Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 09:50:30 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΟΘΩΜΑΝΙΚΟ ΧΡΥΣΟ ΝΟΜΙΣΜΑ 1223 ΕΧΕΙ ΑΞΙΑ??  (Αναγνώστηκε 4465 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Gianna266
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 05:38:12 μμ »

Καλησπέρα σας, έχω στην κατοχή μου από τον παππού του παππού μου, εκτός των όπλων του που είχε στον πόλεμο του 1821 και την μπαρουτοθήκη του και 2 χρυσά τούρκικα νομίσματα που είχε, έβγαλα το ένα φωτογραφία (όσο μπορούσα καλύτερα) για να το δείτε, αν ενδιαφέρετε κάποιος ας μου πει ή αν ξέρει την αξία του, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 05:57:13 μμ »

Τα τρυπια νομίσματα έχουν μόνο την αξία του μετάλλου
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Gianna266
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 01:43:19 μμ »

Αυτό είναι το δεύτερο νόμισμα που έω στην κατοχή μου μάρκο
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 02:15:47 μμ »

AH 1223/32 βασιλειας του μαχμουντ του δευτερου και ειναι κομμενο στην Κωνσταντινουπολη,σημειολογικα ειναι ο τελευταιος χρονος βασιλειας του μαχμουντ το 1255 δηλαδη 1839μ.Χ..τωρα γιατι ακριβως ειναι πρεπει να το ζυγισεις για να σου πω ακριβως,αλλα συμφωνω με τον Θοδωρη απο πανω οτι αν εχει τρυπα παει αξια μεταλλου,αλλα εγω τα μαζευω αυτα αν η τρυπα δεν εχει αλλοιωσει βασικα χαραχτηριστικα οπως σε εσενα,αλλα και ετσι ναναι τα δικα σου ειδικα το δευτερο και χωρις τρυπα να ηταν ειναι αρκετα ταλαιπωρημενο ,μπορεις να το διαπιστωσεις και μονη σου απο την φωτο που ανεβασες,δεν αξιζει τον κοπο να τα δωσεις γιατι πιανουν λιγα ευρω οποτε λογω συναισθηματος και μονο κρατα τα ,γνωμη μου ,ο Θοδωρης απο πανω και αν ακολουθησει ο ΝΜΣ οτι σου πουν ειναι στο ακεραιο μια και ειναι καλη γνωστες των οθωμανικων που προσπαθω και εγω να μαθω,νασαι καλα καλο μεσημερι
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 02:24:32 μμ »

παντως Γιαννα κατι αλλο που εγω προσωπικα δεν ασχολουμαι αλλα επειδη εχουμε στην ομορφη παρεα μας φιλους που ασχολουνται με αντικειμενα οπως οπλα ,εξοπλισμο κτλ αν καποια στιγμη επιθυμεις να μοιραστεις με την παρεα ολα αυτα απο την οικογενειακη σου συλλογη ,νασαι καλα και παλι καλως ορισες
Καταγράφηκε
Gianna266
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 07:41:42 μμ »

Μάρκο σευχαριστώ, βάζω κάποια πράγματα που έχουμε

1) Παλάσκα 1821, εκει εβαζαν τα μολιβενια βολια
Καταγράφηκε
Gianna266
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 07:43:09 μμ »

επίσης Πιστόλα 1821 ...δυστυχώς σπασμένη
Καταγράφηκε
Gianna266
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 07:46:05 μμ »

...και τέλος Τούρκικά Ταπιά, δηλαδή είναι τα έγραφα όπου οι Έλληνες αγόραζαν γη από τους Τούρκους, συμβόλαια με λίγα λόγια... είναι τα συμβόλαια που έχουν οι γονείς μου ακόμη και σήμερα τα χωράφια στην Χαλκιδική και έχουν ημερομηνία 1873 και 1875
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 08:00:56 μμ »

μην τα πετάς όλα εδώ μέσα που έχει θεμα "ΟΘΩΜΑΝΙΚΟ ΧΡΥΣΟ ΝΟΜΙΣΜΑ 1223" γιατί αδικούνται τα αντικείμενα.
Ανοιξε καλύτερα νέο θέμα στην σωστή κατηγορία
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 08:01:44 μμ »

φοβερα κειμηλια,εμεις εδω στην Κρητη τα τουρκικα συμβολαια τα λεμε στο τοπο μου χατζετια,να τα χαιρεσαι περιμενω τους ειδικους να κανουν μια εκτιμηση με ενδιαφερον Χαμόγελο
Καταγράφηκε
spartiatis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 112



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 11:22:26 μμ »

Τα νομησματα ειναι απο καποιο κοσμημα εποχης η απο καποιο αντικειμενο,για αυτο και οι τρυπες.Κατα τον  19ο αιωνα με αρχες 20ου εβαζαν τα νομησματα σε διαφορα αντικειμενα και κοσμηματα ετσι για να τα διακοσμησουν αλλα και να  δειξουν τον πλουτο τους.οι ποιο φτωχοι εβαζαν και αυτοι νομησματα αλλα οχι χρυσα,αυτοι εβαζαν ασημενια η και επαργυρα. Τα νομησματα που χρισημοποιουσαν εκεινη την εποχη ηταν τα ποιο πολλα οθωμανικα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences