Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 03:37:45 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συλλεκτικές ανησυχίες  (Αναγνώστηκε 7853 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 09:23:04 μμ »

- Επειδή το έχω δει να συμβαίνει σε κόσμο, συνέλεγε ως εκεί που νιώθεις καλά και άνετα όχι μόνο οικονομικά, αλλά και ψυχολογικά. Έχω δει κάποιους να εθίζονται, όχι έναν και δυο. Πρέπει να μας δίνει χαρά και όχι καταπίεση! Ακόμη και το "πρέπει" να αγοράσω κάτι αυτόν το μήνα είναι ένα μικρό δείγμα.

Αυτό είναι ένα σημαντικό θέμα και καλό θα ήταν να το ανοίγαμε κάποτε, αλλά... αφενός είναι δυσνόητο, αφετέρου θα μας αφορίσουν οι "προφήτες" και οι "ιεραπόστολοι". (Δεν εννοώ ούτε τον haros, ούτε τον ΓιάννηςΤ.)
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 10:14:10 μμ »

Και πανω απο όλα να φροντισεις να ενημερωνεσαι πανω στο αντικείμενο που συλλέγεις. Ειτε ρωτοντας εδώ ειτε διαβάζοντας σχετικα βιβλια ή δημοσιεύματα. Και χρονο και χρήμα θα γλυτώσει ετσι
Καταγράφηκε

oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 11:05:54 μμ »

 Συμφωνω με ολους τους προηγουμενους, οι οποιοι σου λενε ουσιαστικα το ιδιο πραγμα.
  Ο καινουργιος συλλεκτης στην αρχη μαζευει οτι μακακια του γυαλισει και καποια στιγμη επικεντρωνεται σε αυτα που τον γεμιζουν και "του πανε" και προχωρα αναλογως.
  Στο μονο που ισως θα μπορουσα να σου δωσω καποια συμβουλη, ειναι να μην προβαινεις σε αγορες ακριβων νομισματων προτου καταληξεις στο τι θα μαζευεις.
  Και αυτο, γιατι οταν θελησεις να τα ξεφορτωθεις (αυτα που εντελει δεν θα μαζευεις), οι πιθανοτητες ειναι να το κανεις με ζημια.(για πολλους και διαφορους λογους).
 Επισης μην μαζευεις σαβουροχρεπια, οσο "φτηνα"και να σου φαινονται.
Με τον καιρο θα καταλαβεις γιατι..
Συμφωνω απολυτως με την παντα μεστη αποψη του Δημητρη ..αλλα και αλλων μελων.
Να συμπληρωσω μονο ότι για να καταληξεις ..και να μπορεις να πραγματοποιήσεις  ..θα προτεινα να βαλεις άλλη μια παραμετρο.
Δηλαδη...αυτό που αποφασισα....ότι κι αν είναι..
Σε τι κατασταση με παιρνει οικονομικα να το μαζεψω...vf?  ..σε au...σε unc?..και προχωρα με το στοχο που εθεσες......
-Αν σε "φτιαχνουν" 2-3 περιοδοι ταυτόχρονα...οριοθετησε σε τι περιπου κατασταση ...μπορουν  και σε ικανοποιουν ταυτόχρονα....π.χ μαζευω Γεωργιο au..αλλα επειδή μου αρεσει και ο Οθωνας ...τον μαζευω σε vf.....αυτά εν συντομια
Καλη συνεχεια
Καταγράφηκε
Sbgate4
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 128


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 11:49:05 μμ »

  Κι εγω παθών ειμαι σαν νέος συλλεκτης Σαρκασμός. Μάζευα απο μικρός αλλα το κανα για την πλάκα μ τελείως. Σε κάποια φάση σταμάτησα για μερικά χρονια ώσπου βρήκα γύρω στα Χριστούγεννα ενα 2€ του πλατωνα και μου το ζήτησε ενα φιλαράκι που μαζεύει 2€ και γενικά ευρώ.
  Αυτο ήταν ξύπνησε το μικρόβιο ξανά, με αποτέλεσμα ψάξιμο στα συρτάρια τι εχω ξεχασμένα και στο κόλπο παππούδες, θείοι και λοιποί συγγενείς να ψάχνουν τι έχουν να μου δώσουν  Γλώσσα Σαρκασμός.
  Κι απο τοτε οτι μου αρέσει το παίρνω. Γενικά εχω σκοπό να κλείσω σειρές απο α δημοκρατία και πάνω που θεωρώ πιο εύκολα κΑι πιο οικονομικά (προς το παρόν όχι σε υψηλές καταστάσεις διότι μερικά ξεφεύγουν στην τιμη), τα ευρώ όλων των χωρών (της πρώτης χρονια κυκλοφοριας που εκδόθηκαν παντα), τα 2€ τα αναμνηστικά και μερικά τα φτηνά της ττε. Εντάξει μπαίνω στον πειρασμό και παίρνω κι αλλα εκτός απαυτα Σαρκασμός
  Αλλα αυτο που λέτε κι οι παλιοί ειναι να κατασταλλαξεις τι θα μαζεύεις γτ αλλιώς χάνεσαι...
  Εγω λέω να κάνουμε συνάντηση οι νέοι κάτι σαν ψυχοθεραπεία τύπου "ειμαι ο Βασίλης και μαζεύω νομισματα ελληνικα και ευρώ και αυτο τον μήνα αγόρασα μονο 5 νομισματα" χαχαχα Σαρκασμός Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 11:57:38 μμ »

Πάντως... δεν είναι απαραίτητα θέμα ποσότητας ή ποιότητας, αλλά και οργάνωσης. Αν ξεκινήσεις να τα βάζεις σε τάξη (μικρές-μικρές περιοχές), θα δείξουν από μόνα τους πολλά πράγματα.

Βλέποντας τι σου λείπει, αποχτάς μια πρώτη εικόνα τι κόστος έχει η συμπλήρωση. Ή και η αναβάθμιση (αν αποφασίσεις να απορρίψεις κάποια πολύ φθαρμένα).

Από την άλλη πάλι... αν βλέπεις ότι δεν υπάρχουν "περιοχές" που μπορούν να οργανωθούν... συνέχισε να "ψάχνεσαι" τι μπορεί να σε ενδιαφέρει. Ίσως είναι νωρίς ακόμα για να αρχίσεις να βάζεις τάξη. :-)



Ας δοκιμάσω και μια άλλη διατύπωση: Ο τρόπος που βάζεις σε τάξη μια "περιοχή" δείχνει (μαζί με όλα τα άλλα) και προς τα πού θα πάει η συλλογή. Αν βλέπεις ότι ο τρόπος που πας να την οργανώσεις "δεν σε πάιρνει" ή δεν σου τραβάει το ενδιαφέρον, πάρ' το αλλιώς ή δοκίμασε κάτι άλλο. Ή φτιάξε τους δικούς σου κανόνες που σε βολεύουν. :-)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2015, 12:06:54 πμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 09:20:03 πμ »

AA βρίσκονται σε μπλίστερ και τρίπτυχα? Και τόσον καιρό έλεγα δεν είναι δυνατόν να μην μου τυχαίνουν τόσα ψιλά περνούν από τα χέρια μου χαχαχα

Είναι καιρός να οργανωθείς από πλευράς καταλόγων και πηγών γενικότερα. Όχι απαραίτητα να προμηθευτείς καταλόγους, αλλά να βάλεις τάξη στα "τμήματα" της συλλογής σου και να δεις α) πού μπορεί να πάνε και β) πού θέλεις να πάνε.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 10:40:44 πμ »

Ίσως... πρέπει να τονίσουμε και το εξής. Επειδή οι κατάλογοι έχουν διαφορές μεταξύ τους, όσο αφορά ποικιλίες και τέτοια πράγματα, ανάλογα με τον κατάλογο ή άλλη πηγή που χρησιμοποιεί ο καθένας φτιάχνει και τη συλλογή του. Και φυσικά, πάντα έχει την επιλογή να συμπεριλάβει ή να αγνοήσει ο,τιδήποτε από αυτά. Ή ο,τιδήποτε γενικώς. :-))))))
Καταγράφηκε
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 11:03:43 πμ »

Διάβασα προσεκτικά όλες τις απαντήσεις και τις συμβουλές. Κατάλαβα ότι λίγο πολύ όλοι οι συλλέκτες έχουν βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση. κρίνοντας αυτά που διάβασα θεωρώ πως θα έπρεπε να επικεντρωθώ σε δύο τουλάχιστον συλλογές , σε μία φανατικά και σε μία περιστασιακά. Πολύ σωστό είναι το ότι θα έπρεπε να τα οργανώσω όλα και να τα τακτοποιήσω για να δω ποια συλλογή μου αρέσει και με ικανοποιεί περισσότερο. Ένα σπίτι είναι πολύ πιο όμορφο και ελκυστικό όταν είναι τακτοποιημένο και καθαρό παρά όταν είναι γεμάτο ρούχα πεταμένα και σκουπίδια. Όσον αφορά τις πηγές πληροφοριών είμαι καλά εφοδιασμένος καθώς έχω καταλόγους από το 1700 μέχρι σήμερα. Υπάρχει  και το ίντερνετ. Βέβαια πολλές φορές οι τιμές των καταλόγων δεν είναι ρεαλιστικές καθώς σε κάθε χώρα οι τιμές διαμορφώνονται από πολλούς και διαφορετικούς παράγοντες. Το θέμα είναι ότι όταν ασχολείσαι με 5 συλλογές ναι μεν είσαι πολυπράγμων αλλά δεν μπορείς να εξειδικευτείς σε κάτι με αποτέλεσμα να έχεις κενά γνώσεων σε όλα.

Επίσης πολύ σημαντική θεωρώ την φράση του giorgos p:" - Ποτέ δεν μπορούμε να τα έχουμε ΟΛΑ, εκτός κι αν τρέχουν τα λεφτά από τα μπατζάκια μας... Καλό είναι να αράζουμε καμιά φορά και να κοιτάμε και το τι έχουμε ήδη, που συχνά το ξεχνάμε και όχι μόνο τι άλλο θέλουμε... Το να ανακαλύπτεις ξανά κάποια κομμάτια της συλλογής σου είναι τεράστια χαρά...  " Αυτό είναι το νόημα της συλλογής να ανακαλύπτεις ξανά κομμάτια της συλλογής σου και να μελετάς την ιστορία τους.

Επιπλέον να πω για τα αναμνηστικά δίευρα ότι δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να αγοράσω ακυκλοφόρητο αναμνηστικό, από την στιγμή που λόγω δουλειάς μου τυχαίνουν πολλά αναμνηστικά. Γιατί να δώσω παραπάνω από 2 ευρώ? Για να τα μεταπωλήσω στο μέλλον? Τον ίδιο χώρο πιάνουν στην συλλογή, είναι η πιο οικονομική συλλογή που μπορείς να κάνεις.

Συμπέρασμα : Οργανώνω όλες τις συλλογές, βλέπω ποια μου αρέσει περισσότερο, ποια με γοητεύει πιο πολύ και με συμφέρει παράλληλα οικονομικά και ασχολούμαι με αυτήν..

ΥΓ Την δόση μου από το στέκι την παίρνω κάθε μέρα δόξα το θεό έχει αντικαταστήσει το facebook!!!
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 11:27:48 πμ »

Ολα καλα :)Σχετικα ομως με τα αναμνηστικα 2 ευρα μιας και αναφερθηκες,,αφηνοντας στην ακρη το θεμα ακυκλοφορητου αξιας μεταπωλησης κτλ(το οποιο και αυτο εχει σημασια φυσικα) θα σου πω μονο οτι αν μαζευεις μονο οσα πεφτουν στα χερια σου απο ψιλα τοτε αφηνεις εξω το 75-80% των αναμνηστικων ευρωνομισματων τα οποια δεν προκειται να βρεις ποτε σε ψιλα οποτε να ενας καλος λογος να δωσεις 2 ευρω παραπανω  Άνεση
Καταγράφηκε
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 11:38:49 πμ »

Ζαφειρη θα σε εχω στο νου μου, αν πεφτει κανενα αναμνηστικο στα χερια μου θα σε ενημερωνω..
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 11:42:03 πμ »

Πολύ ωραίο θέμα ανοίξατε, να πούμε λίγο τα ψυχολογικά μας!

Έχω μπλέξει και εγώ το ίδιο και εκεί που είχα ξεκινήσει απο 1 συλλκτικό αντικείμενο τώρα έχω μπλέξει με ένα σωρό. Αλλά οριμάζοντας συλλκεκτικά βλέπεις κάποια πράγματα που πριν δε τα είχες προσέξει στη συλλογή σου και θα σε κάνουν να βάλεις στόχους.

Για παράδειγμα εγώ ξεκίνησα και ακόμα συνεχίζω με το γραμματόσημο. Στην αρχή μάζευα μόνο ότι μου έδιναν μιας και ήμουν πιτσιρικας δε μπορούσα να πάρω άλλα γραμματόσημα με αποτέλεσμα να έχω αρκετά σφραγισμένα. Αργότερα καθώς τα 3-4 τελευταία χρόνια έχω γίνει οικονομικά ανεξάρτητος άρχιζα να αγοράζω απο εδώ απο δημοπρασίες κλπ έτσι κάπως μου έκατσε οτι η συλλογή μου πρέπει να έχει μόνο ασφράγιστα. Όμως σε εκείνο το σημείο αποφάσισα πως πρέπει να αργανωθώ λίγο, έτσι για μια περίοδο σταμάτησα και έδινα τα λεφτά μου μόνο για βιβλία σχετικά με τον φιλοτελισμό, καταλόγους, άρθρα στο ιντερνετ και σχετικά περιοδικά.

Εκεί είδα κάτι άλλο ανακάληψα πως δεν με γοητεύει το γραμματόσημο αυτό καθ αυτό αλλά η ιστορία που έχει πάνω του και μαζί και η ταχυδρομική του ιστορία έτσι στα σφραγισμένα είδα και μια άλλη γοητεία που δεν είχα προσέξει οπότε άρχισα να την οργανώνω πάλι διαφορετικά τη συλλογή μου να κυνηγάω και άλλα πράγματα και φυσικά με έκανε να μην ενθουσιάζομαι και εύκολα.

Βέβαια θεωρώ πως δε μπορείς να μείνεις μόνο σε ένα πράγμα να συλλέγεις δε γίνεται να μη σε γοητεύει και τίποτα άλλο έτσι για μένα μετά ηρθε το νόμισμα, το χαρτονόμισμα αλλά αυτό σε κάνει να αποκλείεις άλλα πράγματα γιατί δε μπορείς να τα έχεις όλα, ΑΛΛΑ επειδή έχεις οργανώσει τη συλλογή σου και έχει στόχους η συλλογή σου θα αποκλείεις κάποια πράγματα μόνος σου έτσι όταν βγεί η νέα κουκαμπούρα (π.χ.) μπορεί να πέις κάτσε να πάρω 1-2 να έχω αλλά δε θα πω, αμάν βγήκε καινουργια και πρέπει να την πάρω! γιατί δεν κουβαλάει κάποια ιστορία πάνω της στα μάτια τα δικά μου όπως ένα γραμματόσημο των πρώτων ολυμπιακών αγώνων που έχει φύγει απο κάποιο χωρίο της ηπείρου. Κάπως έτσι θα γλιτώσω να πάρω τη νέα κουκαμπούρα Γλώσσα
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 11:53:46 πμ »

Καλησπέρα σας. Αποφάσισα να μοιραστώ το πρόβλημα - δίλημμα μου μαζί σας για να ακούσω τις γνώμες σας. Συλλέγω φανατικά λιγότερο από ένα χρόνο αλλά έχω πέσει με τα μούτρα γιατί αυτό που κάνω με γεμίζει πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο χόμπι είχα παλιότερα. Συλλέγω χαρτονομίσματα και ελληνικά και ξένα. Επίσης συλλέγω νομίσματα και ελληνικά και ξένα. Επιπλέον συλλέγω αναμνηστικά ευρώ. Το πρόβλημα είναι ότι τα κάνω ταυτόχρονα και ενθουσιάζομαι εύκολα. Ότι βρώ σε τιμή ευκαιρίας το αγοράζω με αποτέλεσμα να αδυνατώ να αγοράσω ποιοτικότερα και πιο ακριβά κομμάτια. Κοντεύω κάπου να χάσω την μπάλα γιατί κάνω όλες τις συλλογές ταυτόχρονα και δεν μπορώ να επικεντρωθώ σε μία ώστε να την ολοκληρώσω. Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι? Όλες οι απόψεις είναι καλοδεχούμενες , ευχαριστώ!

αυτην την περιοδο οι τιμες στα δευτερα κομματια ειναι τοσο χαμηλες που και εγω αγοραζω οτι βρω μπροστα μου
Καταγράφηκε

μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 12:22:41 μμ »

Ζαφειρη φιλε σαν να διαβαζω εμενα Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός το μονο που δεν μας αναφεραν οι παλιοι ειναι ποσο κραταει αυτη η ΄΄παθηση΄΄ να μαζευεις οτι κινειται καμμια φορα να κανεις αγορα χωρις καν να εχεις ψαξει τι και πως ειναι αυτο που αγορασες.Ενα αλλο θεμα ειναι να αγαπας αυτο που κανεις,τι θελω να πω ΄Πας στο ταχυδρομειο και παραλαμβανεις την ιδια μερα 4 διαφορετικες αποστολες 1 ) μια χρυση λιρα 2)ενα σολδινι 3)ενα βιβλιο νομισματικου περιεχομενου και 4) μια ουγγια ασημι ,πας σπιτι ποιο ανοιγεις πρωτα;;; εγω και τις 2 φορες ανοιξα βιβλιο-σολδινι-λιρα-ασημι ενω κανονικα θα πηγαινε λιρα-ασημι-σολδινι-βιβλιο,ασυναισθητα ειπα απο μεσα μου εκεινη την στιγμη οτι Μαρκο εισαι σε σωστο δρομο,πιστευω να καταλαβαινετε τι εννοω και πως το εννοω,ειναι και καποιες μερες βεβαια που αντιλαμβανομαι τι παιζεται γυρω μου και απογοητευομαι οπως τις τελευταιες 4 μερες και λεω οτι δεν αξιζει ,αλλα ξαναλεω μεσα μου οτι τον συλλεκτισμο τον κανω για δικια μου ευχαριστηση και ειναι ενα μοναχικο σπορ και δεν πρεπει να με αφηνουν οι διαφορες αλχημειες να στεναχωριεμαι,πολλοι φιλοι λενε πως πρεπει να εχεις πολυ γερο στομαχι και εχουν απολυτα δικιο.Στα 2ευρα συμφωνω με τον Ζαφειρη αλλα η μονη διαφορα ειναι οταν εχω ενα γενικο πλανο που εχω φτασει και ποσο δρομο εχω μπροστα θα αρχισω να αγοραζω και να κλεινω τρυπες,γενικα τα 2ευρα ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα ενασχοληση με μικρο κοστος και με μεγαλη απηχηση παγκοσμιως,πολυ ωραια αυτη η κουβεντα και μπραβο Ζαφειρη που την ανοιξες,οπως ευχαριστω και τα παλια παιδια που μοιραζονται τις δικες του εμπειριες επαυτου Χαμόγελο
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 02:39:04 μμ »

ποσο κραταει αυτη η ΄΄παθηση΄΄ να μαζευεις οτι κινειται καμμια φορα να κανεις αγορα χωρις καν να εχεις ψαξει τι και πως ειναι αυτο που αγορασες.

Όλα παίζουν σε αυτό. Η ηλικία, η ωριμότητα, η προσωπική αισθητική, η υπομονή, η οικονομική άνεση ή στενότητα... Κάποιοι μπορεί να επιλέξουν τι τους ενδιαφέρει μέσα σε λίγους μήνες, σε κάποιους μπορεί να πάρει χρόνια. Και κάποιοι μπορεί να μην το "ξεπεράσουν" ποτέ. Αυτό δεν είναι πρόβλημα. Για μένα το όλο ζήτημα συνοψίζεται στο εξής:

Στην αρχή μπορεί να ενθουσιάζεσαι, να αγοράζεις φτηνά, κοινά και χαμηλότερης αξίας κομμάτια. Σε βάθος χρόνου, όταν δε θα ενθουσιάζεσαι τόσο εύκολα, γιατί θα έχουν περάσει αρκετά από μπροστά σου και θα έχεις μια εικόνα της κίνησης της αγοράς και της κοινότητας, τι θα είναι αυτό που θα σε συγκινεί; Τα κομμάτια που βλέπεις παντού και συνέχεια; Τι θα προσέχεις στις συλλογές των άλλων; Τα κοινά και χαμηλότερης κατάστασης κομμάτια που βλέπεις παντού ή τα πιο ιδιαίτερα, καλοδιατηρημένα και σπάνια; Και τι θα σε ικανοποιεί στη δική σου συλλογή; Μπορεί να σε ικανοποιεί το πρώτο και είναι απόλυτο δικαίωμά σου. Αν αρχίσει να σε "τρώει" η δεύτερη απάντηση, τότε μπαίνεις ανάλογα και σε άλλο δρόμο.

Το να αγοράζεις κάτι χωρίς καν να ξέρεις τι είναι, με τις κόπιες και τα πειραγμένα που κυκλοφορούν σε κάθε συλλεκτικό είδος, είναι τακτική αυτοκτονική. Όλοι μας έχουμε "καεί" και κάποιες φορές πήγαμε και γυρεύοντας. Το να μην ψάχνεται, να μη ρωτάει κανείς μετά από κάποιο χρόνο ενασχόλησης οδηγεί απλά με μαθηματική ακρίβεια σε μια πανάκριβη συλλογή, γεμάτη πλαστά. Κι αυτό όταν το δεις να συμβαίνει, είναι από τα πιο άσχημα. Και πού να δεις τον κάτοχο που αρχικά το συνειδητοποιεί και τελικά το αποδέχεται...

Τώρα για το ότι είναι μοναχικό χόμπι, είναι όσο μοναχικό θέλεις εσύ να είναι, ανάλογα με το πόσο άνετα νιώθεις. Η ύπαρξη μιας κοινότητας, ειδικά όταν στοχεύει και στη μελέτη και τη διεύρυνση της γνώσης, είναι κάτι που έτσι κι αλλιώς ξεφεύγει από τη μοναχικότητα!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 03:56:38 μμ »

Θα επανέλθω λίγο στο θέμα της οργάνωσης. Δεν είναι θέμα ομορφιάς μόνο ή προσήλωσης. Είναι και θέμα κατεύθυνσης. Το πώς θα οργανώσεις τις συλλογές σου θα σε οδηγήσει σε αποφάσεις. Πού θα συμπληρώσω τι, πού θα αντικαταστήσω τι (φθαρμένα, πλαστά, άσχετα), τι θα αφήσω όπως είναι και δεν θα πολυασχολούμαι.

Κάθεσαι ένα Σαββατοκύριακο και τακτοποείς τα δίευρα. Βλέπεις το έχεις και τι σου λείπει. Αποφασίζεις τι θα κάνεις με όσα σου λείπουν. Θα τα αγοράσεις (κάποτε); Θα συνεχίσεις μόνο με ότι σου πέφτει στα χέρια; Θα αγνοήσεις όσα δεν πρόκειται να βρεις στην κυκλοφορία; Θα αγνοήσεις και αυτά που υπάρχουν μόνο σε blister; Ήδη έχεις κάνει έναν προϋπολογισμό και συγχρόνως το κομμάτι αυτό της συλλογής σου έχει αποχτήσει κατεύθυνση.

Ένα άλλο Σαββατοκύριακο (μετά από μήνες, ίσως) ασχολείσαι με τις δραχμές. Θα προσπαθήσεις να βρεις τη Β' Δημοκρατία σε ακυκλοφόρητα; Θα κοιτάξεις και τον Παύλο σε ακυκλοφόρητα; Τον Γεώργιο πώς θα τον πας; Ε.... μήπως υπάρχει και κανένα πλαστό πουθενά;

Κάποια άλλη στιγμή (τον άλλο χρόνο) θα βάλεις τάξη στις φωτογραφίες. Τι γίνεται εδώ; Τι έχω μαζέψει; Τι άλλο με ενδιαφέρει; Από πλαστά ή άσχετα τι γίνεται (π.χ. ανατυπώσεις);

(Στο μεταξύ, συνεχίζεις να βάζεις στη θέση τους ό,τι δίευρα βρίσκεις, καθώς και κάτι Κωνσταντίνους που βρήκες σε καλή τιμή.)

Κάποια στιγμή, αφού ξεκαθαρίσεις λίγο τις φωτογραφίες σου, πιάνεις και τα χαρτονομίσματα.



Παραδειγματα: Ξένα γραμματόσημα δεν μαζεύω "κανονικά". Όσα μου πέφτουν στα χέρια από γράμματα τα κρατάω. Κάθε δυο-τρία χρόνια τα τακτοποιώ. Όσα περισσεύουν τα ξεχωρίζω (κάπως), τα μοιράζω στα γειτονόπουλα κλπ. Ή τα πουλάω με το κιλό.

Ακόμα και εισητήρια που πέφτουν στα χέρια μου... τα ρίχνω σε ένα κουτί και κάθε δυο-τρία χρόνια τα βάζω σε μια σειρά με τα άλλα. Κάποτε μου έφερε μια συνάδελφος κάτι εισητήρια από το Μεξικό. Τα έβαλα και αυτά μαζί με τα άλλα στη σειρά...

Όταν ταχτοποιούσα τα αλλοδαπά κέρματα, πρόσεξα ότι από Ισπανία μου λείπουν λίγα. Έβαλα ένα πρόγραμμα και τα συμπλήρωσα, αντικαθιστώντας και κάποια φθαρμένα (Χουάν Κάρλος και Φράνκο). Τελευταία μου τη "βάρεσε" με την Ολλανδία (βρήκα "πεδίο" ανταλλαγών). Δεν ξέρω μέχρι πού θα το φτάσω, θα δείξει...

ΥΓ
ποσο κραταει αυτη η ΄΄παθηση΄΄ να μαζευεις οτι κινειται καμμια φορα να κανεις αγορα χωρις καν να εχεις ψαξει τι και πως ειναι αυτο που αγορασες.

Αυτό δεν θεραπεύεται, φροντίζεις μόνο να το ελέγχεις. Όπως το αλκοόλ, ας πούμε... :-)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2015, 04:20:10 μμ από sac » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences