολές του σε μεγαλύτερη ανάλυση στο email μου;
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 12:30:25 μμ »

Μας εντυπωσίασες πάλι με το "Εθνικός". Βρήκαμε θέμα για μελέτη :-)

Η διατύπωση στο απολυτήριο που παραπέμπεις (Εθνικός Στρατός / ΕΛΑΣ) είναι κάπως αλλιώς. Αν εντοπίσεις επίσημες γραφές "Εθνικός..." βάλε καμία.

αναστενάζει η βιβλιοθήκη μου...ο Κωστής Παπακόγκος στο βιβλίο Καπετάν Άρης, λέει Εθνικός Λαικ.Απελ.Στρατός...

υγ.Βουρνάς Ιστορία Σύγχρονης Ελλάδας αναφέρει ότι ο Κλάρας (μιζέριας κλπ) στην πρόταση ΕΛΣ (ελληνικός λαικός στρατός), λέει Ελληνικός λαικός ανταρτικος στρατός, θα πιάσει και σαν όνομα ΕΛΑΣ. στη συνέχεια ο γενικός γραμματέας του ΕΑΜ Θανάσης Χατζής (το βιβλίο του το ανέφερα πριν) το άλλαξε σε απελευθερωτικός...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2014, 12:39:21 μμ από dimmarko » Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 12:51:02 μμ »

Θα μπορούσες να μου στείλεις τις μεταβολές του σε μεγαλύτερη ανάλυση στο email μου;

Έγινε ήδη!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 01:56:53 μμ »

Γιώργο, σ' ευχαριστώ πολύ!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences