Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 12:46:31 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η ΝΕΑ ΜΟΥ ΑΓΟΡΑ: ΠΕΝΤΟΛΙΡΟ 1911  (Αναγνώστηκε 11443 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« στις: Ιούλιος 15, 2010, 09:50:53 μμ »

Καλησπερα!! Πηγαινοντας προχθες στην Λαρισα με συγγενικο προσωπο για δουλειες, ειπα να εξασκησω το χομπυ μου, να κοιταξω μπας και βρω κανα χρυσο νομισμα. Ψαχνοντας λοιπον και μπαινοντας απ'το ενα χρυσοχοιο στο αλλο, επεσα στην περιπτωση. Μπαινω τυχαια σε ενα χρυσοχοιο και ρωταω για πεντολιρο Γεωργιου 1911 (εγω δεν πηγαινα με την προθεση να το αγορασω, αλλα να δω κανενα απο κοντα). Μου λεει ο πωλητης οτι εχει ενα. Η τιμη: σοκαριστηκα! 1600 ευρω!!! Έκπληξη Έκπληξη Τον ρωταω αμεσως: Ειναι γνησιο, η καποια Ανατυπωση Λιβανικη η συγχρονη απομιμηση. Μου λεει πως ειναι 100 % γνησιο, μπορειτε να το ελεγξετε εσεις η καποιος ειδικος στο καταστημα μου εαν θελετε. Εγω χωρις πολλα-πολλα πηρα την καρτα του και μετα απο μιση ωρα επιμονης σκεψης τον παιρνω τηλεφωνο και του λεω ενδιαφερομαι, αλλα θα το ζυγισω, θα και θα το μετρησω, γιατι γινονται πολλα. Μου λεει ενταξει. Ομως, εγω εφευγα για Αθηνα την ιδια μερα και ειχαν κλεισει οι τραπεζες γιατι το ειχε σε θυριδα. Εδωσα προκαταβολη για να μου το κρατησει και να ερθω απο την αλλη βδομαδα να το ελεγξω για να το παρω. (Εννοειται μου εδωσε υπογεγραμμενο χαρτι οτι του εχω δωσει προκαταβολη και οτι σε περιπτωση που δεν ειναι γνησιο το νομισμα η δεν μου κανει η δεν μου αρεσει, θα μου επιστρεψει την προκαταβολη). Απο βδομαδα λοιπον θα παω να το ελεγξω, ψυχραιμα. Οσο αφορα την κατασταση μου ειπε οτι ειναι αψογη, παραπανω απο σχεδον ακυκλορητο (δηλ., PROOF 58-60)

Παρακατω σας εχω φωτογραφιες ενος πεντολιρου 1911 ακυκλοφορητου και ενος κυκλοφορημενου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2010, 10:21:04 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 15, 2010, 09:52:31 μμ »

Ακυκλοφορητο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2010, 10:21:31 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 15, 2010, 09:53:17 μμ »

Αλλη οψη...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2010, 10:21:59 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 15, 2010, 09:55:35 μμ »

Και ελαχιστα κυκλοφορημενο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2010, 10:22:16 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 15, 2010, 10:26:43 μμ »

Μπραβο Σωκρατη!! Μολις το παρεις στα χερια σου ανεβασε το σε φωτογραφιες να το δουμε και εμεις!!
Σου ευχομε να ειναι σαν το πρωτο που μας εδειξες !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 15, 2010, 10:28:55 μμ »

Ευχαριστω! Το ελπιζω!!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
syllektis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 139


Ισοκράτης


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 15, 2010, 10:38:35 μμ »

Μπράβο, πολύ καλή ευκαιρία! Δεν θα ήταν άσχημη ιδέα αν του ζήταγες να το τραβήξεις μια δυο φωτογραφίες με το κινητό σου να το ανεβάσεις εδώ πριν τη συναλλαγή!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 15, 2010, 10:42:16 μμ »

Ευχαριστω. Χαμόγελο Θα το εκανα αλλα αυτος ειναι στην Λαρισα και εγω μενω Αθηνα, αλλα σε μερικες μερες που θα παω απο εκει να το δω για να το παρω (μετα απο εξονυχιστικο ελεγχο) θα βγαλω και φωτογραφιες.
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 16, 2010, 12:13:21 μμ »

Σου εύχομαι όντως να είναι έτσι τα πράγματα και να μην απογοητευτείς από αυτό που θα δεις τελικά. Και το λέω αυτό γιατί μου φαίνεται πολύ δύσκολο ένας επαγγελματίας χρυσοχόος να έχει στην κατοχή του τέτοιας κατάστασης κομμάτι (όπως στην πρώτη φωτο που έβαλες) και να το δίνει τόσο φθηνά - και μάλιστα σε κάποιον άγνωστο που του το ζητάει και όχι προσπαθώντας να το πουλήσει ο ίδιος (έχει διαφορά αυτό).
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 16, 2010, 01:25:10 μμ »

Το γνωριζω και με υποψιασε η τιμη. Δεν θα απογοητευτω σε καμια περιπτωση, απλα θα κερδισω μια εμπειρια. Αλλωστε, εχω χρονια μπροστα μου να δω αλλες 10 φορες το ιδιο νομισμα και να πετυχω το καλο στην καλη τιμη.
Καταγράφηκε
novak85
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 65



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 09:47:06 πμ »

τι εγινε silektra το πηρες τελικα??
Καταγράφηκε

PureGold!!!
xrysa
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 02:07:48 μμ »

Αν ειναι ευκολο να μας δινατε τις διαστασεις και το βαρος ενος πεντολιρου;
Και κατι ακομα,ειναι αυτο που λενε high sovereign;
Ευχαριστω!!!
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 06:17:57 μμ »

Επικοινωνησα πριν καιρο με τον χρυσοχοο και τον ρωτησα εαν ειναι προυφ η οχι και μου απαντησε τι ειναι προυφ... οπως καταλαβαινεται δεν εκανα τον κοπο.

Τα πεντολιρα εχουν βαρος 39,94 γραμαρια και διαμετρο 36,02 εκατοστα. Χρυσος 916,6
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 07:33:45 μμ »

και εμενα μου εκανε εντυπωση?πως ο χρυσοχοος,νε εχει τοσες νομισματικες γνωσεις?ισως ομως,οντως να το ειχε,και ρωτοντας να πηγε, στην πολη!!! που λεμε.ισως η μεγαλη σου επιμονη,να τον εβαλε σε σκεψεις,οπως ειναι φυσικο,δεν βαριεσαι,καθε εμποδιο,για καλο που λεμε.ισως εχασες,ισως κερδισες.ο χρυσοχοος,τωρα σιγουρα ξερει,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences