Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 02:02:00 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σετ κοσμημάτων  (Αναγνώστηκε 6187 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« στις: Απρίλιος 14, 2014, 09:51:34 μμ »

Κάπως άσχετο με το Στέκι... αλλά δεν ξέρω που να ρωτήσω.  Απορία Απορία
Είναι σε κίτρινο χρυσό και λευκόχρυσο 14Κ. Όλα μαζί ζυγίζουν 80 γραμμάρια και υπάρχουν 64 πολύ μικρά και 3 λίγο μεγαλύτερα διαμάντια (στο δαχτυλίδι). Για ρίξτε μία ματιά... μπας και βγάλουμε άκρη.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2014, 10:03:22 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
panos 71
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 349


εκ Σαντορίνης


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 14, 2014, 10:45:35 μμ »

Λίγο δύσκολο διαμάντια σε κ 14 ,οχι οτι δεν υπάρχουν,συνήθως και ειδικά αυτά τα σετάκια δεκαετίας ΄80ς ''παίζουν''με ζιργκόν.Υπάρχει κάποιο πιστοποιητικό για διαμάντια;Τώρα όσο αναφορά το χρυσό σαν μέταλλο για ανακύκλωση να υπολογίζεις περίπου 15ε/γρ περίπου σύνολο 1200 ευρώ.αν και εφόσον είναι κ 14.Φυσικά αν ήθελες να το πουλήσεις ως κόσμημα η τιμή που θα μπορούσες να το δώσεις 1201 και όσο θέλεις.
Καταγράφηκε

Ο χαμένος τα παίρνει όλα.
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 14, 2014, 10:55:16 μμ »

Λίγο δύσκολο διαμάντια σε κ 14 ,οχι οτι δεν υπάρχουν,συνήθως και ειδικά αυτά τα σετάκια δεκαετίας ΄80ς ''παίζουν''με ζιργκόν.Υπάρχει κάποιο πιστοποιητικό για διαμάντια;Τώρα όσο αναφορά το χρυσό σαν μέταλλο για ανακύκλωση να υπολογίζεις περίπου 15ε/γρ περίπου σύνολο 1200 ευρώ.αν και εφόσον είναι κ 14.Φυσικά αν ήθελες να το πουλήσεις ως κόσμημα η τιμή που θα μπορούσες να το δώσεις 1201 και όσο θέλεις.

+1
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 16, 2014, 10:47:22 πμ »

Λίγο δύσκολο διαμάντια σε κ 14 ,οχι οτι δεν υπάρχουν,συνήθως και ειδικά αυτά τα σετάκια δεκαετίας ΄80ς ''παίζουν''με ζιργκόν.Υπάρχει κάποιο πιστοποιητικό για διαμάντια;Τώρα όσο αναφορά το χρυσό σαν μέταλλο για ανακύκλωση να υπολογίζεις περίπου 15ε/γρ περίπου σύνολο 1200 ευρώ.αν και εφόσον είναι κ 14.Φυσικά αν ήθελες να το πουλήσεις ως κόσμημα η τιμή που θα μπορούσες να το δώσεις 1201 και όσο θέλεις.

+2  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 16, 2014, 10:53:43 πμ »

Σας ευχαριστώ πολύ.
Ελέγχθηκαν τα κοσμήματα και όντως δεν είναι διαμάντια.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 16, 2014, 10:59:11 πμ »

Σας ευχαριστώ πολύ.
Ελέγχθηκαν τα κοσμήματα και όντως δεν είναι διαμάντια.

Δυστυχώς Κώστα αν δεν το φορά κανείς δεν είναι παρά 80γρ μέταλλο...  Αναποφασιστικότητα

ΥΓ offtopic. Έχω ένα 50άρικο του 1970 raw, αλλά το εκτιμώ MS65-66. Σε ενδιαφέρει φωτο για το site?
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 16, 2014, 11:05:05 πμ »

...
ΥΓ offtopic. Έχω ένα 50άρικο του 1970 raw, αλλά το εκτιμώ MS65-66. Σε ενδιαφέρει φωτο για το site?

Όλες οι φωτογραφίες καλοδεχούμενες.
Θα αναβαθμίσω την υπάρχουσα, διότι είναι το δικό μου και δεν μου αρέσει.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου.
Περιμένω την αποστολή, στο mail, που έχω στο προφίλ μου.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 16, 2014, 11:07:51 πμ »

...
ΥΓ offtopic. Έχω ένα 50άρικο του 1970 raw, αλλά το εκτιμώ MS65-66. Σε ενδιαφέρει φωτο για το site?

Όλες οι φωτογραφίες καλοδεχούμενες.
Θα αναβαθμίσω την υπάρχουσα, διότι είναι το δικό μου και δεν μου αρέσει.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου.
Περιμένω την αποστολή, στο mail, που έχω στο προφίλ μου.

Μωρέ θα στις είχα στείλει ήδη, αλλά πρέπει να "επιστρατεύσω" όλη τη φωτογραφική μου μαεστρία (συνήθως τα πετάω στο σκάννερ....)
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 16, 2014, 11:46:03 πμ »

Υπαρχει λυση να τα στειλεις στον Λεω να τα φωτογραφησει για να εχουμε σιγουρο αποτελεσμα  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 16, 2014, 02:06:39 μμ »

Υπαρχει λυση να τα στειλεις στον Λεω να τα φωτογραφησει για να εχουμε σιγουρο αποτελεσμα  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
+1 τωρα σωθηκες!!!!
Καταγράφηκε
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 16, 2014, 03:54:43 μμ »

Λίγο δύσκολο διαμάντια σε κ 14 ,οχι οτι δεν υπάρχουν,συνήθως και ειδικά αυτά τα σετάκια δεκαετίας ΄80ς ''παίζουν''με ζιργκόν.Υπάρχει κάποιο πιστοποιητικό για διαμάντια;Τώρα όσο αναφορά το χρυσό σαν μέταλλο για ανακύκλωση να υπολογίζεις περίπου 15ε/γρ περίπου σύνολο 1200 ευρώ.αν και εφόσον είναι κ 14.Φυσικά αν ήθελες να το πουλήσεις ως κόσμημα η τιμή που θα μπορούσες να το δώσεις 1201 και όσο θέλεις.
Σωστα ολα ,μονο μια διαφορα στην τιμη.θα ειναι λιγο πιο πανω,γιατι η πλατινα[λευκοχρυσος] ειναι πιο ακριβη η τιμη της απο το χρυσο.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 16, 2014, 09:19:30 μμ »

Λίγο δύσκολο διαμάντια σε κ 14 ,οχι οτι δεν υπάρχουν,συνήθως και ειδικά αυτά τα σετάκια δεκαετίας ΄80ς ''παίζουν''με ζιργκόν.Υπάρχει κάποιο πιστοποιητικό για διαμάντια;Τώρα όσο αναφορά το χρυσό σαν μέταλλο για ανακύκλωση να υπολογίζεις περίπου 15ε/γρ περίπου σύνολο 1200 ευρώ.αν και εφόσον είναι κ 14.Φυσικά αν ήθελες να το πουλήσεις ως κόσμημα η τιμή που θα μπορούσες να το δώσεις 1201 και όσο θέλεις.
Σωστα ολα ,μονο μια διαφορα στην τιμη.θα ειναι λιγο πιο πανω,γιατι η πλατιν
Αλλο πλατινα!!!και αλλο Λευκοχρυσος!!!!(ποικιλια χρυσου!οπως κοκκινος χρυσος,κιτρινος,κλπ).κοιταξτε τιμη μεταλλων,πλατινας,χρυσου,αργυρου,κλπ.χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 16, 2014, 10:39:04 μμ »

Πλατίνα (Pt) =λευκόχρυσος

Χρυσός (Au) = χρυσός . Το ένα και μοναδικό κίτρινο μέταλλο .

Λευκός , πράσινος , κόκκινος, μπορντό , λιλά , βεραμάν χρυσός ΔΕΝ υπάρχει.

Τα κράματα του χρυσού με χαλκό κοκκινίζουν ανάλογα με την περιεκτικότητα χαλκού.
Τα κράματα του χρυσού με ασήμι είναι λίγο πιο ξεθωριασμένο κίτρινο.

Αλλά χρυσός (Au) είναι μόνο ένας και είναι κίτρινος.

Πλατίνα (Pt εκ του λατινικού Platinum) είναι ο λευκόχρυσος .-

Ζητώ συγγνώμη για τα έντονα γράμματα αλλά υπάρχει μία επιστήμη που λέγεται Χημεία.

Οι χρυσοχόοι μπορεί να χρησιμοποιούν τη δική τους αδόκιμη ορολογία ,
αλλά στη χημεία άλλο ο χρυσός (Au) και άλλο ό λευκόχρυσος =Pt=πλατίνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 16, 2014, 10:49:53 μμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 17, 2014, 07:11:58 πμ »

Με αυτα που γραφεις με Επιβεβαιωνεις!!!Σε χαιρετω,γιαννης.υγ.ποση διαφορα εχει η τιμη του ΛΕΥΚΟΧΡΥΣΟΥ  του εμποριου!!!!!!!!!!!απο την ΠΛΑΤΙΝΑ?κυριε ΧΗΜΙΚΕ?οταν παραγγελνεις ενα δακτυλιδι δεν σου λενε?το εχω σε χρυσο!σε λευκοχρυσο!!! και πλατινα!!!τι θελετε?τιποτα ευχαριστω!μηπως κατα λαθος εχεις ακουσει σαν επιστημων την λεξη ΗΛΕΚΤΡΟΝ Η ΠΑΚΤΩΛΟΣ?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2014, 08:40:43 πμ από giannist » Καταγράφηκε
panos 71
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 349


εκ Σαντορίνης


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 17, 2014, 09:36:12 πμ »

........ωπα παιδιά θα συμφωνήσω με τον giannist έχει δίκιο αλλά δεν χρειάζονται εντάσεις Γιάννη κινδυνεύεις να χάσεις το δίκιο σου.(άλλωστε πάντα είναι χρήσιμος ένας χημικός αφού σε αυτόν καταλήγουμε πάντα χα χα)
 Πολλή καλή η ανάλυση του Μιχάλη για τι  είναι χρυσός και τι είναι πλατίνα.
 Δημιουργείτε και η εντύπωση πως το συγκεκριμένο σετάκι είναι και ακριβό λόγω πλατίνας.δεν ισχύει για το συγκεκριμένο και για τα υπόλοιπα 99% άσπρα χρυσά που κυκλοφορούν.
 
  Φυσικά και κατασκευάζονται κοσμήματα από πλατίνα αλλά σε πολλή μικρή κλίμακα λόγω κόστους μετάλλου και εργασίας,συνήθως σε μεμονωμένα κομμάτια  και έπειτα από παραγγελία,δηλ.δεν γίνετε μαζική παραγωγή.
 
  Τώρα όσο για το λευκό του μετάλλου δημιουργείτε από πρόσμιξη μετάλλου κοινώς ''λέγα'' η οποία χρησιμοποιείτε στην αργυροχρυσοχοΐα για την επίτευξη του χρώματος. Οπως ανάφερε και Μιχάλης πιο πάνω η απόχρωση του μετάλλου επιτυγχάνετε με πρόσμιξη χαλκού για κόκκινο ή περισσότερο ασήμι για κιτρίνισμα τα οποία έχουν αντικατασταθεί πλέον σε λέγα.έτοιμα μέταλλα-κράματα- για την κάθε περίπτωση.
 
  Ετσι και για το λευκόχρυσο ,είναι στην πραγματικότητα ΑU και όχι PL. και επι τη ευκαιρία εφόσον ανοίχτηκε  θέμα ενημερώνω πως: (τώρα θα στεναχωρήσω κάποιους ,και δεν εννοώ τον Πλακώτη,ο νοών νοείτω)  δεν ισχύει και επ ουδενί δεν πρέπει να δίνουμε έχτρα χρήματα για λευκόχρυσο κοινώς ΑU.Μόνο για πλατίνα PL.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2014, 01:08:16 μμ από panos 71 » Καταγράφηκε

Ο χαμένος τα παίρνει όλα.
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences