Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 13, 2024, 10:46:00 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: τα νομισματα στην αρχαια Ελλαδα...  (Αναγνώστηκε 12704 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 02:48:14 μμ »

δεν θα διαφωνήσω με τους προλαλήσαντες αλλά, επειδή μου αρέσει η παράδοση και η λαογραφία, πιστεύω οτι υπάρχει μια βάση για όλα αυτα τα περίεργα που ακούγονται, η οποία ειναι λογικοφανής. Έχω ακούσει για πραγματικούς αράπηδες που έφερναν απο την Αφρική και οι ντόπιοι τους έβλεπαν σαν τέρατα (δεν υπήρχαν τηλεοράσεις), άκουσα για τοξικότητα που δημιουργείται σε κλειστά μέρη με χρυσό, το φαινόμενο της λαιμαργίας κ.α. ειναι λόγοι που εξηγούνται διαφορετικά απο τους τότε απλοϊκούς κι αμόρφωτους ανθρώπους. Θα σας έλεγα να το ψάξετε αλλα φοβάμαι την αντίδραση του sac Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 02:48:42 μμ »

ξεχασες και την φυλακη για αρχαιοκαπηλους,χρυσοθηρες και ενα σωρο αλλα ευγενη σπορ!γιαννηςτ.


αρε γιαννη, αν εμπενε ετσι κοσμος στη φυλακη, τοτε επρεπε να υπηρχε ενα κρατος-φυλακη ολοκληρο για να χωρεσει ολους, αλωστε δε καταλαβαινω γτ τετοια εμονη με την φυλακη ενω δεν διαπρατετε καποιο αδικημα κι οσο για αρχαιοκαπηλια αν διαβασες κι προηγουμενα ειμαστε καθετοι, σε αυτο το θεμα, πανω απολα ειμαστε Ελληνες κι σεβομαστε τις αρχες μας.
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 02:52:30 μμ »

δεν θα διαφωνήσω με τους προλαλήσαντες αλλά, επειδή μου αρέσει η παράδοση και η λαογραφία, πιστεύω οτι υπάρχει μια βάση για όλα αυτα τα περίεργα που ακούγονται, η οποία ειναι λογικοφανής. Έχω ακούσει για πραγματικούς αράπηδες που έφερναν απο την Αφρική και οι ντόπιοι τους έβλεπαν σαν τέρατα (δεν υπήρχαν τηλεοράσεις), άκουσα για τοξικότητα που δημιουργείται σε κλειστά μέρη με χρυσό, το φαινόμενο της λαιμαργίας κ.α. ειναι λόγοι που εξηγούνται διαφορετικά απο τους τότε απλοϊκούς κι αμόρφωτους ανθρώπους. Θα σας έλεγα να το ψάξετε αλλα φοβάμαι την αντίδραση του sac Μεγάλο χαμόγελο
αυτα φιλε ειναι οι παγιδες των μορφωμενων για τοτε ανθρωπων που στα ματια των υπολοιπων μοιαζανε μαγικα κι υπερφυσικα.... σημερα η γνωση μας ανοιξε τα ματια πιστευω...  οσο για παγιδες ναι υπαρχουν πολλες, πχ σε ενα σεντουκι καποιος μαζι με οτι εβαζε , εριχνε κι μια μπριζολα, το εκλεινε αεροστεγως με κερι κι τοθαβε, μετα απο τοσα χρονια με τα βακτηρια που αναπτυχθηκαν μεσα οποιος το ανοιγε πεθαινε σε λιγο καιρο, ε πως να μη το μεταφραζαν σε καταρα ή αλλο αυτο μετα, κι τετοια ''κολπα '' εχει παρα πολλα...
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 03:12:44 μμ »

υπαρχει και η φραση αυτο ειναι ερμητικα κλειστο!!!
Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 03:15:36 μμ »

υπαρχει και η φραση αυτο ειναι ερμητικα κλειστο!!!

ναι ... μου θυμισες το ματια ερμητικα κλειστα με την νικολ κιτμαν....  μμμμμ
 Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 03:41:54 μμ »

δεν θα διαφωνήσω με τους προλαλήσαντες αλλά, επειδή μου αρέσει η παράδοση και η λαογραφία, πιστεύω οτι υπάρχει μια βάση για όλα αυτα τα περίεργα που ακούγονται, η οποία ειναι λογικοφανής. Έχω ακούσει για πραγματικούς αράπηδες που έφερναν απο την Αφρική και οι ντόπιοι τους έβλεπαν σαν τέρατα (δεν υπήρχαν τηλεοράσεις), άκουσα για τοξικότητα που δημιουργείται σε κλειστά μέρη με χρυσό, το φαινόμενο της λαιμαργίας κ.α. ειναι λόγοι που εξηγούνται διαφορετικά απο τους τότε απλοϊκούς κι αμόρφωτους ανθρώπους. Θα σας έλεγα να το ψάξετε αλλα φοβάμαι την αντίδραση του sac Μεγάλο χαμόγελο

Κάθε τι έχει τη βάση του, αγαπητέ. Η μαγεία είναι η πρώτη προσπάθεια του ανθρώπου να εξηγήσει τον κόσμο. Μπορεί να θεωρηθεί "αναγκαίο σκαλί" πριν από την επιστήμη.

Σχεδίασμα μιας γενικής θεωρίας για τη μαγεία
Marcel Mauss, Henri Hubert
μετάφραση: Θεόδωρος Παραδέλλης
Εκδόσεις του Εικοστού Πρώτου, 2003
229 σελ.
ISBN 960-8219-18-3, ISBN-13 978-960-8219-18-2, [Κυκλοφορεί]
Τιμή € 16,96

Το βιβλίο δεν μιλάει για "σημεία και τέρατα". Προσπαθεί να εξηγήσει ότι η ανακάλυψη της σχέσης αιτίου-αποτελέσματος οδηγεί στη μαγεία, η οποία, όταν συμπληρωθεί με την έννοια της αναγκαιότητας, γίνεται επιστήμη.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 03:42:07 μμ »

ερμης ο τρισμεγιστος,κλπ(οχι ο θεος ερμης).σε χαιρετω και παλι συγνωμη αν οι προθεσεις σου ειναι οντως θετικες ως προς την μαστιγα της αρχαιοκαπηλιας,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 03:48:51 μμ »

μου αρεσει το ταλαντο που εχουν μερικοι να γραφουν κατεβατα χωρις κανενα νοημα!δεν ειναι καθολου ευκολο.συγχαρητηρια,αυτο ειναι που λεμε να εισαι παραμορφωμενος!!!!!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 03:57:12 μμ »

μου αρεσει το ταλαντο που εχουν μερικοι να γραφουν κατεβατα χωρις κανενα νοημα!δεν ειναι καθολου ευκολο.συγχαρητηρια,αυτο ειναι που λεμε να εισαι παραμορφωμενος!!!!!γιαννηςτ.

συμφωνω κι επαυξανω
 Σαρκασμός

αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος διαπληκτισμου με κανενα φιλτατε γιαννη, δεν εχουμε τπτ να κερδισουμε ή να χωρισουμε. οι στοιχειωδεις ελευθεριες που μας απομεινανε, ειναι της εκφρασης, και της κινησης εφοσον δεν παρεμβαινουμε τα ορια του συνανθρωπου μας... ειναι μικρη η ατιμη ζωη για να μαλωνουμε κι να κραταμε κακιες με οποιονδηποτε για οποιονδηποτε λογο, νομιζω...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2013, 04:37:00 μμ από jimmiz » Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 04:41:39 μμ »

δεν θα διαφωνήσω με τους προλαλήσαντες αλλά, επειδή μου αρέσει η παράδοση και η λαογραφία, πιστεύω οτι υπάρχει μια βάση για όλα αυτα τα περίεργα που ακούγονται, η οποία ειναι λογικοφανής. Έχω ακούσει για πραγματικούς αράπηδες που έφερναν απο την Αφρική και οι ντόπιοι τους έβλεπαν σαν τέρατα (δεν υπήρχαν τηλεοράσεις), άκουσα για τοξικότητα που δημιουργείται σε κλειστά μέρη με χρυσό, το φαινόμενο της λαιμαργίας κ.α. ειναι λόγοι που εξηγούνται διαφορετικά απο τους τότε απλοϊκούς κι αμόρφωτους ανθρώπους. Θα σας έλεγα να το ψάξετε αλλα φοβάμαι την αντίδραση του sac Μεγάλο χαμόγελο

Κάθε τι έχει τη βάση του, αγαπητέ. Η μαγεία είναι η πρώτη προσπάθεια του ανθρώπου να εξηγήσει τον κόσμο. Μπορεί να θεωρηθεί "αναγκαίο σκαλί" πριν από την επιστήμη.

Σχεδίασμα μιας γενικής θεωρίας για τη μαγεία
Marcel Mauss, Henri Hubert
μετάφραση: Θεόδωρος Παραδέλλης
Εκδόσεις του Εικοστού Πρώτου, 2003
229 σελ.
ISBN 960-8219-18-3, ISBN-13 978-960-8219-18-2, [Κυκλοφορεί]
Τιμή € 16,96

Το βιβλίο δεν μιλάει για "σημεία και τέρατα". Προσπαθεί να εξηγήσει ότι η ανακάλυψη της σχέσης αιτίου-αποτελέσματος οδηγεί στη μαγεία, η οποία, όταν συμπληρωθεί με την έννοια της αναγκαιότητας, γίνεται επιστήμη.

γιωργο ετσι ειναι, αλωστε η μαγεια ηταν η επιστημη εκεινων των εποχων, ακομα αν καποιος εστω συνοπτικα ασχληθει με την κβντικη φυσικη θα διαπιστωσει οτι οι γνωστοι νομοι της φυσης δεν υφιστανται, η ''μαγεια'' που επικρατει στις αγνωστες ακομα πτυχες της ''φυσης'' μας , κανει τους επιστημονες φυσικους κι  ολους μας να παραδεχομαστε οτι ακομα κι η λεξη ''μαγεια'' ειναι που μικρη για να περιγραψει αυτα που συμβαινουν...
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
Χαράλαμπος Δά
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 03:13:19 μμ »

γεια σας..εχω να κανω μια εργασια πανω στα αρχαιοελληνικα νομισματα....μηπως θα μπορουσατε να μου στειλετε πληροφοριες για καποια νομισμα?? εχω να βρω πληροφοριες π.χ.βαρος,διαμετρος,υλικο,χρωμα,προελευση,επιγραφη,μουσεια διαφυλαξης,κατασταση κ.λ.π. οσο το δυνατον περισσοτερα τοσο το καλυτερο...αυτο εχω να το κανω για 10 διαφορετικα νομισματα...θα μπορουσατε να βοηθησεται???ευχαριστω!!
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 11:12:41 μμ »

Σκέψου πρώτα ποια νομίσματα θα περιλάβεις και μετά θα βρεθούν πολλοί να σε βοηθήσουν, πιστεύω.
Αν δεν έκανες λίστα ακόμη, εγω θα σου πρότεινα να γράψεις για: το πρώτο νόμισμα που κόπηκε απο τον Κροίσο (για Έλληνας πιάνετε αφου η εθνότητά του καταστράφηκε), το άλλο πρώτο της Αίγινας, το πρώτο χρυσό, το Αθηναϊκό δολάριο της αρχαιότητας, βάλε  δυο σικελικά, ένα του Μεγαλεξάνδρου, ενα Θηβαϊκό, ενα απο Ρόδο (με τον Απόλλωνα και το ρόδο) κι ενα περσικό, το χρυσό με τον τοξότη (με 1000 τέτοια νίκησε τους Σπαρτιάτες).
Καλή Επιτυχία Φίλτατε!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences