Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 17, 2024, 02:45:40 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τι πιστεύεται πως είναι προτιμότερο?
Άμεση συμφωνία με τα σκληρά μέτρα των δανειστών
Να πάμε την διαπραγμάτευση μέχρι τέλους με μικρή οπισθοχώρηση των δα
Απαίτηση να δεχτούν όλους τους όρους μας αλλιώς ΡΗΞΗ
Μονομερής αθέτηση του χρέους

Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 39
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ρήξη ή Συμφωνία;  (Αναγνώστηκε 140371 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 08, 2015, 11:47:04 πμ »

Δεν είμαι κατηγορηματικός και είμαι ανοικτός στο οτιδήποτε, αρκεί να μου δείξεις ποιος είναι ο στόχος και με ποιον τρόπο θα επιτευχθεί ο στόχος.
Σαν χώρα (και όχι σαν κυβέρνηση) δεν έχουμε απολύτως κανέναν στόχο, απολύτως κανένα σχέδιο για το πως θα διαχειριστούμε τη χρεωκοπία μας.  Δεν έχουμε απαντήσει καν σε θεμελιώδη ερωτήματα: Σε ποιον κόσμο θέλουμε να ανήκουμε; Τι είδους οικονομία θέλουμε; Τι παραγωγικο μοντέλο θέλουμε;
Έτσι δεν πάμε πουθενά. Θα είμαστε πάντοτε σε αδιέξοδα και διλήμματα του τύπου πάρε αυτά τα μέτρα, αλλιώς βγαίνεις από το ευρώ.
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 08, 2015, 12:10:07 μμ »

Δεν είμαι κατηγορηματικός και είμαι ανοικτός στο οτιδήποτε, αρκεί να μου δείξεις ποιος είναι ο στόχος και με ποιον τρόπο θα επιτευχθεί ο στόχος.
Σαν χώρα (και όχι σαν κυβέρνηση) δεν έχουμε απολύτως κανέναν στόχο, απολύτως κανένα σχέδιο για το πως θα διαχειριστούμε τη χρεωκοπία μας.  Δεν έχουμε απαντήσει καν σε θεμελιώδη ερωτήματα: Σε ποιον κόσμο θέλουμε να ανήκουμε; Τι είδους οικονομία θέλουμε; Τι παραγωγικο μοντέλο θέλουμε;
Έτσι δεν πάμε πουθενά. Θα είμαστε πάντοτε σε αδιέξοδα και διλήμματα του τύπου πάρε αυτά τα μέτρα, αλλιώς βγαίνεις από το ευρώ.

Δεν διαφωνώ μαζί σου, και μακάρι να είχα την απάντηση ...
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 08, 2015, 01:35:28 μμ »

φιλε παρκερ συμφωνω και επαυξανω Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 08, 2015, 02:20:49 μμ »

...Σαν χώρα (και όχι σαν κυβέρνηση) δεν έχουμε απολύτως κανέναν στόχο, απολύτως κανένα σχέδιο για το πως θα διαχειριστούμε τη χρεωκοπία μας.... 
Εχουμε Λαφαζάνη. Πρώτη υπογραφή του σαν Υπουργός Ανάπτυξης το κλείσιμο του εργοστασίου χρυσού με εκατοντάδες οικογένειες ανέργων.

...Δεν έχουμε απαντήσει καν σε θεμελιώδη ερωτήματα: Σε ποιον κόσμο θέλουμε να ανήκουμε; Τι είδους οικονομία θέλουμε; Τι παραγωγικο μοντέλο θέλουμε;...
Την απάντηση την έχει ο Λαφαζάνης!

...Έτσι δεν πάμε πουθενά. Θα είμαστε πάντοτε σε αδιέξοδα και διλήμματα του τύπου πάρε αυτά τα μέτρα, αλλιώς βγαίνεις από το ευρώ.
Αυτό θέλει ο Λαφαζάνης.

Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 08, 2015, 02:58:01 μμ »

 Οφείλω να ομολογήσω, ότι αυτό είναι τεράστιο λάθος. Δεν μπορεί ένας επενδυτής να έρχεται στην Ελλάδα και να λέει : "Θέλω να επενδύσω 100εκ και να ανοίξω 300 θέσεις εργασίας με ένα ορυχείου χρυσού."
Και να του λέμε (Το κράτος) χρειάζεται αυτό, αυτό και η τάδε μελέτη, να παίρνει την έγκριση, να κάνει την επένδυση και ξαφνικά να του λέει το κράτος, είπα? ξεείπα!
Αυτήν είναι μια ιστορία τρέλας!
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 08, 2015, 03:05:06 μμ »

εξαρταται βεβαια τι ειδους αναπτυξη εννοουμε ξεπουλωντας δηλαδη τον οπαπ με 620εκατ δηλαδη ακαθαριστα εσοδα 18μηνου;;;οσο για την εξορυξη ναγινει και να ξαναβρουν δουλεια οχι 300 αλλα 500 οικογενειες αλλα απο το ιδιο το κρατος δηλαδη τι ειμαστε εμεις ανικανοι να εξορυξουμε ;;;και τα πετρελαια νοτια κρητη και ιονια τα πηραν νορβηγοι κτλ δεν καταλαβαινω γιατι δεν τα κανουμε εμεις;;υπαρχει απαντηση αλλα γερνει σαν τα υποβρυχια Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 08, 2015, 03:10:11 μμ »

εξαρταται βεβαια τι ειδους αναπτυξη εννοουμε ξεπουλωντας δηλαδη τον οπαπ με 620εκατ δηλαδη ακαθαριστα εσοδα 18μηνου;;;
Σε αυτό συμφωνώ...

δηλαδη τι ειμαστε εμεις ανικανοι να εξορυξουμε ;;;και τα πετρελαια νοτια κρητη και ιονια τα πηραν νορβηγοι κτλ δεν καταλαβαινω γιατι δεν τα κανουμε εμεις;;
Δεν έχουμε την τεχνογνωσία και το μαρούλι...
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 08, 2015, 04:50:57 μμ »

Μια μεσοβεζικη και βιωσιμη λυση θα ηταν το παγωμα των οφειλων και δοσεων,προς τους δανειστες,με ρυτρα αναπτυξης. Ολοι θα ειναι κερδισμενοι.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 08, 2015, 07:31:21 μμ »

Το ερώτημα "τι θα γίνει με τα δανεικά" είναι συνακόλουθο. Το κύριο ερώτημα είναι "τι θα γίνει με την ανάπτυξη". Άλλωστε, κάπου το πέταξε κι ο Βαρουφάκης να πληρώνουμε ανάλογα με την ανάπτυξη, δηλαδή να πληρώνουμε όσα έχουμε και όταν έχουμε.

Για ανάπτυξη δεν βλέπω τίποτα. Από τα 100 μέτρα που πρότειναν οι Ευρωπαίοι, εφαρμόσαμε όσα ήταν εισπρακτικά και από όσα ήταν αναπτυξιακά "εφαρμόσαμε" δυο-τρία κουτσουρεμένα.

Δεν συμφωνώ με τους αφορισμούς και την ισοπέδωση όλων των πραγμάτων. Δεν είμαστε άχρηστοι σαν χώρα, και η ευθανασία είναι υπερβολή…

Υπερβάλλω σε κάποια πράγματα για να τα τονίσω. Επιμένω ότι έχουμε μπλεχτεί σε λάθος συζήτηση.
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 08, 2015, 09:06:09 μμ »

http://veteranos.gr/den-ipekipsan-ston-ekviasmo-ton-allodapon-ergaton-edosan-ti-doulia-se-ellines/

Ντροπή τους τους παλιοφασίστες, απέλυσαν τους αλλοδαπούς και προσέλαβαν Έλληνες επειδή έκαναν απεργία. Κι αυτοι οι ψευτοκουλτουριάρηδες οι αριστεροί που είναι; τι κάνουν; Τάχα μου μου είναι και κυβέρνηση. Μόνο χρυσή αυγή πλέον, τέρμα!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 08, 2015, 09:17:12 μμ »

Τις προηγούμενες χρονιές γιατί δεν έβαζαν αγγελία;
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 08, 2015, 09:21:51 μμ »

 Γιατί κάνανε εκβιαστική απεργία, τώρα που θα πρεπει να μαζέψουν την παραγωγή... Και αποφάσισαν να πάρουν καινούργιους...
Δεν τους απέλυσαν, με ημερομίσθιο δούλευαν (εργόσημο) , δεν γίνεται πρόσληψη. Ενθαρυντικό μου ακούγεται...
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 08, 2015, 11:09:31 μμ »

... Ενθαρυντικό μου ακούγεται...

Και σε εμένα.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 08, 2015, 11:18:54 μμ »

Σύμφωνα με τον πρόεδρο του Συνεταιρισμού Δημήτρη Λεωνιδάκη «το ημερομίσθιο (εργόσημο) που δίναμε για 8 ώρες εργασίας (με μισή ώρα διάλειμμα για κολατσιό) είναι 30 ευρώ. !!

Στη στάση εργασίας που πραγματοποίησαν απαίτησαν τα ίδια χρήματα για 7,5 ώρες. Δεν είναι τόσο το οικονομικό όσο ότι επέλεξαν μια περίοδο την οποία οι δουλειές είναι στο φόρτε τους.

καλα το ΧΑ το εχουμε καταλαβει εδω και καιρο......ο καθενας με τα γουστα του......
αλλα επειδη εχω παει σε σταφιδα 2 καλοκαιρια εργατης στα 17-18 και δεν ειναι και οτι καλυτερο.το εισοδημα τοτε 8000 τη μερα.δε με χαλαγε καθολου γιατι επερνα λεφτα που τα εβγαζα μονος μου οπως και σερβιτορος μπουφετζης κτλ μετα. αλλα πολυ ζεστη και ιδρωτας.....δε ξερω πολλους να την αγαπανε.6 το πρωι ειχε ξυπνημα δουλεια μεχρι τις 2.μαζεμα μεχρι τις 12μιση διαλλειμα φορτωμα.στην ουσια 7 ωρες ηταν.
περσι γνωστος ειχε βαλει αγγελιες σε περιπτερα μαγαζια κτλ.ζητουνται ελληνες για σταφιδα,μετα για ελιες...κανεις δε πηγε, μονο 2 γυναικες.κατι αντιστοιχο ειχε βγει και στη βεροια για τα ροδακινα αλλα κανεις δε πηγε..700 +φαι/διαμονη
τωρα αν οι τσιφλικαδες στη λαρισα θελουν να ριξουν τα μεροκαματα και να κλαφτουν για τους φορους που θα πεσουν προβλημα τους...
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 08, 2015, 11:43:56 μμ »

Άντε, να ξαναρωτήσω εγώ:

Αν πήγαινε κάποιος Έλληνας πριν κάνουν απεργία οι "αλλοδαποί", θα τον παίρνανε ή όχι;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 39
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences