Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 11:25:29 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εσεις τι και πως συλλεγετε;  (Αναγνώστηκε 9964 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 12:16:21 πμ »

Καλως ηρθες DleogR. Ξερω πως καποτε θα ασχοληθω με τα κλασσικα γραμ/μα Γαλλιας. Αν οχι λεπτομερως, σιγουρα θα αποκτησω καποιες απο τις πρωτες Δημητρες. Ειναι πανεμορφες και μου "μιλανε" πολυ. Υπεροχα, κλασικα γραμματοσημα.

johnmak, πιστευω πως ετσι οπως εχουν διαμορφωθει οι σημερινες τιμες θα καταφερεις να βρεις την Δημοκρατιας με σαρνιερα σχετικα ευκολα. Και εγω με σαρνιερα την εχω. Προπερσυ αγορασα την πρωτη σειρα της ΕΟΝ με ιχνος σαρνιερας, 130 ευρω.

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2014, 12:29:00 πμ από Helios » Καταγράφηκε

DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 12:29:42 πμ »

Παιδιά ένα γενικό σχόλιο για όλους σας.... Μην δίνετε λεφτά για σαρνιέρες. Άπλα πετάτε τα λεφτά σας.
Όσο για τον φίλο Wavelet : Το ίδιο λέμε μην αρπάζεσαι !
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 08:44:08 πμ »

Aπαντηση Ελληνα πλοιαρχου εμπορικου πλοιου σε ερωτημα ποιο θα ειναι το επομενο λιμανι καταπλου με συνομιλια στην Ελληνικη γλωσσα...............Ισταμπουλ
Στο ιδιο ερωτημα Νορβηγος πλοιαρχος εμπορικου πλοιου με συνομιλια στην Αγγλικη γλωσσα........Konstantinoupolis
Tα παραπανω ειναι αληθινα περιστατικα.....και οι δυο δηλωσαν το ιδιο λιμανι.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 09:13:00 πμ »

Το ίδιο είναι Μιχαλη . Ισταμπουλ = εις την Πόλη.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Stef1977
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 174


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 09:51:24 πμ »

Καλημέρα και απο μένα
Εγω προσπαθώ να συμπληρώσω την συλλογη μου με ακυκλοφορητα Ελληνικα απο το 1950 μέχρι σήμερα που οικονομικά ειναι πιο εφικτά εχω ολοκληρώσει 35 χρονια και εχω πολλά και απο άλλες χρονιές
Για τα παλαιότερα χρονια συμπληρώνω με σφραγισμένα όλες τις χρονιές και προσπαθώ να βάλω σε μια τάξη κεφαλές Ερμη μεγάλες και μικρές ,Κρήτης ,ηπείρου,κλπ Εχω και πολλά ακυκλοφορητα.Μολις βρω ακυκλοφορητα το αντικαθιστώ με σφραγισμένα.
Συμπληρώνω επίσης όσο μπορω τις σειρές μου στα Κυπριακά
Εχω πολλά απο αλλα κράτη τα οποία ομαδοποιω όσο μπορω αλλα χρόνο πολυ δεν εχω δυστυχώς
Φάκελοι κλπ δεν εχω ασχοληθεί ακόμα απλά τα μαζεύω μέχρι να έρθει η στιγμή τους
Η μεγάλη δυσκολία μου ειναι με τα παλια Ελληνικα μαύρες κόκκινες επισημάνσεις Λημνος Ηπειρος κλπ ακόμα δεν εχω αποφασίσει αν θα τα κατάταξω με ημερομηνίες η με εικόνες με όλες τις παραλλαγές.Εδω θα ήθελα την γνώμη σας εχω παρά πολλά απο αυτά και πρέπει να κάνω σωστή δουλειά για να μην τα ξαναφτιαξω
Ευχαριστω Στεφανος

Καταγράφηκε
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 10:28:35 πμ »

Μεγάλη προσοχή με τις επισημάνσεις επί γραμματοσήμων λιθογραφικής !!
Πέρα από τις κοινές πλαστές επισημάνσεις έχουν τυπωθεί πολλά γραμματόσημα
από τους εμπόρους της εποχής για λόγους εμπορίου - ανταλλαγής με άλλα κράτη.
Πριν αγοράσετε τέτοια γραμματόσημα φροντίστε να μάθετε για τις εκδόσεις της
λιθογραφικής χρονολογικά. Το λέω γιατί και εγώ δεν ήξερα αρκετά πράγματα και
πέρασα μια μεγάλη περιπέτεια μέχρι να μάθω κάποια βασικά έστω πράγματα.
Ιδού ένα απλό παράδειγμα.... http://postimg.org/image/j5axysl83/
Είναι το νούμερο 287χ του βλαστού ένα από τα πιο ακριβά γραμματόσημα τις Ελλάδας.
Το γραμματόσημο αν και τυπωμένο κανονικά από τυπογραφείο με τα μέσα της εποχής
είναι πλαστό και αυτό τεκμηριώνετε από τα περιθώρια και την ημερομηνία έκδοσης της
συγκεκριμένης εκτύπωσης. Για να καταλάβετε τι λέω δεν γίνετε ένα γραμματόσημο
που έχει τυπωθεί το 1920 επί παραδείγματι να φέρει επισήμανση του 1914.
Καταγράφηκε
mpalarina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78



Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 12:00:39 μμ »

Χαιρετώ όλους τους φίλους φιλοτελιστές!Εγώ ξεκίνησα τη συλλογή μου γύρω στα 8 αφορμώμενη από την αλληλογραφία μου με 1 φίλη. Με τράβηξε το "πολύχρωμο  χαρτάκι" στην πάνω δεξιά γωνία κι άρχισα να τα κρατάω. Θυμάμαι ακόμη και ποιο ήταν-από την αργοναυτική εκστρατεία του 1995, αυτό των 80 δραχμών.  Μεγάλο χαμόγελο Δυστυχώς(ή ευτυχώς; ) δεν κληρονόμησα κάποια έτοιμη συλλογή. Βέβαια εκείνη την εποχή δεν ήξερα τι ακριβώς έπρεπε να συλλέγω. Τα τελευταία 4 χρόνια ασχολούμαι πιο συστηματικά μαζεύοντας μόνο ελληνικές σειρές, ασφράγιστες, χωρίς σαρνιέρα. Έχω γύρω στις 45 πλήρεις χρονιές και πολλές διάσπαρτες σειρές. Δε γνωρίζω πολλά επί των κεφαλών οπότε δεν έχω κάτι σημαντικό από αυτές. Από ξένα έχω αρκετά άλμπουμ με γραμματόσημα από κάθε γωνιά της γης, αλλά μόνο με ό,τι πέφτει στα χέρια μου(και στα χέρια φίλων!). Δεν έχω αγοράσει δηλαδή κάποιο. Να προσθέσω ότι δε μου αρέσουν ιδιαίτερα τα αυτοκόλλητα γραμματόσημα που είναι τελευταία της μόδας. Αντίθετα βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσες κι όμορφες τις επετειακές σφραγίδες και σκέφτομαι ν'αρχίσω να ασχολούμαι και μ'αυτές. Τέλος, έχω να παρατηρήσω πως το χόμπυ είναι μάλλον ανδροκρατούμενο. Στη φιλοτελική ένωση που πηγαίνω είμαι πάντα η μοναδική κοπέλα!  Κλάμα Ευελπιστώ να αυξηθούν οι φιλοτελίστριες, αν και μάλλον δύσκολο να αυξηθούν γενικά οι συλλέκτες γραμματοσήμων στην εποχή μας.  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 02:36:24 μμ »

Εγώ ξεκίνησα να συλλέγω στα 8 περίπου με την βοήθεια του πατέρα μου ο οποίος ήταν παλιά συλλέκτης αλλά την είχε χαρίσει την συλλογή του πολύ πριν γεννηθώ..μέχρι τα 18 που τα είχα παρατήσει, είχα 3 άλμπουμ 1 ελληνικών με κοινές σφραγισμένες σειρές και ελάχιστες ασφράγιστες,1 ξένο με γραμματόσημα  CTO μεγάλου μεγέθους  που αγοράζαμε θεματικά συσκευασμένα από περίεργες χώρες όπως Darfur,Staffa,Equatorial Guinea,State of Oman κ.α. (πολλοί συλλέκτες δεν τα θεωρούν καν γραμματόσημα  αλλά τα κρατάω γιατί ειναι τα πρώτα μου και είναι και όμορφα).Ο τρίτος κατάλογος είχε διάφορα ξένα και διπλά.

Στα 30, ξεκίνησα πάλι να συλλέγω καθώς επίσης και να ανταλλάζω τα διπλά μου με ξένους κυρίως.Ότι δεν είχα, όσο κοινό και να είναι, ήταν καλοδεχούμενο.Μέσα σε 3 χρόνια τα 3 άλμπουμ έγιναν 15, σε 6 χώρες (Ισπανία,Γερμανία, Ρουμανία,Γαλλία, Ιταλία,ΗΠΑ) έχω πάνω απο 1000 διαφορετικά.στα ελληνικά κατάφερα να συλλέξω 30 έτη ασφράγιστα.Ασφράγιστα επίσης σε πλήρεις  χρονιές συλλέγω και Ανατολική Γερμανία(15 έτη) και Ισπανία (7 έτη).Επίσης σε ένα άλμπουμ έχω θεματική συλλογή ασφράγιστη διαφόρων χωρών.Επίσης γύρω στα 2000 γραμματόσημα είναι αταξινόμητα.

Από αρχή της χρονιάς προσπαθώ να ταξινομήσω την συλλογή μου,να μελετήσω αυτά που έχω και βλέπουμε τη συνέχεια!
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 02:51:48 μμ »

...Από αρχή της χρονιάς προσπαθώ να ταξινομήσω την συλλογή μου,να μελετήσω αυτά που έχω και βλέπουμε τη συνέχεια!

Σε καταλαβαινω απολυτα. Χαος. Δεν τελειωνει ποτε... Μεγάλο χαμόγελο

Φανη, εχθες σου εγραψα πως απο Κυπρο εχω μονο την σειρα του 1960 με την επισημανση...
Σημερα που ανοιξα καποια albums (σου εχω ηδη στειλει mail να δεις την Κρητικη Πολιτεια οπως σου υποσχεθηκα εχθες) ανακαλυψα ξεχασμενα και την σειρα του 1962 χωρις σαρνιερα και το πρωτο φεγιε, αυτο του 1963 με τους προσκοπους. Δεν θυμομουν καν οτι τα ειχα... Αστειες καταστασεις...
Θα κανω αλλο ενα mail σημερα-αυριο και θα στα στειλω να τα δεις και αυτα.
Το ξερω πως ακουγεται γελοιο, αλλα δεν ξερω τι εχω, εχω ξεχασει. Πολλα πραγματα αγοραστηκαν στις αρχες του 90.. Βρισκονται σε albums μεσα σε ντουλαπια και πολλα απο αυτα τα albums δεν εχουν ανοιχτει χρονια τωρα, καθως οπως ειπα πριν, οταν ταχτοποιησα τις συλλογες ασχοληθηκα μονο με αυτα που με ενδιεφεραν αμεσα. (Ελλαδα, Κρητη, χαρτονομισματα ΤτΕ, καρτες Κρητικης Πολιτειας). Τα υπολοιπα ειναι εκει και περιμενουν να βγω στην συνταξη... Πολυ πλακα!!

H παρεα μεγαλωνει σιγα-σιγα! Μπραβο σε ολους και συγχαρητηρια για τις συλλογες σας!

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2014, 07:58:54 μμ από Helios » Καταγράφηκε

donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 03:27:25 μμ »

Όντως δεν τελειώνει ποτέ..και άμα σε πιάσει και η πλεονεξία να θες όσο γίνεται περισσότερα γραμματόσημα (πράγμα που μου είχε συμβεί στο παρελθόν),μετά την χάνεις την μπάλα και η ευχαρίστηση του χόμπι γίνεται εμμονή..χρειάζεται μέτρο.
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 09:54:29 μμ »

Βλέπω ότι οι περισσότεροι μαζεύετε ασφράγιστα...
Η δική μου συλλογή αποτελείται από σφραγισμένα. Πέρα από το κόστος, με γοητεύει να βλέπω στη συλλογή ημερομηνίες και τόπους. Συλλέγω ελληνικά, γερμανικά, γαλλικά (μέχρι 1980) και ιταλικά. Παλαιότερα είχα πολλούς φίλους στο εξωτερικό και αντέλλασσα, τώρα πλέον δε διαθέτω και πολύ χρόνο σε αυτό.
Επίσης έχω ξεκινήσει μια θεματική συλλογή με θέμα τα (δυτικά) ζώδια. Ενα μέρος της έχω εδώ:

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=5363.0

Βάζω στη συλλογή ως επί το πλείστον γραμματόσημα που προέρχονται από αυθεντική αλληλογραφία και όχι χαριστικώς σφραγισμένα, γι'αυτό έχω ενημερώσει κάθε γνωστό και φίλο και μαζέυω αποκόμματα. Η μεγαλύτερη χαρά είναι όταν βρίσκω γραμματόσημα με σφραγίδα κοντά στην ημερομηνία κυκλοφορίας ή πλαστά γραμματόσημα ευρώ!
Τα γαλλικά χαλκογραφικά μέχρι περίπου το 1980 τα λατρεύω, είναι αριστουργήματα. Παρομοίως και τα αυστριακά, που έχω όμως ακόμη μια "παιδική" συλλογή. Τα αυστριακά ίσως είναι και τα ομορφότερα γραμματόσημα της Ευρώπης.


  
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 25, 2014, 02:48:14 μμ »

Βλέπω με μεγάλη χαρά ότι άρχισαν να πληθαίνουν οι φίλοι των γραμματοσήμων στο στέκι. Η δική μου λοιπόν συλλογή ήταν δώρο απο τον πατέρα μου όταν ήμουν περίπου 10 χρονών και ήταν ένα βιβλίο με ελληνικά και ξένα γραμματόσημα . Μου είχε αγοράσει και ένα κατάλογο βλαστού του 1976αν δεν κάνω λάθος. Είχα και ένα μεγάλο φάκελο οπου είχε γύρω στα 1500-2000 ανακατεμένα ξένα και ελληνικά. Αργότερα μου χάρισαν και οι αδερφές μου τα δικά τους και έτσι η συλλογή μεγάλωσε . Σαν πιτσιρικάς κατέστρεψα αρκετά απο αυτά χωρίς να το θέλω και τα υπόλοιπα έμειναν για πολλά χρόνια σε ένα παλιό ντουλάπι μέχρι που τα ξαναθυμήθηκα πριν απο 2-3 χρόνια. άρχισα σιγά σιγά να τα ξεχωρίζω κατ΄αρχήν σε ελληνικά ξένα χωρίς να με ανδιαφέρει αν είναι σφραγισμένα ή ασφράγιστα. Στην πορεία αρχισα να διαβάζω αλλά και να αγοράζω κυρίως ελληνικά όποτε το επέτρεπε η τσέπη μου. Το μεγάλο ενδιαφέρον μου τράβηξαν οι λιγοστές κεφαλές που είχα (μικρές μεγάλες) και έτσι προσπάθησα να μάθω περισσότερα. Απο τότε ξέχασα οτιδήποτε ξένο και σχεδόν τα 2-3 βιβλία που είχα δεν τα ξανασκάλισα. Ο μόνος λόγος που τα κρατάω είναι γιατί κάποια στιγμή μπορεί να βρεθεί κάποιος που θα θέλει ανταλλαγή των ξένων με ελληνικά που μου λείπουν . Η συλλογή μου είναι ημιτελής και αποτελείται κυρίως απο σφραγισμένα όλων των περιόδων αλλά μου αρέσει και πιστεύω ότι κάποια στιγμή στο μέλλον θα μπορέσω να τη βελτιώσω αλλά και να αποκτήσω περισσότερες κεφαλές που είναι οι αγαπημένες μου αλλά και κάποια άλλα όπως η σειρά της δημοκρατίας η εον κλπ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences