Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 13, 2024, 10:57:15 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: μια δημοσκοπηση για μας.... τι θα ψηφισετε στο δημοψηφισμα  (Η ψηφοφορία έληξε: Ιούλιος 05, 2015, 08:58:28 πμ)
ναι (στα μετρα ) - 34 (24.6%)
οχι (στα μετρα ) - 91 (65.9%)
αποχή - 13 (9.4%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 137

Σελίδες: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 86
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ναι η οχι ?  (Αναγνώστηκε 308907 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #375 στις: Ιούλιος 03, 2015, 11:28:58 πμ »

Καταρχήν... εγώ όλον το χειμώνα βλέπω Action 24, που έχει κάτι "περίεργα" πρωταθλήματα (Ολλανδία, Πορτογαλία, Δανία). Η μητέρα μου βλέπει το Ε, που έχει κάτι "απίθανες" ελληνικές ταινίες. Οπότε δεν έχω ιδέα για ένα μέρος της συζήτησης.

Σε συνέχεια: Προφανώς, μόνο μερικοί Έλληνες κάθονται και ασχολούνται με το τι έγινε πριν 50 χρόνια ή πριν 200 χρόνια ή πριν 700 χρόνια, προκειμένου να "αναπτύξουν" πολιτικά επιχειρήματα. Οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι ασχολούνται με πολύ πιο σοβαρά πράγματα, όπως με το "τι γίνεται τώρα".

Να κάτσω, τώρα, να συζητήσω πώς η διακήρυξη Σουμάν-Αντενάουερ απαντάει και σε αυτό... χμμμ... έτσι κι αλλιώς οι "Ελληναράδες" δεν θα καταλάβουν τίποτα... :-/
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #376 στις: Ιούλιος 03, 2015, 11:38:37 πμ »

 Μαρκο, οι Γερμανοι δεν εχουν λογο να εχουν ιστορικα απωθημενα με τους Ελληνες.
 Αντισταθηκαμε γενναια και κατα την διαρκεια των μαχων μαζι τους στον Β ΠΠ (Οχυρα, Κρητη κλπ) και μετα με την αντισταση, αλλα ακομα και ο παρανοικος Χιτλερ ετιμησε την γενναιοτητα του Ελληνα στρατιωτη και αφησε τους ηττημενους πολεμιστες να πανε σπιτια τους, αντι της συνηθους τακτικης τοτε να τους στειλει στα στρατοπεδα "εργασιας".
Δεν ειχαν ηττηθει απο εμας για να εχουν απωθημενα.
Πολλοι μεσης μορφωσης Γερμανοι γνωριζουν περισσοτερα για τους Αρχαιους Ελληνες απο οτι για οποιονδηποτε αλλο λαο στον κοσμο.
 Το προβλημα του μεσου Γερμανου ειναι οτι πιστευει ακραδαντα οτι στελνει λεφτα εδω τσαμπα, γιατι εμεις οι τεμπεληδες δεν θελουμε να δουλεψουμε.
 Ειναι σχεδον αδυνατο να του εξηγησει κανεις οτι αυτο ειναι ψευδες, γιατι δεν υπαρχει τροπος να το επικοινωνησει.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #377 στις: Ιούλιος 03, 2015, 11:55:45 πμ »

Κάτσε, βρε Δημήτρη, τι πράματα είναι αυτά που κάθεσαι και γράφεις; Θα... δημιουργήσεις ένα τεράστιο κενό σε έναν μεγάλο αριθμό συμπατριωτών μας. Αν ισχύουν έστω και τα μισά από αυτά που γράφεις, πώς θα ζήσουν αυτοί οι άνθρωποι, χωρίς το κόμπλεξ των Γερμανών, χωρίς προδότες κλπ; Τι νόημα θα έχει η ζωή τους;
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #378 στις: Ιούλιος 03, 2015, 12:01:47 μμ »

"Η καλύτερη υποστήριξη για το "Όχι" είναι να αραδιάζεις τα ονόματα των υποστηρικτών του "Ναι"!


Τα είπε όλα! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #379 στις: Ιούλιος 03, 2015, 12:11:26 μμ »

Κάτσε, βρε Δημήτρη, τι πράματα είναι αυτά που κάθεσαι και γράφεις; Θα... δημιουργήσεις ένα τεράστιο κενό σε έναν μεγάλο αριθμό συμπατριωτών μας. Αν ισχύουν έστω και τα μισά από αυτά που γράφεις, πώς θα ζήσουν αυτοί οι άνθρωποι, χωρίς το κόμπλεξ των Γερμανών, χωρίς προδότες κλπ; Τι νόημα θα έχει η ζωή τους;

Γιωργο, απλως αναφερομαι στην ελλειψη ιστορικου υποβαθρου υπαρξης μισους των Γερμανων εναντιον των Ελληνων, δεν πιστευω οτι υπαρχει κατι τετοιο.
Αυτο βεβαια δεν αθωωνει την τωρινη νοοτροπια των Γερμανων σε σχεση με το πως βλεπουν την Ευρωπη, ουτε την ταση επικυριαρχιας που δεν κρυβεται καθολου.
Απλως αυτο δεν αφορα αποκλειστικα τους Ελληνες, ετυχε να ειναι η  Ελλαδα τωρα σε αυτη την θεση, αυριο μπορει να ειναι αλλος.
Ο Γαλλος εχει αρχισει και κλωτσαει, ο Ιταλος ψιλοκοκο,μαλλον το βουλωνει, θα δειξει η πορεια.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #380 στις: Ιούλιος 03, 2015, 12:17:03 μμ »

Σωστα τρανο παραδειγμα ο λοχιας Ιτσιος ο οποιος με αλλους 2 στρατιωτες εδωσε την μαχη του στα οχυρα στο πολυβολειο Π8 στο Μπελες και αφου του σωθηκαν τα πυρομαχικα παραδοθηκε αφου πρωτα ειχε προλαβει να στειλει στον αλλο κοσμο πανω απο 230 αντιπαλους........μετα την παραδοση ο στρατηγος Σορνερ του ειπε "συγχαρητηρια, με την αντισταση σου ζωντανεψες το πνευμα των προγονων σου"......"εκανα το καθηκον μου"ηταν η απαντηση και ο στρατηγος συνεχισε "και τωρα πρεπει να κανω και εγω το δικο μου. Μου στοιχισες πανω απο διακοσιους ανδρες"και εβγαλε το πιστολι του και τον πυροβολησε στο κεφαλι.....αυτο ηταν το καθηκον του γερμανου στρατηγου να εκτελεσει τον αιχμαλωτο
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #381 στις: Ιούλιος 03, 2015, 12:20:36 μμ »

........και μη πει καποιος οτι ηταν ενα μεμονωμενο περιστατικο γιατι θα αρχισω να γραφω και αλλα τετοια μεχρι να χαλασει το πληκτρολογιο
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #382 στις: Ιούλιος 03, 2015, 12:23:23 μμ »



Το "ΟΧΙ" του διάσημου καρτουνίστα Κάρλος Λατούφ (Carlos Latuff) στο ελληνικό δημοψήφισμα!

Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #383 στις: Ιούλιος 03, 2015, 12:24:04 μμ »

Σωστα τρανο παραδειγμα ο λοχιας Ιτσιος ο οποιος με αλλους 2 στρατιωτες εδωσε την μαχη του στα οχυρα στο πολυβολειο Π8 στο Μπελες και αφου του σωθηκαν τα πυρομαχικα παραδοθηκε αφου πρωτα ειχε προλαβει να στειλει στον αλλο κοσμο πανω απο 230 αντιπαλους........μετα την παραδοση ο στρατηγος Σορνερ του ειπε "συγχαρητηρια, με την αντισταση σου ζωντανεψες το πνευμα των προγονων σου"......"εκανα το καθηκον μου"ηταν η απαντηση και ο στρατηγος συνεχισε "και τωρα πρεπει να κανω και εγω το δικο μου. Μου στοιχισες πανω απο διακοσιους ανδρες"και εβγαλε το πιστολι του και τον πυροβολησε στο κεφαλι.....αυτο ηταν το καθηκον του γερμανου στρατηγου να εκτελεσει τον αιχμαλωτο

Ελληνα, δεν ειπα οτι οι Ελληνες δεν εχουν λογους να μισουν (οσοι το επιλεγουν φυσικα) τους Γερμανους για καποια γεγονοτα διαπραχθεντα τοτε (εκτελεσεις, πεινα στην Αθηνα που κοστισε χιλιαδες ζωες κλπ ) , ειπα οτι οι Γερμανοι δεν εχουν λογο να μισουν τους Ελληνες ιστορικα, διαφωνεις?
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #384 στις: Ιούλιος 03, 2015, 12:44:10 μμ »

Σωστα τρανο παραδειγμα ο λοχιας Ιτσιος ο οποιος με αλλους 2 στρατιωτες εδωσε την μαχη του στα οχυρα στο πολυβολειο Π8 στο Μπελες και αφου του σωθηκαν τα πυρομαχικα παραδοθηκε αφου πρωτα ειχε προλαβει να στειλει στον αλλο κοσμο πανω απο 230 αντιπαλους........μετα την παραδοση ο στρατηγος Σορνερ του ειπε "συγχαρητηρια, με την αντισταση σου ζωντανεψες το πνευμα των προγονων σου"......"εκανα το καθηκον μου"ηταν η απαντηση και ο στρατηγος συνεχισε "και τωρα πρεπει να κανω και εγω το δικο μου. Μου στοιχισες πανω απο διακοσιους ανδρες"και εβγαλε το πιστολι του και τον πυροβολησε στο κεφαλι.....αυτο ηταν το καθηκον του γερμανου στρατηγου να εκτελεσει τον αιχμαλωτο

Ελληνα, δεν ειπα οτι οι Ελληνες δεν εχουν λογους να μισουν (οσοι το επιλεγουν φυσικα) τους Γερμανους για καποια γεγονοτα διαπραχθεντα τοτε (εκτελεσεις, πεινα στην Αθηνα που κοστισε χιλιαδες ζωες κλπ ) , ειπα οτι οι Γερμανοι δεν εχουν λογο να μισουν τους Ελληνες ιστορικα, διαφωνεις?
Δεν μισω κανενα αν και εχω λογους να το κανω.........γνωριζω οτι εχουν μεγαλη τρελα για την αρχαια Ελλαδα την οποια και λατρευουν(καιρος να αρχισουν να επιστρεφουν τα χιλιαδες κλεμμενα αρχαια αριστουργηματα που ξαφρισαν απο την χωρα μας)αλλα αφου θες να μιλησουμε ιστορικα να σου πω οτι γνωριζω πως δεν δειχνουν κανενα ελεος σε οποιον τους φερνει αντισταση και παει κοντρα στα συμφεροντα τους ειναι στο DNA τους οπως βεβαια ειναι και στο δικο μου DNA καποια αλλα πραγματα οπως πχ η ευγενεια και η ευπρεπεια πραγμα που μαλλον δεν ειχε ο Γερμανος "φιλος μας" πριν καποια χρονια στις τελευταιες διακοπες που πηγα με την οικογενεια μου στην Κεφαλλονια και ο οποιος ηθελε ντε και καλα ,αν και ηρθε στην ταβερνα 20 λεπτα μετα απο μενα,να παρει για λογαριασμο του την τελευταια μεριδα γυρο που ειχε παραγγειλει ο μικρος μου γιος γιατι κατα την αποψη του αυτος μας πληρωνει και αυτος πρεπει να φαει.Εεεε τι νακανα και γω αφου εγινε επιθετικος ακολουθησα τα αχναρια του Καραισκακη......«Μου γράφεις ένα μπουγιουρντί,
λέγεις να προσκυνήσω.
Κι εγώ πασά μου ρώτησα τον μπούτζον μου
τον ίδιον κι αυτός μου αποκρίθηκε να μη σε προσκυνήσω,
κι αν έλθεις κατ’ επάνω μου,
ευθύς να πολεμήσω».
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #385 στις: Ιούλιος 03, 2015, 12:55:01 μμ »


«Μου γράφεις ένα μπουγιουρντί,
λέγεις να προσκυνήσω.
Κι εγώ πασά μου ρώτησα τον μπούτζον μου
τον ίδιον κι αυτός μου αποκρίθηκε να μη σε προσκυνήσω,
κι αν έλθεις κατ’ επάνω μου,
ευθύς να πολεμήσω».

Μιχάλη, πολύ καλό!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #386 στις: Ιούλιος 03, 2015, 12:55:49 μμ »

Εμενα μου αρεσουν οι Ελληνικες ταινειες του Εψιλον,ειναι αντιεμπορικες.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #387 στις: Ιούλιος 03, 2015, 01:02:38 μμ »

Η ευγενεια και η ευπρεπεια μπορει να μην ειναι το δυνατο σημειο των Γερμανων, (ως στερεοτυπο παντα), αλλα εσυ πιστευεις οτι ειναι των νεοελληνων??
Ζεις σε αλλον κοσμο??
Καποιοι "ελληναραδες " (που τωρα βεβαια μετα απο 5 χρονια κρισης εχουν μαζευτει καπως) σε περιπτωση που στην θεση της Γερμανιας ηταν η Ελλαδα και στην θεση της Ελλαδας ηταν π.χ. η Αλβανια, νομιζεις οτι θα ηταν πιο "ευγενικοι"και "ευπρεπεις" με τους Αλβανους εαν η Ελλαδα εστελνε επι πεντε χρονια τα εκατομμυρια της αρκουδας στην Αλβανια ως βοηθεια ( με μηδενικη πιθανοτητα να τα παρει πισω) και οι Αλβανοι κλωτσαγαν για την(σκληρη) λιτοτητα που τους επεβαλλαν οι συμφωνιες??
Η ο οχετος της blid θα ωχριουσε μπροστα σε αυτα που θα εγραφαν οι εδω φυλλαδες και θα κουβεντιαζαν στις παρεες οι φραπεδοτραφεις ??
Αστο τωρα, μην το καψουμε, Ελληνες ειμαστε μεταξυ μας, το τι θα καναμε εμεις στην θεση των Γερμανων το ξερουμε πολυ καλα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #388 στις: Ιούλιος 03, 2015, 01:08:47 μμ »

φιλε Δημητρη εγω ιστορικα γεγονοτα παραθετω και το ερωτημα στην τελευταια παραγραφο ειναι ρητορικο
αν συμπερανω δε τα δικα μας σοσιαλ μιντια πως καθοδηγουν τον κοσμο φανταζομαι ετσι και θα γινεται στην γερμανια,δηλαδη δεν ξερει ο μεσος γερμανος για καμμια  μιεσενς για κανενα οτε και για κανενα γερμενο υποβρυχιο....δεν ξερει ο μεσος γερμανος οτι η χωρα του μας χρωσταει καποια δις για τις σφαγες ....δεν ξερει ο μεσος γερμανος για κανενα σχεδιο μαρσαλ και αν γινοταν και στην ελλαδα....δεν ξερει ο μεσος γερμανος οτι βαση στατιστικων ο ποιο δουλευταρας στην ευρωπη ειναι ο ελληνας εργαζομενος..δεν ξερει ο μεσος γερμανος οτι το ιδιο το δντ χαρακτηριζει μη βιωσιμο το ελληνικο χρεος....και ερχεται και ο καθε ελληναρας που δεν ξερει ο ηλιος απο βγαινει και μεχρι χθες ηταν αοματος γιατι δεν βλεπει τοσα χρονια τους καδους την φτωχεια και την δυστυχια να κανει τι;;; να προσβαλλει τα ιερα και οσια των προγονων μας που αμα δεν ηταν αυτοι οι ΕΝΔΟΞΟΙ,θα ηταν γιουσουφακι στην αυλη του βεζυρη η σε κανενα νταχαου με προορισμο να γινει σαπουνι....συμφωνω φιλε Δημητρη γιατι εχω πολλους φιλους γερμανους οτι οι ανθρωποι αγαπανε Ελλαδα αλλα και οι ιδιοι πολλες φορες μου εχουν αναφερει οτι ενα μικρο ποσοσστο δεν μας γουσταρει νασαι καλα για την κουβεντα που κανεις και ειναι χαρα μου να διαβαζω την γνωμη σου Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #389 στις: Ιούλιος 03, 2015, 01:11:27 μμ »

Αφήστε βρε παιδια του Γερμανους και τους αρχαιους Ελληνες και προσγειωθειται στην πραγματικοτητα.
Το διλημα για μενα  τελικα αναγεται στο αν θελω κυβερνηση Συριζα-Ανελ ή κυβερνηση Σαμαρα- Θοδωρακη.
Αυτή είναι η ουσια , τα υπολοιπα ψευτοδιληματα αποτελουν μερος αισχρης προεκλογικης εκστρατείας.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 86
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences