Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 09:01:29 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ενα Θρυλικὀ νὀμισμα: France 1640 10 Louis d'or. Restrike.  (Αναγνώστηκε 11303 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 11:05:31 πμ »

Γιώργο,

Διάβασα με προσοχή την περιγραφή σου. Δεν γνωρίζω τί είναι όμως ωστόσο έχω κάποιες απορίες.

-Γιατί η πcgs πιστοποιησε κανονικά το κέρμα που αναφέρεις (ΣΠ67) και αυτό όχι? Στην περιγραφή του ΣΠ67 γραφει FRANCE. Louis d'Or Essai Restrike, 1720. PCGS SP-67. Με ποιο επιχειρημα της pcgs το ενα ειναι γνησιο και ρεστραικ και το αλλο πλαστό???

-Το νομισματοκοπείο του Παρισιού δεν εχει documentation που να αποδεικνύεται η γνησιότητα του νομίσματος, ότι δηλαδή κόψαμε χχχχ τεμαχια ως restrikes klp?

-Τέλος, επειδη όλοι εδω στο στεκι είμαστε ανίδεοι απο τέτοια νομίσματα, υπάρχουν άλλες πωλήσεις του ίδιου restrike απο ξένους οίκους και κυρίως απο Γαλλικούς(μιας που αυτοί ειναι οι καθ'ύλην αρμόδιοι και γνώστες) που να επιβεβαιώνουν τη γνησιότητα, εστω και raw?

Αυτα τα λέω επειδη το τι ειναι γνησιο και τι πλαστό πολλές φορές ειναι ΣΧΕΤΙΚΟ γιατί και η ΑΛΗΘΕΙΑ ειναι σχετική. Για παράδειγμα , αν στειλουμε το ταλιρο 45 με μουστακι  ειτε ngc είτε pcgs θα γυρισει 1000% πλαστό ως unidentified ή μπορεί και fantasy coin αλλά όλοι γνωρίζουμε πως ειναι γνήσιο. Αυτό ρωτάω ουσιαστικά. Σίγουρα υπάρχουν Γαλλοι γνώστες του αντικειμένου... πιο πολυ σεβομαι τη γνωμη καποιου Γαλλου expert παρά της pcgs / ngc  σε τετοιου είδους νομίσματα.
Οι εταιρείες κάνουν πάρα πολλά λάθη και το γνωρίζουμε όλοι.... κανονικά νομισματα γυρνανε πλαστα και fantasy coins γυρνανε ως ΠΡ66 ....

φιλικά

βασιλης.

Καλή σας ημέρα,

Βασιλη θα προσπαθήσω να απαντήσω στις ερωτήσεις σου.

Στην πρώτη για την PCGS: δεν ξέρω με ποιο σκεπτικό το απέρριψαν πέρα απο ο,τι γράφω στο (αγγλικό) κείμενο. Υποθέτω οτι επειδη το νομιςμα εχει υποστεί αλλοιώσεις (λιμαριςμα στο γύρο, test cut, και πιθανον κάποιες μικροεπεμβάσεις στο πεδίο) να μην μπόρεσαν με 100% βεβαιότητα να αποφανθούν. Και να διάλεξαν τον εύκολο (και νομικά ήσυχο) τροπο. Δεν μπορούν να γράψουν questionable authenticity γιατί εξ´ ορισμού το restrike δεν ειναι γνήσιο, αν αρχίσουν να γράφουν περί γνησιότητας ενός restrike μαλλον μπλέκουν και φυσικα απέχουν.

Για το Νομισματοκοπείο επισης δεν ξέρω. Απο πηγές δημοπρασιών ξέρω οτι κόπηκαν "περιπου" 15, φυσικα δεν μπορούν να κόψουν πολλα γιατί θα χαλάσουν την αγορά των γνήσιων. Ανεπιβεβαίωτα ομως.

Υπάρχουν ακόμα 2 που έχουν πωληθεί πολλα χρονια πριν νομιζω απο Vinchon δεν εχω στοιχεία ομως, αυτο ξέρω απο τον Chris Webb του DNW ο οποίος και πούλησε το συγκεκριμένο σαν restrike το 2001 ( έχοντας τότε δείξει το νομιςμα στους ανθρώπους της οδού Richelieu)! Ο δεύτερος που είδε το συγκεκριμένο ειναι ο Dr. Rauch του ομώνυμου οίκου δημοπρασιών ο οποίος ανεπιφύλαχτα μου δήλωσε οτι ειναι restrike περιπου του 1750-1800 μαλιςτα μου πρότεινε να το βάλει στη δημοπραςια του. Ετέθη υπόψιν του πελάτη μου.

Αυτα προς το παρόν. Αργότερα θα ανεβάσω και μια φωτό του γύρου που ζήτησε ο Κώστας.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 11:08:10 πμ »

Αυτό δεν ειναι σοβαρότατο επιχείρημα , τό ότι δηλαδή ειναι συνήθης πρακτική του νομισματοκοπείου να κόβει εσώγλυφα ? Γιώργο , αν τους στείλους τετοιο αντίστοιχο φωτογραφικό υλικό δε θα δυναμώσεις την επιχειρηματολογία σου?
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 11:11:48 πμ »

Δυςτυχως δεν φαινεται καλα και δεν μπορούν 100% να απαντήσουν, θα δεις και την φωτό και θα καταλάβεις. Στο μικρό που ηταν απείραχτο ηταν καθαρότατο. Αλλωστε το είχαν στα χέρια τους, τι αλλο να κανω;
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 02:30:31 μμ »



Αυτη ειναι η λεπτομερεια του γυρου που κατα την αποψη μου εχει το privy mark των Παρισιων, τον πυρσο δηλαδη. Οπως εχω πει και εδω αλλα και στο αγγλικο κειμενο στο σαιτ μου δεν φαινεται καλα εξαιτιας του λιμαρισματος. Επισης εδω φαινεται και το test cut αλλα και οι γραμμες απο τον τροχο. Πιθανον να εγινε προσπαθεια να μπει σε δαχτυλιδι η κατι αλλο γιατι εχει σημαδια και αλλου. Αυτο αλλωστε το αναγνωριζει και η pcgs λεγοντας μου οτι εχει γινει αποπειρα σβησιματος του mint mark (προφανως εννοει το privy mark δεδομενου οτι το νομισματοσημο Α ειναι στο κεντρο του οπισθοτυπου και βγαζει ματι)....
Αναγνωριζοντας ομως αυτο ουσιαστικα ριχνει νερο στο δικο μου επιχειρημα υποθετω.

Τελος παντων ξεχασα να αναφερω οτι o Δ.Λουλακακης το εβγαλε restrike to 2001 και με την δικη του ετυμηγορια ο DNW το απεσυρε απο την δημοπρασια και το πουλησε μετα ιδιωτικα στον πελατη μου.

Αυτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2014, 03:06:12 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 06:03:19 μμ »

Με κάθε σεβασμό προς όλους τους "προλαλήσαντες" εμένα αυτή η ιστορία με τα restrike δε μου αρέσει καθόλου Αναποφασιστικότητα. Τι πάει να πει restrike; Και αν είναι επίσημο από το Νομισματοκοπείο των Παρισίων γιατί όλη αυτή η ταλαιπωρία στο νόμισμα, κοψίματα, τομές, λιμαρίσματα, κλπ; Προσωπικά δεν θα έμπαινα σε διαδικασία αγοράς σε τιμή πολύ διαφορετική από μέταλλο.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 06:30:25 μμ »

οι πρωτοι συλλεκτες νομισματων ηταν βασιλιαδες και γενικα ανθρωποι με δυναμη. αυτοι γενικα πολλες φορες επειδη ηταν μεσα στα πραγματα, παρηγγειλαν νομισματα απευθειας απο το νομισματοκοπειο. Αυτα κοβονταν με τις γνησιες μητρες και με σκοπο να μπουν σε συλλογη. Ηταν μια κοινη πρακτικη τον 17-18 και 19ο αιωνα αλλα ακομα και τον 20ο αιωνα σε διαφορα νομισματοκοπεια. Η ταλαιπωρια του νομισματος εγινε απο τους κατοχους του νομισματος που προφανως δεν ειχαν νομισματικες γνωσεις.
Τα νομισματα αυτα εχουν νομισματικο ενδιαφερον και ειναι περιζητητα και η τιμη τους δεν εχει καμμια σχεση με το μεταλλο που περιεχουν.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 06:48:03 μμ »

Δεκτό το σχόλιο. Πώς εξηγείται η απόκλιση 6,66% στο βάρος από την ίδια γνήσια μήτρα; Αντιλαμβάνομαι, άλλες εποχές άλλα μέσα, αλλά δεν είναι μεγάλη η απόκλιση;
Καταγράφηκε
KVASSOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 269



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 08:03:46 μμ »

Με κάθε σεβασμό προς όλους τους "προλαλήσαντες" εμένα αυτή η ιστορία με τα restrike δε μου αρέσει καθόλου Αναποφασιστικότητα. Τι πάει να πει restrike; Και αν είναι επίσημο από το Νομισματοκοπείο των Παρισίων γιατί όλη αυτή η ταλαιπωρία στο νόμισμα, κοψίματα, τομές, λιμαρίσματα, κλπ; Προσωπικά δεν θα έμπαινα σε διαδικασία αγοράς σε τιμή πολύ διαφορετική από μέταλλο.
  Καθε αποψη ειναι δεκτη!!Προφανως υπαρχουν αρκετοι με αντιθετη αποψη απο την δικη σου Νικο.
Μην ξεχνουμε τα ΔΙΑΣΗΜΑ  RESTRIKES  που εκοψαν αρκετα νομισματοκοπεια για τον METCALF- κυριως σε διαφορετικα μεταλλα απο τα αντιστοιχα κυκλοφοριας.
Καταγράφηκε

ΜΕΑ FIDES INVIOLABILIS
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 08:14:24 μμ »

Δεκτό το σχόλιο. Πώς εξηγείται η απόκλιση 6,66% στο βάρος από την ίδια γνήσια μήτρα; Αντιλαμβάνομαι, άλλες εποχές άλλα μέσα, αλλά δεν είναι μεγάλη η απόκλιση;
εξηγειται με δυο τροπους.
-διαφορετικη συσταση κραματος μεταλλου.Εν προκειμενω μεγαλυτερη καθαροτητα χρυσου με συνεπεια μεγαλυτερο ειδικο βαρος.
-και μεγαλυτερο παχος δισκου(το πιθανοτερο) που ηταν απαιτουμενο για την αποτυπωση του νομισματοσημου.
Καταγράφηκε
KVASSOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 269



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 08:19:52 μμ »

Αυτη ειναι η λεπτομερεια του γυρου που κατα την αποψη μου εχει το privy mark των Παρισιων, τον πυρσο δηλαδη. Οπως εχω πει και εδω αλλα και στο αγγλικο κειμενο στο σαιτ μου δεν φαινεται καλα εξαιτιας του λιμαρισματος. Επισης εδω φαινεται και το test cut αλλα και οι γραμμες απο τον τροχο. Πιθανον να εγινε προσπαθεια να μπει σε δαχτυλιδι η κατι αλλο γιατι εχει σημαδια και αλλου. Αυτο αλλωστε το αναγνωριζει και η pcgs λεγοντας μου οτι εχει γινει αποπειρα σβησιματος του mint mark (προφανως εννοει το privy mark δεδομενου οτι το νομισματοσημο Α ειναι στο κεντρο του οπισθοτυπου και βγαζει ματι)....
Αναγνωριζοντας ομως αυτο ουσιαστικα ριχνει νερο στο δικο μου επιχειρημα υποθετω.

  Γιωργο αν και δεν φαινεται καλα ο πυρσος λογω ενδεχομενου test cut 'η πιθανης προσπαθειας σβησιματος του
σε παλαιοτερα χρονια για να πουληθει ως πρωτοτυπο και οχι ως RESTRIKE- η αποψη μου ειναι οτι οντως καποιο
συμβολο υπαρχει εκει- κερας της αμαλθειας? πυρσος?Παντως οτι κι αν ηταν φαινεται οτι ειναι αρκετα παλαιο γιατι στο εσωγλυφο δεν υπαρχει καμμια διχρωμια οπως στο ''πιασιμο'' δεξια.
Καταγράφηκε

ΜΕΑ FIDES INVIOLABILIS
KVASSOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 269



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 08:24:29 μμ »

Ισως μια φωτογραφια εστω αρχειου απο ενα εσωγλυφο πυρσο σε αλλο ομοιο νομισμα να βοηθουσε για να εχουμε καλυτερη αποψη.
Καταγράφηκε

ΜΕΑ FIDES INVIOLABILIS
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 08:35:45 μμ »

Μπορει Κώστα δεν το ξέρω. Δυςτυχως δεν εχω αλλη φωτογραφία. Ενα ίδιο restrike αλλα loui d'or 1720  πούλησα πριν ενα χρόνο. Ηταν FDC και ειχε ειναι μικροσκοπικό πυρσό στο γύρο αλλα δεν το έβγαλα φωτό. Θυμάμαι ομως οτι η επιφάνεια ηταν λεία. Αυτο πιστοποιήθηκε ms67 απο την PCGS ο δε οίκος που το δημοπρατησε (stacks) το περιέγραψε ως restrike του 19ου αιώνα.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 08:43:30 μμ »

Ανάργυρε, Κώστα και Γιώργο, χαίρομαι που η διαφορετική μου άποψη έγινε τουλάχιστον αφορμή για την περαιτέρω ανάλυση γύρω από αυτό το "θρυλικό restrike" και τα restrikes γενικότερα  Κλείσιμο ματιού.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 08:47:12 μμ »

Το νομιςμα το έβαλα εδώ για να το μοιραστώ μαζι σας. Δεκτές όλες οι απόψεις και κρίσεις. Αλλωστε και για εμενα αποτελεί το πρώτο που βλέπω και δεν εχω αναλογη εμπειρια. Μην ξεχνάτε οτι αν έχουν βγει σε δημοπρασίες 8 τα τελευταία 55 χρονια αυτο σημαίνει οτι ένας που ειναι στη δουλειά 40 χρονια θα βγουν περιπου 6. Απο αυτα αν δει τα 2-3 θα ειναι τυχερός. Επομένως το είδα μοναδική ευκαιρία για όλους μας.

Το πιθανότερο ειναι οτι δεν θα πουληθεί και θα επιστραφεί στον κάτοχο του αλλα έστω και έτσι ελπίζω να μορφωθηκαμε λιγο παραπάνω. Μέσω αυτής της συναλλαγής έμαθα και εγω πράγματα που δεν ήξερα.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Makis S
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 229



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 08:56:01 μμ »

Γιώργο, μπορείς να μας πεις τιμή ενδεικτικά?? Είτε για πόσα ευρώ ο πελάτης σου θα το αποχωριζόταν είτε πόσο πουλήθηκε κάποια άλλο??
Καταγράφηκε

Makis - Messolonghi
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences