Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 17, 2024, 03:25:41 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τι πιστεύεται πως είναι προτιμότερο?
Άμεση συμφωνία με τα σκληρά μέτρα των δανειστών
Να πάμε την διαπραγμάτευση μέχρι τέλους με μικρή οπισθοχώρηση των δα
Απαίτηση να δεχτούν όλους τους όρους μας αλλιώς ΡΗΞΗ
Μονομερής αθέτηση του χρέους

Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 39
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ρήξη ή Συμφωνία;  (Αναγνώστηκε 140371 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Ιούνιος 14, 2015, 08:34:24 μμ »

Γιώργο, αυτόν έπρεπε να είχαμε στείλει για διαπραγμάτευση  Γλώσσα
Φανη ο τυπος ειναι δυναμη Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο..
Με ανησυχει καμια φορα μην κανουμε καμια τετοια διαπραγματευση  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Παντως για μενα ηταν ο κορυφαιος των κορυφαιων Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Ιούνιος 14, 2015, 08:37:06 μμ »

Τους φόρους και τις οφειλές θα τις πλήρωνουμε σε ευρώ αν γυρίσουμε στην δραχμή;  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Ιούνιος 14, 2015, 08:46:12 μμ »

Τους φόρους και τις οφειλές θα τις πλήρωνουμε σε ευρώ αν γυρίσουμε στην δραχμή;  Χαμόγελο
Ειναι αυτο που λεμε.."θα δειξει,,,αν ειναι ροδο..θα ανθισει"..αλλιως αγριαγκιναρα Χαμόγελο
Εκτος τοπικ ειμαστε αλλα χαιρομε που σ ακουσα Χαμόγελο
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Ιούνιος 14, 2015, 09:01:48 μμ »

Τι νέα από το μέτωπο;
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Ιούνιος 15, 2015, 12:07:43 πμ »

Τους φόρους και τις οφειλές θα τις πλήρωνουμε σε ευρώ αν γυρίσουμε στην δραχμή;  Χαμόγελο

   Τους φόρους προς και τις εφορίες και τις οφειλές προς κρατικές ΔΕΚΟ θα τις πλήρωνουμε σε δραχμη , αφού αυτό θα είναι το επίσημο νόμισμα του κράτους.
Ακόμα και αν εκδοθούν Ι.Ο.Υ. ( Ι OWN YOU ) σε ευρώ , οι οφειλές σε δήμους , ΔΕΚΟ , εφορίες θα γίνονται υποχρεωτικά σε αυτά τα  Ι.Ο.Υ. ( Ι OWN YOU ). Δηλαδή δεν θα μπορεί η εφορία και ο δήμος του ελληνικού κράτους να πεί "δεν δέχομαι δραχμή ή Ι.Ο.Υ." εφόσον αυτό το εξέδωσε το κράτος.
   Στην ιδιωτική αγορά (σουπερ μάρκετ -βενζινάδικα) , τους πρώτους μήνες της πτωχεύσεως , δεν θα θέλουν τη δραχμή ή τα Ι.Ο.Υ. , θα περνάνε κανονικά τα ευρώ (ίσως και τα δολάρια ίσως και οι χρυσες λίρες τελείως στα μαύρα όμως)
   Για το χρέος του κράτους ως προς τα άλλα κράτη και τους θεσμούς δεν ξέρω , υπάρχει όμως προηγούμενο προηγουμένων κρατών που μπορεί να δράσει ως πυξίδα. Πιθανότατα θα πληρωθεί ένα κλάσμα του χρέους σε ευρώ , ανάλογα με το τι έχουν υπογράψει στα μνημόσυνα Ι και ΙΙ .
   Για τα χρέη των ιδιωτών προς τις τράπεζες κάτι λέει η ελληνική νομοθεσία "περί αιφνίδιας αλλαγής των συνθηκών" , αλλά δεν είμαι εγώ ο αρμόδιος να σου εξηγήσω. Κάποιος νομικός σίγουρα γνωρίζει καλύτερα.
   Αυτά τα ολίγα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2015, 12:27:25 πμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Ιούνιος 15, 2015, 06:59:31 πμ »

Το σίγουρο  φίλε Μιχάλη 80 είναι ότι όλοι θα σταματήσουν να πληρώνουν για ένα διάστημα   
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Ιούνιος 15, 2015, 07:33:21 πμ »

Το σίγουρο  φίλε Μιχάλη 80 είναι ότι όλοι θα σταματήσουν να πληρώνουν για ένα διάστημα  


Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

______________________________________________________________________________


Ένα ενδιαφέρον άρθρο των Financial Times
http://www.e-daily.gr/blog/post.asp?uid=38938
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Ιούνιος 15, 2015, 01:32:09 μμ »

Για να δούμε θα γίνει η συμφωνία ή όχι;; τικ τακ τικ τακ... μετά τις διαφημίσεις  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Ιούνιος 15, 2015, 01:37:51 μμ »

Στις τραγωδιες υπηρχε  ο απο μηχανης θεος ο οποιος με την παρεμβαση του εσωζε την κατασταση........επειδη και δω φιλε μου Διονυση μιλαμε για ελληνικη τραγωδια ας περιμενουμε και αυτη την εκδοχη
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Ιούνιος 15, 2015, 01:42:35 μμ »

η τραγωδία κράτησε πέντε χρόνια κι άρχισε να κουράζει. Νομίζω οτι είναι καιρός για λίγο κωμωδία για να μην έχουμε δράματα.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Ιούνιος 15, 2015, 01:46:12 μμ »

η τραγωδία κράτησε πέντε χρόνια κι άρχισε να κουράζει. Νομίζω οτι είναι καιρός για λίγο κωμωδία για να μην έχουμε δράματα.
Δεν μπορω να διαφωνησω μαζι σου υπο αυτη την οπτικη γωνια που το θετεις
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Ιούνιος 15, 2015, 01:52:26 μμ »

Στις τραγωδιες υπηρχε  ο απο μηχανης θεος ο οποιος με την παρεμβαση του εσωζε την κατασταση........επειδη και δω φιλε μου Διονυση μιλαμε για ελληνικη τραγωδια ας περιμενουμε και αυτη την εκδοχη


Ο σκηνοθέτης είναι η Γερμανία... οπότε αν μπει στη σκηνή ο από μηχανής θεός, σίγουρα δεν θα είναι για το καλό μας... Αν θέλουμε το καλό μας, πρέπει να σταματήσουμε εδώ αυτή τη παράσταση. Ή να γίνουμε Κούβα ή να κάτσουμε στα 4 να τελειώνουμε. Δεν βλέπω άλλη λύση.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Ιούνιος 15, 2015, 02:38:39 μμ »

Στις τραγωδιες υπηρχε  ο απο μηχανης θεος ο οποιος με την παρεμβαση του εσωζε την κατασταση........επειδη και δω φιλε μου Διονυση μιλαμε για ελληνικη τραγωδια ας περιμενουμε και αυτη την εκδοχη


Ο σκηνοθέτης είναι η Γερμανία... οπότε αν μπει στη σκηνή ο από μηχανής θεός, σίγουρα δεν θα είναι για το καλό μας... Αν θέλουμε το καλό μας, πρέπει να σταματήσουμε εδώ αυτή τη παράσταση. Ή να γίνουμε Κούβα ή να κάτσουμε στα 4 να τελειώνουμε. Δεν βλέπω άλλη λύση.
ποτε μα ποτε σε αυτες τις περιπτωσεις Διονυση δεν υπαρχει μαυρο-ασπρο........αντιθετα βρισκεις ολες τις αποχρωσεις.....αρκει να χρησιμοποιησεις καλα τα χαρτια σου.....μπορει να εχεις ενα οκταρι στο χερι και ναχει πεσει ακομα ενα κατω και ο αλλος να εχει ασσο στο χερι και να μην εχει διπλωσει κατω αρα αν και με χαμηλοτερης ισχυος χαρτι κερδιζεις και ο αλλος νομιζει οτι με τον ασσο στα εχει παρει.......το παραδειγμα ειναι απλο για να καταλαβεις αυτο που θελω να πω
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Ιούνιος 15, 2015, 03:09:45 μμ »

Έχουν γίνει λάθος κινήσεις απο την στιγμή που θέλανε να το πανε κόντρα, με αποτέλεσμα φυγή καταθέσεων και στέγνωμα των χρημάτων της Ελλάδας για να πληρώσουν δώσεις...
Έπρεπε αφού είχαν αποφασίσει κόντρα, να κάνουν έναν έλεγχο χρημάτων, για να μην θελουμε ELA και  μετα μια στάση πληρωμών με παράλληλο νόμισμα και αστον σοιμπλε να κοπανιεται!

Νομίζω ότι θα ηταν το καλύτερο... Με το σκίσιμο στα 4 διαφωνώ κάθετα, μπορεί εγω ευτυχώς να ειμαι προς το παρόν σχετικά καλα.... Δεν μπορω ομως να βλέπω αλλο μια χαρά ανθρώπους να ψάχνουν στα σκουπίδια και πιτσιρίκια να λυποθυμουν στα σχολεία! Και όσο περνάει ο καιρός, αυξάνονται αυτές οι περιπτώσεις
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Ιούνιος 15, 2015, 03:22:49 μμ »

Ο χοντρός του το είχε πει, αλλά αυτός ήταν στον κόσμο του.  Τώρα το έχει συνειδητοποιήσει, αλλά .. μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.  Εχει κουράσει αυτή η κατάσταση, ας γυρίσουμε στην δραχμή και ας ελπίσουμε σε καλύτερες ημερες σε καμία 20ριά χρόνια...
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 39
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences