Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 01:59:29 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΆΦΟΡΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΟΝΟΜΑΣΙΑΣ ΛΙΡΩΝ-ΝΟΜΙΣΜ  (Αναγνώστηκε 6257 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zanteco
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 120


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 04, 2015, 12:22:08 μμ »

Αγαπητοί και και σεβαστοί κύριοι συλλέκτες ψάχνωντας μέσα σε ξένα σάιτ για χρυσές λίρες τελευταίας κοπής και ακυκλφορήτες είδα να αναφέρουν τρεις κατηγορίες νομισμάτων που θα αναφέρω πιο κάτω και θα ήθελα αν έχετε την ευγενή καλοσύνη να μου εξηγήσεις κάποιος τι σημαίνουν αυτές οι κατηγορίες.
1)Κατηγορία: Βullion
2)Kατηγορία: ΒU (Brilliant Uncirculated)
3)Κατηγορία: Proof
Tώρα για την κατηγορία Proof με τις φτωχές μου γνώσεις ξέρω ότι είναι τα πιο προσεγμένα,τα πιο γυαλιστερά,τα πιο λουστραρισμένα τέλοσπάντων και θα ήθελα να μάθω επίσης αυτές οι κατηγορίες
ας πούμε χρυσές λίρες τι διαφορά τιμή έχουν μεταξύ τους και ποίο λόγο?Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 04, 2015, 12:30:54 μμ »

Φίλε μου είσαι σε μια σελίδα που λέγεται Στέκι Συλλεκτών.
Πραγματικά αν αφιερώσεις 15 λεπτά από τον χρόνο σου και κάνεις μια σχετική αναζήτηση, θα λυθούν όλες σου οι απορίες. Αυτά τα θέματα έχουν εξαντληθεί εδώ μέσα.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 04, 2015, 01:21:16 μμ »

Bullion ειναι τα επενδυτικα νομισματα χωρις καποια συλλεκτικη υπεραξια.......BU ειναι τα λαμπερα ακυκλοφορητα τα οποια εχουν υπεραξια λογω της πολυ καταστασης τους η οποια μπορει να αυξηθει(η υπεραξια) αναλογα με την σπανιοτητα του νομισματος......proof ειναι ειδικη κοπη και αν ανατρεξεις σε μια αναζητηση εδω στο σαιτ θα καταλαβεις τι ειναι......διαφορα τιμης παιζει αναλογα της σπανιοτητος και της καταστασης του καθε νομισματος
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 04, 2015, 01:36:46 μμ »

Διάβασε αυτό το θέμα να σου λυθούν πολλές απορίες
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=104.0
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
zanteco
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 120


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 04, 2015, 02:59:06 μμ »

Bullion ειναι τα επενδυτικα νομισματα χωρις καποια συλλεκτικη υπεραξια.......BU ειναι τα λαμπερα ακυκλοφορητα τα οποια εχουν υπεραξια λογω της πολυ καταστασης τους η οποια μπορει να αυξηθει(η υπεραξια) αναλογα με την σπανιοτητα του νομισματος......proof ειναι ειδικη κοπη και αν ανατρεξεις σε μια αναζητηση εδω στο σαιτ θα καταλαβεις τι ειναι......διαφορα τιμης παιζει αναλογα της σπανιοτητος και της καταστασης του καθε νομισματος
Kύριε ellinas σας ευχαριστώ ειλικρινά για την ενημέρωση που μου κάνετε και από ότι κατάλαβα η καλύτερη κατηγορία για να επενδύσεις κανείς εμπορικά και όχι συλλεκτικά είναι η κατηγορία BU γιατί όπως έχω δηλώσει εγώ δεν είμαι συλλέκτης και το ψάχνω το θέμα για να επενδύσω επενδυτικά  είναι η κατηγορία BU και όταν πας να πουλήσεις δεν θα μπορεί να σου πει ο άλλος ξέρεις έχουν γρατζουνιές,έχουν φθορές,έχουν χτυπήματα κ.τ.λ. προσπαθώντας να στις πάρει όσο μπορεί πιο φθηνά γίνεται  κλασσικά.
Καταγράφηκε
zanteco
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 120


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 04, 2015, 03:01:10 μμ »

Διάβασε αυτό το θέμα να σου λυθούν πολλές απορίες
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=104.0
Κύριε athas σας ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.
Καταγράφηκε
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 04, 2015, 03:10:24 μμ »

Bullion ειναι τα επενδυτικα νομισματα χωρις καποια συλλεκτικη υπεραξια.......BU ειναι τα λαμπερα ακυκλοφορητα τα οποια εχουν υπεραξια λογω της πολυ καταστασης τους η οποια μπορει να αυξηθει(η υπεραξια) αναλογα με την σπανιοτητα του νομισματος......proof ειναι ειδικη κοπη και αν ανατρεξεις σε μια αναζητηση εδω στο σαιτ θα καταλαβεις τι ειναι......διαφορα τιμης παιζει αναλογα της σπανιοτητος και της καταστασης του καθε νομισματος
Kύριε ellinas σας ευχαριστώ ειλικρινά για την ενημέρωση που μου κάνετε και από ότι κατάλαβα η καλύτερη κατηγορία για να επενδύσεις κανείς εμπορικά και όχι συλλεκτικά είναι η κατηγορία BU γιατί όπως έχω δηλώσει εγώ δεν είμαι συλλέκτης και το ψάχνω το θέμα για να επενδύσω επενδυτικά  είναι η κατηγορία BU και όταν πας να πουλήσεις δεν θα μπορεί να σου πει ο άλλος ξέρεις έχουν γρατζουνιές,έχουν φθορές,έχουν χτυπήματα κ.τ.λ. προσπαθώντας να στις πάρει όσο μπορεί πιο φθηνά γίνεται  κλασσικά.

Αυτά που ψάχνεις είναι τα bullion και όχι τα bu. Άν ενδιαφέρεσαι καθαρά επενδυτικά προσπαθείς να βρείς όσο ποιο φθηνά γίνετε. Επίσης όταν χρειαστεί να τα πουλήσεις με τα bu μπορεί να πάρεις ποιο λίγα απο όσα έδωσες αφού υπάρχει περίπτωση όταν θα έχεις ανάγκη να πουλήσεις να τα δώσεις μόνο για το χρυσο. Βέβαια σε νεότερες κοπές μπορείς να βρείς bu σε τιμές bullion

καλησπέρα
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 04, 2015, 03:15:07 μμ »

Bullion ειναι τα επενδυτικα νομισματα χωρις καποια συλλεκτικη υπεραξια.......BU ειναι τα λαμπερα ακυκλοφορητα τα οποια εχουν υπεραξια λογω της πολυ καταστασης τους η οποια μπορει να αυξηθει(η υπεραξια) αναλογα με την σπανιοτητα του νομισματος......proof ειναι ειδικη κοπη και αν ανατρεξεις σε μια αναζητηση εδω στο σαιτ θα καταλαβεις τι ειναι......διαφορα τιμης παιζει αναλογα της σπανιοτητος και της καταστασης του καθε νομισματος
Kύριε ellinas σας ευχαριστώ ειλικρινά για την ενημέρωση που μου κάνετε και από ότι κατάλαβα η καλύτερη κατηγορία για να επενδύσεις κανείς εμπορικά και όχι συλλεκτικά είναι η κατηγορία BU γιατί όπως έχω δηλώσει εγώ δεν είμαι συλλέκτης και το ψάχνω το θέμα για να επενδύσω επενδυτικά  είναι η κατηγορία BU και όταν πας να πουλήσεις δεν θα μπορεί να σου πει ο άλλος ξέρεις έχουν γρατζουνιές,έχουν φθορές,έχουν χτυπήματα κ.τ.λ. προσπαθώντας να στις πάρει όσο μπορεί πιο φθηνά γίνεται  κλασσικά.
Μμμμμ αν βλεπεις το θεμα καθαρα επενδυτικα θα ελεγα οτι η καλυτερη λυση για σενα ειναι η αγορα λιρων σε οσο το δυνατο πιο κοντινη τιμη χρυσου.....να διευκρινησω οτι προσωπικα δεν βλεπω σαν επενδυση την αγορα λιρων αλλα σαν εξασφαλιση.....BU αν αγορασεις σημερα μια τετοια λιρα ας πουμε του 2014 σε τιμη πχ 260-265 ευρω και θελησεις να την πουλησεις μετα απο καποιο χρονικο διαστημα οταν η λιρα θα εχει πχ 200-205 ευρω να εισαι σιγουρος οτι κανεις δεν θα σου δωσει 260-265 που ειχες ξοδεψει και ας μην εχει ουτε ενα σημαδακι το κομματι σου
Καταγράφηκε
zanteco
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 120


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 04, 2015, 05:39:40 μμ »

Bullion ειναι τα επενδυτικα νομισματα χωρις καποια συλλεκτικη υπεραξια.......BU ειναι τα λαμπερα ακυκλοφορητα τα οποια εχουν υπεραξια λογω της πολυ καταστασης τους η οποια μπορει να αυξηθει(η υπεραξια) αναλογα με την σπανιοτητα του νομισματος......proof ειναι ειδικη κοπη και αν ανατρεξεις σε μια αναζητηση εδω στο σαιτ θα καταλαβεις τι ειναι......διαφορα τιμης παιζει αναλογα της σπανιοτητος και της καταστασης του καθε νομισματος
Kύριε ellinas σας ευχαριστώ ειλικρινά για την ενημέρωση που μου κάνετε και από ότι κατάλαβα η καλύτερη κατηγορία για να επενδύσεις κανείς εμπορικά και όχι συλλεκτικά είναι η κατηγορία BU γιατί όπως έχω δηλώσει εγώ δεν είμαι συλλέκτης και το ψάχνω το θέμα για να επενδύσω επενδυτικά  είναι η κατηγορία BU και όταν πας να πουλήσεις δεν θα μπορεί να σου πει ο άλλος ξέρεις έχουν γρατζουνιές,έχουν φθορές,έχουν χτυπήματα κ.τ.λ. προσπαθώντας να στις πάρει όσο μπορεί πιο φθηνά γίνεται  κλασσικά.

Αυτά που ψάχνεις είναι τα bullion και όχι τα bu. Άν ενδιαφέρεσαι καθαρά επενδυτικά προσπαθείς να βρείς όσο ποιο φθηνά γίνετε. Επίσης όταν χρειαστεί να τα πουλήσεις με τα bu μπορεί να πάρεις ποιο λίγα απο όσα έδωσες αφού υπάρχει περίπτωση όταν θα έχεις ανάγκη να πουλήσεις να τα δώσεις μόνο για το χρυσο. Βέβαια σε νεότερες κοπές μπορείς να βρείς bu σε τιμές bullion

καλησπέρα
Κύριε jimse σας ευχαριστώ για την απάντηση και με την ευκαιρία θα ήθελα να σας γνωρίσω να μου πέιτε κάτι αν γνωρίζετε φυσικά η χρυσή λίρα bullion τι διαφορά έχει με την χρυσή λίρα BU εφόσον και οι 2 τύποι λίρας  είναι καινούργιες και ακυκλοφόρητες γιατί εγώ αν αγοραράσω θα αγοράσω μόνο ακυκλοφόρητες καινούργιες τελευταίων ετών?Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 04, 2015, 05:45:35 μμ »

δεν εχουν καμμια διαφορα.ειναι το ιδιο πραγμα.
σαν bullion ομως στο στεκι εννοουμε και τις επενδυτικες λιρες που ειναι χρησιμοποιημενες
Καταγράφηκε
zanteco
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 120


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 04, 2015, 05:51:46 μμ »

Bullion ειναι τα επενδυτικα νομισματα χωρις καποια συλλεκτικη υπεραξια.......BU ειναι τα λαμπερα ακυκλοφορητα τα οποια εχουν υπεραξια λογω της πολυ καταστασης τους η οποια μπορει να αυξηθει(η υπεραξια) αναλογα με την σπανιοτητα του νομισματος......proof ειναι ειδικη κοπη και αν ανατρεξεις σε μια αναζητηση εδω στο σαιτ θα καταλαβεις τι ειναι......διαφορα τιμης παιζει αναλογα της σπανιοτητος και της καταστασης του καθε νομισματος
Kύριε ellinas σας ευχαριστώ ειλικρινά για την ενημέρωση που μου κάνετε και από ότι κατάλαβα η καλύτερη κατηγορία για να επενδύσεις κανείς εμπορικά και όχι συλλεκτικά είναι η κατηγορία BU γιατί όπως έχω δηλώσει εγώ δεν είμαι συλλέκτης και το ψάχνω το θέμα για να επενδύσω επενδυτικά  είναι η κατηγορία BU και όταν πας να πουλήσεις δεν θα μπορεί να σου πει ο άλλος ξέρεις έχουν γρατζουνιές,έχουν φθορές,έχουν χτυπήματα κ.τ.λ. προσπαθώντας να στις πάρει όσο μπορεί πιο φθηνά γίνεται  κλασσικά.
Μμμμμ αν βλεπεις το θεμα καθαρα επενδυτικα θα ελεγα οτι η καλυτερη λυση για σενα ειναι η αγορα λιρων σε οσο το δυνατο πιο κοντινη τιμη χρυσου.....να διευκρινησω οτι προσωπικα δεν βλεπω σαν επενδυση την αγορα λιρων αλλα σαν εξασφαλιση.....BU αν αγορασεις σημερα μια τετοια λιρα ας πουμε του 2014 σε τιμη πχ 260-265 ευρω και θελησεις να την πουλησεις μετα απο καποιο χρονικο διαστημα οταν η λιρα θα εχει πχ 200-205 ευρω να εισαι σιγουρος οτι κανεις δεν θα σου δωσει 260-265 που ειχες ξοδεψει και ας μην εχει ουτε ενα σημαδακι το κομματι σου
Κύριε ellinas σας ευχαριστώ για τον σχολιασμό σας που φρονώ ότι είναι πολύ σωστός και την επένδυση αυτή θα την κάνω αν την κάνω πρωτίστως για εξασφάληση μην γίνει κάνα μπαμ με την Ε.Ε. και γίνουν τα λεφτά μου κομφετί όπως όλων μας φυσικά και κατά δεύτερον για επένδυση και η σκέψη μου είναι να μαζέψω πληροφορίες για πηγές πώλησης εκτός Ελλάδας για φθηνότερες τιμές και όταν ενημερωθώ καλά και σωστά και είμαι καλυμμένος να βάλω στον μυαλό μου μία τιμή αγοράς και όταν φθάσει τότε να προβώ στην αγορά και θα επενδύσω ένα σοβαρό κεφάλαιο για αυτό και δεν υπάρχει περίπτωση να πουλήσω ποτέ από την τιμή που θα αγοράσω φθηνότερα και αν πέσει και η τιμή της λίρας κάτω από την όποια τιμή που θα αγοράσω θα περιμενω όσο χρειάζεται για να φθάσει τουλάχιστον στην τιμή αγοράς μου για να μην χάσω αν δεν κερδίσω,δηλαδή η τιμή πώλησης πάντα θα είναι μίνιμουμ η τιμή αγοράς και πάνω και έχω αυτήν την πολυτέλεια για να το πράξω.
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 04, 2015, 05:53:15 μμ »

Ποτε μην λες ποτε  Άνεση
Καταγράφηκε
zanteco
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 120


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 04, 2015, 05:56:36 μμ »

δεν εχουν καμμια διαφορα.ειναι το ιδιο πραγμα.
σαν bullion ομως στο στεκι εννοουμε και τις επενδυτικες λιρες που ειναι χρησιμοποιημενες
Κύριε epop σας ευχαριστώ για την γόνιμη παρέμβαση σας και θέλω να σας πω ότι θα αγοράσω μόνο αχρησιμοποίητες με το απλό σκεπτικό ότι άλλη αξία έχει να πουλάς ένα αμάξι ολοκαίνουργιο βιτρίνας και άλλη το ίδιο αμάξι σαν μεταχειρισμένο και θα ήθελα να μου πείτε παρακαλώ αν γνωρίζετε ποία διαφορά έχουν μεταξύ τους η bullion με την BU γιατί λογικά κάποια διαφορά θα έχουν γιατί αλλιώς δεν θα υπήρχε λόγος να είναι δύο διαφορετικές κατηγορίες αν ήταν ακριβώς το ίδιο πράγμα?δεν θα είχε κανένα νόημα?Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
zanteco
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 120


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 04, 2015, 05:59:41 μμ »

Ποτε μην λες ποτε  Άνεση
Κύριε Toni=g ανέφερα το τι θα κάμω κάτω από νορμάλ συνθήκες,τώρα αν γίνει ένας πόλεμος η αναποδογυρίσει η χώρα πολλά μπορούν να συμβούν αλλά με νορμάλ συνθήκες το σκεπτικό μου δεν αλλάζει.Ευχαριστώ για την παρέμβαση σας.
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 04, 2015, 06:03:31 μμ »

Ποτε μην λες ποτε  Άνεση
Κύριε Toni=g ανέφερα το τι θα κάμω κάτω από νορμάλ συνθήκες,τώρα αν γίνει ένας πόλεμος η αναποδογυρίσει η χώρα πολλά μπορούν να συμβούν αλλά με νορμάλ συνθήκες το σκεπτικό μου δεν αλλάζει.Ευχαριστώ για την παρέμβαση σας.
Nα σας πανε ολα ζερβα που λενε .
Παρακαλω  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences