Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 08:10:38 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Savoir vivre των συλλεκτων.  (Αναγνώστηκε 5282 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 21, 2014, 04:34:00 μμ »

Επειδη οι συλλεκτες ειμαστε τιγκα στα Γαλλικα, στο πιανο και στους καλους τροπους, σκαρωσα ενα προχειρο Savoir vivre με οδηγιες καλων συλλεκτικων τροπων.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Μην ρωτας τον αλλον συλλεκτη απο που και, κυριως, ποσο πηρε το νομισμα που σου δειχνει υπερηφανος.
Ειναι αδιακρισια, γαιδουρια και χωριατια.
Εαν θελει, θα σου πει απο μονος του.
Εαν δεν θελει,(και πολλοι δεν θελουν), η θα σου πει ψεμματα, η θα τον φερεις στην δυσκολη θεση να αρνηθει να ικανοποιησει την περιεργεια σου.

Μην γινεσαι Κατινα και κουτσομπολα αναφεροντας για καθε νομισμα που σου δειχνουν την προελευση του, τον προηγουμενο ιδιοκτητη του, ποσο το ειδες οτι το πουλουσε αυτος εκει η ποσο πουληθηκε τοτε κλπ.
Ο συλλεκτης θελει να αισθανεται οτι το νομισμα που εχει ειναι δικο του και οτι δεν αποτελει απλως την συνεχεια μιας αλυσιδας αγοραπωλησιων.
Ειναι καπως σαν την βασικη αρχη των ξενοδοχειων, οτι ο πελατης πρεπει να αισθανεται οτι ειναι ο πρωτος που κοιμαται  σε ενα δωματιο , ασχετα εαν εχει φιλοξενηθει ενα ταγμα πριν απο αυτον.
Εαν εχεις ντεντεκτιβικα απωθημενα, κρατα την επιδειξη γνωσεων για τον εαυτο σου.

Οταν θελεις να πουλησεις ενα νομισμα, βεβαιωσου πρωτα για την τρεχουσα τιμη που εχει σε συναλλαγες μεταξυ ιδιωτων.
Το ebay βοηθα ΜΟΝΟΝ εαν ξερεις πως να ψαξεις και οχι φυσικα στα "πωλουνται",αλλα στις κλεισμενες δημοπρασιες και λαμβανοντας υποψιν τις προμηθειες που κραταει απο των πωλητη..
Επισης σε πολλα site που πουλουν νομισματα οι τιμες ειναι "τουριστικες" και οι πραγματικες μπιζνες γινονται με εκπτωση απο αυτες.
Φροντισε πρωτα λοιπον να μαθεις και μετα προχωρα στην πωληση.

Εαν πουλας ενα νομισμα, υπολογισε οτι ο Ελληνας, πατροπαραδοτα, θελει κατι να του "κοψεις".
Αυτο σημαινει οτι θα αρχισεις με τιμη λιγο παραπανω απο αυτη που θελεις να το δωσεις.
ΜΗΝ το παρακανεις ομως.
Εαν κατι κανει 100 ευρω, ξεκινα απο τα 110, δωστο 100 η 95, αλλα μην το βαλεις αρχικα 200 γιατι δινεις την εντυπωση οτι ψαχνεις θυματα και αυτο ειναι ενα ειδος που εκλειπει τον τελευταιο καιρο..
Επισης, οταν λες ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ, καλο ειναι να το τηρεις, αλλιως χανεις σε σοβαροτητα.

Εαν θελεις να αγορασεις ενα νομισμα, κανε το παζαρι σου, αλλα μην το παρακανεις, ο αλλος θα σε σιχτηρησει στο τελος.
Επισης, εφοσον εχεις συμφωνησει σε μια τιμη, ειναι εσχατη γυφτια να κανεις εκ των υστερων παζαρια.

Οταν πουλας ενα νομισμα, μην απαντας "το αγορασα ακριβα" στην ερωτηση γιατι το πουλας ακριβα.
Ειναι μια απαντηση που πολλοι ,κυριως εμποροσυλλεκτες, την χρησιμοποιουν, αλλα δεν καταλαβαινουν οτι ειναι σαν να λενε στον αλλον "επειδη πιαστηκα εγω κοροιδο, τωρα θελω να πιασω και εσενα"....
Πες απλως "τοσο το πουλαω, δεν μπορω να κοψω παραπανω".

 Αυτα προχειρα μου ηρθαν στο μυαλο, θα συμπληρωσω ισως αργοτερα και αλλα, εμπρος αδερφια να γινουμε ολοι μας ΖΑΜΠΟΥΝΗΔΕΣ... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 04:43:44 μμ »

Για σου ρε Hare καλλιτέχνη ετσι είναι να χουμε και απαιτούμενων τακτ θα έλεγα ξέχασες όμως κάτι  όταν πουλάς κάτι δεν σημαίνει ότι πείνας απλά θες κάτι άλλο το έχεις δύο φορές ή το βαρέθηκες ή κάτι άλλο 
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 04:47:11 μμ »

Σωστο και αυτο Μπαμπη.
Μην υποθετετε οτι οταν καποιος πουλαει ενα νομισμα πειναει και πρεπει να το σκοτωσει, ντε και καλα..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 05:17:47 μμ »

το έχω πει και άλλη φορά δεν ειναι ντομάτες να χαλάσει το βάζω και στο πατάρι να αποκτήσει και πατίνα
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 05:21:36 μμ »

Χα χα χα πολύ καλό Δημητρη.Έτσι να μάθουμε λιγο τρόπους. Φιλί
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 05:34:16 μμ »

Και κατι αλλο. Σαρκασμός Σαρκασμός
Μαθαινουμε πρωτα πως πιανονται σωστα τα νομισματα, πριν πιασουμε νομισματα αλλων, ειδικα εαν ειναι raw.
Καλο ειναι και να ρωταμε πριν τα πιασουμε και να μην πεφτουμε με λαχταρα πανω τους, γιατι εχουν γινει κατα καιρους πολλα παρατραγουδα και συνηθως στο ξενο πραγμα γινεται η ζημια..
Αν ειναι proof και ο ιδιοκτητης τους τα εχει, για οποιοδηποτε λογο, εκτος καψουλας, ουτε απο κοντα δεν πλησιαζουμε.
Τα δε ξενα νομισματα που μας επιδεικνυονται τα πιανουμε με τον ιδιο σεβασμο που θα πιαναμε μια λαμπερη ακυκλοφορητη κουκου, και ας ειναι τα χειροτερα χρεπια, καφροι μας επιτρεπεται να ειμαστε μονο με τα δικα μας χρεπια.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 05:38:22 μμ »

Κάτι θέλεις να πεις εσύ
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 05:40:38 μμ »

μολις μας δειξει καποιος ενα νομισμα , τον ρωταμε διακριτικα ποσο το πηρε , μολις μας πει πχ1000ευρω κανουμε φφφφφφφφφφφ γιατι τοσο ακριβα , .....ετσι για να του σπασουμε την ψυχολογια  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 05:47:00 μμ »

Αρκετά ενδιαφέρον θέμα :-)

Σχετικά με τα δύο πρώτα: 'Oπως έλεγε και ο zompels προ ημερών, όταν μας δείχνει κάπιος ένα νόμισμα, λέμε μόνο "Μπράβο, χαίρομαι!". Ούτε πόσο το πήρες, ούτε "εγώ τα χύμα/πιστοποιημένα δεν τα πάω", ούτε "ο τάδε να δεις ένα MS71(sic) που έχει", ούτε "είχα κι εγώ διάφορα τέτοια, αλλά τα 'σπρωξα" και... γενικώς τίποτα άλλο...

Οταν πουλας ενα νομισμα, μην απαντας "το αγορασα ακριβα" στην ερωτηση γιατι το πουλας ακριβα.
Εδώ δεν θα 'πρεπε καν να ρωτήσει κανείς "γιατί το πουλάς τόσο ακριβά". Τόσο το πουλάει...
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3539


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 05:56:28 μμ »

Ωραίο θέμα!  Μεγάλο χαμόγελο

Λοιπόν κλασσική ερώτηση πόσο το πήρες το οποίο εμένα προσωπικά με εκνευρίζει μόνο όταν με ρωτάει κάποιος ξένος και όχι φίλος!

Δεύτερον όταν κάποιος σνομπάρει το νόμισμα που μόλις αγόρασες ή έπιασες στα χέρια σου!!  Έκπληξη
Λέγοντας ότι το πήρες ακριβά ή δεν είναι τπτ ιδιαίτερο ή δεν του αρέσει στο μάτι!!!!!

 Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μπόρει άθελα μας όλοι να έχουμε μιλήσει σε εισαγωγικά άκομψα!
Καταγράφηκε

nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 06:11:29 μμ »

χα χα έξυπνο θέμα.
Όταν μου δείχνει κάποιος ένα ωραίο νόμισμα έχω την κακιά συνήθεια να λέω: 'που το βρήκες ρε μ@λ@κ@;'
Με τον καιρό κατάλαβα το άκομψο της ερώτησής μου και προσπάθησα να το αποβάλλω. Μετά απο κάποιες αποτυχημένες απόπειρες, μου δείχνει ένας φίλος ένα υπέροχο νόμισμα. Η ερώτηση έφτασε μέχρι το λαιμό μου, την συγκράτησα και την κατάπια, ικανοποιημένος πλέον, οπότε, γυρίζει ο φίλος μου με ένα παράπονο και με ρωτάει: 'δεν θα με ρωτήσεις που το βρήκα;'
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 06:16:57 μμ »

Ναι Νεστωρα καλη συμβουλή.Θα κόψω το μ@λ@κ@.Το "που το βρηκες" δεν μπορω να το κόψω. Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 06:21:39 μμ »

χα χα έξυπνο θέμα.
Όταν μου δείχνει κάποιος ένα ωραίο νόμισμα έχω την κακιά συνήθεια να λέω: 'που το βρήκες ρε μ@λ@κ@;'
Με τον καιρό κατάλαβα το άκομψο της ερώτησής μου και προσπάθησα να το αποβάλλω. Μετά απο κάποιες αποτυχημένες απόπειρες, μου δείχνει ένας φίλος ένα υπέροχο νόμισμα. Η ερώτηση έφτασε μέχρι το λαιμό μου, την συγκράτησα και την κατάπια, ικανοποιημένος πλέον, οπότε, γυρίζει ο φίλος μου με ένα παράπονο και με ρωτάει: 'δεν θα με ρωτήσεις που το βρήκα;'

εγώ μετά το που το βρήκες ρε μ.....α, καπάκι βάζω, το πουλάς ρε μ....α? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 06:21:47 μμ »

Με τον καιρό κατάλαβα το άκομψο της ερώτησής μου και προσπάθησα να το αποβάλλω.
Να αποβάλεις και το ένα λάμδα, με την ευκαιρία ;-)


Λοιπόν κλασσική ερώτηση πόσο το πήρες το οποίο εμένα προσωπικά με εκνευρίζει μόνο όταν με ρωτάει κάποιος ξένος και όχι φίλος!
Εννοείται ότι άλλο είναι να έχει κανείς θάρρος με κάποιον.

Παράλληλα, μια καλή λύση για να μην φέρεις τον άλλον σε δύσκολη θέση, είναι να κάνεις μια "γενική" ερώτηση. Π.χ. "Από Ελλάδα το πήρες;" Αν θέλει ο άλλος να σου πει λεπτομέρειες, θα σου πει. Αν δεν θέλει θα σου πει "Ναι, από ΕΛλάδα" ή "Όχι, απ' εξω" και θα τελειώσει η συζήτηση. (Βέβαια, κάποιες φορές και αυτή η ερώτηση "έχει νόημα", οπότε βρίσκεις κάτι ακόμα πιο γενικό.)
Καταγράφηκε
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 06:26:46 μμ »

Μια ιστορία καθημερινή:
Οταν κάποιος είναι "πονηρός" και θέλει να πουλήσει ένα μισόλιρο (που η τιμή του κανονικά είναι 120 ευρώ), βάζει τιμή 140 ευρώ. Τότε (από ένα χαζό νησιώτη που πρέπει να πληρώσει μεταφορικά, μέσω ΠΜ) δέχεται προσφορά για 130 ευρώ. Λέει τότε μέσα του "ωπ βρέθηκε το θύμα", "αυτόν τον έχουμε σίγουρο", "ας βάλω τιμή 135 ευρώ μήπως κερδίσω 5 ευρώ και δεν απαντώ στο θύμα, ας τον να περιμένει κι αν δεν βρεθεί άλλος το διώχνω με 130 στο κορόϊδο".

Καλό θα είναι οι "πονηροί" του site να ξέρουν πως με αυτή την τακτική κερδίζουν 5 ευρώ, αλλά χάνουν 305. Γιατί τα κοροίδα που έχουν αξιοπρέπεια "τα πέρνουν στο κρανίο" με τις πονηριές και μετά τους βάζουν στη "μαυρη λίστα". Είσαι πραγματικά έξυπνος, στείλε ΠΜ και πες θέλω τόσα. Με αυτό τον τρόπο ο "πελάτης", μπορεί να χαθεί για τώρα, μπορεί και να αγοράσει με την τιμή που θέλεις. Σε κάθε περίπτωση όμως, θα έχεις κερδίσει το σεβασμό και κύρος στην επόμενη συναλλαγή σου.
Λίγη ευγένεια και ειλικρίνεια "μεταξύ κατεργαρέων δεν βλάπτει"!

 
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences