Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 04:44:20 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συλλεκτικές ανησυχίες  (Αναγνώστηκε 7854 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 02:03:30 μμ »

Καλησπέρα σας. Αποφάσισα να μοιραστώ το πρόβλημα - δίλημμα μου μαζί σας για να ακούσω τις γνώμες σας. Συλλέγω φανατικά λιγότερο από ένα χρόνο αλλά έχω πέσει με τα μούτρα γιατί αυτό που κάνω με γεμίζει πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο χόμπι είχα παλιότερα. Συλλέγω χαρτονομίσματα και ελληνικά και ξένα. Επίσης συλλέγω νομίσματα και ελληνικά και ξένα. Επιπλέον συλλέγω αναμνηστικά ευρώ. Το πρόβλημα είναι ότι τα κάνω ταυτόχρονα και ενθουσιάζομαι εύκολα. Ότι βρώ σε τιμή ευκαιρίας το αγοράζω με αποτέλεσμα να αδυνατώ να αγοράσω ποιοτικότερα και πιο ακριβά κομμάτια. Κοντεύω κάπου να χάσω την μπάλα γιατί κάνω όλες τις συλλογές ταυτόχρονα και δεν μπορώ να επικεντρωθώ σε μία ώστε να την ολοκληρώσω. Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι? Όλες οι απόψεις είναι καλοδεχούμενες , ευχαριστώ!
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 02:22:58 μμ »

Είναι φυσιολογικό και συνηθισμένο το "πρόβλημά" σου. Ο καθένας ξεκινάει από περιέργεια, μαζεύει διάφορα, μέχρι να αποκτήσει μια "εικόνα" του συλλεκτισμού.

Από ένα σημείο και μετά αρχίζει να οργανώνεται. Αρχίζει να σκέφτεται τι "τον παίρνει" από πλευράς χρόνου, χώρου, διάθεσης και φυσικά και χρήματος.

Πιάσε ένα κομμάτι στης συλλογής σου "οργάνωσέ" το. Προσπάθησε να το συμπληρώσεις και να το ολοκληρώσεις (στο μέτρο του δυνατού). Όταν δεις ότι μπήκε "το νερό στ' αυλάκι", πιάσε το επόμενο. Και συνέχισε έτσι, στο βαθμό βέβαια που "σε παίρνει".

Δεν σημαίνει ότι πρέπει να ολοκληρώνεις οριστικά το κάθε κομμάτι, για να προχωράς στο επόμενο. Όταν αισθάνεσαι ότι "αρκετά καλά είναι" και σου μένει (πλέον) χρόνος, χρήμα και διάθεση για κάτι ακόμα, τότε προχωράς στο επόμενο.

Καλό είναι να "κόψεις" τη συλλογή σου σε όσο πιο μικρά κομμάτια, ώστε να μην χάνεσαι και να προλαβαίνεις να αισθανθείς ικανοποίηση. Και σίγουρα, ξεκίνα από τα φτηνότερα, ώστε να μειώνεις τους κινδύνους και να αποχτάς εμπειρία.
Καταγράφηκε
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 02:26:44 μμ »

Ζαφειρη συνηθισμενο το συμπτωμα σου. Χρειαζεσαι εντατικη θεραπεια με ευγενη μεταλλα και επισκεψη στο Στεκι ανα 6ωρο!! χαχαχαχα

Λοιπον.. ολοι πιστευω περασαμε απο αυτο το σταδιο μεχρι να καταληξουμε καπου. Καποια στιγμη θα πρεπει να ασχοληθεις κατα 90% μονο με ενα θεμα που σε γεμιζει και σου αρεσει αλλιως θα χαθεις...
Εγω προσωπικα συλλεγω οτιδηποτε πεσει στα χερια μου, αλλα δεν πληρωνω για ολα: Ασχολουμαι και δινω λεφτα μονο για ασημενια παγκοσμια νομισματα που μου αρεσουν και με γεμιζουν, για τα υπολοιπα χαρτονομισματα, νομισματα κλπ μονο οτι πεσει τυχαια στα χερια μου ή με ανταλλαγες. Δεν τα ψαχνω κιολλας...

Και να θυμασαι οτι δεν ειναι μονο τα ακριβα και τα ποιοτικα κομματια το παν στις συλλογες... Χαλαρωσε, ευχαριστησου το και θα ερθουν απο μονα τους ολα!
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 02:37:53 μμ »

Οι συλλογες ποτε δεν ολοκληρωνονται εκτος και αν εισαι λαμογιο ή καποιος βαθυπλουτος. Και εγω δε μπορω να περιμενω να κανω οικονομια για κατι πιο ακριβο απλα καποια στιγμη τα φθηνα θα τελειωσουν και θα πας αναγκαστικα στα ακριβα. Αν δε τελειωσουν σημαινει οτι καλα κανεις και αγοραζεις ακομα φθηνα χεχε..
Οσο για το οτι κανεις πολλες συλλογες, πιστευω οτι αυτο ειναι το καλυτερο, αν επικεντρωθεις σε μια θα χασεις τη χαρα της συλλογης, θα το κανεις ψυχαναγκαστικα μιας και θα μαζευεις πολλους μηνες λεφτα για να παρεις 1 αντικειμενο μονο. Ε στο ενδιαμεσο καπου θα φυγει η μεγαλη καψα. Το χομπι πρεπει να ανανεωνεται με συνεχεις αγορες, αυτο εχω καταλαβει, αλλιως αν περιμενεις να παιρνεις 1 αντικειμενο το χρονο λειτουργεις καθαρα επενδυτικα και οχι συλλεκτικα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 02:42:04 μμ »

Καλησπέρα σας. Αποφάσισα να μοιραστώ το πρόβλημα - δίλημμα μου μαζί σας για να ακούσω τις γνώμες σας. Συλλέγω φανατικά λιγότερο από ένα χρόνο αλλά έχω πέσει με τα μούτρα γιατί αυτό που κάνω με γεμίζει πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο χόμπι είχα παλιότερα. Συλλέγω χαρτονομίσματα και ελληνικά και ξένα. Επίσης συλλέγω νομίσματα και ελληνικά και ξένα. Επιπλέον συλλέγω αναμνηστικά ευρώ. Το πρόβλημα είναι ότι τα κάνω ταυτόχρονα και ενθουσιάζομαι εύκολα. Ότι βρώ σε τιμή ευκαιρίας το αγοράζω με αποτέλεσμα να αδυνατώ να αγοράσω ποιοτικότερα και πιο ακριβά κομμάτια. Κοντεύω κάπου να χάσω την μπάλα γιατί κάνω όλες τις συλλογές ταυτόχρονα και δεν μπορώ να επικεντρωθώ σε μία ώστε να την ολοκληρώσω. Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι? Όλες οι απόψεις είναι καλοδεχούμενες , ευχαριστώ!

Μην αγχωνεσαι.Εχουμε περασει και εμεις απο αυτη την φαση.Ειναι αυτοανοσο νοσημα.Απλα υπαρχει και καποια στιγμη γιατρευεται ή ξεσπα Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 02:56:36 μμ »

Τον πρωτο χρονο που ξεκινησα και γω τις ιδιες χαριτωμενιες εκανα........μετα καταλαβα οτι δεν μπορω να μαζευω οτι κινειται-κολυμπαει και πεταει οποτε επικεντρωθηκα μονο σε αυτα που μου αρεσαν και με αυτα συνεχιζω.......πουλησα σιγα σιγα τις πρωτες μου επιλογες και μετα προχωρησα..........κοιτα μεσα σου βρες τι ειναι αυτο που σε ευχαριστει και ασχολησου με αυτα τωρα αν δεις και κατι που σου αρεσει και ειναι εκτος της συλλογης σου το παιρνεις.........μην ακους που λενε οτι δεν μπορεις να κανεις ολοκληρωμενη συλλογη .....μπορεις και παραμπορεις το 2013 που ξεκινησα να συλλεγω κανονικα δεν ειχα ουτε ενα κομματι απο ελληνικο ευρω σημερα η συλλογη απο το 2002 και μεχρι τωρα ειναι συμπληρωμενη
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 03:00:37 μμ »

Τον πρωτο χρονο που ξεκινησα και γω τις ιδιες χαριτωμενιες εκανα........μετα καταλαβα οτι δεν μπορω να μαζευω οτι κινειται-κολυμπαει και πεταει οποτε επικεντρωθηκα μονο σε αυτα που μου αρεσαν και με αυτα συνεχιζω.......πουλησα σιγα σιγα τις πρωτες μου επιλογες και μετα προχωρησα..........κοιτα μεσα σου βρες τι ειναι αυτο που σε ευχαριστει και ασχολησου με αυτα τωρα αν δεις και κατι που σου αρεσει και ειναι εκτος της συλλογης σου το παιρνεις.........μην ακους που λενε οτι δεν μπορεις να κανεις ολοκληρωμενη συλλογη .....μπορεις και παραμπορεις το 2013 που ξεκινησα να συλλεγω κανονικα δεν ειχα ουτε ενα κομματι απο ελληνικο ευρω σημερα η συλλογη απο το 2002 και μεχρι τωρα ειναι συμπληρωμενη
ΥΓ.......Ουτε λαμογιο ειμαι ουτε βαθυπλουτος
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 03:11:53 μμ »

  Συμφωνω με ολους τους προηγουμενους, οι οποιοι σου λενε ουσιαστικα το ιδιο πραγμα.
  Ο καινουργιος συλλεκτης στην αρχη μαζευει οτι μακακια του γυαλισει και καποια στιγμη επικεντρωνεται σε αυτα που τον γεμιζουν και "του πανε" και προχωρα αναλογως.
  Στο μονο που ισως θα μπορουσα να σου δωσω καποια συμβουλη, ειναι να μην προβαινεις σε αγορες ακριβων νομισματων προτου καταληξεις στο τι θα μαζευεις.
  Και αυτο, γιατι οταν θελησεις να τα ξεφορτωθεις (αυτα που εντελει δεν θα μαζευεις), οι πιθανοτητες ειναι να το κανεις με ζημια.(για πολλους και διαφορους λογους).
 Επισης μην μαζευεις σαβουροχρεπια, οσο "φτηνα"και να σου φαινονται.
Με τον καιρο θα καταλαβεις γιατι..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 03:13:24 μμ »

.......Ουτε λαμογιο ειμαι ουτε βαθυπλουτος
Απλά είσαι καλός Ανθρωπος. Οπότε ο "ανήσυχος" φίλος, καλά θα κάνει να ακολουθήσει τις συμβουλές σου τις οποίες επικροτώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2015, 03:34:52 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 03:24:42 μμ »

Και εγω εχω ολοκληρωμενη συλλογη της περιοδου 1960-70 στα γραμματοσημα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 05:15:05 μμ »

φιλε Ζαφειρη ειμαστε στην ιδια ακριβως φαση,εγω το παρομοιαζω με το παιδακι στην βιτρινα του ζαχαροπλαστειου την κοιταει τρεχουν τα σαλια και μια διαλεγει το ενα μια το αλλο,δεν υπαρχει συνταγη πιστευω για την παθηση μας,αναγκαστηκα πρεπει να την περασουμε αυτη την περιοδο ως νεοι στον χωρο ,με τις λιγοτερες δυνατες απωλειες και με λιγοτερα χρεπια που αναφερει ο φιλος απο πανω Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
ig
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 05:26:58 μμ »

Θα ήθελα αν είναι εύκολο να προσδιορισθεί τι σημαίνει χρεπι (τα παραδείγματα βοηθούν!) και γιατι δεν πρέπει να τα συλλέγει κάποιος.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 05:53:57 μμ »

Καλησπέρα σας. Αποφάσισα να μοιραστώ το πρόβλημα - δίλημμα μου μαζί σας για να ακούσω τις γνώμες σας. Συλλέγω φανατικά λιγότερο από ένα χρόνο αλλά έχω πέσει με τα μούτρα γιατί αυτό που κάνω με γεμίζει πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο χόμπι είχα παλιότερα. Συλλέγω χαρτονομίσματα και ελληνικά και ξένα. Επίσης συλλέγω νομίσματα και ελληνικά και ξένα. Επιπλέον συλλέγω αναμνηστικά ευρώ. Το πρόβλημα είναι ότι τα κάνω ταυτόχρονα και ενθουσιάζομαι εύκολα. Ότι βρώ σε τιμή ευκαιρίας το αγοράζω με αποτέλεσμα να αδυνατώ να αγοράσω ποιοτικότερα και πιο ακριβά κομμάτια. Κοντεύω κάπου να χάσω την μπάλα γιατί κάνω όλες τις συλλογές ταυτόχρονα και δεν μπορώ να επικεντρωθώ σε μία ώστε να την ολοκληρώσω. Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι? Όλες οι απόψεις είναι καλοδεχούμενες , ευχαριστώ!
Eξαρτάται τι μαζεύεις φίλε μου, σε γενικές γραμμές όμως η ποιότητα πάει χέρι χέρι με την σπανιότητα.
Π.Χ. Αναμνηστικά ευρώ μόνο σε ακυκλοφόρητη κατάσταση - Ασημένιες ουγγιές κλπ κλπ.
Τώρα άν πάς σε δύσκολα έως πολύ δύσκολα νομίσματα σε xf και πάνω είσαι σε καλά επίπεδα π.χ. εδώ όπως βλέπεις πολλοί ασχολούνται με θυρεούς, σε κατάσταση au και πάνω είσαι εντάξει μην κυνηγάς την τελειότητα θα λαχανιάσεις μόνο. Κλείσιμο ματιού

Υ.Γ. Το σπουδαιότερο που δεν σου είπα είναι η φύση του ανθρώπου.
Αυτό έχει να κάνει με το άν η συλλογή σου είναι πρόσκαιρη ή όχι, δλδ συλλογή άνευ αξίας είναι ενθουσιασμός και πάντα πρόσκαιρος ενώ συλλογή με κάποια αξία είναι μεράκι.

  
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2015, 06:08:46 μμ από elpidoforos » Καταγράφηκε
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 05:54:31 μμ »

Θα ήθελα αν είναι εύκολο να προσδιορισθεί τι σημαίνει χρεπι (τα παραδείγματα βοηθούν!) και γιατι δεν πρέπει να τα συλλέγει κάποιος.
Δεν υπαρχει δεν πρεπει... Μαζευεις οτι σου αρεσει! Απλα ο φιλος πιο πανω εννοει να μην παιρνεις οτι βρεθει μονο και μονο επειδη το βρηκες φθηνα. Οταν ανεβουν επιπεδο τα γουστα σου ισως εχεις πολλα φθηνα και φθαρμενα ή αντικειμενα χωρις ενδιαφερον και δεν θα μπορεις να τα κανεις τιποτα. Το εχω παθει και γω, οχι με νομισματα, αλλα με επιταγες, εγγραφα, και καποια χαρτονομισματα.
Δεν ειναι και λογος ομως να μπαινεις σε σκεψεις...  Κλείσιμο ματιού Απλα λιγο ψυχραιμια στις αγορες, ειδικα σε αυτη την περιοδο που διανυουμε...
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 08:59:52 μμ »

Συμφωνώ κι εγώ με τους προλαλήσαντες. Αν και προερχόμενος απ' το κομμάτι των militaria, αυτό είναι κάτι κοινό σε κάθε συλλεκτικό πεδίο.

Στην αρχή είναι σαν να "κυνηγάς την ουρά σου", μετά κατασταλάζεις στο τι είναι αυτό που σε ενδιαφέρει περισσότερο. Πολύ συμπυκνωμένα οι δικές μου "συμβουλές", κάποιες από τις οποίες έχουν ειπωθεί και παραπάνω:

- Αν αγοράζεις χαμηλότερης κατάστασης κομμάτια απλά επειδή είναι φτηνά, ίσως βρεθείς αργότερα με κομμάτια που δε θα σε ικανοποιούν και που δύσκολα θα μπορέσεις να ανταλλάξεις ή να μεταπωλήσεις. Δεν είναι επενδυτικό το θέμα, αλλά στις εποχές μας οι περισσότεροι δεν έχουμε πολλά λεφτά για το χόμπυ μας. Το έχω πάθει κι εγώ. Θα προτιμούσα αυτή τη στιγμή να έχω 2-3 καλύτερα κομμάτια κι ας μου έλειπαν 50 από τη συλλογή μου.

- Μην ενθουσιάζεσαι πολύ εύκολα από ό,τι ακούς ότι είναι σπάνιο -και άρα πανάκριβο. Κάνε μια έρευνα αγοράς, δες πόσο σπάνιο είναι όντως κάτι ή όχι, σε τι τιμές κυμαίνεται γενικά και μετά προχώρα.

- Κράτα ένα ποσό κάθε μήνα στην άκρη για εκείνο το κομμάτι που τόσο ήθελες, έψαχνες 5 χρόνια και τώρα εμφανίστηκε μπροστά σου, αλλά σου λείπουν τα λεφτά και το κυνηγούν και άλλοι 10.

- Επειδή το έχω δει να συμβαίνει σε κόσμο, συνέλεγε ως εκεί που νιώθεις καλά και άνετα όχι μόνο οικονομικά, αλλά και ψυχολογικά. Έχω δει κάποιους να εθίζονται, όχι έναν και δυο. Πρέπει να μας δίνει χαρά και όχι καταπίεση! Ακόμη και το "πρέπει" να αγοράσω κάτι αυτόν το μήνα είναι ένα μικρό δείγμα.

- Ποτέ δεν μπορούμε να τα έχουμε ΟΛΑ, εκτός κι αν τρέχουν τα λεφτά από τα μπατζάκια μας... Καλό είναι να αράζουμε καμιά φορά και να κοιτάμε και το τι έχουμε ήδη, που συχνά το ξεχνάμε και όχι μόνο τι άλλο θέλουμε... Το να ανακαλύπτεις ξανά κάποια κομμάτια της συλλογής σου είναι τεράστια χαρά...

Αυτά και ΚΑΛΟ ΚΥΝΗΓΙ!!!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences