Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 04:26:41 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ανοικτό ερώτημα προς τον διαχειριστή.  (Αναγνώστηκε 11293 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 03, 2014, 03:31:09 μμ »

μια μικρή παρατήρηση από μένα, και καμία μομφή προς τον Αντώνη που έκανε την παρατήρηση στον χρήστη (που εκτιμώ πολύ την δουλειά που κάνει και την βοήθεια προς όλους μας τους νέους -για τον Αντώνη). ανέβασε ένας νέος μια  εγκυκλοπαίδεια δεκαετίας 30, και του λέμε δεν είναι συλλεκτική, και άλλοι πουλάνε 20 λίρες καινούριες εκατομμυρίων κοπιών και το αφήνουμε. ε δεν γίνεται, είπαμε σας αρέσει το κιτρινάκι, αλλά είναι στέκι συλλεκτών,όχι στέκι επενδυτών λίρας...καλό είναι να αφήσουμε να μπουν και μέλη που ασχολούνται και με άλλα συλλεκτικά είδη, όχι μόνο τους σαράφηδες (δεν έχω τίποτα με τα παιδιά καλά κάνουν αφού επιτρέπεται) πάντα φιλικά...

Προφανως αναφερεσαι σε αυτη την αγγελια ..

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=14434.0

Eυχαρίστως σου παραχωρώ τη ιδιότητα του συντονιστή του φόρουμ εφοσον ειμαι τοσο λαθος στην κριση και εκτιμηση των αντικειμενων και την συναφεια που εχουν με τον συλλεκτισμο αλλα και με το φορουμ γενικοτερα.

Εαν συγκρινεις Εγκυκλοπαιδεια με λιρα ή ασημενιο 30τρανταδραχμο και πιστευεις οτι εχουν την ιδια συναφεια στο πνευμα του Στεκιου τοτε σιγουρα ειμαι λαθος...

Δεν γνωριζα οτι υπαρχουν "συλλεκτικές εγκυκλοπαιδειες"  τυπου Δομη -Λαρους-Ελευθυρουδακη κλπ   ζητω συγνωμη για αυτο .

Απο αυριο οποιος εχει βιβλια, περιοδικα εγκυκλοπαιδειες κλπ 20/30ετιας που αραχνιάζουν στην βιβλιοθήκη του και λυπάται να τα πεταξει , ας τα βαλει στο Στεκι να πουληθουν....σπευσατε !!!
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 03, 2014, 03:57:22 μμ »

Αντώνη μην τσαντίζεσαι, κουβέντα κάνουμε. Δηλαδή εσύ θεωρείς το 30άρι του 63, ποιο συλλεκτικό από τον πάπυρο λαρούς του 63 το δερματόδετο, ή την παγκόσμια ιστορία του 1935? με ποιο κριτήριο? ότι εδώ μέσα έχει ποιο μεγάλη απήχηση το 30άρι συμφωνώ. και αυτό λέω, ότι σαν στέκι συλλεκτών, πρέπει να ανοίξει λίγο το εύρος, ώστε να προσελκύσουμε και φίλους βιβλίων, βινυλίων κλπ αν κάνω λάθος, sorry το βλέπω αλλιώς...και πάλι φιλικά, μην αρπάζεστε με το παραμικρό, παράδειγμα έφερα, άλλη ήταν η ουσία...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 03, 2014, 04:03:48 μμ »

´Εχω παρατηρήσει οτι το πλαφόν στις πωλήσεις δεν ισχύει. Νέα αλλά κα παλαιά μέλη, ανεβάζουν πολλά κομμάτια για πώληση και κάποιες φορές πολλά τεμάχια με τόσο το τεμάχιο ή αν τα πάρει κάποιος όλα υπαρχει έκπτωση.


αγαπητε Φανη για να καταλαβω μια και δεν πολυκοιταω τον τομεα των πωλησεων :
Καταπατουντε οι οροι του σαιτ?
Υπαρχουν ατομα να βαζουν πανω απο 3+3 και τον επιτρεπτο αριθμο τεμαχιων??
Μπορεις να μου στειλεις τους συνδεσμους αυτον τον πωλησεων που εχουν πεσει στην ανντιληψη σου?

Υ.Γ Για να μην παρεξηγηθω ρωταω μια και δεν εχω την πολυτελεια να ξεσκονιζω καθημερινα το σαιτ , αλλα επισεις πιστευω οτι οι υπολοιποι συντονιστες που ειναι καθημερινα μεσα εχουν τα ματια τους ορθανοιχτα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 03, 2014, 04:13:50 μμ »

Η εγκυκλοπαιδια του 30 μπορει να θεωρηθει συλλεκτικη.
Τα Μπλεκ δλδ που ειναι του 1980 πως θεωρουνται συλλεκτικα?
Γενικα καθετι παλιο (ενα σιδερο με καρβουνα, ενα  απο τα πρωτα τηλεφωνα του οτε, ενα μπρικι χαλκινο της Γιαγιας μου) μπορει να ειναι συλλεκτικο!!
Ο συλλεκτισμος δεν εχει ορια , ουτε γνωριζει φραγες ως προς τι θα συλλεξουμε!!

Εαν εχει μπει ο ορος να πουλουνται μονο συλλεκτικα αντικειμενα μπηκε επειδη καποτε ενα μελος προσπαθησε να πουληση καποιο κρανος μηχανακιου!!
Καποιοι αντεδρασαν ασχημα (λες και ειχαν και οι ιδιοι κρανος για πουλημα) και μετα απο αυτο αφου μιλησαμε ολοι οι συντονιστες μεταξυ μας σκεφτηκαμε οτι αυριο ο αλλος θα βαλει να πουληση το οικοπεδο του , ο αλλος την βαρκα του κτλ κτλ και γιαυτο βαλαμε τον ορο μονο συλλεκτικα!!
Αυτα για την ιστορια.!~!
Φιλικα
herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 03, 2014, 04:36:16 μμ »

Αντώνη μην τσαντίζεσαι, κουβέντα κάνουμε. Δηλαδή εσύ θεωρείς το 30άρι του 63, ποιο συλλεκτικό από τον πάπυρο λαρούς του 63 το δερματόδετο, ή την παγκόσμια ιστορία του 1935? με ποιο κριτήριο? ότι εδώ μέσα έχει ποιο μεγάλη απήχηση το 30άρι συμφωνώ. και αυτό λέω, ότι σαν στέκι συλλεκτών, πρέπει να ανοίξει λίγο το εύρος, ώστε να προσελκύσουμε και φίλους βιβλίων, βινυλίων κλπ αν κάνω λάθος, sorry το βλέπω αλλιώς...και πάλι φιλικά, μην αρπάζεστε με το παραμικρό, παράδειγμα έφερα, άλλη ήταν η ουσία...

Δε τσατιστηκα Δημητρη , θελει πολυ προσπαθεια να με τσατισει καποιος  Κλείσιμο ματιού

Δες και πες μου αν υπαρχει εστω και ενα θεμα στο Στεκι σχετικα με εγκυκλοπαδεια δεκαετιας 70 που να συζηταμε για αυτο με την ευρεια εννοια του συλλεκτισμου...θα σου πω εγω να μη κουραζεσαι ...ΚΑΝΕΝΑ !!!
Αυτη ειναι η λεπτη γραμμη που θετω ως αρχη για να αποφασισω εαν το προς πωληση αντικειμενο ανηκει στην κατηγορια "συλλεκτικο ειδος" και μπορει να μπει προς πωληση ή οχι ..
Εχουμε που εχουμε το φορτο "ελεγχου" ολου του φορουμ και να προσπαθουμε να υπαρχει ενα καλο κλιμα χωρις γκρινιες και ιντριγκες , να εχω και καποιους "αλεξιπτωτιστες" που ειδαν φως και μπηκαν και αντε να ξεφορτωσουμε στο στεκι οτι παλιο βρηκαμε σα να ειναι "παλαιοπωλειο" δεν θα το ανεχτούμε ευκολα.

Πρεπει να καταλαβεις οτι αν "μια" φορα αφησεις κατι την αλλη μερα θα το ξαναδεις μπροστα σου σε πολλαπλασια εκταση και αν τοτε προσπαθησεις να το κοψεις θα σου λενε "εκεινο" το αλλο παλια γιατι το επετρεψες.

Θυμαστε ολοι πιστευω ενα μελος που μας ειχε ανεβασει παλια παλι μια εγκυκλοπαιδεια μια ραπτομηχανη και κατι "συλλεκτικους αναπτηρες" που μοιραζουν στα περιπτερα και ειχαμε βαρεθει να τα κανει UP καθε βδομαδα στα πωλουνται επι 6-7 μηνες....Πολλοι μου ειχαν στειλει πμ τοτε γιατι δεν το κοβουμε αυτο το στυλ ...

Κατι τετοιο θελω να αποφυγω και τωρα ...ελπιζω να εγινα κατανοητος  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 03, 2014, 04:42:56 μμ »

check... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 03, 2014, 04:45:28 μμ »

check... Κλείσιμο ματιού

Ντουκου  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 03, 2014, 04:47:44 μμ »


πάσο (έχεις δίκιο...αλλά θα ήθελα να βλέπω και κανά ωραίο βιβλιαράκι που και που...)
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 03, 2014, 05:25:23 μμ »

Οι βιβλιοφιλοι ειναι πιο σπανιοι απο τα ταληρα του 51!
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 03, 2014, 05:27:22 μμ »

Οι βιβλιοφιλοι ειναι πιο σπανιοι απο τα ταληρα του 51!
  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 03, 2014, 07:16:43 μμ »

Παιδια δεν ειναι σπανιοι οι βιβλιοφιλοι!επειδη εμεις κοιταμε το ειδος μονο που μας ενδιαφερει αγνοουμε τα αλλα χομπυ!κοιταξτε ποσο φθανουν σπανια Βιβλια,Σπανιων Εκδοσεων σε Παγκοσμιου φημης Οικους δημοπρασιων!!!ισως? πολλαπλασια ποσα απο διαφορα σπανια νομισματα,κλπ!χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 03, 2014, 07:25:52 μμ »

Παιδια δεν ειναι σπανιοι οι βιβλιοφιλοι!επειδη εμεις κοιταμε το ειδος μονο που μας ενδιαφερει αγνοουμε τα αλλα χομπυ!κοιταξτε ποσο φθανουν σπανια Βιβλια,Σπανιων Εκδοσεων σε Παγκοσμιου φημης Οικους δημοπρασιων!!!ισως? πολλαπλασια ποσα απο διαφορα σπανια νομισματα,κλπ!χαιρετω,γιαννης.
+++++++1111111+++++222222++++
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 03, 2014, 08:27:30 μμ »

Εδω στο Ηρακλειο πχ καλος μου φιλος δυνατος  συλλεκτης επι πολλες δεκαετιες σε νομισματα και γραμματοσημα τωρα τα εχει παραιτηση και ψαχνει επιστολες που ανταλαζαν μεταξυ τους οι Καπεταναιοι κατα τις επαναστασεις.
Εγγραφα , επιστολες που αναλογα με το τι γραφουν δινει απο 10 εως 150 ευρω για να τις αποκτηση!!
Ποσοι το κανουν αυτο? Πολλοι?
Μηπως δεν ειναι αυτοι  συλλεκτες?

Ο καθενας οπου τον βγαλει ειναι  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Γλώσσα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 03, 2014, 08:44:48 μμ »

Σορρυ για την παρέμβαση στην κουβέντα σας ...αλλά μην πάτε και μακριά...Μαζεύω μεταλλικά αυτοκινητακια από τα 17 μου και είμαι 44....
Για την Ελλάδα είμαι δυνατός ...ας πούμε στους 50 καλύτερους ( ναι υπάρχουν πάρα πολλοί)...για την Αγγλία .είμαι γατάκι.
Έχω φίλο που μαζεύει της ετικέτες από της μπύρες....είχα πεθάνει στο γέλιο μια μέρα που μου έφερε και βιβλία και καταλόγους και είδα....το γέλιο μου κόπηκε όταν είδα πώληση σε διεθνή επίπεδο στα 800$ .....

Δεν απαξιώνω καμιά συλλογή ,ότι και να ακούσω πλέον. Περίεργο μπορεί να μου φανεί αλλά το σέβομαι.
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 03, 2014, 08:57:00 μμ »

Η εγκυκλοπαιδια του 30 μπορει να θεωρηθει συλλεκτικη.
Τα Μπλεκ δλδ που ειναι του 1980 πως θεωρουνται συλλεκτικα?
Γενικα καθετι παλιο (ενα σιδερο με καρβουνα, ενα  απο τα πρωτα τηλεφωνα του οτε, ενα μπρικι χαλκινο της Γιαγιας μου) μπορει να ειναι συλλεκτικο!!
Ο συλλεκτισμος δεν εχει ορια , ουτε γνωριζει φραγες ως προς τι θα συλλεξουμε!!

Εαν εχει μπει ο ορος να πουλουνται μονο συλλεκτικα αντικειμενα μπηκε επειδη καποτε ενα μελος προσπαθησε να πουληση καποιο κρανος μηχανακιου!!
Καποιοι αντεδρασαν ασχημα (λες και ειχαν και οι ιδιοι κρανος για πουλημα) και μετα απο αυτο αφου μιλησαμε ολοι οι συντονιστες μεταξυ μας σκεφτηκαμε οτι αυριο ο αλλος θα βαλει να πουληση το οικοπεδο του , ο αλλος την βαρκα του κτλ κτλ και γιαυτο βαλαμε τον ορο μονο συλλεκτικα!!
Αυτα για την ιστορια.!~!
Φιλικα
herakliotis
Σκαρακη.......κανονισε να ξαναβγαλω παλι το μπρικι για πωληση............
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences