Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 01:32:32 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Διαφορα νομισματα αγνωστης αξιας. help please  (Αναγνώστηκε 1871 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
avanidis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Art Lover


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 10:42:08 πμ »

Οπως λεω στον τιτλο αν καποιος γνωριζει κατι γι αυτα θα σας παρακαλουσα να με βοηθησει.

ευχαριστω εκ των προτερων
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 11:20:07 πμ »

καλημέρα ,
δεύτερη φωτο =ολλανδία ,stuivers
τελευταίο νόμισμα =dutch ceylon,sri lanka ,copper stuiver
Καταγράφηκε
avanidis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Art Lover


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 09:18:41 πμ »

Ευχαριστώ παρά πολύ !
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 02:02:25 μμ »

φιλε μου γεια σου...

τα νομισματα που εχεις ειναι τα εξεις..

1) μισο σεντ του 1895 της Κευλανης οταν ηταν αγγλικη αποικια... λογικα στην αλλη μερια εχει την βικτωρια!

2) εδω βλεπουμε νομισματα ολλανδικα... της επαρχιας Hollandia (εχει και αλλες...), του 1780 και 1790 και φερουν ονοαστικη αξια 2 stuiver. θα μου πεις.. τι ειναι αυτο.... Χαμόγελο ακομα και τωρα μπορεις να ακουσεις ολλανδους να αναφερονται στα 5 σεντ τους λεγοντας τα stuiver... οποτε τα 2 stuiver ηταν κατι σαν τα 10 σεντ τους.. Κλείσιμο ματιού ειναι ασημενια αλλα χαμηλης περιεκτικοτητας (58.3% ασημι) και πολυ λεπτα κι ελαφρια (1.6 γραμμαρια)

3) νομισμα χαλκινο της Κευλανης οταν ηταν ολλανδικη αποικια.. ειναι κομμενο απο την VOC... (East India Company) και ειναι του 1790. αναλογα με το τι λεει στην αλλη οψη.. ειναι ειτε 1 ειτε 2 stuiver. εχω την εντυπωση οτι ειναι 1 stuiver αλλα... Χαμόγελο

απο ολα το καλυτερο ειναι το τελευταιο σε θεμα τιμης... τα αλλα ειναι πολυ φτηνα

απο κραους...
 το πρωτο.. στην κατασταση αυτη... 1-2 δολλαρια.. μαλλον...
τα δευτερα... απο 2 εως 9 δολλαρια το ενα... και χανουν κι αλλο γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι καθαρισμενα..
το τριτο παει αναλογα καταστασης και ονομαστικης αξιας (το τι ειναι τελικα) απο 15 εως και 40 δολλαρια.. αν και εχω δει και φτηνοτερα..

οι τιμες ειναι κατι που δεν μπορεις να πεις με σιγουρια... μπορει να δεις να παιζουν πολυ... και μπορει να κανω και λαθος.. αλλα απλα σου εδωσα να καταλαβεις ποιο ειναι καλυτερο απο τα αλλα..
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences