Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 04:10:48 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΝΕ / PCGS / NGC /  (Αναγνώστηκε 7562 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 19, 2014, 02:47:49 μμ »

να πω ότι είμαι κατά των slab (εκτός ορισμένων εξαιρέσεων ) αλλα μετα απο αυτα που διαβάζω δεν ξέρω αν θα έδινα ενα νόμισμα σε κάποιον  εκτός απο την ΠΝΕ. Αν δεν μπορώ να εμπιστευτώ και την ένωση . . . ε να πάει στα κομμάτια .  Χαμόγελο  Χαμόγελο .....έχω κάποια σλαμπαρισμενπου είναι μέσα ήθελα , έτυχε και ηταν μεσα σε κουτιά τι να κάνω τα πήρα ! και τώρα κωλώνω να τα σπάσω και να τα βάλω στο άλμπουμ .  Μεγάλο χαμόγελο

Η ενωση δεν ειναι φυσικο προσωπο . Οποτε ποιον να εμπιστευτεις ?? Απαρτιζεται απο μελη τα οποια ειναι ανθρωποι οποτε εχουν ολα τα θετικα αλλα και ολα τα αρνητικα που μπορει να εχει οποιοσδηποτε .  Παρτε χαμπαρι οτι η π.ν.ε. δεν ειναι politeia tennis club , μια μικρογραφια της κοινωνιας μας ειναι , με οτι αυτο συνεπαγεται

Η πιστοποιηση έχει τεράστια ευθύνη για αυτόν που το κανει επαγγελματικά.  Δεν είναι δουλειά της ΠΝΕ να το παίζει επιχειρηματίας.  Να μάθετε να πιστοποίητε μόνοι σας.  Είναι πανεύκολο και με μεγαλύτερη ασφαλεια, οσο παράξενο και να σας φαίνεται.  Ειδικά το Παρίσι πηγαιν έλα Fedex εγώ δεν φοβάμαι καθόλου.  ΌΣΟ ΛΙΓΌΤΕΡΑ ΧΈΡΙΑ ΜΕΣΟΛΑΒΟΎΝ, ΤΌΣΟ ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΗ Η ΑΣΦΆΛΕΙΑ.

Αγαπητέ Δημήτρη (το Δημήτρη αφορά τους περισσότερους που αναφέρουν σχεδόν το ίδιο),

Η ΠΝΕ συμφωνώ, δεν είναι κερδοσκοπικός οργανισμός. ΟΜΩΣ.

1. Κάνει Δημοπρασίες. Συνεπώς μπορεί να αναλάβει τη "κυτιοποίηση".
2. Παίρνει προμήθεια για τη δημοπρασία (και καλά κάνει για να βγάζει τα έξοδά της). Θα παίρνει προμήθεια για τη "κυτιοποίηση".
3, Κρατά για μήνες τα νομίσματα πριν την Δημοπρασία για μήνες μερικές φορές ή και χρήματα να τα αποδώσει στους δικαιούχους. Ποιο το πρόβλημα να κρατά για ελάχιστες μέρες νομίσματα για κυτιοποίηση πριν την αποστολή?

Δημήτρη (τώρα αφορά εσένα προσωπικά), θα σε εμπιστευόμουν (αν κυτιοποιούσα) μιας και είσαι μέλος της ΠΝΕ και θα ήσουν ίσως το ιδανικό άτομο να το οργανώσεις.


Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 19, 2014, 02:49:39 μμ »

Συμφωνώ με τον Δημήτρη και τον Παναγιώτη Προσωπικά πιστοποιω μόνος μου και δεν αναλαμβάνω αλλα νομίσματα να στείλω παρά μονο τα δικα μου.Πιστοποιειστε μόνοι σας το ίδιο ρίσκο υπάρχει με το να τα στέλνει καποιος dealer.Ετσι έχετε το κεφάλι σας ήσυχο να μην σας κοροϊδέψει κανεις!!!
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 19, 2014, 03:06:02 μμ »

Εγώ θα πρότεινα τον Παναγιώτη (zobels), έντιμο άτομο που τον εκτιμώ απεριόριστα, να κοιτάξει να να γίνει dealer των NGC-PCGS, να παίρνει ο ίδιος τα νομισματα απο τους συλλέκτες και να τους τα παραδίδει χέρι-χέρι.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 19, 2014, 03:51:24 μμ »

 Και εγώ μόνος μου στέλνω, και δεν πιστεύω να αναλάβει κανείς απο την ΠΝΕ την ευθύνη και καλά θα κάνει.
 Η διαδικασία είναι εύκολη, η ασφάλεια του ταχυδρομείου ειναι το πρόβλημα, αλλά αυτό το ρίσκο δεν το γλιτώνεις έτσι και αλλιώς.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 19, 2014, 04:04:26 μμ »

Και εγώ μόνος μου στέλνω, και δεν πιστεύω να αναλάβει κανείς απο την ΠΝΕ την ευθύνη και καλά θα κάνει.
 Η διαδικασία είναι εύκολη, η ασφάλεια του ταχυδρομείου ειναι το πρόβλημα, αλλά αυτό το ρίσκο δεν το γλιτώνεις έτσι και αλλιώς.
Στείλε PCGS Παρίσι με fedex αν το φοβάσαι.  Βγαίνει αρκετά ακριβότερα αλλά πανε και έρχονται με πολύ μεγάλη ασφαλεια και επιστρέφουν γρήγορα.  Εγώ μάλιστα τα παραδίδω και τα παίρνω απ ευθείας από τα γραφεία της fedex στο αεροδρομιο.  Θεωρώ ότι και μόνος μου να τα πηγαινα δεν θα υπήρχε μεγαλύτερη ασφαλεια.
Καταγράφηκε

georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 19, 2014, 04:09:21 μμ »

Και εγώ μόνος μου στέλνω, και δεν πιστεύω να αναλάβει κανείς απο την ΠΝΕ την ευθύνη και καλά θα κάνει.
 Η διαδικασία είναι εύκολη, η ασφάλεια του ταχυδρομείου ειναι το πρόβλημα, αλλά αυτό το ρίσκο δεν το γλιτώνεις έτσι και αλλιώς.
Στείλε PCGS Παρίσι με fedex αν το φοβάσαι.  Βγαίνει αρκετά ακριβότερα αλλά πανε και έρχονται με πολύ μεγάλη ασφαλεια και επιστρέφουν γρήγορα.  Εγώ μάλιστα τα παραδίδω και τα παίρνω απ ευθείας από τα γραφεία της fedex στο αεροδρομιο.  Θεωρώ ότι και μόνος μου να τα πηγαινα δεν θα υπήρχε μεγαλύτερη ασφαλεια.
Ναι ,για Αμερική πρέπει να περάσεις 3 δύσκολα σημεία: Τη Αγγλια που τα ανοίγουν και πέφτει κλεψιμο, και τα 2 ταχυδρομεία της Αμερικής που έχω διαβάσει τα χειρότερα λόγια σε φόρουμ (καθυστερήσεις,χάσιμο πακέτων κτλ.). Ρώτησα FEdex για Αμερική και μου είπαν 40 ευρώ, θα ρωτήσω και για Παρίσι, ελπίζω να μου πουν λιγότερα! ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 19, 2014, 04:16:03 μμ »

Και εγώ μόνος μου στέλνω, και δεν πιστεύω να αναλάβει κανείς απο την ΠΝΕ την ευθύνη και καλά θα κάνει.
 Η διαδικασία είναι εύκολη, η ασφάλεια του ταχυδρομείου ειναι το πρόβλημα, αλλά αυτό το ρίσκο δεν το γλιτώνεις έτσι και αλλιώς.
Στείλε PCGS Παρίσι με fedex αν το φοβάσαι.  Βγαίνει αρκετά ακριβότερα αλλά πανε και έρχονται με πολύ μεγάλη ασφαλεια και επιστρέφουν γρήγορα.  Εγώ μάλιστα τα παραδίδω και τα παίρνω απ ευθείας από τα γραφεία της fedex στο αεροδρομιο.  Θεωρώ ότι και μόνος μου να τα πηγαινα δεν θα υπήρχε μεγαλύτερη ασφαλεια.
Ναι ,για Αμερική πρέπει να περάσεις 3 δύσκολα σημεία: Τη Αγγλια που τα ανοίγουν και πέφτει κλεψιμο, και τα 2 ταχυδρομεία της Αμερικής που έχω διαβάσει τα χειρότερα λόγια σε φόρουμ (καθυστερήσεις,χάσιμο πακέτων κτλ.). Ρώτησα FEdex για Αμερική και μου είπαν 40 ευρώ, θα ρωτήσω και για Παρίσι, ελπίζω να μου πουν λιγότερα! ευχαριστώ.
Το ταχυδρομείο έχει ασφαλεια.  Fedex ανοιξε κωδικο και το κόστος πέφτει στα 28ευρω περίπου.  Η επιστροφή από Παρίσι είναι 50ευρω.
Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1059



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 19, 2014, 07:32:08 μμ »

Εγω εξακολουθω και τα στελνω μονος μου στην Αμερικη και μουρχονται κατα ΠΟΛΥ φτηνοτερα, με την προυποθεση οτι θα μαζεψω καμια 15-20αρια για να μοιραστουν τα ταχυδρομικα+handling (=$65) δια του 20. Εστω κι ετσι, παλι το τιμημα ανα νομισμα ειναι πολυ φτηνοτερο αφου ολες οι τιμες της Ευρωπης εκει ειναι σε δολλαρια. Στα δε ακριβοτερα νομισματα (πχ χρυσα) ειναι ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ φτηνοτερη λυση γιατι τα νουμερα ειναι και χαμηλοτερα και σε δολλαρια.

Δειτε μονοι σας

http://www.pcgs.com/servicesandfees/

Η αποστολη για πιστοποιηση εχει πολλους κινδυνους και ολα τα παιδια του ΔΣ κανουν αυτη την αρκετα κοπιαστικη δουλεια (εχει παρα πολλη λατρα που δε φαινεται) εντελως εθελοντικα. Αλλο τα νομιμα και δηλωμενα στην εφορια κερδη απο δημοπρασιες και εντελως αλλο η αντιπροσωπεια, στην οποια πρεπει να συναινεσει κι ιδια εταιρεια. Ταχει πει κι ο Δημητρης -ο καραφλας Κλείσιμο ματιού - πολλες φορες.

Παρεπιπτοντως Δημητρη, μια που προεκυψε, η συνδρομη στην Αμερικη δεν συνεπαγεται και δικαιωμα αποστολης στην Ευρωπη, η τουλαχιστον οχι για τα δωρεαν κουπονια.

Που ειναι κι αυτο ενα πλεονεκτημα της ιδιωτικης αποστολης, αφου αναλογα με το τι μελος γινεσαι, μπορεις η να στελνεις απλως, η να στελνεις + 4 δωρεαν κουπονια για πιστοποιηση κανονικη κι οχι οικονομικη ($45 η 45 ευρω στο Παρισι) η και 8 τετοια δωρεαν κουπονια,(platinum membership) τα οποια καταληγουν να στοιχιζουν $26 εκαστο και διαρκουν ενα χρονο. Μονη προυποθεση να σταλουν συγχρονως και χωρις αλλο submission ταυτοχρονα, οποτε εδω προκυπτει ενα εξτρα τιμημα +$8 ανα νομισμα, αλλα και παλι $26+$8=$34 για πιστοποιηση αξιας $45 η 45 ευρω εκαστη με ολα τα εξοδα μεσα.

 Αυτο το τελευταιο και μονο νομιζω φτανει και με το παραπανω για να δει κανεις τα πλεονεκτηματα του "στελνω μονος μου, δε χρωσταω σε κανενα, δε μου χρωσταει κανεις". H επιστροφη γινεται με USPS registered που και ασφαλης τροπος ειναι -οχι ασφαλισμενος αλλα με tracking number- και ΔΕΝ περνανε Τελωνειο. Να χτυπησω ξυλο, 12 χρονια σ'αυτη την εταιρεια μονο, κανενα προβλημα, υπηρξαν κι αλλες πριν, παλι χωρις προβλημα. Αυτα βεβαια δεν αποτελουν εγγυηση για οποιαδηποτε μελλοντικη αποστολη οιουδηποτε.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 19, 2014, 08:27:01 μμ »

Η συνδρομή ισχύει και για Ευρώπη.  Τα δωρεάν κουπόνια δεν νομίζω.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences