Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 08:51:03 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 14
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τα νέα αποκτήματα της συλλογής μας !  (Αναγνώστηκε 45274 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Απρίλιος 27, 2017, 09:59:43 μμ »

Ετσι όπως είναι τα πράγματα στην ενότητά μας έχουμε πλέον γνώστες{ακόμα και expert  Κλείσιμο ματιού} σε όλο το φάσμα του Ελληνικού ενδιαφέροντος,πράγμα που σημαίνει ότι πάνω-κάτω θα σου βρούμε τις απαντήσεις Χαμόγελο
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 27, 2017, 11:02:58 μμ »

https://postimg.org/image/vo0tiagwb/
https://postimg.org/image/577sjbenh/

Γνωρίζει κάποιος γιατί τα γραμματόσημα της πίσω όψης δε φέρουν σφραγίδα;

Η μόνη λογική εξήγηση είναι οτι από λάθος δεν σφραγίσθηκε γιατί και η συγκεκριμένη ακυρωτική
δίκυκλη σφραγίδα είναι γνήσια και το τέλος 1,25L σωστό.
Κοιτάζοντας το επισταμένα τώρα βλέπω οτι δεν έχει και σφραγίδα άφιξης στην πίσω όψη εκτός απο τις  ακυρωτικές σφραγίδες .
Αρα ή έγινε διπλό λάθος (πράγμα δύσκολο) ή ο φάκελος δεν ταξίδεψε ποτέ για Αγγλία και η μέν μπροστά όψη σφραγίσθηκε χαριστικά για φιλοτελικούς λόγους και τα γραμματόσημα της πίσω όψης επικολήθηκαν αργότερα για να συμπληρωθεί το σωστό τέλος και να δείχνει ο φάκελος μη φιλοτελικός.
Μία τρίτη αλλά απίθανη εξήγηση είναι επειδή ο φάκελος είναι  LLOYD TRIESTINO (Ιταλική ναυτιλιακή εταιρία της εποχής)να ταξίδεψε παράνομα μέσω ενός μέλους του πληρώματος γιατί διαφορετικά θα είχε σφραγίδα του πλοίου.
Πολλά αναπάντητα ερωτήματα...,τα αρχικά που είναι γραμμένα με το χέρι επίσης άγνωστο τι σημαίνουν,
η ημερομηνία που είναι γραμμένη με το χέρι είναι μια μέρα πρίν τις μπροστά σφραγίδες άρα τα αρχικά που γράφονται πίσω γράφτηκαν πριν σφραγιστεί ο φάκελος ..
Τα πίσω αρχικά είναι ίδια με τον παραλήπτη αν δείτε και ο γραφικός χαρακτήρας ίδιος
Αν υπάρχει το γράμμα μέσα θα βοηθούσε...
Πολλά στοιχεία δεν κουμπώνουν Αναποφασιστικότητα
Η μαγεία και ομορφιά της ταχυδρομικής ιστορίας Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2017, 11:27:00 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 28, 2017, 08:43:31 πμ »

Μagnifique,φίλε helios !

Πριν διαβάσω τις επεξηγήσεις,άνοιξα στο μέγιστο τη φωτο του δεύτερου φάκελλου για τυχόν κάποιο σφάλαμα στο ψιλό Ελλάς και παρατήρησα ένα μικρο βελάκι δεξιά για την δεύτερη σειρά...και διαβάζοντας μετά το περιέγραφες αναλυτικότατα.
Να σημειώσω εδώ και τα πολύ καλά αποτυπώματα των σφραγίδων,οι Κρητικοί ταχυδρομικοί κάνανε με συνέπεια την δουλεία τους.

Τα γραμματόσημα της Κρητικής Πολιτείας έγιναν από πολύ νωρίς δημοφιλή στο εξωτερικό καθώς τα διεθνή φώτα ήταν στραμμένα επάνω στην Κρήτη τα χρόνια εκείνα (ανασκαφές σημαντικών αρχαιολογικών χώρων, Κνωσού κ.α., παρουσία στο νησί στρατιωτικών των Μεγάλων Δυνάμεων, κλπ).
Ο συγκεκριμένος φάκελος είναι προφανές πως είναι δημιουργημένος για φιλοτελικούς σκοπούς της εποχής καθώς, εκτός άλλων χαρακτηριστικών (τέλος, αξίες, συμμετρία, φιλοτελιστής παραλήπτης), το block είναι προσεκτικά επιλεγμένο ώστε να φέρει τα συγκεκριμένα 2 αυτά σφάλματα στοιχειοθέτησης του μικρού ΕΛΛΑΣ που από πολύ νωρίς παρατηρήθηκαν, έγιναν γνωστά και απασχόλησαν τους συλλέκτες της εποχής.
Αυτός και παρόμοιοι άλλοι φάκελοι, με σαφή θέση στην ταχ. ιστορία της Κρήτης, ταξίδεψαν κανονικότατα προς τους προορισμούς τους και φέρουν κανονικά σφραγίδες αναχωρήσεων και αφίξεων, κάποιες φορές και transit. Έχουν αισθητική, φέρουν συχνά συνδυασμούς και αξίες σπάνιες επί φακέλων και, όπως και αντίστοιχοι άλλων κλασικών θεμάτων, αποκτούν θέση σε συλλογές και εκθέματα, σε αντίθεση με τα πολλά νεότερα φιλοτελικά κατασκευάσματα που γενικώς έχουν μάλλον απαξιωθεί στον χώρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2017, 09:30:43 πμ από Helios » Καταγράφηκε

Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 29, 2017, 08:54:59 πμ »

Καλημέρα και από μένα και χρόνια πολλά μιας και οι υποχρεώσεις μου με άφησαν μακριά από την ενασχόληση με τις ΜΚΕ για τον τελευταίο μήνα.
Εχθές μόλις παρέλαβα μια συλλογή ΜΚΕ από το ebay και θα την ανεβάσω στις σχετικές αξίες για να μου πείτε γνώμη. Αυτό το λέω γιατί οι ΜΚΕ στην πλειοψηφία τους δεν ήταν ''καθαρισμένων'' (μερικές περιπτώσεις ήταν χτυπητές) όπως διαφήμιζε ο πωλητή και για αυτό το λόγο ''τσίμπησε'' το αρνητικό του feedback!! Πληροφοριακά τα γραμματόσημα ήταν 21 με τιμή μερικές δεκάδες ευρώ.
Καταγράφηκε
alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 219



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 29, 2017, 09:52:33 πμ »

https://postimg.org/image/vo0tiagwb/
https://postimg.org/image/577sjbenh/

Γνωρίζει κάποιος γιατί τα γραμματόσημα της πίσω όψης δε φέρουν σφραγίδα;

Η μόνη λογική εξήγηση είναι οτι από λάθος δεν σφραγίσθηκε γιατί και η συγκεκριμένη ακυρωτική
δίκυκλη σφραγίδα είναι γνήσια και το τέλος 1,25L σωστό.
Κοιτάζοντας το επισταμένα τώρα βλέπω οτι δεν έχει και σφραγίδα άφιξης στην πίσω όψη εκτός απο τις  ακυρωτικές σφραγίδες .
Αρα ή έγινε διπλό λάθος (πράγμα δύσκολο) ή ο φάκελος δεν ταξίδεψε ποτέ για Αγγλία και η μέν μπροστά όψη σφραγίσθηκε χαριστικά για φιλοτελικούς λόγους και τα γραμματόσημα της πίσω όψης επικολήθηκαν αργότερα για να συμπληρωθεί το σωστό τέλος και να δείχνει ο φάκελος μη φιλοτελικός.
Μία τρίτη αλλά απίθανη εξήγηση είναι επειδή ο φάκελος είναι  LLOYD TRIESTINO (Ιταλική ναυτιλιακή εταιρία της εποχής)να ταξίδεψε παράνομα μέσω ενός μέλους του πληρώματος γιατί διαφορετικά θα είχε σφραγίδα του πλοίου.
Πολλά αναπάντητα ερωτήματα...,τα αρχικά που είναι γραμμένα με το χέρι επίσης άγνωστο τι σημαίνουν,
η ημερομηνία που είναι γραμμένη με το χέρι είναι μια μέρα πρίν τις μπροστά σφραγίδες άρα τα αρχικά που γράφονται πίσω γράφτηκαν πριν σφραγιστεί ο φάκελος ..
Τα πίσω αρχικά είναι ίδια με τον παραλήπτη αν δείτε και ο γραφικός χαρακτήρας ίδιος
Αν υπάρχει το γράμμα μέσα θα βοηθούσε...
Πολλά στοιχεία δεν κουμπώνουν Αναποφασιστικότητα
Η μαγεία και ομορφιά της ταχυδρομικής ιστορίας Χαμόγελο


Πιστεύω ότι είναι κανονικός και γνήσιος, αλλά φιλοτελικής έμπνευσης. Μερικές φορές τα γραμματόσημα στην πίσω όψη έμεναν εκ παραδρομής ασφράγιστα. Ο αποστολέας μονόγραψε με τα αρχικά του στο κλείσιμο του φακέλου και έθεσε την ημερομηνία 6/4. Την επομένη ο φάκελος ταχυδρομήθηκε. Η απουσία σημάντρου άφιξης στην Αγγλία δεν είναι ασυνήθης για μη συστημένη επιστολή.
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 29, 2017, 10:55:01 πμ »

Πιστεύω ότι είναι κανονικός και γνήσιος, αλλά φιλοτελικής έμπνευσης. Μερικές φορές τα γραμματόσημα στην πίσω όψη έμεναν εκ παραδρομής ασφράγιστα. Ο αποστολέας μονόγραψε με τα αρχικά του στο κλείσιμο του φακέλου και έθεσε την ημερομηνία 6/4. Την επομένη ο φάκελος ταχυδρομήθηκε. Η απουσία σημάντρου άφιξης στην Αγγλία δεν είναι ασυνήθης για μη συστημένη επιστολή.

Αγαπητέ alexiop δεν επανήλθα γιατί δεν είδα κάποιο σχόλιο,άλλα μετά την δική σου γνώμη που είναι πιθανή, επανέρχομαι (έχει μερικά κοινά σημεία με την τελική δική μου) την και οποία και παραθέτω:
Κατά τη γνώμη μου ο αποστολέας ταξίδευε με πλοίο του Lloyd Triestino, γι αυτό και χρησιμοποίησε τον συγκεκριμένο φάκελο. Τον κατέθεσε στο πλοίο, το οποίο δεν ήταν υποχρεωμένο να ακυρώσει τα γραμματόσημα, ή τον έριξε στο γραμματοκιβώτιο του ταχυδρομείου πρίν ταξιδέψει.Ετσι σφραγίστηκε με ακύρωση επόμενης ημέρας.(στην δεύτερη υπόθεση)
Η συγκεκριμένη βιαστική και καθόλου επιτηδευμένη σφράγιση αποκλείει να είναι φιλοτελική. Άφιξη εκείνη την εποχή δεν βλέπουμε συχνά στην Αγγλία.Αν ήταν φιλοτελική θα είχε σφραγισθεί και απο πίσω πολύ επιτηδευμένα.
Μερικές φορές τα γραμματόσημα στην πίσω όψη έμεναν εκ παραδρομής ασφράγιστα
. όπως λες και εσύ και προείπα και εγώ
Επειδή τα αρχικά της πίσω όψης συμπίπτουν με τον παραλήπτη, θα μπορούσε να είναι φιλοτελιστής, ή συλλέκτης “ενθυμίων” (όπως πάμπολλοι εκείνη την εποχή), ώστε να στείλει τον φάκελο στον εαυτό του,με κανονικό τέλος όπως έχω πει και πιό πάνω.
Επειδή είναι της εποχής που μαζί με τις μΚΕ ότι βλέπω το εξετάζω επισταμένα, το συζήτησα και με φίλο με μεγάλη γνώση της ταχ,ιστορίας και καταλήγω σε αυτό.
Μιλάμε πάντα με υποθέσεις βέβαια γιατί όπως προείπα αυτή είναι και
Η μαγεία και ομορφιά της ταχυδρομικής ιστορίας  Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2017, 11:14:35 πμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 219



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 29, 2017, 04:24:08 μμ »


"Κατά τη γνώμη μου ο αποστολέας ταξίδευε με πλοίο του Lloyd Triestino, γι αυτό και χρησιμοποίησε τον συγκεκριμένο φάκελο. Τον κατέθεσε στο πλοίο, το οποίο δεν ήταν υποχρεωμένο να ακυρώσει τα γραμματόσημα, ή τον έριξε στο γραμματοκιβώτιο του ταχυδρομείου πρίν ταξιδέψει.Ετσι σφραγίστηκε με ακύρωση επόμενης ημέρας.(στην δεύτερη υπόθεση)
Η συγκεκριμένη βιαστική και καθόλου επιτηδευμένη σφράγιση αποκλείει να είναι φιλοτελική. Άφιξη εκείνη την εποχή δεν βλέπουμε συχνά στην Αγγλία.Αν ήταν φιλοτελική θα είχε σφραγισθεί και απο πίσω πολύ επιτηδευμένα.
Μερικές φορές τα γραμματόσημα στην πίσω όψη έμεναν εκ παραδρομής ασφράγιστα
. όπως λες και εσύ και προείπα και εγώ
Επειδή τα αρχικά της πίσω όψης συμπίπτουν με τον παραλήπτη, θα μπορούσε να είναι φιλοτελιστής, ή συλλέκτης “ενθυμίων” (όπως πάμπολλοι εκείνη την εποχή), ώστε να στείλει τον φάκελο στον εαυτό του,με κανονικό τέλος όπως έχω πει και πιό πάνω"




Ναι Νίκο, έτσι είναι όπως τα λες, συμφωνούμε.
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 06, 2017, 08:39:02 μμ »

Συλλογή 2 Ιταλοκρατία στα Δωδεκάνησα

1α&β) Αεροπορικός Κυβερνητικός φάκελος GOVERNO DELLE ISOLE ITALIANE DELL" EGEO-GABINETTO
(Κυβέρνηση των Ιταλικών νησιών του Αιγαίου-Ιδιαίτερο γραφείο)από ΡΟΔΟ σε ΡΩΜΗ παραλήπτης ο Συνταγματάρχης του στρατιωτικού Επιτελείου(Colonello di stato Maggiore)

2α&β) Κάρτα με φωτογραφία του Παλατιού των Ιπποτών της Ρόδου στο οποίο εγκατεστάθηκαν οι Βερσιαλλιέροι(επίλεκτο σώμα του Ιταλικού στρατού) και φαίνονται στη φωτο. Σφραγίδα Στρατιωτικού
ταχυδρομείου 6η Διεύθυνση 31.OTT(OKT).12. Τον ΜΑΙΟ του 1912 πήγαν οι Ιταλοί στη Ρόδο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 06, 2017, 08:59:42 μμ »

Συλλογή 1 μΚΕ

1&2)Φάκελος με μικτή γραμματοσήμανση 20λ μΚΕ και 10λ Α Ολυμπιακά (Σύνολο 30λ Α Βάρος Εξωτερικού) απο ΚΕΡΚΥΡΑ σε ΑΜΒΟΥΡΓΟ

3) 10λ πορτοκαλί σε τετράδα με σφάλμα εκτύπωσης και στα 4 με όμορφη και ευκρινή ακύρωση  ΤΡΙΚΚΑΛΑ 3.ΔΕΚΕ.900 (αφιέρωση σε LHH)

4) 10λ μουσταρδί + 10λ κίτρινο πορτοκαλί σε fragment με εξαιρετική ατμοπλοική σφραγίδα οβάλ σε κόκκινο χρώμα  ΝΕΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΤΜΟΠΛΟΙΑ*ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟΝ ΒΟΛΟΥ
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 06, 2017, 09:06:04 μμ »

Μου φαίνεται,όπως πάει, θα το ονομάσω και αυτό το τόπικ ''τα καινούργια αποκτήματα της συλλογή μου'' απο GSHH  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 07, 2017, 04:52:04 μμ »

Να παραθέσω και εγώ με την σειρά μου κάποια φιλοτελικά θεματα που απόκτησα κατα την επίσκεψή μου στην ΕΦΕ,σήμερα.Πιστός στο πνεύμα του τόπικ,στο να παρουσίαζουμε τι πήραμε τελευταία,με τη σκέψη δείχνοντάς τα να δουν και οι φίλοι της ενότητας τι μαζεύουμε,γενικά ή αυτή τη περίοδο,με ότι αυτο συνεπάγετε πάνω στο πεδίο κοινών ενδιαφερόντων,ενδεχομένως να προκύψει και κάποια ανταλλαγή ή και πώληση/συμπλήρωση αυτών που συλλέγουμε και στην περίπτωσή μου,σήμερα,το ότι με τις αγορές αυτές ενισχύω και την ΕΦΕ και κάποιο μέλος της .

Ξεκινάω με Γαλλικού ενδιαφέροντος θέματα,φάκελλοι,απο 1857 ως και 1936,σε F-VF κατάστaαη :


και αποικιών,Γουϊνέας,Ωκεανίας και κάποια ασφρ.Βελγικού Κονγκό
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 07, 2017, 05:23:29 μμ »

...και ασφαλώς Ελληνικά θέματα,με τις δύο φτηνές αξίες της πρώτης σειράς του Ρώσικου ταχ,Ρεθύμνου:



δύο φάκελλοι δεκ.'30-'50,με ενδιαφέρον προορισμούς:


και τέλος γραμμ.επισημανση 1900,μικρό δεξι περιθώριο αλλά και μικρό διάστημα*



*ένα απο τα θέματα που θα ετοιμάσω στο άμεσο μέλλον θα είναι και μια γνωριμία με το πολύ ενδιαφέρον πεδίο των επισημάνσεων 1900
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 07, 2017, 05:39:29 μμ »

Ο παραλήπτης (και αρκετά πιθανό και αποστολέας) Στάμος (Σταμάτης) Γλύκας του φακέλου από Ηράκλειο προς Χίο ήταν διευθυντής της Παιδαγωγικής Ακαδημίας Ηρακλείου και δημιουργός πολλών ανάλογων φιλοτελικών κατασκευασμάτων της εποχής. Θεωρείται ο πρώτος εμπνευστής της ιδέας της εισαγωγής του φιλοτελισμού στα σχολεία ενώ υπήρξε σύμβουλος και αργότερα Πρόεδρος της Φ. Ε. Ηρακλείου Κρήτης. (Η γιαγιά μου υπήρξε μαθήτρια του).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2017, 05:50:15 μμ από Helios » Καταγράφηκε

GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 07, 2017, 05:45:46 μμ »

Πολύ ωραία όλα,
Τα Γαλλικά,το στοιχείο σου!
Τα Αφρικανικά μου αρέσουν πολύ γενικώς με πρώτα τα της Αιγύπτου Χαμόγελο
Ζηλεύω για του Κονγκό κυρίως..
Στο Βροντάδο να κανονίσουμε να πάμε Πάσχα Σαρκασμός
 
*ένα απο τα θέματα που θα ετοιμάσω στο άμεσο μέλλον θα είναι και μια γνωριμία με το πολύ ενδιαφέρον πεδίο των επισημάνσεων 1900

Εδώ εγώ έχω θέμα σχετικά με το κατα πόσον είναι φιλοτελικά ή οχι τα με διπλές-τριπλές κλπ
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Μάιος 07, 2017, 05:51:51 μμ »

Ο παραλήπτης (και αρκετά πιθανό και αποστολέας) Στάμος (Σταμάτης) Γλύκας του φακέλου από Ηράκλειο προς Χίο ήταν διευθυντής της Παιδαγωγικής Ακαδημίας Ηρακλείου και δημιουργός πολλών ανάλογων φιλοτελικών κατασκευασμάτων της εποχής. Θεωρείται ο πρώτος εμπνευστής της ιδέας της εισαγωγής του φιλοτελισμού στα σχολεία ενώ υπήρξε σύμβουλος και αργότερα Πρόεδρος της Φ. Ε. Ηρακλείου Κρήτης. Η γιαγιά μου υπήρξε μαθήτρια του.

Η επισήμανση της Πρόνοιας είναι και ανάποδη.
Αλλά εμείς Νίκο έχουμε άποψη για τα φιλοτελικά κατασκευάσματα της εποχήςΧαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 14
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences