Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 11:35:13 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 λεπτα 1878  (Αναγνώστηκε 14266 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
panosk
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 03, 2015, 07:22:54 μμ »

   Η  2η  ειναι σαφως κυκλοφορημενη ,με εμφανεστατα και αποχρωματισμενα τα σημεια φθορας..
Προβληματακια αρχόμενης οξειδωσης, ελαφρως απωθητικο eye apeal.  Γυρω στο AU50 .

  H 1η ειναι πολυ κοντα στο  MS62 , με πολυ "ελαφρυ πατημα" οπως τα περισσοτερα 10λεπτα 1878.
Αρκει να πεσεις σε εμπειρο grader που δε θα το μπερδεψει με φθορα κυκλοφοριας...αν συμβει αυτο θα στο
βγαλει δυστυχως AU58..με τιποτα παρακατω!...Το νομισμα δεν εχει φθορα κυκλοφοριας, για μενα ειναι οριακο 62αρι  και οχι  58..Το οριακο
το αναφερω λογω ανομοιογενους πατινας ειδικα πισω, και λογω eye apeal το οποιο δεν ειναι και το καλυτερο.. Εχει 2 μικροπροβληματακια οξειδωσης στο
"Λ" του ΕΛΛΗΝΩΝ και στο 2ο "Σ" του ΒΑΣΙΛΕΥΣ,δεν ειναι ικανα ομως να του στερησουν τον βαθμο...
MS62 για μενα.

Η επιλογη φυσικα δικη σου για το ποια θα κρατησεις..
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 03, 2015, 07:38:32 μμ »

Πανο απο τις φωτο του πωλητη σωστα - λαθος εγω "μυριστηκα" Αυ58 ως βαση και ηλπιζα για 62 οταν το επαιρνα στο χερι...http://i.imgur.com/lOROnlO.jpg     http://i.imgur.com/gUDUNgo.jpg

με τη δικη μου φωτο βλεπω χτυπηματα κυριως στο προσωπο που θα κοψουν βαθμο και ειχα την αποψη 55-58
μακαρι να εχεις δικιο, σκεψη μου ειναι να παει συντηρηση πιστοποιηση και οτι γραψει, εχει παντως υπολοιπο λουστρου.....

οσο για την αλλη ισως ακολουθησει ιδια πορεια (συντηρηση-πιστοποιηση) και μετα να την ανταλλαξω....
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 03, 2015, 07:49:59 μμ »

να πω οτι αν δεν βρουμε εν τροπο να συνενοηθουμε "βαθμολογοντας" δεν ξερω αν εχει νοημα η κουβεντα
εχουν ξαναγινει τετοιες κουβεντες και εγω δεν βγαζω ακρη....
αν καποιος βαθμολογει "Ευρωπαικα" θα βοηθουσε πολυ να κανει διπλη βαθμολογηση και να βαζει διπλα και βαθμο "κουτιου"
αλιως ειμαστε στο "τι κανεις Γιαννο? Κουκια σπερνω".......


Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 03, 2015, 07:55:30 μμ »

Την 1η στειλε, θα παει καλα και χωρις συντηρηση..

Με την 2η μην ασχοληθεις καθολου ,δεν αξιζει το κοστος πιστοποιησης / συντηρησης κτλ..
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 03, 2015, 07:56:56 μμ »

γνωμη μου και ειπες ελευθερα εγω το ταβανι της την βλεπω αου 58,τα χτυπηματα στο προσωπο δεν φανερωνουν καποια παρεμβαση αρα δεν θα δοθει απο τον γκραντερ πολυ σημασια οσο θα δοθει λ.χ στο μαλλι που και εκει εχει καποιο θεματακι.ευχομαι να βγει μς παντως Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
giannist φιλε το ξαναπα ο βρεγμενος την βροχη δεν την φοβαται οποτε χαλαρααα Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
με εκτιμηση και στους 2 Μαρκος
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 03, 2015, 07:58:12 μμ »

Σε αμερικαν Σαρκασμός.. ενα vf+..ειναι au50-53.....απο εκει και πανω(55) ειναι εξαιρετικο..κτλ..
Οποτε προσωπικα το βλεπω σε κατι σε π.χ 53...
Ειναι ισως η πρωτη φορα που εχω αποσταση με τον Πανο σε αξιολογηση...αλλα ο Πανος εχει εμπειρια αρκετη
..και βεβαιως ελπιζω να εχει δικιο...αν και το βλεπω πιο χαμηλα...
Εσυ θα εισαι ο τελικος Κριτης Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός...και ελπιζω να "χασεις και εσυ και γω...και να κερδισει ο Πανος" Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 03, 2015, 08:04:40 μμ »

Σε αμερικαν Σαρκασμός.. ενα vf+..ειναι au50-53.....απο εκει και πανω(55) ειναι εξαιρετικο..κτλ..
Οποτε προσωπικα το βλεπω σε κατι σε π.χ 53...
Ειναι ισως η πρωτη φορα που εχω αποσταση με τον Πανο σε αξιολογηση...αλλα ο Πανος εχει εμπειρια αρκετη
..και βεβαιως ελπιζω να εχει δικιο...αν και το βλεπω πιο χαμηλα...
Εσυ θα εισαι ο τελικος Κριτης Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός...και ελπιζω να "χασεις και εσυ και γω...και να κερδισει ο Πανος" Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα

οποιος μπορει να φτιαξει και να ανεβασει ενα πινακακι ευρωπαικου Vs Αμερικανικου grade θα βοηθουσε.....
να ηρεμησουν λιγο τα πραγματα και θα μαθουμε και τον επισημο βαθμο Κλείσιμο ματιού
και παλι σας ευχαριστω ολους για τι γνωμες σας!!!


Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 03, 2015, 08:05:06 μμ »

Αν πιασει  πανω από XF θα κοιμαται ο Θεος.Για εμενα παντα.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 03, 2015, 08:12:25 μμ »

να πω οτι αν δεν βρουμε εν τροπο να συνενοηθουμε "βαθμολογοντας" δεν ξερω αν εχει νοημα η κουβεντα
εχουν ξαναγινει τετοιες κουβεντες και εγω δεν βγαζω ακρη....
αν καποιος βαθμολογει "Ευρωπαικα" θα βοηθουσε πολυ να κανει διπλη βαθμολογηση και να βαζει διπλα και βαθμο "κουτιου"
αλιως ειμαστε στο "τι κανεις Γιαννο? Κουκια σπερνω".......




Συμφωνω απολυτως, αλλα δεν μπορει κανεις να επιβαλει στον αλλον πως να εκφραζεται.
Η αποψη μου ειναι οτι μονο η Αμερικανικη κλιμακα (εως 70) πρεπει να εκφραζεται στις εκτιμησεις, μιας και ειναι πιο λεπτομερειακη, αφορα τις πιστοποιησεις για τις οποιες ενδιαφερονται οι νεοι συλλεκτες (που συνηθως ρωτουν) και οποιαδηποτε αλλη κλιμακα απλως μπερδευει τα πραγματα και δημιουργει παρανοησεις.
Φυσικα, οπως ειπα, κανεις δεν μπορει να το επιβαλει αυτο, οποτε το μπερδεμα θα συνεχιζεται.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
panosk
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 03, 2015, 08:23:59 μμ »

Ενα μικρο παραδειγμα για να καταλαβετε τι εννοω με το ελαφρυ πατημα των 10λεπτων 1878
Τι θα λεγατε για αυτο?

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2015, 08:33:28 μμ από panosk » Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 03, 2015, 08:33:01 μμ »


Και ενα ακομη απο το αρχειο μου...Πιστοποιημενα και τα δυο.
Τι θα λεγατε και γι αυτο?
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 03, 2015, 08:37:23 μμ »

Ωραια συζητηση Πανο ..να ξεφευγουμε και απο τα ..των ημερων Κλείσιμο ματιού
Σε αυτο που ανεβασες οντως στο αναγλυφο του κεφαλιου ισχυει..ισως να εχει σημασια
και το κρακ ..
Η διαφορα πιστευω οτι ειναι ομως εμφανης στον οπισθοτυπο ..οπου ακομα και σε αυτη την αποσταση (της φωτο)..φαινονται τα νευρα στα φυλλα  και γενικα μια αλλη."οπτικη"..κτλ,,,
Δεν με επηρεαζει ο εμπροσθοτυπος ..αλλα κυριως ο οπισθοτυπος..
Αυτη η εντυπωση μου δινεται..
ΥΓ,,μιλω για το πρωτο που ανεβασες...,,
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 03, 2015, 08:40:28 μμ »

Πανο το δευτερο που ανεβασες ..δε χρηζει συγκρισης. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 03, 2015, 08:55:17 μμ »


Και ενα ακομη απο το αρχειο μου...Πιστοποιημενα και τα δυο.
Τι θα λεγατε και γι αυτο?
Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
αφιερωμενο το τραγουδι της Γλυκεριας  ΝΑΧΑ ΧΙΛΙΑ ΜΑΤΙΑ Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 03, 2015, 08:55:36 μμ »

  Η  2η  ειναι σαφως κυκλοφορημενη ,με εμφανεστατα και αποχρωματισμενα τα σημεια φθορας..
Προβληματακια αρχόμενης οξειδωσης, ελαφρως απωθητικο eye apeal.  Γυρω στο AU50 .

  H 1η ειναι πολυ κοντα στο  MS62 , με πολυ "ελαφρυ πατημα" οπως τα περισσοτερα 10λεπτα 1878.
Αρκει να πεσεις σε εμπειρο grader που δε θα το μπερδεψει με φθορα κυκλοφοριας...αν συμβει αυτο θα στο
βγαλει δυστυχως AU58..με τιποτα παρακατω!...Το νομισμα δεν εχει φθορα κυκλοφοριας, για μενα ειναι οριακο 62αρι  και οχι  58..Το οριακο
το αναφερω λογω ανομοιογενους πατινας ειδικα πισω, και λογω eye apeal το οποιο δεν ειναι και το καλυτερο.. Εχει 2 μικροπροβληματακια οξειδωσης στο
"Λ" του ΕΛΛΗΝΩΝ και στο 2ο "Σ" του ΒΑΣΙΛΕΥΣ,δεν ειναι ικανα ομως να του στερησουν τον βαθμο...
MS62 για μενα.

Η επιλογη φυσικα δικη σου για το ποια θα κρατησεις..


Δηλαδη ειναι ιδιο με αυτο ?...http://www.sixbid.com/browse.html?auction=451&category=9657&lot=450667
ok.......
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences