Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 02:19:16 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσό κόσμημα  (Αναγνώστηκε 4546 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 12, 2014, 09:41:51 πμ »

Τι γνώμη έχετε για το κόσμημα, είναι παλιό κομμάτι . Τι αξία μπορεί να έχει σαν κόσμημα , όχι για λιώσιμο . Είναι 27 γραμμάρια
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 12, 2014, 10:08:48 πμ »

εχεις πολλλες επιλογες!σαν αντικα? σαν χρυσο?νομισμα-δακτυλιδι?(τα πουλας και ξεχωριστα),κλπ.χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 12, 2014, 10:17:20 πμ »

Καλύτερα πιστεύω να πάει ολόκληρο σαν αντίκα, κρίμα είναι να χαλάσει τέτοιο κόσμημα. Νομίζω..

Γεια σου Γιάννη . Σταύρος εδώ
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 12, 2014, 11:10:51 πμ »

Και εγω αυτο θα σου προτεινα!!!βεβαια με λιγη υπομονη να βρεις καποιον,που θα δωσει το ποσον που πρεπει!!!χαιρετω και καλο Πασχα,γιαννης.
Καταγράφηκε
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 12, 2014, 11:36:59 πμ »

Να είσαι καλά Γιάννη . Καλό Πάσχα να έχουμε
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 12, 2014, 11:47:08 πμ »

Νομίζω ότι η απάντηση είναι ότι σαν κόσμημα η υπεραξία του είναι μηδέν.

Έχεις δεί πολλούς να φοράνε τέτοια?... (και όχι γιατί δεν υπάρχουν)


Σαν αντίκα, ή κομμάτι "έκθεσης" ίσως να έχει μια καλύτερη τιμή από το μεταλλό του...
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 12, 2014, 12:00:38 μμ »

Τέτοια κομμάτια δεν είναι για να τα φοράς  Χαμόγελο . Θα χάσεις το δάκτυλο σου στην καλύτερη τον περιπτώσεων  Κλείσιμο ματιού

Σαν αντίκα μονάχα όποιος μπορεί να το εκτιμήσει.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 12, 2014, 01:07:26 μμ »

Δεν υπαρχει,δυστυχως, αξιολογη αγορα στην χωρα μας για κοσμηματα απο δευτερο χερι, εκτος απο καποια που ειναι εργα τεχνης και εχουν πολυ δουλεια πανω τους και αυτα μην νομιζεις οτι πιανουν κατι της προκοπης.
Αν δεις στις τηλεδημοπρασιες των γκαλερακηδων σχεδον τσαμπα φευγουν και αμα φευγουν δηλαδη και δεν ειναι οι μισες στημενες.
Γιαυτο και απλα παλια κοσμηματα οπως το δικο σου καταληγουν στους σαραφηδες για μεταλλο.
Αν πρεπει απαραιτητα να το πουλησεις,κανε μια αποπειρα μηπως βγαλεις το νομισμα χωρις να γινει ζημια.
Γιατι αν περιμενεις να το πουλησεις ολο μαζι για κατι παραπανω απο μεταλλο,φοβαμαι οτι θα απογοητευτεις..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 12, 2014, 01:18:32 μμ »

Δεν είναι δικό μου , αλλά κάποιος μου το έδειξε και θέλει να το πουλήσει. Για αγορά του με ενδιαφέρει. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 12, 2014, 01:53:47 μμ »

Είναι κρίμα να πάει για οτιδήποτε άλλο εκτός από αντίκα, το θέμα ειναι που θα βρεις να το δώσεις... Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 13, 2014, 09:06:49 μμ »

Σταυρο μου, μαλλον σαν αντικα μπορει να παει... αλλα και παλι δεν ειναι και τοσο παλιο...

η μοδα τετοιων δαχτυλιδιων εχει περασει... ηταν χοντροκομμενα κομματια... και..

τωρα.. το νομισμα που εχει πανω του...  ειναι σταντερ του Μωαμεθ Ε' και κοπηκε το 1327/4ΑΗ οποτε μιλαμε για το 1912. και λογικα κοπηκε στην Πολη!

αν ειναι 15 χιλιοστα διαμετρος ειναι 25 κουροι και κοπηκαν 338.172 τεμαχια... το μεγαλυτερο τιραζ απο ολα τα ιδια του!

αν ειναι  18 χιλιοστα ειναι 50 κουροι και κοπηκαν 96.039 τεμαχια... και παλι το μεγαλυτερο τιραζ...

οποτε δεν ειναι κατι ιδιαιτερο σαν συλλεκτικο (ασχετα αν δεν τα εχω! χαχαχα) δυστυχως.. το κοβω το νομισμα να ειναι κολλημενο πανω στο δαχτυλιδι... οποτε.... παει! Λύπη κριμα το νομισματακι...

το θεμα ειναι τωρα... τι καθαροτητα εχει το υπολοιπο δαχτυλιδι! ειναι 14 ή 18 καρατια;  

σαν παλαιοτητα.. δεν ειναι κατι πολυ παλιο.. δεν νομιζω να ειναι του 1912 επειδη εχει πανω του το νομισμα αυτο! τα νομισματα αυτα γενικα δινονταν σε γαμους, σε σουνετια (περιτομες) κτλ.. οποτε...

τωρα... πανω γραφει και ονομα... Μουσταφα Κεμαλ Τουντζαϊ και φερει ημερομηνια 25/5/1966. καπου εκει πρεπει να εγινε και το δαχτυλιδι... ετσι πιστευω...

φυσικα.. σαν αντικα καποιος μπορει να το παρει.. αλλα οντως το θεμα ειναι που θα βρεις να το δωσεις...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 14, 2014, 06:05:38 μμ »

Είναι κρίμα να πάει για οτιδήποτε άλλο εκτός από αντίκα, το θέμα ειναι που θα βρεις να το δώσεις... Αναποφασιστικότητα
+1
Καταγράφηκε
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 14, 2014, 06:12:31 μμ »

Να είσαι καλά Νίκο μου , σε ευχαριστώ πολύ και εσένα για την απάντηση σου.

Όπως πάντα κατατοπιστικότατος  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 16, 2014, 10:55:44 πμ »

Δεν υπαρχει,δυστυχως, αξιολογη αγορα στην χωρα μας για κοσμηματα απο δευτερο χερι, εκτος απο καποια που ειναι εργα τεχνης και εχουν πολυ δουλεια πανω τους και αυτα μην νομιζεις οτι πιανουν κατι της προκοπης.
Αν δεις στις τηλεδημοπρασιες των γκαλερακηδων σχεδον τσαμπα φευγουν και αμα φευγουν δηλαδη και δεν ειναι οι μισες στημενες.
Γιαυτο και απλα παλια κοσμηματα οπως το δικο σου καταληγουν στους σαραφηδες για μεταλλο.
Αν πρεπει απαραιτητα να το πουλησεις,κανε μια αποπειρα μηπως βγαλεις το νομισμα χωρις να γινει ζημια.
Γιατι αν περιμενεις να το πουλησεις ολο μαζι για κατι παραπανω απο μεταλλο,φοβαμαι οτι θα απογοητευτεις..

Δεν υπάρχει καθόλου αγορά θες να πείς... Μιλάω με χρυσοχόους τελευταία και δεν φαντάζεστε τι γίνεται... όλα γίνονται υλικά ανακύκλωσης... Άσε που και ιδιώτης δεν θέλει να πάρει μεταχειρισμένο ακόμα και αν είναι "σαν καινούριο" και σε τιμή σχεδόν μετάλλου...

Προχθές ένας μου είπε ότι έλιωσε μία συλλογή, κοπή της ΤΕ ... ούτε ξέρω τι ήταν ακριβώς, δεν πρόλαβα ούτε να τα δώ...  Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences