Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 08:51:03 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Eρωτήματα σχετικά με την αγορά χρυσών λιρών.  (Αναγνώστηκε 47221 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
georgef2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 03, 2011, 07:11:03 μμ »

Γεια σας και απο εμενα ( νεο μελλος )
Θα ηθελα να πω και εγω τη γνωμη μου σχετικα  με το θεμα των λιρων . Ειμαι fun  των λιρων και ποτε δεν αγοραζω απο ενεχυροδανειστηρια λιρες πρωτον γιατι δεν τα εμπιστευομαι και δευτερον γιατι δεν μου αρεσει να πληρωνω καπελο . Αυτη την περιοδο αγοραζω λιρες με 240 - 245 - 250 ευρο την μια ( και βρισκω πολλες )

Ευχαριστω
Καταγράφηκε
Koufonissiwtis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 10, 2011, 01:31:55 πμ »

Καλημέρα σε όλους.
Είμαι στο "παρατσάκ" να αρχίσω να αγοράζω χρυσά νομίσματα (κατα βαση λίρες αγγλίας), αλλά επειδή δεν έχω προηγούμενη εμπειρία, προσπαθώ πρώτα να ενημερωθώ όσο καλύτερα μπορώ. Επειδή βεβαια μένω και στην επαρχία και εδω οι ευκαιρίες είναι λίγες, καθυστερώ ακόμα περισσότερο.
Πείτε μου όμως την γνώμη σας. Δεν θα ήταν καλή κίνηση να αγοράσω αρχικά κάποιες λίρες από την Τράπεζα για να έχω και ένα δείγμα στα χέρια μου; Για να μελετήσω μία λίρα από κοντά και να δω live όλα όσα έχω διαβάσει σχετικά; Γιατί διαβάζω πολλά περι απατεώνων και αυτο με φοβίζει.
Θα αναγκαστώ βεβαια να δώσω τσάμπα χρήματα στην τράπεζα που πουλάει τόσο ακριβά, αλλά νομίζω πως τελικά ειναι για μένα αναγκαίο κακό.
Μία ερώτηση ακόμα: αρχικός μου σκοπός ειναι η εξασφάλιση των χρημάτων μου. Δεν κυνηγάω ούτε γρήγορο κέρδος ούτε να πετύχω κάποιο σπάνιο νόμισμα (συγγνώμη βεβαια που το λέω αυτό σε ένα στέκι συλλεκτών!). Οπότε αν έχω καταλάβει καλά δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα να αναζητάω ή να κυνηγάω λίρες συγκεκριμένης χρονιάς ή από συγκεκριμένο Mint. Εξάλλου και η τράπεζα δίνει τις συνηθισμένες λίρες με την Ελισσάβετ, σωστά;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 10, 2011, 06:42:49 πμ »

Oι σκεψεις σου ειναι σωστες προχωρα.
Καταγράφηκε
Koufonissiwtis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 10, 2011, 02:43:18 μμ »

Ευχαριστώ όσους απάντησαν.
Από "αξεσουάρ" θα χρειαστώ ζυγαριά ακριβείας και παχύμετρο, σωστά; Είναι κάτι άλλο που θα φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο; Ένα εργαλείο που μόλις χτες εντόπισα ότι υπάρχει (http://www.fisch.co.za/home.htm) θεωρείται καλό;

Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 10, 2011, 03:21:52 μμ »

Ουτε η ζυγαρια ουτε το παχυμετρο ουτε το τεστ σας βοηθαει!!
Εχει εντοπιστη λιρα που ειναι 7,5 γρμ και ειναι γνησια , οπως εχει εντοπιστη λιρα που ειναι 8.05 γρμ και ειναι παλι γνησια!!
Αρα εχουμε μια αποκλιση 0,55 εκατοστα του γραμμαριου απο λιρα σε λιρα!!
Αν πηγαινει με γνωμονα την ζυγαρια ή το τεστ θα την δεις ψευτικη και θα μπερδευτης και δεν θα ξερεις τι να υποθεσεις Στριφογύρισμα ματιών
Το ιδιο θα συμβει αν κοιτας το παχος!! Απο σχεδιο σε σχεδιο λιρας ποικιλει!!
Επι την ευκαιρια να αναφερω το <ελειποβαρες> που λενε καποιοι. ΔΗΛΑΔΗ η λιρα   που βρεθηκε και ηταν 7,5 γρμ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΡΑ?? Δεν εχει αξια??
Μην μπαινετε στο τρυπακι που παει να σας βαλει η τραπεζα που λεει οτι κατω απο 7,94γρμ την πληρωνω τοσο!! Λιρα που ειναι θυρεος μηπως θα παει στην τραπεζα να την πουληση καποιος η θα την δωσει μεσα απο ενα σαιτ ζητωντας 20-30 ευρω παραπανω απο τις απλες??
Φυσικα και αυτες οι λιρες αξιζουν παραπανω και δεν κοιταμε τα γραμμαρια!!
Αυτα τα κανουν και τα λενε και τα προσεχουν μονο ανιδεα ατομα

Για λιρες κατω του 1900 ποτε μην κοιτατε το βαρος ή το παχος!!
Αλλα πραγματα σας  δειχνουν την αυθεντικοτητα τους και αυτα τα ΑΛΛΑ τα αποκταμε με την ενασχοληση με την λιρα!! Δεν πιασαμε χτες μια λιρα στα χερια μας και αυριο γιναμε αυθεντιες!!
Στους νεους εγω αυτο που συμβουλευω ειναι να αγοραζουν λιρες απο ατομα που σεβοντε το ονομα τους και οχι απο ατομα που μονο γνωμονα εχουν το κερδος!!
Και παντα θα πρεπει να προσεχετε!! Το αθλημα μας φιλοξενει μεσα του Απατεωνες, Παραχαραχτες-κιβδηλοποιους και ενιοτε και κλεφτες!!
Ας εχουμε λοιπον τα ματια μας ανοιχτα και οταν ακουτε για ΕΥΚΑΙΡΙΑ (π.χ λιρες με 180-200 ευρω) το μονο που θα καταφερετε ειναι να χασετε τα λεφτα σας!!
Αγοραζετε παντα απο επωνυμους συλλεκτες!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
LARISSEOS
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 10, 2011, 08:33:20 μμ »

Φιλε georgef αν πας στηνΤ.Ε να αγορασεις λιρες πανω απο 2 δεν θα σου δωσει,και ας λενε οτι μπορεις να περεις μεχρει 10.000Ευρω. Μπορεις ομως να πας στη Τ. Πειρεως αλλα αυτες που θα παρεις θα ειναι κοπης 2010-2011.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 10, 2011, 10:11:46 μμ »

παιδια η τραπεζα ελλαδος μια εποχη ,για λογους οικονομικης κρισης αναγκασθηκε,να πουληση,για αμεσες αναγκες του κρατους 20 τονους χρυσο σε λιρες.τωρα εδω προσπαθει να μαζεψει χρυσο,οταν σας το εγραφα,μερικοι μου λεγαν οτι δε ισχυει κλπ.αν ηταν ετσι γιατι να χρειαζονται, και εν σωρο διατυπωσεις υπογραφες κλπ.αφηστε την εφορια που θα τις αντιπαραβαλει,και θα πεφτει το καταλληλο ποθεν? ενω στη ελευθερη αγορα, αν εχεις ενα σοβαρο(φερεγγυο)τις αγοραζεις και πιο φθηνα και επιλεγεις κοπη.αυτα τα νομισματα λεγονται μπιλιον στη ελληνικη,δηλαδη νομισματα επενδυσεως,και μεχρι την βικτωρια με τον αη γιωργη,εχουν ιδια τιμη, αναλογως καταστασεως.εξαιρουνται βεβαια οι προυφ,οι επιμελημενης κοπηςκλπ.ενας ωραιος καταλογος βρεττανικων νομισματων,και εγκυρος ειναι του seaby,ξεκιναει,απο το πρωτο νομισμα της βρεττανιας το125-100πχ,το ωραιο εναι οτι ειναι αντιγραφα των τετραδραχμων, του φιλιπου του δευτερου της μακεδονιας ,και ειναι κελτικα ,και τελειωνει,με ολα ανεξαρτητως τα νομισματα της μεγαλης βρεττανιας,(αναμμνηστικα,προυφ,,νομισματοκοποια,διαστασεις,ιδιαιτεροτητες)μεχρι τα σημερινα,εχει τιμοκαταλογο ομως σε λιρες αγγλιας,σε ολες τις καταστασεις.ειναι απο τα καλυτερα του ειδους,και ειδικα για τα χρυσα,λιρες πεντολιρα,μισα,κλπ.προσοχη στα πολλαπλασια,κατα 90 τοις 100 στην ελλαδα ειναι αντιγραφα,χαμηλων καρατιων ελπιζω να βοηθησα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Koufonissiwtis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 11, 2011, 11:41:33 πμ »

Καλημέρα

Να κάνω και εγώ ένα ερώτημα ακόμα που μου προέκυψε. Πέρα από το τιράζ για 2 νομισματοκοπεία και φυσικά την κατάσταση (G, VG, EF, μπλα μπλα) έχω καποιο άλλο λόγο να προτιμήσω ένα νόμισμα από ένα άλλο;
Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι π.χ. το 1918 η Βομβάη και η Μελβούρνη βγάλαν τον ίδιο αριθμό λιρών και έχω 2 ίδιες στην ίδια κατάσταση, έχω λόγο να προτιμήσω κάποια από τις 2;;;

Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 11, 2011, 02:57:04 μμ »

μεταξυ αυτων των 2 στο παραδειγμα σου το sovereign της ινδιας αυτης χρονιας έχει σχεδόν την διπλή τιμή....
Καταγράφηκε
Koufonissiwtis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 11, 2011, 06:44:47 μμ »

Ναι, αλλά με ποιο κριτήριο κατέληξες εκεί; Τα παραδείγματά μου ήταν προφανώς τυχαία. Δλδ. εκτός από το τιράζ και την κατάσταση της λίρας, υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν την αξία της;
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 11, 2011, 07:05:27 μμ »

μεταξυ αυτων των 2 στο παραδειγμα σου το sovereign της ινδιας αυτης χρονιας έχει σχεδόν την διπλή τιμή....

Θωδορα οταν μιλαμε για λιρες μιλαμε και για την Ελλαδα!!
Πες μου σε παρακαλω ή δειξε μου τον Ελληνα που θα σου πληρωσει στο διπλασιο την συγκεκριμενη λιρα!!
 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 11, 2011, 07:46:17 μμ »

¨Οχι δεν μιλαω για την Ελλάδα και Ναι αυτος που ασχολειται με τετοια συλλογη και ξερει τι αγοραζει πληρωνει.
Απο κει και πέρα σίγουρα οι περισσότεροι θέλουν να αγοράζουν τζαμπα και να πουλάνε στο Θεό στην Ελλάδα...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 11, 2011, 08:19:58 μμ »

παιδια το θεμα ειναι απλο, και το εχουμε κανει σηριαλ,σιγουρα σε αγορες που θελεις να βγαλεις σημαντικο κερδος,μην περιμενεις σε μια μερα.σε μια μερα αντε να βγαλεις κερδος το πολυ5-10ευρω στο κομματι,(στις εκτακτες διακυμανσεις του χρυσου).οπως ειπε και ο γιωργος,μακροπροθεσμα ειναι το κερδος,οπως ο φιλος γιωργος αναπολει την περιοδο του 2000, που η λιρα ειχε σχεδον 80ευρω,και πιο κατω σε δραχμες,φανταζεσται σε μια καλη αγορα,τι κερδος θα ειχατε σημερα.το να αγορασεις σημερα δεκα λιρες,το πολυ σε ενα μηνα να βγαλεις,ενα καλο ποσο, η να χασεις και παλι ενα μικρο ποσο,αλλα μακρυπροθεσμα θα βγεις κερδισμενος.ποτε οχρυσος δεν ειχε πτωτικη πορεια, σε βαθος χρονου,μην περιμενετε σε μια μερα να γινεται πλουσιοι,η οτι θα πουλησετε λιρες  οσο πουλουν οι εμποροι,οι εμποροι εχουν παντα ενα στοκ.οσο για τις συλλεκτικες,ινδιας,καναδα,νοτιου αφρικης,μπαινουμε σε αλλο θεμα, που αγγιζει τα συλλεκτικα,και οχι τα νομισματα επενδυσεως.μεγαλη προσοχη σε αγνωστους εμπορους,εχουν πεσει σε περιπετειες πολλοι.φιλος μου,αφου τις τσεκαρε(αγορασε 8 λιρες)ως προς το βαρος, και την αυθεντικοτητα ,στο τελος του πασαρε πανω στο τυλιγμα, τις πειραγμενες,ηθελε να επωφεληθη απο την χαμηλη τιμη αγορας αλλα?καλυτερα απο φιλο η γνωστο και να εισαι σιγουρος.5ευρω πανω κατω δεν εναι μεγαλη διαφορα,παραπανω να σας βαζει σε υποψιες. χαιρετω την παρεα γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Koufonissiwtis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 13, 2011, 05:11:46 μμ »

Να ρωτησω κάτι σχετικά με τις καταστάσεις των νομισμάτων:
Πόσο τυποποιημένα ειναι τα κριτηρια με τα οποία κατατάσω ένα νόμισμα στην κατηγορία F,VF,XF κλπ...; Όταν κάποιος ισχυριστεί ότι ένα νόμισμα του ειναι π.χ. XF, πόσο σίγουροι μπορεί να είμαστε για αυτό;
Μήπως τα σλαμπαρισμένα (που τωρα τελευταία το πηρε το ματι μου χωρίς να ξέρω ακριβώς τι σημαίνει) ειναι τα διεθνώς πιστοποιημένα ως προς την κατάστασή τους νομίσματα;

Ευχαριστώ!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 13, 2011, 08:21:17 μμ »

Να ρωτησω κάτι σχετικά με τις καταστάσεις των νομισμάτων:
Πόσο τυποποιημένα ειναι τα κριτηρια με τα οποία κατατάσω ένα νόμισμα στην κατηγορία F,VF,XF κλπ...; Όταν κάποιος ισχυριστεί ότι ένα νόμισμα του ειναι π.χ. XF, πόσο σίγουροι μπορεί να είμαστε για αυτό;
Μήπως τα σλαμπαρισμένα (που τωρα τελευταία το πηρε το ματι μου χωρίς να ξέρω ακριβώς τι σημαίνει) ειναι τα διεθνώς πιστοποιημένα ως προς την κατάστασή τους νομίσματα;

Ευχαριστώ!
Υπαρχουν ορισμενες κατευθυνσεις  για την κατασταση των νομισματων αλλα και καθε νομισμα ειναι μια διαφορετικη περιπτωση μια και ο καθε τυπος εχει διαφορετικο σχεδιο μεταλλο δισκο κτλ.Υπαρχουν θεματα παλιοτερα στην σελιδα που θα σε βοηθησουν αρκετα ωσατε να μπορεις να κρινεις απο μονος σου ενα νομισμα.Αλλα γενικα το grading ειναι μια ικανοτητα που αποκταται με την εμπειρια και με το περασμα απο τα χερια σου πολλων νομισματων σε διαφορετικες καταστασεις.
Σιγουροι μπορουμε να ειμαστε μονο για τα δικα μας ματακια κια οτι και να λενε οι αλλοι εμεις απο μονοι μας πρεπει να κρινουμε ενα νομισμα.
Τα σλαμπαρισμενα ειναι μια αξιολογηση ενος νομισματος που γινεται απο εναν τριτο οποτε ειναι και η περισσοτερο αντικειμενικη.Ενδεικνυται ομως για νομισματα  μεγαλης αξιας μια και τα εξοδα ειναι αρκετα. Υπαρχουν τεσσερις εταιριες που εχουν αρκετα καλη φημη και πιστοποιουν νομισματα για την αυθεντικοτητα τους και την κατασταση τους.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences