Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 09:49:01 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ανοικτό ερώτημα προς τον διαχειριστή.  (Αναγνώστηκε 11290 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« στις: Μάιος 03, 2014, 11:36:19 πμ »

´Εχω παρατηρήσει οτι το πλαφόν στις πωλήσεις δεν ισχύει. Νέα αλλά κα παλαιά μέλη, ανεβάζουν πολλά κομμάτια για πώληση και κάποιες φορές πολλά τεμάχια με τόσο το τεμάχιο ή αν τα πάρει κάποιος όλα υπαρχει έκπτωση.

Επίσης έχω την εντύπωση ότι κάποια άτομα χρησιμοποιούν το Στεκι ως μέσο να πουλήσουν κομμάτια τα οποία δεν είναι μέρος συλλογής για αναβάθμιση ή για αλλαγή συλλεκτικού ενδιαφέροντος αλλά ως απόκτημα της επαγγελματικής τους δραστηριότητας. Ενα τέτοιο παράδειγμα είχαμε πρόσφατα με μέλος που αποχώρησε απο το Στείκι μετά από τα γνωστά γεγονότα.

Η προσωπική μου άποψη είναι οτι συτό πρέπει να σταματήσει. Και για να σταματήσει πρέπει να αναλάβει δράση ο διαχειρηστης.  Τελικά τι είναι ο τομέας πωλήσεων; Αν εγω για παράδειγμα έχω ανταλλακτήριο ή ενεχυροδανειστήριο μπορώ να χρησιμοποιώ το Στέκι για να πουλήσω την πραμάτεια μου; Είναι αυτό αποδεκτό απο τον διαχειριστή; Εάν ναι, τότε ας το καρφιτσώσουμε στις πωλήσεις, ότι ο τομέας πωλήσεων ειναι ανοικτός για όλους και μπορούν άνετα να χρησιμοποιήσουν αυτο το forum ως μέσο επέκτασης των επαγγελματικών δραστηριοτήτων τους. Διαφορετικά, ας μπει μια τάξη, γιατί στο τέλος θα υπάρξει σοβαρό μπλέξιμο (ο νοών νοείτο) και σίγουρα ο μόνος που θα αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα θα είναι ο ίδιος ο διαχειριστής του forum και κανένας άλλος.

Προτίμησα να θέσω το θέμα ανοικτά γιατί θέλω να ακούσω οχι μόνο την άποψη του διαχειριστή αλλά και αυτή των συντονιστών και των μελών του forum.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 03, 2014, 11:55:19 πμ »

Καλημέρα Φάνη και καλό μήνα, επειδή ζήτησες και την γνώμη των συντονιστών
Τη δική μου γνώμη την είπα πέρση.

 
Απ: κιμων ενα πολυ ωραιος φιλος του στεκιου
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 24, 2013, 12:49:45 μμ »    Παράθεση Τροποποίηση Διαγραφή Διαχωρισμός θέματος

 
Επειδή θέλετε και την δική μου ταπεινή γνώμη, απαντώ ότι διαφωνώ κάθετα με όλες τις προηγούμενες προτάσεις και εξηγούμε. Αυτό είναι φόρουμ και όχι site δημοπρασιών!! είπαμε να βάζουμε κάποιες δημοπρασίες και κάποιες πωλήσεις τα μέλη του φόρουμ, όχι όμως ο κάθε περιστασιακός η και απατεώνας που θέλει να ξεφορτωθεί κάτι που βρήκε σε ένα συρτάρι.

Δυστυχώς δεν υπάρχει απλή λύσει ούτε καν στο ebay προστατεύεστε 100%, η δική μου πρόταση είναι να αυτό προστατευόμαστε μεταξύ μας, αυτό μπορεί να γίνει όχι με την ποσότητα των ποστ του κάθε μέλους, αλλά με τον εξής τρόπο, για ένα εύλογο διάστημα (ας πούμε 3 μήνες) το μέλος θα είναι έκτακτο, θα μπορεί να γράφει αλλά όχι να πουλάει, μετά από αυτή την περίοδο θα μπορεί να συμμετάσχει κανονικά στις δραστηριότητες του site. Και με τους απατεώνες τη θα γίνει… μπορούμε στο Administration forum να ανοίξουμε μια κατηγορία όπου θα βάζουμε το όνομα του αποδεδειγμένου απατεώνα με όλα τα nickname που χρησιμοποιεί στο φόρουμ αλλά και σε άλλα site, όταν λοιπόν πέσει στην αντίληψη μας κάποιος απατεώνας, θα μπορούμε να ενημερώνουμε με mail τα μέλη μας να είναι προσεχτικοί με αυτό το άτομο, έτσι σιγά σιγά από μόνοι τους, όταν καταλάβουν ότι τους μυριστήκαμε, θα ψάχνουν θύματα σε άλλες πολιτείες.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 03, 2014, 12:20:52 μμ »

Καλημέρα Νίκο. Και καλό μήνα. Καιρό έχουμε να τα πούμε. Θα σου τηλεφωνήσω σύντομα.

Το ερώτημα μου δεν εχει να κάνει μόνο με άτομα τα οποία δημιούργησαν προβλήματα στο παρελθόν. Ούτε φυσικά ισχυρίζομαι ότι κάτι τέτοιο έχει να κάνει με νέες πωλήσεις.

Το ερώτημα μου έχει να κάνει με το ότι τα πράγματα έχουν ξεφύγει στο τομέα των πωλήσεων. Υπάρχει, προσωπική μου άποψη, μια υποκρισία στς ανακοινώσεις, χωρις να θελω να θίξω κάποιον, αφού στην πραγματικότητα γίνεται πραγματικός τζίρος για κάποιους, να μην γελιόμαστε.

Το ερώτημα μου είναι εάν τελικά αυτό είναι αποδεκτό απο τον διαχειριστή. Εάν ναι, κανένα προβλημα. Αλλά να το ξεκαθαρίσουμε και να αφήσουμε τα πλαφόν. Αυτά δεν ισχύουν, ή δεν το βλέπουν κάποιοι (ή κάνουν τα στραβά μάτια).


Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 03, 2014, 12:46:24 μμ »

Εγώ λέω να συνεχίσουμε να μαλώνουμε για τον ολυμπιακό και τον παοκ...
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 03, 2014, 12:49:35 μμ »

Δεν μαλώνουμε. ´Εχω θέσει ενα ερώτημα. Κοιτάξετε τις πωλήσεις και θα καταλάβετε.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 03, 2014, 12:58:00 μμ »

Φάνη καλησπέρα σου.Αυτο που παρατήρησες έγινε το μήνα που μας πέρασε γιατί είχαμε γιορτές και φυσικά είχαμε παει και εμείς σαν άνθρωποι να σουβλίσουμε και κάπως χαλαρώσαμε .Παιδιά εδώ κάνουμε το χόμπι μας και εμείς και τν υπόλοιπη ημέρα δουλεύουμε και θέλουμε και κάποιο χρόνο με την οικογένεια μας.Δεν είμαστε αστυνομικοί και να κυνηγάμε νέα - παλιά μέλη θέλουμε και κάποια βοήθεια που και που.Αν κάτι πέφτει στην αντίληψη σας και δεν το έχουμε δει ας μας το πείτε .
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 03, 2014, 01:09:47 μμ »

Γεια σου Δημήτρη. Δεν υπάρχει μομφή εναντίον σας. Απλως διαπιστώνω οτι οι πωλήσεις έχουν ξεφύγει οχι μόνο ως προς το πλαφόν αλλά και σε σχέση με τα συλλεκτικά. Τωρα αν κάποιοι δεν θέλουν να το δουν ή δεν τους ενοχλεί δικαιωμά τους. Εγω απλως λέω την γνώμη μου και θέτω ενα ερώτημα ως προς τον διαχειριστή. Θελω να ξεκαθαρίσει τι ακριβώς ειναι ο τομέας των πωλήσεων στο Στέκι.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 03, 2014, 01:11:53 μμ »

Παν μέτρον άριστον

Δυστυχώς Φάνη και όσοι άλλοι φίλοι έχετε/με την ίδια άποψη το ρητό δεν τηρήθηκε καθόλου. Το Στέκι Συλλεκτών είναι ένα σύνολο ανθρώπων που διαρκώς εξελίσσεται μαθαίνοντας μέσα από τα "λάθη" του.
Στην αρχή ήταν όλα ελεύθερα, στην πορεία μπήκαν περιορισμοί, πρόσφατα άλλαξαν οι πωλήσεις και έγιναν μέχρι τρία αντικείμενα σε κάθε πώληση. Σήμερα η εξέλιξη αυτών είναι να ανεβαίνει μια πώληση με 20-30 τμχ να λέμε πακέτο όλα τάδε ποσό, αλλά αν θέλετε μεμονωμένα γίνεται και αυτό (εξελίσσεται και αυτό από μόνο του).

Τα στραβά μάτια δεν έγιναν και δεν θα γίνουν (τουλάχιστον ηθελημένα) από κανέναν μας, θέλω να πιστεύω ότι αυτό το καταλαβαίνουμε απόλυτα όλα τα μέλη του φόρουμ.

Ας περιμένουμε να ακουστούν και άλλες απόψεις.


Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 03, 2014, 01:21:52 μμ »

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟΥΝ -ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΣΕ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ ΑΡΙΘΜΟ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΕΝΟΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
Kαι εκατο πλαφον να μπουν και εντελως να καταργηθει ο τομεας των πωλησεων αυτες θα ειναι σκορπιες και εμμεσες η αμεσες μεσα στα θεματα και το φορουμ δεν θα διαβαζεται απο τις "παρεμβολες" για πωλησεις νομισματων, ενω τουλαχιστον τωρα ειναι συγκεντρωμενες καπου.
Οσο για το ποιος βγαζει μεροκαματο κλπ, ειλικρινα δεν με ενδιαφερει, ας βγαζει, αν μου κανει ενα νομισμα το κοιταω, αν οχι το προσπερνω, τι με νοιαζει τι κανει και ποια ιδιοτητα εχει ο πωλητης?
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 03, 2014, 01:22:07 μμ »

Φάνη κατάλαβα πως το εννοείς φίλε μου.Απλα το ξαναλέω ότι αυτό έγινε μόνο τον προηγούμενο μήνα και σου είπα τον λόγο.Τώρα στο θέμα ότι κάποια άτομα αγοράζουν για να πουλάνε μόνο πιστεύω ότι όπως τους έχεις καταλάβει εσυ έτσι τους έχουν καταλάβει και τα άλλα μέλη .
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 03, 2014, 02:18:13 μμ »

Επειδή όπως σωστά γράφτηκε υπάρχουν κι έμμεσες πρακτικές προβολής και προώθησης η μόνη λύση ειναι η αυτορρύθμιση..!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 03, 2014, 02:42:58 μμ »

Αν μου επιτρέπεται , δεν έχω πουλήσει  ούτε   δημοπρατήσει τίποτα , απεναντίας έχω αγοράσει κάποια νομίσματα . πιστεύω ότι  λειτουργεί πολύ καλά , με τους όρους που έχετε εφαρμόσει , να υπάρχει ένα μέτρο αλλά να καταργηθούν ? όχι . καλός η κακός αισθάνομαι μια ασφάλεια αγοράζοντας από το στέκι  . σε δημοπρασία έχω πάρει νόμισμα σε τιμή που ούτε την φανταζόμουν . τώρα αν βγάζει κάποιος μεροκάματο από την στιγμή που ο συλλέκτης βγαίνει κερδισμένος  που είναι το κακό ? μην ξεχνάμε ότι και το μεροκάματο έχει γίνει δύσκολο . προ Θεού , όχι στην ασυδοσία , να υπάρχουν και οι επόπτες και οι συντονιστές να μας προσέχουν  για να μπορέσουμε και εμείς κάποτε να αναβαθμίσουμε  η να συμπληρώσουμε την συλλογή μας .  δίστασα να γράψω ,  ελπίζω να μην με παρεξηγήσετε δεν έχω κανένα όφελος παρά μόνο την βελτίωση της συλλογής μου .
ΥΓ.  έχω μάθη πολλά πράγματα στο στέκι , και πιστεύω ότι έχω βελτιωθεί ως συλλέκτης , και αυτό οφείλετε παρακολουθώντας της συζητήσεις σας .  φιλικά Εύθυμης .  Χαμόγελο Χαμόγελο
ΥΓ2 . πολύ σωστά αναφέρθηκε = παν μέτρων άριστον .  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 03, 2014, 02:56:34 μμ »

μια μικρή παρατήρηση από μένα, και καμία μομφή προς τον Αντώνη που έκανε την παρατήρηση στον χρήστη (που εκτιμώ πολύ την δουλειά που κάνει και την βοήθεια προς όλους μας τους νέους -για τον Αντώνη). ανέβασε ένας νέος μια  εγκυκλοπαίδεια δεκαετίας 30, και του λέμε δεν είναι συλλεκτική, και άλλοι πουλάνε 20 λίρες καινούριες εκατομμυρίων κοπιών και το αφήνουμε. ε δεν γίνεται, είπαμε σας αρέσει το κιτρινάκι, αλλά είναι στέκι συλλεκτών,όχι στέκι επενδυτών λίρας...καλό είναι να αφήσουμε να μπουν και μέλη που ασχολούνται και με άλλα συλλεκτικά είδη, όχι μόνο τους σαράφηδες (δεν έχω τίποτα με τα παιδιά καλά κάνουν αφού επιτρέπεται) πάντα φιλικά...
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 03, 2014, 03:10:00 μμ »

μια μικρή παρατήρηση από μένα, και καμία μομφή προς τον Αντώνη που έκανε την παρατήρηση στον χρήστη (που εκτιμώ πολύ την δουλειά που κάνει και την βοήθεια προς όλους μας τους νέους -για τον Αντώνη). ανέβασε ένας νέος μια  εγκυκλοπαίδεια δεκαετίας 30, και του λέμε δεν είναι συλλεκτική, και άλλοι πουλάνε 20 λίρες καινούριες εκατομμυρίων κοπιών και το αφήνουμε. ε δεν γίνεται, είπαμε σας αρέσει το κιτρινάκι, αλλά είναι στέκι συλλεκτών,όχι στέκι επενδυτών λίρας...καλό είναι να αφήσουμε να μπουν και μέλη που ασχολούνται και με άλλα συλλεκτικά είδη, όχι μόνο τους σαράφηδες (δεν έχω τίποτα με τα παιδιά καλά κάνουν αφού επιτρέπεται) πάντα φιλικά...
Εγώ θα το πάω λίγο παρακάτω. Είμαστε σίγουροι ότι αυτό το αλισβερίσι, όταν έχει αρχίσει να ξεφεύγει, είναι νόμιμο; Αν υπάρξει κάποιος, πρώην ή νυν καλοθελητής ή οποιοσδήποτε που ακούσει ότι εδώ γίνονται π.χ. αγοραπωλησίες λιρών πολλών χιλιάδων ευρώ, και γίνει κάποια καταγγελία σε κάποια δημόσια αρχή, είμαστε σίγουροι ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα; Απλώς βάζω και μια άλλη διάσταση στο θέμα. Ο διαχειριστής έχει λάβει τα μέτρα του;

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα, τότε δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει πλαφόν, αφού δεν τηρείται. Ας τα αφήσουμε όλα ελεύθερα, με μια ανακοίνωση ότι το Στεκι δεν αναλαμβάνει καμία ευθύνη σε περίπτωση προβλήματος με αγοραπωλησίες μελών του.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2014, 03:26:32 μμ από wavelet » Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 03, 2014, 03:16:25 μμ »

Και κάτι  άλλο , ένας πουλά 10 blister  προς 1000 ευρώ για τον λόγο του περιορισμού στις πωλησεις . Εμένα μου λείπουν 2-3 από αυτά  , οπότε προσπερνώ την αγγελία  με αποτέλεσμα  ούτε εγώ να αγοράζω   κάτι που μου λείπει αλλά  και ο πωλητής να μην πουλά. Τι πειράζει να είχε δίπλα και μια τιμή σε κάθε ένα χωριστά? Αν ήταν προσιτή θα έπαιρνα ένα εγώ , ένα ο άλλος , και όλοι θα ήμασταν ευχαριστημένοι . Αν πάλη όχι θα έμεναν εκεί να πουλιούνται και κανένας να μην τα παίρνει . Βρήκα ευκαιρία τώρα εγώ και μάλλον ξέφυγα  από το θέμα  Απορία . . . . .  υπάρχουν συλλέκτες βιβλίων και συλλέκτες που θέλουν να επενδύσουν μερικά ευρώ πάνω στο χόμπι τους . ναι σε όλους  Χαμόγελο πάντα φιλικά Ευθυμης . Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences