Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 12:22:18 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: τα νομισματα στην αρχαια Ελλαδα...  (Αναγνώστηκε 12705 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 13, 2013, 04:36:29 μμ »

ενα ενδιαφερων βιντεακι....

https://www.youtube.com/watch?v=CN7rNF7ogkk#t=17
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 04:38:48 μμ »

...και ...


https://www.youtube.com/watch?v=LFRlvwTeQ3c


προς ενημέρωση κι μόρφωση .....
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 06:08:42 μμ »

https://www.youtube.com/watch?v=l0miMCwJERc

Ωραία συλλογή.Αυτό που λέει ο Αδωνης στο 6.23 το γνωρίζατε; Γιατί εγώ κουφάθηκα.Υπήρχαν πολύ μικρά νομίσματα που τα έλεγαν ημιοβόλια ή διοβόλια που οι αρχαίοι τα έβαζαν κάτω απο τη γλώσσα τους για να μην τα χάσουν .Τα δείχνει κιόλας.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 06:30:17 μμ »

ηταν μικρα νομισματα για τις μικρες συναλλαγες απο αργυρο. Το νομισμα τοτε ειχε εσωτερικη αξια. Οχι σαν σημερα που ειναι μια μπουρδα. Αργοτερα αντικατασταθηκαν απο χαλκινα.
Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 07:20:08 μμ »

φανταστειτε... ειμαστε στην αρχαιοτητα ή σε αλλες εποχες που οι ανθρωποι περπατουσαν πολυ ή με αλογα, κι τοτε υπηρχαν πολοι κλεφτες κι η ανθρωπινη ζωη δεν ειχε μεγαλη αξια...  στη διαδρομη σε ενα μονοπατι ξαφνικα βλεπετε απο μακρυα να ερχετε καποιος ή καποιοι ή εκει που περπατατε αντιλαβμανεστε οτι κατι δε παει καλα , καποιος ειναι κοντα... αυτοματως οτι πολυτιμο ειχε καποιος μαζι του το καβατζωνε οπου εβρισκε..... μια αλλη περιπτωση , παρομοια ειναι, σε καποιο σημειο της διαδρομης σε ενα μερος ευκολα ανγνωρισιμο , ενας βραχος , ενα ρυακι, ενα πλατανι ή οτι αλλο, αφηναν εκει πολοι τα πουγκια του κι συνεχιζαν οπου πηγενανε για να μην εχουν πολλα μαζι τους... κ.τλ.   
 τα λεω ολα αυτα για να μπουμε σε μια ψυχολογια αλλης εποχης κι λειτουργωντας επιφυλακτικα, διμιουργηθηκαν παρα πολλες μικρες τετοιες καβαντζες σε διαφορα ανυποπτα αλλα συμαδιακα μερη, τα οποια για καποιο λογο μεινανε εκει γτ αυτος που τα αφησε δε ξαναεπεστρεψε... οποτε καταληγω στο, παραπλησιο θεμα του ''κυνηγιου'' κι το πως καποιος σημερα αμα ξερει καποιο αρχαιο-ρωμαικο-βυζαντινο, εως πριν 70+ χρονια δρομο-μονοπατι, οι διαδρομες ηταν αναλοιωτες μεχρι που χαραχτηκανε οι μοντερνοι σημερινοι δρομοι....  ετσι , κι με την βοηθεια οργανων ή και βεργων (αν καλιεργηθει η ικανοτητα) να βρισκονται ανα κοιρους μικρο ''θυσαυροι'' ...   
 αυτα εν ολιγης, ελπιζω να ειμαι κατανοητος κι να μη προσβαλω τπτ....
 Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 07:28:57 μμ »

Ένας από την παρέα σπούδασε αρχαιολόγος. Είχε έναν κολλητό στη σχολή, από τη Μυτιλήνη, που περπάταγε στον δρόμο και έβρισκε νομίσματα.

Ε... όχι ακριβώς στον δρόμο, ήξερε πού έψαχνε, αλλά με εντυπωσίασε η συλλογή του. Είχε μαζέψει 30-40 νομίσματα όλα αυτά τα χρόνια. Και δεν κουβάλαγε εργαλεία μαζί του, αν έσκαβε, με κανένα ξυλαράκι....
Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 07:34:12 μμ »

ετσι ειναι, αμα εισαι λιγο διορατικος, ή χαλαρωσεις κι σκεγτεις πως ηταν τοτε, πολλα βρισκεις.... οσο για το φιλο που λες... εμενα ειναι η αραβωνιαστικια μου αρχαιολογος κι ειναι καλη περιπτωση ,αν κι δεν κεγαιτε πολυ για τετοια, αλλα μονο η βολτες στη φυση κι σε τοσα μερη που εχουμε εδω κι παντου στην Ελλαδα βασικα, ειναι πολυ τελεια...
 κι καμια φορα μπορει να εχει κι κανα τυχερο
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 08:39:55 μμ »

https://www.youtube.com/watch?v=l0miMCwJERc

Ωραία συλλογή.Αυτό που λέει ο Αδωνης στο 6.23 το γνωρίζατε; Γιατί εγώ κουφάθηκα.Υπήρχαν πολύ μικρά νομίσματα που τα έλεγαν ημιοβόλια ή διοβόλια που οι αρχαίοι τα έβαζαν κάτω απο τη γλώσσα τους για να μην τα χάσουν .Τα δείχνει κιόλας.

ήμουν ένας απο τους 10 τυχερούς χα χα χα. Ήταν καλή η προσφορά πάντως και άξιζε με το παραπάνω τα χρήματά της.

Για να περιπατήσεις γυρεύοντας αρχαία νομίσματα χρειάζεσαι κάποια άδεια;
Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 09:16:00 μμ »

βασικα μακρια απο αρχαιολοκικα χαρακτιρισμενη περιοχη προς αποφυγη οποιαδηποτε καταστασης, αλλα γενικα επιτρεπετε το ψαξιμο(εκτος αρχαιολογικων χωρων παντ), απαγορευετε το σκαψιμο....
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 09:26:34 μμ »

και το ψάξιμο πρέπει να απαγορεύεται αν σε πιάσουν με εξοπλισμό.
Καλυτερα θα ήταν να το νομιμοποιούσαν, να έπρεπε να δηλώνεις ότι βρίσκεις, οποιο χρειαζόνται τα μουσεία να το κράταγαν. Και τα υπόλοιπα να σε άφηναν να τα κρατήσεις ή και να τα πουλήσεις.
Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 10:13:16 μμ »

κανονικα αμα σε πιασουν με εξοπλισμο, αμα τον εχεις δηλωμενο δεν σε πειραζει κανεις αρκει να μην εχεις σκαπτικα εργαλεια μαζι σου... αν δεν τον εχεις δηλωμενο το μηχανημα κι χωρις εργαλεια σκαπτικα, δυσκολα να κανουν κατι αμα εχετε το θαρρος κι μιλησετε καλα αλλα κι να εξηγησετε οτι ο σκοπος ειναι η ερυνα... ο νομος λεει οτι οποιος υποτιθετε βρει κατι πρεπει να δηλωθει στηην αρχαιολογικη υπηρεσια απου με παρουσια τους κι αστυνομιας γινετε σκαπτικο εργο με εξοδα παντα δικα σας.... οποτε ειναι λιγο περιεργο το θεμα... παντως αν υπαρχει μηχανημα εστω με μια αποδειξη αγορας κι χωρις φτιαρια κ.α. δεν θα υπαρχει κανενα μπλεξιμο....
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 11:34:14 μμ »

.. και αυτο... αποψη μου... το τελευταιο που θα με φοβιζε ειναι η αστυνομια σε τετοιες περιπτωσεις  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 11:26:12 πμ »

αγαπητοι φιλοι το εχουμε ξαναπει πολλες φορες!ειναι κριμα να καταστρεφουμε μνημεια,πληροφοριες,κλπ απο την αρχαια κληρονομια μας,με σκοπο το κερδος!ενταξει βρηκαμε εναν αρχαιολογικο χωρο,μπηκαμε αρπαξαμε οτι πολυτιμο υπηρχε!τα καναμε ολα συντριμια και ολα μελι-γαλα!!!αν σας αρεσει αυτο?παρτε ενα μηχανημα,φτυαρια κλπ,και προσοχη μην σας δουν!!!ειναι πολλα τα χρονια,συν οτι σου κατασχουν οτι εχεις,αμαξι,μηχανηματα,κλπ.οσο για το θεμα συνειδησεως?αυτα ειναι ψιλα γραμματα.γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 12:43:55 μμ »

.. και αυτο... αποψη μου... το τελευταιο που θα με φοβιζε ειναι η αστυνομια σε τετοιες περιπτωσεις  Στριφογύρισμα ματιών

Μην μου πείς οτι φοβάσαι τα στοιχειά και τα δαιμονικά;
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 12:50:22 μμ »

Πάντως στο εξωτερικό γίνεται χαμός στις παραλίες ιδιαιτέρως με τους ανιχνευτές μετάλλων .Δείτε στο youtube .Δακτυλίδια,νομίσματα και ένα σωρό άλλα .Ακόμα και μικρά παιδιά ασχολούνται για χόμπυ.Εντάξει σε αρχαιολογικούς χώρους συμφωνώ κι εγώ .Δεν πρέπει ποτέ να βάζουμε χέρι.Ομως έπρεπε κι εδώ να επιτρέπεται όπως και σε άλλα κράτη τουλάχιστον σε παραλίες και ποτάμια ή σε μέρη που συχνάζουν πολλοί τελος πάντων άνθρωποι.Κάτι σαν χόμπυ όπως και στο εξωτερικό.Πάντως εκείνη η παραλία της florida, έλεος ρε παιδιά.Πολύ χρυσαφικό και σκουλαρίκι πέφτει κάτω  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences