Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 11:49:52 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 12
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: προβλεψη για την πορεια του χρυσου το 2012  (Αναγνώστηκε 68770 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 10:40:56 μμ »

Mια ανάλυση επι του θέματο:
http://www.capital.gr/News.asp?id=1414682

Όλοι πάνω κάτω τα ίδια λένε, αυτά που γράφω σε 2 προτάσεις τα λένε σε 2 σελίδες. Αυτό που δεν λέγεται ανοιχτά είναι ότι θα βάλουν φόρο στην αγοραπωλησία χρυσού, που μπορεί να φτάσει το 40%.
Για την ώρα τα κονομάνε οι έμποροι και οι σαράφηδες που εκμεταλλεύονται αφενός την ανάγκη του κοσμάκη που έχει στεγνώσει από ρευστό και πουλάει τις κιτρινούλες και τα χρυσαφικά του κοψοχρονιά και αφετέρου την ανασφάλεια των υπόλοιπων που έχουν ρευστό και φοβούνται μην το χάσουν σε περίπτωση πτώχευσης και αγοράζουν ότι σαβούρα κυκλοφορεί όσο-όσο.
Το ξαναλέω, να δούμε όταν στεγνώσουμε όλοι από ρευστό και επιβληθεί ο φόρος πόσο θα αγοράζουν οι σαράφηδες τις σαβούρες. Καλύτερα λίγα και ποιοτικά παρά πολλαπλάσια και σαβούρα.
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 09:25:32 πμ »

Δημητρη απο που εχεις βγαλει το συμπερασμα οτι θα επιβληθει φορος 40% στον επενδυτικο χρυσο?
Υπαρχει προηγουμενο αλλης χωρας?
Εχει πειβληθει αλλου στην ευρωπαικη κοινοτητα?
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 10:58:05 πμ »

Αυτο το οποιο συζητειται να γινει΄(τουλαχιστον εδω στην Κυπρο που γνωριζω) ειναι να επιβληθουν φοροι ως ειδος πολυτελειας στα κοσμηματα. Κατι τετοιο βεβαια θα φερει μεγαλες αντιδρασεις (ηδη εχει φερει) και δεν ξερω αν τελικα θα ψηφιστει. Για επενδυτικο χρυσο θεωρω αδιανοητο να επιβληθει φορολογια τοσο ψηλη αν υπαρχουν καποιες ενδειξεις ο φιλος καλο θα ηταν να μας τις πει.ευχαριστω
Καταγράφηκε
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 07:28:45 μμ »

Αρχικά ας κάνουμε μιαν αποτίμηση της παρούσας κατάστασης.
Από την μία, έχουμε εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες που τα τελευταία 2,5 χρόνια έσπευσαν να επενδύσουν σε χρυσό για 2 λόγους:
1. Για να προστατεύσουν τις οικονομίες τους από ενδεχόμενη πτώχευση.
2. Δελεάστηκαν από την αλματώδη άνοδο του χρυσού από τον Δεκέμβριο του 2009 και μετά και θεωρούν ότι ο χρυσός θα ανέβει κι άλλο οπότε είναι μία ευκαιρία εύκολου κέρδους.
Ο κοινός παρονομαστής είναι ότι πλέον αρκετά εκατομμύρια χρυσές λίρες καθώς και ένας σεβαστός όγκος από άλλα χρυσά επενδυτικά νομίσματα και ράβδους χρυσού βρίσκονται στα χέρια τους. Ο στόχος όλων αυτών είναι, όταν κρίνουν ότι οι συνθήκες είναι κατάλληλες (δηλ. επέρθει δημοσιοοικονομική σταθερότητα ή/και μεγάλη αύξηση της τιμής του χρυσού) να πουλήσουν το χρυσό και να εισπράξουν το μετρητό.
Από την άλλη έχουμε ένα χρεωκοπημένο κράτος της Ευρωπαϊκής Ένωσης στο οποίο επιβάλλονται τα πιο σκληρά δημοσιονομικά μέτρα, που πριν από 3 χρόνια ακόμη κι αν μας τα λέγανε θα ήταν αδιανόητα και απίστευτα για όλους μας. Επιπλέον τα μέτρα αυτά δεν πρόκειται να αποδώσουν τα αναμενόμενα. Έχουμε λοιπόν μία απελπισμένη οικονομική ηγεσία που προκειμένου να εξαντλήσει κάθε περιθώριο αύξησης των εσόδων του κράτους θα στοχοποιήσει κάθε επενδυτικό αγαθό. Εσείς τι λέτε, όλος αυτός ο πλούτος που έχει αποθησαυριστεί με την μορφή λιρών, ράβδων κλπ θα μείνει στο απυρόβλητο;
Εγώ πιστεύω πως όχι. Για το σενάριο της επιβολής φόρου στις συναλλαγές χρυσού, το τελευταίο εξάμηνο, έχω διαβάσει σε διάφορα ξένα άρθρα που παρουσιάζονται στις ιστοσελίδες
http://www.safehaven.com/
http://www.24hgold.com/english/home.aspx
Δεν έχω κρατήσει αρχείο τα άρθρα αυτά, αλλά γίνεται λόγος για επιβολή φόρου στις συναλλαγές επενδυτικού χρυσού που μπορεί να φθάνει το 30-40%. Το μέτρο αυτό, ανάλογα με την κρισιμότητα της οικονομικής κατάστασης μίας χώρας, θα μπορούσε να εφαρμοστεί σε οποιαδήποτε χώρα του πλανήτη, από Ινδία και Κίνα έως τις Η.Π.Α. Όμως δεδομένου ότι η Ελλάδα χρησιμοποιείται ως πειραματόζωο, είναι πολύ ακραίο να είναι η πρώτη στην οποία θα εφαρμοστεί;
Κάποιοι θα πουν ότι αυτά είναι αναπόδεικτα σενάρια, ότι στην Ελλάδα κανείς δεν έχει γράψει γι'αυτό. Όμως ξέρετε πολύ καλά ότι "δεν σφάζουμε την κότα με τα χρυσά αυγά". Κι αυτή τη στιγμή απανταχού στην Ελλάδα γίνεται ένα μεγάλο πανηγύρι με την αγοραπωλησία χρυσού. Μία τέτοια είδηση από τα γνωστά επίσημα παπαγαλάκια θα αναχαίτιζε την δυναμική της αγοράς. Όταν καταλαγιάσουν τα πράγματα τότε θα έρθει το χτύπημα.
Μακάρι να κάνω λάθος και να μην γίνει ποτέ. Αλλά το θεωρώ υποχρέωσή μου να το θέσω ώς ζήτημα για περαιτέρω προβληματισμό και διερεύνηση.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 07:38:39 μμ »

Δηλαδη φιλε Δημητρη με λιγα και κατανοητα λογια η πωληση ή αγορα χρυσου πιθανον να υποκειται σε φορολογια στην Ελλαδα ετσι ??
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 07:45:02 μμ »

Δηλαδη φιλε Δημητρη με λιγα και κατανοητα λογια η πωληση ή αγορα χρυσου πιθανον να υποκειται σε φορολογια στην Ελλαδα ετσι ??
Ναι.
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 07:55:10 μμ »

Και τι θα εμποδισει καποιον να παει ενα ταξιδακι σε Ιταλια μερια αν θελει να φορτωσει η ξεφορτωσει εμπορευμα ??
ή τον Αντωνη με τον Δημητρη κανουν μια "τιμια" μεταξυ τους συναλλαγη ?
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 08:03:37 μμ »

Και τι θα εμποδισει καποιον να παει ενα ταξιδακι σε Ιταλια μερια αν θελει να φορτωσει η ξεφορτωσει εμπορευμα ??
ή τον Αντωνη με τον Δημητρη κανουν μια "τιμια" μεταξυ τους συναλλαγη ?
Μα φυσικά φίλε μου σε ιδιωτικό επίπεδο δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Το πρόβλημα θα το έχουν αυτοί που θα πάνε να ξεφορτώσουν τα νομίσματα που πήραν και ιδιαίτερα αυτά σε χαμηλές καταστάσεις στις Τράπεζες και στους σαράφηδες. Γιατί πάω στοίχημα, ότι και οι σαράφηδες θα εκμεταλλευθούν την επιβολή φόρου και θα ρίξουν τις τιμές. Γι' αυτό παραπάνω γράφω να προσέχουμε τι αγοράζουμε. Να αγοράζουμε ποιότητα κι όχι σαβούρα.
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
adramytinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 08:16:59 μμ »

Δεν υπάρχει η έννοια <<σαβούρα>> στον επενδυτικό χρυσό.Υπάρχει μόνο το ΒΑΡΟΣ.
<<Σαβούρα>> σαν έννοια υπαρχει στα συλλεκτικα νομίσματα .
Μην τα μπερδεύουμε λοιπόν.

50 γραμμαρια καθαρου χρυσου εχουν αξια 50 γραμμαρια καθαρου χρυσου σε οποια μορφη και αν είναι.
Εννοειται οτι δεν μιλαμε για χρυσά συλλεκτικα νομίσματα εν
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 08:18:32 μμ »

πολυ σωστο adramytinos Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 08:23:56 μμ »

Στο να αγοραζει καποιος ποιοτικα νομισματα συμφωνω απολυτα μαζι σου.
Πολλες φορες εχω πληρωσει αρκετα ευρω παραπανω απο την τρεχουσα αξια μιας λιρας για να αποκτησω
μια "λουστρατη" Βικτωρια του 18ου αιωνα με την εξτρα υπεραξια της συλλεκτικοτητας ,αλλα παντα εχω και την απορια εαν αυτη η κινηση ειναι και η σωστη.Δηλαδη εαν θα υπερισχυει η ποιοτητα απο την ποσοτητα ή αντιστροφα...
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 08:29:05 μμ »

Δεν υπάρχει η έννοια <<σαβούρα>> στον επενδυτικό χρυσό.Υπάρχει μόνο το ΒΑΡΟΣ.
<<Σαβούρα>> σαν έννοια υπαρχει στα συλλεκτικα νομίσματα .
Μην τα μπερδεύουμε λοιπόν.

50 γραμμαρια καθαρου χρυσου εχουν αξια 50 γραμμαρια καθαρου χρυσου σε οποια μορφη και αν είναι.
Εννοειται οτι δεν μιλαμε για χρυσά συλλεκτικα νομίσματα εν
ΟΚ. φίλε μου συμφωνώ. Αλλά όλες αυτές οι κιτρινούλες παλαιάς κοπής με φθορές και ελλειποβαρείς δεν θεωρούνται επενδυτικός χρυσός; Οι κάτοχοί τους αν πάνε στην Τράπεζα να τις πουλήσουν, εκτός από το φόρο θα φάνε στη μάπα και το ξύρισμα λόγω φθοράς και μικρότερου βάρους. Σε αυτούς αναφέρομαι.
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 09:16:58 μμ »

Πα,πα,πα μια εμμονη που εχεις με την Τραπεζα βρε Δημητρη  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Εγω παντως αυτην την κουκλιτσα που εκανε ολοκληρο ταξιδι απο την Αυστραλια, για να ερθει στα χερια μου δεν την χαλαλιζω σε καμια Τραπεζα κι ας μου δωσουν και τα διπλα λεφτα απ΄οτι δινουν για τις αλλες  Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Kisifer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 119


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 09:28:56 μμ »

Φτού φτού μην την ματιάσουμε...πανέμορφη. Χαμόγελο

Πα,πα,πα μια εμμονη που εχεις με την Τραπεζα βρε Δημητρη  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Εγω παντως αυτην την κουκλιτσα που εκανε ολοκληρο ταξιδι απο την Αυστραλια, για να ερθει στα χερια μου δεν την χαλαλιζω σε καμια Τραπεζα κι ας μου δωσουν και τα διπλα λεφτα απ΄οτι δινουν για τις αλλες  Κλείσιμο ματιού


Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 09:29:27 μμ »

Προσωπικα βλεπω τον χρυσο να εχει ανοδικη πορεια για αρκετα χρονια. Θα προσπαθησω να παραθεσω καποια αρθρα στην Αγγλικη γλωσσα για να δικαιολογησω το επιχειρημα μου. Φιλε Δημητρη ο κοσμος ακομη δεν εχει επενδυσει σε χρυσο. Ο κοσμος και εδω και εκει και στην Αγγλια ακομη πουλα τα μεταχειρισμενα του κοσμηματα το οποιο και εκμεταλλευονται αρκετοι θυσαυριζοντας.  Πολυ λιγοι αναλογικα εχουν αγορασει λιρες κτλ και καλα κανουν κατα την γνωμη μου. Θα προσπαθησω εντος των ημερων να μεταφερω εδω καποια αρθρα απο σελιδα στην οποια ειμαι μελος για χρονια που αναφερονται στο τι δολιευση γινοταν με το χρυσο τοσα χρονια καταπληκτικες καθημερινες αναλυσεις κτλ Θεωρουν δεδομενο οτι ο χρυσος θα ξεπερασει τα $3,000 την ουγγια.
Τα χρυσα συλλεκτικα νομισματα εχουν κυριολεκτικα εκτοξευθει λογω της τιμης του χρυσου το οποιο ουσιαστικα στις περισσοτερες περιπτωσεις καθοριζει την τιμη.. Τα σπανια τα ποιοτικα ειναι παντα εκει και παντα θα απασχολουν αυτους τους λιγους που εκτιμουν την ιστορια τους την σπανιοτητα τους την συλλεκτικη τους αξια κτλ. Προσωπικα βεβαια στον χωρο ειμαι νεος αυτο το οποιο εχω καταλαβει παντως ειναι οτι ειναι δυσκολος και θελεις καλους δασκαλους καθως οι περισσοτεροι επιδιωκουν να εκμεταλλευτουν την αγνοια σου για περισσοτερο κερδος
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 12
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences