Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 09:40:00 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Οθωμανικα με σφραγιδες φωτο.  (Αναγνώστηκε 3803 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΓΙΩΡΓΟΣ Β.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 110


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 30, 2012, 10:54:31 μμ »

Καποιες οχι πολυ καλες δυστυχως φωτογραφιες απο μερικα νομισματα με σφραγιδες που εχω.Ξερω οτι μαλλον δεν αξιζουν τιποτα αλλα αν καποιος ξερει τι ειναι και χρονολογια.Ευχριστω εκ των προτερων.
Καταγράφηκε
ΓΙΩΡΓΟΣ Β.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 110


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 10:55:57 μμ »

Ακομα ενα.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 01:36:42 πμ »

γιωργο μου γεια σου! ερωτηση.... εισαι απο Θασο;; Χαμόγελο


τα κουκλακια που εχεις εδω ειναι κοντραμαρκες! δεν ξερω να τις αναγνωριζω... αλλα ψαχνωντας βρηκα για μια, ειδα απο που ειναι η αλλη.. και για την τριτη... ακομα... δεν το εχω το βιβλιο για να σε βοηθησω...

τι ειναι οι κοντραμαρκες... καπου στα τελη του 19ου αιωνα... νομιζω γυρω στο 1880 μεχρι και τις αρχες του 1900... υπηρξε σοβαροτατη ελλειψη μικρων νομισματων για ψιλα... στην αγορα! τοτε ηταν Οθωμανικη αυτοκρατορια.. και πολλες ελληνικες περιοχες δεν ειχαν ακομα ελευθερωθει...

οι εκκλησιες βλεπωντας οτι λογο της ελλειψης υπηρχε προβλημα και εκει.. με τους πιστους, πως να ριχνουν στο παγκαρι και να παιρνουν κερι... πηραν το οκ να φτιαξουν ειδικα τοκεν! αυτα.. ηταν ειτε απο ενα κομματι μεταλλου ευτελους.. ή επαιρναν αχρηστα παλια και φθαρμενα οθωμανικα νομισματα και τα επισφραγιζαν... εβαζαν ενα σημα για να δειχνει ποιος την εκανε... ποια εκκλησια... ή ποια δημογεροντια την αναγνωριζε... αργοτερα.. (θα αναφερω...)
ποια η τιμη τους; λογικα οτι τιμη ειχαν τα νομισματα... αλλα το μικροτερο ηταν οι 5 παραδες... τοσο εκανε το 1 κερι τοτε...

οφειλω να πω οτι καποιες εκκλησιες αντι κερματων τυπωσαν μικρα χαρτονομισματακια... λαλα επειδη ο σουλτανος δεν τα πολυγουσταρε... απαγορευε να εχουν πανω ονομαστικη αξια... ετσι βλεπουμε πανω.... Καλο για κεριον ενα... (αρα... ηταν 5 παραδες.. ανεπισημα... και οπως αναφερω και παραπανω...)
αργοτερα... εβαλαν και ονομαστικη αξια τυπωνοντας και παλλαπλασια... πχ, 10, 20, 50 παραδες..

τωρα... στην αρχη ηταν αυστηρα για χρηση μονο εντος ναου... αλλα αργοτερα εγιναν δεκτα και στην ενορια... αργοτερα σε ολο το χωριο... και σε μερικες περιπτωσεις .... ηταν νομιμου χρησης και σε ολο το νησι.... αν ηταν κομμανο σε νησι... Κλείσιμο ματιού

αν πηγαινε σε αλλη ενοριαπ ου ειχε δικη της κοντραμαρκα... μπορει να την ξανα επιτυπωναν... και για εκει χρηση... αν δεν περνουσε...

πως λειτουργουσε; πηγαινε ο πιστος που ειχε το μεγαλο νομισμα (πχ 5 κουρους..) και αγοραζε κοντραμαρκες απο την εκκλησια ισης αξιας... ετσι ειχε και για το κερι του και αργοτερα ειχε και ψιλα για αγορες στην ενορια, το χωριο κτλ....
οταν δε μαζευε πολλες... μπορουσε να παει και να τις αλλαξει στην εκκλησια... παιρνοντας το αντιτιμο τους σε κανονικα νομισματα! οι κοντραμαρκες ξαναεβγαιναν στην κυκλοφορια.. με τον ιδιο τροπο....

μιλαμε οτι ηταν τοσο πετυχημενο που το μιμηθηκαν και περιοχες με Αρμενιους εντος Οθωμανικης αυτοκρατοριας αλλα και ακομα και τουρκοι!!!

υπαρχουν πολλα διαφορετικα! σε μια περιοχη μπορει να εχει και καμια 10ρια διαφορετικες..

μπορει να δεις σφραγιδα δημογεροντιας... σφραγιδα με ελληνικα γραμματα και διπλα και μια τουρκικη...

καποιες ειναι φτηνες και καποιοες οχι... καποιες σπανιες και καποιος ευκολες σχετικα... δεν ξερω πολλα απο αυτα... σορρυ!

ειναι πανεμορφες αν και λιγο προτογονο στο στυλ.. και φερουν και ιστορια... τυχερε... χαχαχαχα

δυσυτχως εγω εχω μια που δεν ξερω απο που ειναι (εικαζω οτι ειναι κοντραμαρκα...) και μια του Πλωμαριου

οι δικες σου τωρα...

η μια που γραφει ΚΘΕΒ .... ειναι της Θασου... απο την Κοιμηση Θεοτοκου, Εκκλησια Βουργαρου. πρεπει να βγηκε το 1884 καπου εκει...

και η αλλη που γραφει ΚΑΑ 1884.... ειναι απο Θασο. η ημερομηνι λεει ποτε βγηκε.. αλλα δεν βρηκα ποιας εκκλησια ειναι!

η αλλη.. δεν μπορω να φω καλα... γραφει ΑΘΚ; δεν βρηκα κατι... ισως να ειναι και αυτη Θασου...
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 10:44:23 πμ »

Ρε συ Νίκο, καλά όλα αυτά που λες για τα νομίσματα με κόντρα-μάρκα, είπες την ιστορία, ανέφερες την διαδικασία, τον τρόπο, τον στόχο, την περιοχή τους, την εκκλησία κλπ κλπ... αλλά... πάντα υπάρχει το αλλά...

Πως λέγανε την κόρη του μπατζανάκη του Παπά της Ενορίας, που ήταν... και καλή; Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Αν και άσχετος με την ανάρτηση... πρώτος θα σου πω... ευχαριστούμε.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 11:57:06 πμ »

αγαπητε φιλε γιωργο,θα συμφωνησω μαζι σου,αλλα θα προσθεσω το μεγαλυτερο πρωτερημα του νικου,ειναι η διψα για μαθηση!να βρει ιστορικα στοιχεια,να ψαξει λεπτομερειες που να τεκμηριωνουν αυτα που γραφει,και μη εχοντας αμεση επαφη με νομισματα!φερειπιν,ολοι μας θα μπορουσαμε να αποκτησουμε γνωση για τα αραβικα η τουρκικα,εγω που υποτιθεται μαζευω χρονια εχω αγνοια!με το ιντερνετ σημερα μαθαινεις τα παντα!αλλα βλεπω ορισμενους μολις εχουν μια απορια,αντι να ψαξουν λιγο!η πρωτη του κινηση ειναι να ρωτησουν και με βιασυνη?για αμεση απαντηση!ετσι πως θα μαθουν?αλλα οταν ειναι για αγορες η τιμες νομισματων ειναι ολοι εξπερ!χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ΓΙΩΡΓΟΣ Β.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 110


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 07:05:38 μμ »

Νικο σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση και τις πληροφοριες που μου εστειλες.Οντως ειμαι απο Θασο,μηπως ειμαστε τιποτα κοντοχωριανοι?? Κλείσιμο ματιού Η τελευταια γραφει ΑΘ Κ οπως πολυ σωστα ειδες,ισως ομως πριν το Κ να ειχε και αλλο γραμμα το οποιο δεν χτυπηθηκε καλα.
 Εχω ακομα 2 που εχουν και αυτα χτυπημενα ΚΑΑ 1883.Στο χωριο που μεγαλωσα,οταν ημουν μικρος παιζοντας εξω,μεσα στα χωματα πολλες φορες εβρισκα νομισματα,κυριως μετα απο βροχες.Τα 2 απο αυτα που εβαλα φωτο τα εχω βρει ετσι,ομως ειχα βρει πολλα νομισματα ετσι και απο τοτε,μιλαμε 6-7 χρονων, μου κολλησε το μικροβιο του συλλεκτισμου και το να μαζευω νομισματα και γραμματοσημα.Αργοτερα με ενα φιλο απο Καβαλα που ερχοταν τα καλοκαιρια δεν αφησαμε χαμοσπιτο που να μην εχουμε εξερευνησει,και τα ''λαφυρα'' ηταν πολλα και διαφορα,νοιωθαμε λιγο σαν τον Ιντιανα Τζοουνς! Σαρκασμός Ετσι εχω βρει πανω απο 60-70 νομισματα,κυριως του Παυλου και του Κωνσταντινου,αλλα και διαφορα αλλα οπως του Γεωργιου Α,Ελληνικη δημοκρατια 1926-30,βουλγαρικα,οθωμανικα,μεχρι και γαλλικα Ναπολεων ΙΙΙ και αυστριακα.Οπως και γραμματοσημα.
 Αν εχεις υποψιν σου καποιο βιβλιο που να λεει περισσοτερες πληροφοριες πεσμου μηπως μπορεσω και το βρω για να εχω μια καλυτερη εικονα γι αυτου του ειδους τα νομισματα στην Θασο. Σ'ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες.
Καταγράφηκε
ΓΙΩΡΓΟΣ Β.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 110


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 07:33:55 μμ »

Ψαχνοντας τωρα παντως λιγο καλυτερα στο ιντερνετ βλεπω οτι υπαρχουν καποια βιβλια σχετικα,σε μερικα εχουν και καλες φωτογραφιες απο νομισματα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences