Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 02:11:05 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συλλέκτης γραμματοσήμων 1993-2013  (Αναγνώστηκε 5437 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikos_freegreece
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 29, 2013, 07:54:49 μμ »

Καλησπέρα σε όλους,

Θα παρακαλούσα σε όποιον βρει χρόνο για μια σύντομη αναδρομή της 20ετίας που έχασα 1993-2013.

Για να θυμίσω και λίγο τα παλιά χρόνια συνοψίζω στα παρακάτω:

Οι φιλοτελικές εταιρίες που πήγαινα τότε υπάρχουν ακόμα? Στη ΦΕΠ κάθε Κυριακή θυμάμαι τουλάχιστον 40-50 άτομα... τώρα?

Βλέπω πολλά πλέον να γίνονται στο ebay. Αξίζει τον κόπο η παρακολούθηση ? Υπάρχουν και ελληνικά websites?

Οι τιμές που βλέπω μου κάνουν ευτελισμένες ... είναι μια καλή περίοδος να ... ξαναρχίσει κάποιος ή το γραμματόσημο πέθανε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ... και ελπίζω σε αισιόδοξες απαντήσεις...

Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 08:23:17 μμ »

γύρω στο 1998 η κατάσταση είχε ως εξής..

http://www.tovima.gr/relatedarticles/article/?aid=97752

Τώρα ,περίπου πουλάνε η αγοράζουν στο 50% από τον τιμοκατάλογο για να είμαι και αισιόδοξος .
Αν δεις δημοπρασίες εδώ....κάηκες ...πχ 2000 γραμματόσημα σε καρτέλες 55 ευρό και τέτοια. Τα ΦΠΚ με 50 λεπτά τα πουλάνε...κλείνεις οποιοδήποτε χρονολογία με 5-6 ευρό.

Από σιτες όμως να φάνε και οι κότες...

http://www.ilissiastamps.gr/

http://www.grammatosima.gr/

http://www.thephilatelists.gr/

και άλλα πολλά...με ένα search θα βρεις παπάδες.

Εαν κάπου δεν είμαι σωστός ,ας με διορθώσουν οι αρχαιότεροι.

Ίσως καλύτερα που είχες χάσει επαφή...γιατί δεν πληγωνόσουν.
Η άγνοια ορισμένες φορές είναι η απόλυτη ευτυχία.

Φιλικά ,Νέστωρ.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 08:24:28 μμ »

1993-2002 θα τα βρείτε και είναι φτηνά.
2003-τώρα θα τα βρείτε ειναι λίγο πιο ακριβά λόγω μεγάλης ονομαστικής αξίας. Ασφαλώς πολύ φθηνότερα από ότι τα πουλούσαν 3 χρόνια πριν.
Και του Αγιου όρους οι σειρες πιστεύω θα τις βρείτε ελαφρώς φθηνότερα απ ότι τις πουλούσαν τα ΕΛ.ΤΑ.

Κατα τη γνώμη μου το γραμματόσημο σε αυτά τα έτη  - βασικά από 1950 και μετά - εχει εξευτελιστεί λόγω του ότι υπάρχουν χιλιάδες σειρες. Αυτή ειναι η γνωμη μου.

Τελος πιστεύω πως θα πεσουν και άλλο οι τιμές.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 09:00:09 μμ »

γύρω στο 1998 η κατάσταση είχε ως εξής..

Αγαπητέ μου Νέστορα, την Τρίτη 21 Σεπτεμβρίου 1999 ο γενικός δείκτης του Χρηματιστηρίου έφτασε στο ρεκόρ των 6484,38 μονάδων.
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 09:19:16 μμ »

Ναι καταλαβαίνω, πιο πολύ το είπα υπό την έννοια «… Περασμένα μεγαλεία και διηγώντας τα να κλαις!»
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 09:48:23 μμ »

Τοσα χρονια μας ταιζαν σανο οι καταλογοι γραμματοσημων....λεγανε στις εισαγωγες τους οτι το ελληνικο γραμματοσημο ειναι κορυφαιο στον κοσμο, οι σειρες οι παλιες ειναι σπανιες, μικρα στοκ, ελαχιστα αποθεματικα μπλα μπλα μπλα μπλα, και εγω ως νεος και αφελης τοτε τα ειχα χαψει, και οπως ελεγε και το αρθρο στο ΒΗΜΑ, 'επενδυσα' σε γραμματοσημα. Η αληθεια ειναι ακριβως αυτη που ειπε ο solferino, υπαρχουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ σειρες στοκ. Στο ebay ο Βλαστος πουλαει ανασυγκροτηση με 50 ευρω, οταν στους καταλογους εχει πανω απο 300. Για μενα δεν εχει να κανει με την οικονομικη εποχη τοσο, και ακομα και αν ερθουν οι καλες μερες, ο κοσμος πια πρεπει να γνωριζει τι παιζει στα συλλεκτικα και τα παραμυθια περι 'σπανιων' σειρων κλπ....
Οι πραγματικα σπανιες σειρες στα γραμματοσημα ειναι ελαχιστες, και οπως ειπε και ο solferino, πιστευω οτι οι τιμες θα εξακολουθουν να πεφτουν.
Εκτος και αν γινει το μεγαλο θαυμα και αυξηθουν οι συλλεκτες (οποτε λογικο αν αυξηθει η ζητηση να αυξηθουν και οι τιμες). Πραγμα απιθανο αυτο τον καιρο.
Ενα τελευταιο, μ αρεσει που κοπτονται διαφοροι στο φιλοτελισμο οτι πρεπει να γινουν νεοι συλλεκτες επειδη το γραμματοσημο ειναι φορεας πολιτισμου, βοηθαει στην ταξη, την οργανωση και τριχες κατσαρες....η αληθεια ειναι οτι οι παλιοι συλλεκτες θελουν νεα ατομα να μπουνε στο χωρο, ωστε να ανεβουν οι τιμες και να παρουν αξια οι συλλογες τους. Και αυτο ισχιει σε ολα τα συλλεκτικα ειδη.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 11:18:46 πμ »

'Οπως λέει και ο φίλος Κώστας "Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή."

Εγώ κέρδισα πρόσφατα στο ebay σε δημοπρασία του Συβριδάκη,  Ανασυγκρότηση $44 και Απ. Παύλος $63.
Την ανασυγκρότηση την έχω δει να κλείνει και χαμηλότερα πριν μερικές ημέρες.

Εχουν αρχίσει να πέφτουν οι τιμές σε παλιές καλές σειρές και λογικά θα πέσουν και πιο χαμηλά. Πάντως σειρές όπως Δημοκρατία, ΕΟΝ (κανονική, αεροπορική), Τοπία (Α, Β) και άλλες καλά κρατούν. Μακάρι να πέσουν οι τιμές και σε αυτές.

Εγώ αυτή την εποχή ασχολούμαι με νέες χώρες. Και εκεί υπάρχουν σειρές που ακόμη καλά κρατούν. Λογικά εκεί πρέπει να υπάρχουν πραγματικά σπάνιες σειρές....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2013, 12:36:47 μμ από wavelet » Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
nikos_freegreece
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 12:29:07 μμ »

Ευχαριστώ για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας.

Οι φιλοτελικές ενώσεις υπάρχουν ακόμα? Πηγαίνει κανείς από την παρέα εδώ?

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences