Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 09, 2024, 02:29:05 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Περι πιστοποιησεων  (Αναγνώστηκε 4566 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 25, 2015, 05:13:14 μμ »

Μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι ένα κέρμα όπως η δραχμή 1911 που από πολλούς αποτελεί το.3ο πιο δύσκολο φράγκο του γεωργίου δεν προκάλεσε το ενδιαφερόν των συλλεκτων. Μόνο ο Δ..Π. κατάλαβε την ποιότητα του κέρματος σε συνάρτηση με την τιμή του. Άλλη μια φορά αποδυκνείεται πόσο ρήχη είναι η αγορά....τα λέω τώρα που το κέρμα έχει δωθεί. buy t coin not the holder.
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 05:25:59 μμ »

τα εχουμε ξαναπει...το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει μετρητο ..........
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 05:32:08 μμ »

buy t coin not the holder.
Συμφωνοι.
Ομως δεν ειδα να το εχεις σπασει, εφοσον τα θεωρεις αδικημενο,και να το βγαλεις για πωληση raw.
 Tο εβγαλες πιστοποιημενο με συγκεκριμενο βαθμο.
 Το αν το αδικησαν η οχι οι γκρειντερς ειναι αλλο θεμα.
 Αυτα περι του τιτλου που εβαλες. Κλείσιμο ματιού
Το κερμα ειναι πολυ ωραιο.
Ομως οι μετριες φωτο, σε συνδιασμο με το οτι φωτογραφηθηκε μεσα στο σλαμπ, δεν βοηθουσαν και πολυ στην ανεξαρτητη και σιγουρη φωτο-αξιολογηση προς αγορα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 05:32:52 μμ »

Μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι ένα κέρμα όπως η δραχμή 1911 που από πολλούς αποτελεί το.3ο πιο δύσκολο φράγκο του γεωργίου δεν προκάλεσε το ενδιαφερόν των συλλεκτων. Μόνο ο Δ..Π. κατάλαβε την ποιότητα του κέρματος σε συνάρτηση με την τιμή του. Άλλη μια φορά αποδυκνείεται πόσο ρήχη είναι η αγορά....τα λέω τώρα που το κέρμα έχει δωθεί. buy t coin not the holder.
ηταν φτηνο δηλαδη ,ακριβο ,η στην τιμη του ?
Για να καταλάβουμε και εμείς που δεν ξέρουμε
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 05:35:42 μμ »

εγω πιστευω οτι δεν ηταν και η ευκαιρια ...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 05:49:49 μμ »

Θεωρω απαραδεκτο για εναν σοβαρο συλλεκτη να μην εχει πια μια φωτογραφικη μηχανη ικανη να τραβηξει καλες κοντινες φωτο....εγω πηρα πριν λιγο καιρο και καταλαβα τοσα χρονια ποσο λαθος ημουν...αν εισαι ειδικα συστηματικος πωλητης, τοτε οι μη καλες φωτο δε δικαιολογουνται (μιλαω γενικα εννοειται οχι για τον συγκεκριμενο μη παρεξηγηθω, τον οποιο δε τον ξερω τον ανθρωπο καν). Στα νομισματα , η διαφορα 61 με 63 που στην προκειμενη περιπτωση ειναι πανω απο 250 ευρω, ειναι καποιες γρατζουνιες....πως να φανουνε οι γρατζουνιες με μια μακρινη φωτο της κακιας ωρας? Πχ βλεπω τον epop , βγαζει φωτογραφιες που φαινεται και η παραμικρη γρατζουνια και ο κοσμος το εκτιμαει αυτο , βλεποντας και τις τιμες που πιανει ενιοτε. Γινομαι λιγο σκληρος αλλα δυστυχως αυτη ειναι η αληθεια και πρεπει να λεγεται. Αφηστε βεβαια το εμπαυ που εκει ειναι τα περισσοτερα εκ του πονηρου, πωλητης τωρα με 10000 αξιολογησεις να μην εχει καμερα της προκοπης. Μου θυμιζει αυτο και γνωστους εγχωριους πωλητες, ονοματα να μη πω...
Επισης , θετω και το αλλο ερωτημα. Αν καποιο νομισμα σε ms63  κανει 500 ευρω, και ενα αλλο σε 61  κανει 250, γιατι να μη δωσει καποιος τα διπλα και να παρει το εμφανως καλυτερο 63αρι? Εγω ειμαι αυτης της φιλοσοφιας, βεβαια σε αυτο οκ ειναι προσωπικη μου γνωμη.....Πχ το 20δρχ 1884 σε μσ63 εχει 5-6 κατοσταρικα, το μσ64 εχει πανω απο τα διπλα, εκει οντως υπαρχει μεγαλο χασμα.....στην προκειμενη περιπτωση ομως δεν ειναι μεγαλη η διαφορα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 05:50:08 μμ »

Μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι ένα κέρμα όπως η δραχμή 1911 που από πολλούς αποτελεί το.3ο πιο δύσκολο φράγκο του γεωργίου δεν προκάλεσε το ενδιαφερόν των συλλεκτων. Μόνο ο Δ..Π. κατάλαβε την ποιότητα του κέρματος σε συνάρτηση με την τιμή του. Άλλη μια φορά αποδυκνείεται πόσο ρήχη είναι η αγορά....τα λέω τώρα που το κέρμα έχει δωθεί. buy t coin not the holder.
ηταν φτηνο δηλαδη ,ακριβο ,η στην τιμη του ?
Για να καταλάβουμε και εμείς που δεν ξέρουμε
Μα Αντωνη νομιζω ειναι ξεκαθαρο απο τα γραφομενα του φιλου οτι θεωρει την τιμη φτηνη......αλλωστε στην πωληση του εγραψε χαριστικη τιμη στα 240 ευρω....αν κανω καποιο λαθος συγγνωμη για την παρανοηση
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 05:55:32 μμ »

Μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι ένα κέρμα όπως η δραχμή 1911 που από πολλούς αποτελεί το.3ο πιο δύσκολο φράγκο του γεωργίου δεν προκάλεσε το ενδιαφερόν των συλλεκτων. Μόνο ο Δ..Π. κατάλαβε την ποιότητα του κέρματος σε συνάρτηση με την τιμή του. Άλλη μια φορά αποδυκνείεται πόσο ρήχη είναι η αγορά....τα λέω τώρα που το κέρμα έχει δωθεί. buy t coin not the holder.
ηταν φτηνο δηλαδη ,ακριβο ,η στην τιμη του ?
Για να καταλάβουμε και εμείς που δεν ξέρουμε
Μα Αντωνη νομιζω ειναι ξεκαθαρο απο τα γραφομενα του φιλου οτι θεωρει την τιμη φτηνη......αλλωστε στην πωληση του εγραψε χαριστικη τιμη στα 240 ευρω....αν κανω καποιο λαθος συγγνωμη για την παρανοηση
εκλογικη τιμη  ;)οχι χαριστική .
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 06:18:16 μμ »

buy t coin not the holder.
Συμφωνοι.
Ομως δεν ειδα να το εχεις σπασει, εφοσον τα θεωρεις αδικημενο,και να το βγαλεις για πωληση raw.
 Tο εβγαλες πιστοποιημενο με συγκεκριμενο βαθμο.
 Το αν το αδικησαν η οχι οι γκρειντερς ειναι αλλο θεμα.
 Αυτα περι του τιτλου που εβαλες. Κλείσιμο ματιού
Το κερμα ειναι πολυ ωραιο.
Ομως οι μετριες φωτο, σε συνδιασμο με το οτι φωτογραφηθηκε μεσα στο σλαμπ, δεν βοηθουσαν και πολυ στην ανεξαρτητη και σιγουρη φωτο-αξιολογηση προς αγορα.
+1000
 Buy the holder AND the coin
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 07:14:48 μμ »

θα προτείνω στον αγοραστή να το σπάσει αν θέλει. Αν δεν βγει τουλάχιστον  ms 61  το παίρνω πισω. Αλλά σας λέω ειλικρινά ότι είναι τουλάχιστον ms 61. Θεωρώ ότι οι φωτό δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά αυτό μπορώ να κάνω. Όσον αφορά την τιμή Αντώνη θεωρώ ότι είναι χαριστική εφόσον παίρνεις κάτι που είναι μίνιμουμ αυτό που γράφει. Χαρε  δεν κατάλαβα το σχόλιο σου .... να σπάσω το holder και να το πουλήσω raw??? για ποιον λόγο;;;
Πάντως το έχουμε ψιλοξεφτιλισει το θέμα....δραχμή μσ 1911 στα 250 ευρω πολλά;; τί να πω;;

σε μσι 63 κάνει 550 ευρω χερετικ αλλά να ειναι μσ 63 και όχι 62. Γενικά το θέμα δεν είναι πόσα δίνεις αλλά το τι αγοράζεις σε σχέση με αυτα που δίνεις ....

και κάτι ακόμη ....λέει ο  χανιώτης...δεν είναι ευκαιρία...οκ συμφωνώ...δεν το πουλάω για ασήμι αδερφέ. Το πουλάω σε συλλέκτες  και όχι σε σαραφηδες...

georok συμφωνώ buy the coin and the holder....αλλά συνήθως στοιχίζει πολλά κάτι τέτοιο...και συνήθωος δεν το κάνουν οι συλλέκτες αυτό !
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2015, 07:27:35 μμ από me.chris » Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 07:29:34 μμ »

επειδή  πηγα για   ψήφο...απαντώ με τη σειρά που βλέπω στα μηνύματα...μη με παρεξηγείτε
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 07:45:26 μμ »

Καλησπερα και απο μενα, αυτες τις τιμες που αναφερετε ως αγορας απο που προκυπτουν? μς63 550 πχ. Απο καποια προσφατη δημοπρασια?
Εφοσον πουληθηκε μπορουμε να σχολιασουμε ελευθερα. Προσωπικα θεωρω υπερτιμημενα τα νομισματα 10-11 οποτε οι τιμες που πωλουνται ειναι για μενα υψηλες σε σχεση με το ποσες βγαινουν για πωληση τακτικα.
Τωρα ρωτατε γιατι δεν πουληθηκε ευκολα? Βρισκομαστε εν μεσω πολιτικων αλλαγων τοσο ασταθης καταστασης στη χωρα και καποιος δεν θα ασχοληθει με τα νομισματα του που ειναι και ας το πουμε ειδος πολυτελειας.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 07:47:46 μμ »

μα τις τελευταιες 20 μερες κινειται μονο οτι ειναι χρυσο  .ετσι δεν ειναι ?
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 07:53:27 μμ »

Συμφωνώ περί χρυσού...προτείνω δε να αλλάξουμε και το σαΐτ σε στέκι χρυσοχόου Σαρκασμός.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 07:55:13 μμ »

 Φιλε Mechris, εσυ σηκωσες ενα θεμα, με αφορμη την πωληση σου και εγραψες καποια πραγματα.
  Εγω δεν ειπα εαν ειναι ακριβο η φτηνο, ουτε εαν ειναι αδικημενο η οχι στον βαθμο αυτο.
  Απλως σε σχεση με τον τιτλο που εδωσες "περι πιστοποιησεων" και την καταληξη του ποστ σου "buy the coin, not the holder", σου απαντησα οτι για να γινει κατι τετοιο, θα πρεπει να υπαρχουν καθαρες φωτο (και σιγουρα μεσα απο το σλαμπ δεν βοηθανε) και οτι αν θεωρεις οτι το τι λεει το holder δεν εχει σημασια, γιατι ο βαθμος που του δινει ειναι αδικος, τοτε το σπας και το βγαζεις raw με καθαρες φωτο (η εναλλακτικα το ξαναστελνεις για επαναβαθμολογηση).
Δεν σου ειπε κανεις οτι δεν ειναι ms61.
Ισα -ισα που εγραψα οτι ειναι ενα ωραιο κερμα.
Δεν μου πεφτει λογος στην πωληση σου, εσυ σηκωσες το θεμα και αυτη ειναι η αποψη μου σε αυτο που διαβασα.
Για τις τιμες στα Ελληνικα δεν θελω να σχολιασω καθολου.
Αν εξαιρεσεις τα high-end που αφορουν καποιους λιγους που η φοδρα τους ειναι γεματη βρεξει -χιονισει, ολα τα υπολοιπα καθε περσι και καλυτερα...
Αυτο το βλεπουμε καθε μερα και εδω στο στεκι, και αλλου.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences