Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 09:00:14 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΝΕ / PCGS / NGC /  (Αναγνώστηκε 7564 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 19, 2014, 11:34:57 πμ »

Να ξεκαθαρίσω ότι είμαι πολέμιος των "κουτιών", αλλά όχι των κουτών.

Στο πόλεμο των τελευταίων ημερών σχετικά με τα "κουτιά", και τα γεγονότα (αν μπορεί να τα πει κανείς απλά γεγονότα), μόνο λύπη μου προκάλεσαν και στενοχώρια.

Όμως, τη στιγμή που υπάρχει μια τεράστια "ομάδα" συλλεκτών, που πιστεύει τη "κυτιοποίηση" για δικούς του λόγους, προτείνω:

Να αναλάβει η ΠΝΕ ως (νέος) αντιπρόσωπος των εταιρειών αυτών να στέλνει τα νομίσματα για "κυτιοποίηση".

Η ΠΝΕ θα κερδίσει:
1. Συλλέκτες-Μέλη
2. Έσοδα
3. Κύρος

Οι Συλλέκτες θα κερδίσουν:
1. Την ΠΝΕ
2. Ασφάλεια
3. Απαλλαγή άγχους

Πιστεύω ότι οι συλλέκτες θα είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν ακόμη και επασφάλιστρο/τίμημα για να κοιμούνται πλέον ήσυχοι.

Το καταστατικό της ΠΝΕ ΔΕΝ το απαγορεύει, εκτός εάν οι γνωστοί άγνωστοι (σε όλους μας γνωστοί) κρυφοέμποροι  (μέσα και έξω από τη ΠΝΕ) επηρρεάσουν την ΠΝΕ για να διατηρήσουν τη γνωστή τους ... εκμετάλλευση.

Προκαταβολικά λέω ότι η ΠΝΕ δεν μπορεί να ισχυριστεί εξωκαταστατικά άρθρα επειδή ήδη κάνει δημοπρασίες.
Στο κάτω κάτω ας προσθέσει σχετικό άρθρο στο καταστατικό της.

Τι λέτε ?

Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 19, 2014, 11:45:53 πμ »

+156548+41165489713165486798
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 19, 2014, 11:51:56 πμ »

Πολύ ωραία σκέψη. Γιατί όχι, υπάρχουν μέλη του Δ.Σ της ΠΝΕ στο φόρουμ που θα μπορούσαν να μεταβιβάσουν την πρόταση σας.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 19, 2014, 11:57:49 πμ »

ρε παιδια η πνε ειναι ενωση , πειτε μου ενα μελος που να θελει να αφιερωσει χρονο απο την ζωη του για να στειλει να νομισματα ασχετων προς πιστοποιηση. κατα τ αλλα πολυ ωραια ιδεα! ακουω εθελοντες μελη που να θελουν να κανουν αυτην την αγγαρια και να παρουν την ευθυνη??

γιατι δεν στελνετε ολοι τα νομισματα σας μονοι σας? το ιδιο , αγχος,ρισκο,αποτελεσματα θα παρετε . γιατι δεν το καταλαβαινετε αυτο?
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 19, 2014, 12:03:07 μμ »

Μ'αρεσει η ιδεα του κ. Νικου. Αν μπορει να συζητηθει απο το ΔΣ θα ήταν ωραία.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 19, 2014, 12:20:27 μμ »

Η ΠΝΕ κανει δημοπρασιες και παιρνει ενα μικρο ποσοστο για να καλυπτει τα εξοδα λειτουργιας της,δεν ειναι κερδοσκοπικος οργανισμος.(για να γινει ντηλερ εταιρειων και να παιρνει ποσοστα)
Αυτο που λετε προυποθετει τεραστια ευθυνη και μεγαλο κοπο ,ως προς την διαχειριση, φυλαξη, αποστολη κλπ.
Ποιος εθελοντης θα τον αναλαβει?
Οι προτασεις οταν αφορουν αλλους καλες ειναι, το θεμα ειναι να εχουν και προοπτικες υλοποιησης.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 19, 2014, 12:25:55 μμ »

Πολύ σωστά όσα γράφουν ο Διονύσης και ο Δημήτρης.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 19, 2014, 12:31:09 μμ »

ΝΑΙ  στο να στέλνει η ΠΝΕ για σλαμπαρισμα . Ένας ακόμα τρόπος μαζί με τις δημοπρασίες για να καλύπτει τα έξοδα τις,και να προσέλκυσή νέα μέλη . Κανείς πιο έμπιστος απο την ΠΝΕ .  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 19, 2014, 01:09:27 μμ »

Βρε παίδες όποιος και να το στείλει για πιστοποίηση, δεν σε προφυλάσει από τη "μεταποίηση" του slab σε δεύτερο χρόνο όταν αυτό θα αρχίσει να φέρνει γύρες στη νομισματική αγορά. Αυτό εξάλλου συνέβει και τώρα. Τα original νομίσματα μια χαρά πιστοποιήθηκαν σε πρώτη φάση, μερικά χρόνια μετά τα βρήκε το...κακό Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.
 Αντιπρόταση δική μου.
α) Μάθετε οτι το slab είναι απλά ένα μαξιλαράκι ασφαλείας και γνησιότητας. Επουδενί δεν σε καλύπτει απόλυτα μιας και μεγάλες επιχειρήσεις σπανίως μεν, σίγουρα δε έχουν πιστοποιήσει μαιμούδες. Ως εκ τουτου μην αγοράζετε νομίσματα που για την ώρα ξεφεύγουν από τη γνώση και την εμπειρία σας και που μετα βίας μπορείτε να αποπληρώσετε.
β) Το Νόμισμα είτε raw είτε πιστοποιημένο δεν είναι επένδυση για κανένα συλλέκτη και ερασιτέχνη (τον εραστή της τέχνης, αυτόν που απλά θαυμάζει και αγαπά). Οι παλαιοί έμποροι έλεγαν οτι πετυχαίνεις στο εμπόριο όταν δεν καταναλώνεις αυτό που εμπορεύεσαι. Με απλά λόγια ο μπεκρής δεν θα πλουτίσει ανοίγοντας ταβέρνα.
γ) Μάθετε να αγοράζετε αυτό που γουστάρετε κι όχι το βαθμό που γουστάρετε. Μάγκας βγαίνεις όταν έχεις νόμισμα ms62 που το αγόρασες ως τέτοιο και βγάζει μάτια ( άτελείωτα τα παραδείγματα) και όχι με το ms67 που σε σπρώξανε να το πάρεις και πλήρωσες το αριστερό σου νεφρό.
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 19, 2014, 01:14:35 μμ »

Ευτυχώς εδώ κ σχεδόν 2 χρόνια στέλνω μόνος μου στην PCGS και ας μου βγαίνει το κομμάτι κ 3€ παραπάνω.
Τουλάχιστον αυτό το ρίσκο το παίρνω ολομόναχος.
Δεν θα κάνει τέτοιο πράγμα η ΠΝΕ , ευθύνη χωρίς όφελος εκτός και αν θέλει να ενισχύσει τα οικονομικά της και πάρει το ΟΚ ως dealer........αλλά ποιό μέλος θα το αναλάβει ;;;;; Και ο pcgs dealer μέλος της ΠΝΕ ΕΙΝΑΙ αλλά ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ..........πλέον σε κανέναν εμπιστοσύνη παρά την ασπίδα της ΠΝΕ ....... Αναλάβετε τα ρίσκα σας (στην τελική υπάρχει και άλλος επίσημος dealer ονόματι Συβριδάκης)
Πάντως το μόνο σίγουρο είναι πως ο όμορφος κόσμος -κατάσταση που ζούσαμε στο Συλλέγειν μετά τα τελευταία δρώμενα έχει υποστεί μεγάλο ρήγμα πλήττοντας την ψυχική μας διάθεση.
Προσωπικά έχω απογοητευτεί πάρα μα πάρα πολύ ........τι να  μας πούνε πλέον τα slabs και ποιός θα τα αναλάβει ........ΕΔΩ έπεσε ............Α !!!!!!!
Καταγράφηκε

exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 19, 2014, 01:19:29 μμ »

να πω ότι είμαι κατά των slab (εκτός ορισμένων εξαιρέσεων ) αλλα μετα απο αυτα που διαβάζω δεν ξέρω αν θα έδινα ενα νόμισμα σε κάποιον  εκτός απο την ΠΝΕ. Αν δεν μπορώ να εμπιστευτώ και την ένωση . . . ε να πάει στα κομμάτια .  Χαμόγελο  Χαμόγελο .....έχω κάποια σλαμπαρισμενα αλλά εγω τα νομίσματα που είναι μέσα ήθελα , έτυχε και ηταν μεσα σε κουτιά τι να κάνω τα πήρα ! και τώρα κωλώνω να τα σπάσω και να τα βάλω στο άλμπουμ .  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 19, 2014, 02:17:07 μμ »

να πω ότι είμαι κατά των slab (εκτός ορισμένων εξαιρέσεων ) αλλα μετα απο αυτα που διαβάζω δεν ξέρω αν θα έδινα ενα νόμισμα σε κάποιον  εκτός απο την ΠΝΕ. Αν δεν μπορώ να εμπιστευτώ και την ένωση . . . ε να πάει στα κομμάτια .  Χαμόγελο  Χαμόγελο .....έχω κάποια σλαμπαρισμενπου είναι μέσα ήθελα , έτυχε και ηταν μεσα σε κουτιά τι να κάνω τα πήρα ! και τώρα κωλώνω να τα σπάσω και να τα βάλω στο άλμπουμ .  Μεγάλο χαμόγελο

Η ενωση δεν ειναι φυσικο προσωπο . Οποτε ποιον να εμπιστευτεις ?? Απαρτιζεται απο μελη τα οποια ειναι ανθρωποι οποτε εχουν ολα τα θετικα αλλα και ολα τα αρνητικα που μπορει να εχει οποιοσδηποτε .  Παρτε χαμπαρι οτι η π.ν.ε. δεν ειναι politeia tennis club , μια μικρογραφια της κοινωνιας μας ειναι , με οτι αυτο συνεπαγεται
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 19, 2014, 02:25:29 μμ »

να πω ότι είμαι κατά των slab (εκτός ορισμένων εξαιρέσεων ) αλλα μετα απο αυτα που διαβάζω δεν ξέρω αν θα έδινα ενα νόμισμα σε κάποιον  εκτός απο την ΠΝΕ. Αν δεν μπορώ να εμπιστευτώ και την ένωση . . . ε να πάει στα κομμάτια .  Χαμόγελο  Χαμόγελο .....έχω κάποια σλαμπαρισμενπου είναι μέσα ήθελα , έτυχε και ηταν μεσα σε κουτιά τι να κάνω τα πήρα ! και τώρα κωλώνω να τα σπάσω και να τα βάλω στο άλμπουμ .  Μεγάλο χαμόγελο

Η ενωση δεν ειναι φυσικο προσωπο . Οποτε ποιον να εμπιστευτεις ?? Απαρτιζεται απο μελη τα οποια ειναι ανθρωποι οποτε εχουν ολα τα θετικα αλλα και ολα τα αρνητικα που μπορει να εχει οποιοσδηποτε .  Παρτε χαμπαρι οτι η π.ν.ε. δεν ειναι politeia tennis club , μια μικρογραφια της κοινωνιας μας ειναι , με οτι αυτο συνεπαγεται

Η πιστοποιηση έχει τεράστια ευθύνη για αυτόν που το κανει επαγγελματικά.  Δεν είναι δουλειά της ΠΝΕ να το παίζει επιχειρηματίας.  Να μάθετε να πιστοποίητε μόνοι σας.  Είναι πανεύκολο και με μεγαλύτερη ασφαλεια, οσο παράξενο και να σας φαίνεται.  Ειδικά το Παρίσι πηγαιν έλα Fedex εγώ δεν φοβάμαι καθόλου.  ΌΣΟ ΛΙΓΌΤΕΡΑ ΧΈΡΙΑ ΜΕΣΟΛΑΒΟΎΝ, ΤΌΣΟ ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΗ Η ΑΣΦΆΛΕΙΑ.
Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 19, 2014, 02:33:25 μμ »

Ο Δημητρης εχει δίκιο. 
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 19, 2014, 02:35:39 μμ »

Να ξεκαθαρίσω ότι είμαι πολέμιος των "κουτιών", αλλά όχι των κουτών.

...το πολύ το κούτι-κούτι θα με έκανε ξεκούτη!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences