Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 01:26:51 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Gold Sovereign 1910 L  (Αναγνώστηκε 6715 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 20, 2014, 02:58:35 πμ »

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα μια εκτίμηση της κατάστασης του νομίσματος αν γίνεται με μια μικρή αιτιολόγηση για να μαθαίνω κιόλας. Ταυτόχρονα έχω και μια ερώτηση που όποιος θέλει μου την απαντάει. Η ερώτηση έχει ως εξής:

Η λίρα της φωτογραφίας δεν είναι σπάνια (τουναντίον είναι από αυτές με τεράστιο tirage) και 10/10 από τους φίλους που θα τη δουν εδώ μέσα θα την χαρακτηρίσουν - ορθώς - επενδυτική. Αυτό σημαίνει πως αν ας πούμε έχει spot value στα 217 €, άντε να την πουλήσεις στα 225€. Αυτό αντιπροσωπεύει ένα premium λίγο πάνω από 3%. Και μιλάμε για ένα ΧΡΥΣΟ νόμισμα που σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να είναι ηλικίας >150 ετών, να έχει κοπή ας πούμε 2 εκατομμύρια και κατάσταση ψηλό MS.

Από την άλλη, παρατηρεί κανείς πως ένα silver bullion, ας πούμε ένας αετός, ηλικίας ενός έτους, βρέφος δηλαδή, σε BU κατάσταση (δε θα μπορούσε να είναι και αλλιώς), με τιράζ πολλαπλάσιο της λίρας που ανέφερα, χαρακτηρισμένος και αυτός επενδυτικός, θα πουληθεί εδώ μέσα στα 22 ως και 25 €, και δε θα φανεί σε κανέναν περίεργο. Αυτό λοιπόν που δεν καταλαβαίνω είναι πως ένα ασημένιο bullion σχεδόν βιομηχανικής κοπής και χρήσης πωλείται χωρίς πολύ σκέψη με συλλεκτικό premium 40 ως και 50 % ενώ ένα χρυσό bullion, με βαριά ιστορία και διαδρομή έχει συλλεκτικό premium υποδεκαπλάσιο.

Συγγνώμη αν κούρασα.





« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2014, 03:09:13 πμ από cellophan » Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 20, 2014, 05:08:17 πμ »

όσο πιο φθηνά. τόσο περισσότερη ζήτηση, και μεγαλύτερο κοινό (τα μεγάλα ασημένια έχουν μικρότερο premium). μια χαρά η λίρα σου.
Καταγράφηκε
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 20, 2014, 09:15:06 πμ »

Kατ΄αρχήν για την συγκεκριμένη λίρα, έχει μεγάλη φθορά και θα την έλεγα XF. Aρα η τιμή που είπες ισχύει.
Οι περισσότερες λίρες, έχουν αγοραστεί ή αντίστοιχα πωλούνται ως μέταλλο, δες τον ιστότοπο της Τράπεζας της Ελλάδος και τους ιστοτόπους των "Αγορά Χρυσού" καταστημάτων.
Το ίδιο συμβαίνει και με τα ασημένια, δηλαδή αν πας ασημένιο νόμισμα σε Αγορά χρυσού, θα σε πληρώσουν για το μέταλλο.
Στα μικρά νομίσματα με μικρότερες αξίες, ποσοστιαία υπάρχει μεγαλύτερο "premium", δηλαδή τα μισόλιρα, αντί να πωλούνται 217 δια 2,( αφού έχουν τη μισή ποσότητα χρυσού), αρα 108,5 Ε, τις περισσότερες φορές τα βλέπουμε από 130-180 ευρώ το ένα.
Επίσης τα πεντόλιρα (κοινά, φθαρμένα), πάνε περίπου στο μέταλλό τους.
Ελπίζω να σε κάλυψα φίλε!
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 08:29:30 πμ »

Kaλημερα,κοινη λιρα με διαφορετικη φθορα της μιας πλευρας απο την αλλη....η μερια του καβαλαρη ειναι σαφως σε καλυτερη κατασταση απο αυτη του Εδουαρδου.....παρατηρησε το μαλλι που σχεδον δεν υπαρχει...αυτο που μου επεσε στο ματι ειναι το χερι του καβαλαρη που κραταει το σπαθι σαν να υπαρχει εξτρα μεταλλο πανω ?βαζω δυο φωτογραφιες για συγκριση
Καταγράφηκε
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 01:39:48 πμ »

Kaλημερα,κοινη λιρα με διαφορετικη φθορα της μιας πλευρας απο την αλλη....η μερια του καβαλαρη ειναι σαφως σε καλυτερη κατασταση απο αυτη του Εδουαρδου.....παρατηρησε το μαλλι που σχεδον δεν υπαρχει...αυτο που μου επεσε στο ματι ειναι το χερι του καβαλαρη που κραταει το σπαθι σαν να υπαρχει εξτρα μεταλλο πανω ?βαζω δυο φωτογραφιες για συγκριση

Συμφωνώ απόλυτα για τη διαφορά ανάμεσα σε obverse & reverse.......το παράδοξο (ίσως όχι και τόσο λόγω πρεσβυωπίας και απειρίας του γράφοντα)  είναι πως στο μάτι με μεγεθυντικό φακό η διαφορά αυτή δεν είναι τόσο χτυπητή...εκεί που έγινε ιδιαίτερα ορατή ήταν στη φωτογράφηση.

Τέλος για το extra μέταλλο -αν και θα με βόλευε για να αποτινάξω την ετικέτα της κοινής , 'πόρνης' δηλαδή λίρας- δεν είμαι τόσο σίγουρος. Πρέπει να δω το νόμισμα από κοντά πάλι, κάτι που δεν είναι δυνατόν αυτή τη στιγμή.
Καταγράφηκε
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 01:52:43 πμ »

Kατ΄αρχήν για την συγκεκριμένη λίρα, έχει μεγάλη φθορά και θα την έλεγα XF. Aρα η τιμή που είπες ισχύει.
Οι περισσότερες λίρες, έχουν αγοραστεί ή αντίστοιχα πωλούνται ως μέταλλο, δες τον ιστότοπο της Τράπεζας της Ελλάδος και τους ιστοτόπους των "Αγορά Χρυσού" καταστημάτων.
Το ίδιο συμβαίνει και με τα ασημένια, δηλαδή αν πας ασημένιο νόμισμα σε Αγορά χρυσού, θα σε πληρώσουν για το μέταλλο.
Στα μικρά νομίσματα με μικρότερες αξίες, ποσοστιαία υπάρχει μεγαλύτερο "premium", δηλαδή τα μισόλιρα, αντί να πωλούνται 217 δια 2,( αφού έχουν τη μισή ποσότητα χρυσού), αρα 108,5 Ε, τις περισσότερες φορές τα βλέπουμε από 130-180 ευρώ το ένα.
Επίσης τα πεντόλιρα (κοινά, φθαρμένα), πάνε περίπου στο μέταλλό τους.
Ελπίζω να σε κάλυψα φίλε!

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση. Σωστά είναι όλα όσα λες, αλλά ψέμματα δε θα σου πω, όχι δεν καλύφτηκα πλήρως. Καταλαβαίνω το υψηλότερο premium στα φτηνότερα νομίσματά, παρόλα αυτά δε δικαιολογείται κατά την άποψη μου (κι ας είναι πετυχημένο το παράδειγμα του μισόλιρου που μου ανέφερες), ούτε το premium 40% στο ασημένιο, ούτε το premium 3% στη λίρα. Νομίζω πως άλλη είναι η εξήγηση και έχει να κάνει με το κατά πόσο η αγορά θεωρεί ασφαλή επένδυση το χρυσό και το ασήμι αντίστοιχα και ανάλογα πιέζει προς τα κάτω ή αφήνει μεγαλύτερους βαθμούς ελευθερίας.

Τέλος πάντων, σε ευχαριστώ πολύ. Καλό ΣΚ.
Καταγράφηκε
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 09:46:58 πμ »

Νομίζω πως άλλη είναι η εξήγηση και έχει να κάνει με το κατά πόσο η αγορά θεωρεί ασφαλή επένδυση το χρυσό και το ασήμι αντίστοιχα και ανάλογα πιέζει προς τα κάτω ή αφήνει μεγαλύτερους βαθμούς ελευθερίας.
Eδώ μάλλον εσύ πρέπει να μου το αναλύσεις λίγο.......

Σαν γενική αρχή, θα συμφωνήσω, οτι η αγορά ριθμίζει τα πάντα!
Καταγράφηκε
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 12:59:19 μμ »

Σωστός. Θέλω να πω πως η σχετικά μεγαλύτερη ασφάλεια και αξία του Χρυσού σε σχέση με το ασήμι, οδηγεί την αγορά σε συμπίεση του συλλεκτικού premium ή αν θέλεις της όποιας νομισματικής υπεραξίας  (παλαιότητα, κατάσταση, mintage erc.) έτσι ώστε να μπορούν να αγοράσουν φτηνότερα αυτοί που πρέπει να αγοράσουν και να μην πουλήσουν ακριβότερα αυτοί που δεν πρέπει να πουλήσουν.......προσωπικά σαν ερασιτέχνης συλλέκτης και όχι έμπορος μετάλλου (που δεν είναι κακό. δεν υπάρχει μομφή εδω) δεν μπορώ να κατανοήσω premium σε ένα πανέμορφο νόμισμα με ιστορία 150 ετών, σε εξαιρετική κατάσταση (προσοχή, δεν αναφέρομαι στο δικό μου) ύψους 3% και premium 40% σε μια περσινή ασημένια -βιομηχανική χαζογίδα ή άλλο θηλαστικό τέλος πάντων, όσο συμπαθές και αν είναι (βλ. panda).

Δυστυχώς όμως έτσι είναι οπότε προχωράμε όπως τα βρήκαμε....... Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 01:35:33 μμ »

   Το υψηλό premium των ασημένιων επενδυτικών της ουγγιάς οφείλεται αποκλειστικά στην χαμηλή τους τιμή και στην προσβασιμότητα από την ευρεία μάζα του επενδυτικού κοινού που θέλει να επενδύσει σε πολύτιμα μέταλλα. Έτσι λειτουγεί το εμπόριο.
   Το υψηλό premium των ασημένιων  χάνεται αν πάμε σε νομίσματα του κιλού.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 01:44:19 μμ »

Μιχάλη καλημέρα.

Συγχώρεσε με αλλά η σύγκριση είναι μάλλον αδόκιμη, καθώς 'νόμισμα' του κιλού δεν είναι νόμισμα και έχει απολέσει πλήρως τη συλλεκτική του υπεραξία. Ακόμα και εκεί όμως, όπως θα έχεις διαπιστώσει με τιμή του ασημιού στα 525, το κιλό πουλιέται άνετα στα 600+.........ήτοι με 15-20% premium. Αν προσπαθήσεις να πουλήσεις μια κοινή λίρα στα 217 + 15% θα φας το λιγότερο 'κράξιμο'..... Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 02:04:49 μμ »

Ίσως να κάνω λάθος. Ίσως να υπάρχουν στρεβλώσεις στην αγορά...
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 02:04:54 μμ »

Α και να μην παρεξηγηθώ, το ασήμι το λατρεύω σαν μέταλλο και την υπεραξία την έχω πληρώσει μια χαρά.....έτερον εκάτερον...... Σαρκασμός
Καταγράφηκε
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 02:14:47 μμ »

Aν χρειάζεται κάτι παραπάνω να πώ για τα χρυσά, είναι ότι ενώ η τιμή λίρας παίζει κοντά στην τιμή του μετάλλου, δεν συμβαίνει το ίδιο με τα μισόλιρα και τα πεντόλιρα. Το επιπλέον περιθώριο κέρδους που έχουν, το "πληρώνουν" με την κατά πολύ μικρότερη εμπορευσιμότητά τους.
Ο γενικός κανόνας είναι :"κερδίζει, όποιος μπορεί (έχει το περιθώριο του χρόνου) και περιμένει", από την άλλη σε μια άνοδο της τιμής, όποιος περιμένει να ανέβει κι άλλο, μπορεί να χάσει περιμένοντας.
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 02:15:12 μμ »

όσο πιο φθηνά. τόσο περισσότερη ζήτηση, και μεγαλύτερο κοινό (τα μεγάλα ασημένια έχουν μικρότερο premium). μια χαρά η λίρα σου.

+1

δες πριμ σε σχεση λιρας και μισολιρου
Καταγράφηκε
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 02:15:52 μμ »

Ίσως να κάνω λάθος. Ίσως να υπάρχουν στρεβλώσεις στην αγορά...

Δεν υπάρχει θέμα λάθους και σωστού Μιχάλη. Απόψεις και οπτικές υπάρχουν και τις συζητάμε και σε ευχαριστώ για αυτό. Η δικιά μου η οπτική είναι πως ο χρυσός, λόγω μεγάλης αξίας ευνοεί το microownership, ειδικά όταν μιλάμε για χρυσές λίρες. Η αγορά των μεσαίων και μεγάλων ιδιοκτητών χρυσού, αναγκαστικά συμπιέζει τους μικροιδιοκτήτες καθώς είναι και αυτό ένα σημαντικό κανάλι άντλησης φτηνού μετάλλου όταν το χρειάζεται. Το ασήμι λειτουργεί ακόμα πιο ελεύθερα, λόγω χαμηλής τιμής (όπως πολύ σωστά είπες), μεγαλύτερης επισφάλειας (σωστό ή λάθος, είναι debatable) και μεγαλύτερης χρηστικότητας (εφαρμογές στη βιομηχανία).

Ας κάνει κανένα μπαμ το ασήμι προς τα πάνω (wishful thinking) και θα δεις τα premium να περιορίζονται στο ελάχιστο......
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences