Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 05:15:22 μμ
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 45
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αυστριακό Νομ/πείο. Όλες οι Νέες Εκδόσεις (εκτός Νιόβιο  (Αναγνώστηκε 128257 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Foumantsou
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 247


Προφίλ
« Απάντηση #180 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 07:06:40 μμ »

Και όμως υπάρχει και 3η επιλογή : του λες να βάλει την τίγρη εκεί που ξέρει και αγοράζεις κατι αλλο στα ίδια λεφτά που να τα αξίζει...γιατι σκέψου ποσά θα βγουνε ακομα απο αυτήν την σειρά και θα γινετε το ιδιο συνέχεια...
Καταγράφηκε

What goes up must come down!
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #181 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 07:26:02 μμ »

Αν και δεν ασχολουμαι με αναμνηστικα-σειρες-ευρω (ειναι η πρωτη που μαζευω) πιστευω δεν θα συνεχισει το ιδιο πραγμα κ με τα υπολοιπα..τα κομματια ειναι πολλα για να τα μαζεψεις κ αν ξανασυμβει αυτο,πολλοι θα ειναι εκεινοι που θα ξενερωσουν κ θα τα παρατησουν..οπως συμβαινει κ με τα ελληνικα αναμνηστικα ασημενια κτλ..1-2-3 το ιδιο κ πολλοι τα παρατησαν κ τωρα τα εχουν να καθονται...εγω πιστευω πως ειδαν την ζητηση της νυχτεριδας οι εμποροι,κ πεσαν σαν τα κορακια..ισως κ το νομισματοκοπειο να ηθελε να τα δωσει ολα σε αυτους να δει πως θα παει..μετα απο αυτο ομως δεν πιστευω να συνεχιστει..αν ξαναγινει κ στο επομενο κομματι,τοτε θα τα παρατησουν αρκετοι και οι εμποροι θα τα κοιτανε..με αποτελεσμα,στα επομενα να αφηαουν το νομισματοκοπειο να διαθεσει ενα χ μερος των κομματιων κ να παρουν μονο οσοι εχουν προπαραγγελιες η στανταρ αγοραστες...γνωμη μου...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
nerwnas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 177


Προφίλ
« Απάντηση #182 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 08:11:35 μμ »

Ταπεινη μου αποψη παντα. Ηθελα να το αναφερω και χτες αλλα το αναφερω σημερα ,ανεξαρτητα αν θα βρεθει τελικα η τιγρης. Επειδη μιλαμε για μεγαλη σειρα, που ομως τελειωνει σχετικα γρηγορα,καλο θα ηταν να περιμενουμε και να μην απογοητευομαστε γρηγορα. Σε κανα χρονο το συζηταμε. Αφ'ενος να περιμενουμε σαν συλλεκτες, ουτως ωστε να μην ανεβαζουμε μονοι μας την τιμη των εμπορων με την ανυπομονησια και τον πανικο. Βουτυρο στο ψωμι τους. Ειδικα για τιμες e-bay δεν το συζητω να κανω χτυπημα. Αφ'ετερου να μην απογοητευομαστε και να βιαστουμε να πουλησουμε την νυχτεριδα, οπως ακουσα απο μερικους. Αν καποιος θελει να μου πουλησει βεβαια το δεχομαι...χαχαχα. Η νυχτεριδα παντα θα ειναι το πρωτο της σειρας... Οποτε αν απλα περιμενετε και την κρατησετε... Ή θα αυξηθει η αξια της ή θα μειωθει αλλα παραλληλα θα εχουν μειωθει και ολα τα αλλα της σειρας, οποτε ποιο προσιτη η ολοκληρωση. Μπορει απο σποντα να βρεθουν 2-3 κροκοδειλοι πιο μετα και να εχουμε για ανταλλαγες.πολλα μπορει...

Πιστευω οτι θα ξεκαθαρισει στα επομενα νομισματα και αποκλειω να συνεχιστει το ιδιο μπαχαλο. Δεν συμφερει και το ιδιο το νομισματοκοπειο να συνεχιστει. Καταρχην νομιζω βγηκε σαν κερμα για παιδια και πολλα νομιζω που θα πηραν το πρωτο, δεν το βλεπω να παιρνουν το δευτερο. Σκεφτειτε και το δραμα να εισαι αυστριακος και να μην μπορεις να βρεις τα της χωρας σου. Οποτε νομιζω καπως θα λυθει. Ειτε με pre-order και συνδρομη... Ειτε πολυ απλα με αυξηση του τιραζ. Το νομισματοκοπειο θα αυξησει το κερδος του καθαρο του κερδος... Και οι εμποροι θα εχουν για κερδοσκοπια μονο τα πρωτα της συλλογης.
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #183 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 08:17:52 μμ »

Δίνω περιθώριο στον Αυστριακό μέχρι την Κυριακή για να απαντήσει.
Από Δευτέρα αρχίζω τις επιστροφές των δεκαπεντάρικων για τη τίγρη.
Αν κάποιος έχει αντίθετη άποψη και τα θέλει πιο γρήγορα παρακαλώ να με ενημερώσει με e-mail.

Για τους αρχαγγέλους ότι έχετε παραγγείλει δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα θα το παραλάβουμε.
Παράγγειλε και η σύζυγος μια δεκάδα proof και έγινε συλλέκτρια πρωτοκλασάτη.
Να πω ότι από τη δεύτερη δεκάδα των χρωματιστών δεν έχουν πληρωθεί μόλις 4 που και αυτά τα βλέπω γρήγορα να πληρώνονται και εκεί κλείνει ο κύκλος.

Ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση
Ότι περνάει από το χέρι μου το κάνω.
Παραπάνω δεν μπορώ.

Υ.Γ. Αισιόδοξη άποψη Πέτρο, σεβαστή αλλά δεν μπορώ να την ασπαστώ.  Σαρκασμός (μιλάω για το προηγούμενο post)
Υ.Γ. 2 Προχθές υπήρχε δυνατότητα προπαραγγελίας για όλη τη σειρά των 3 ευρώ. Σήμερα δεν υπάρχει, όπως εξακολουθεί να μην υπάρχει και για το νιόβιο.
Καταγράφηκε

Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #184 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 08:22:43 μμ »


Ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση
Ότι περνάει από το χέρι μου το κάνω.
Παραπάνω δεν μπορώ.


Διονύση σε ευχαριστούμε φίλε μου.
Το ξέρουμε ότι κάνεις και περισσότερα από όσα σου αναλογούν.
Όπως είπε κάποτε και ο πατήρ Μητσοτάκης αναφερόμενος στην κατάσταση της
Ελληνικής οικονομίας: ''Θαύματα μόνο Ο Ιησούς Χριστός έκανε''.

Απλά διακωμωδούμε λίγο την κατάσταση για να μη μας πάρει από κάτω ...  Λύπη
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #185 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 08:25:55 μμ »

Διονύση για ακόμα μία φορά Σ Ευχαριστώ για την εξυπηρέτηση.
Είναι πολύ εύκολο για μας να λέμε ότι θέλουμε, χωρίς να γνωρίζουμε πόση ευθύνη καθώς και το χρόνο που αφιερωνεις σε κάθε ομαδική .
Να σαι καλά φίλε
Καταγράφηκε
nerwnas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 177


Προφίλ
« Απάντηση #186 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 09:03:04 μμ »

Διονυση να σε ευχαριστησω και δημοσια για τις προσπαθειες που καταβαλεις.
Θελω να τα βλεπω αισιοδοξα τα πραγματα γενικα στα θεματα συλλεκτικα. Το πολυ -πολυ αν κατασταλαξουν οι τιμες σε αυτα τα επιπεδα, να τους ανταλλαξουμε μετα την νυχτεριδα με το νιοβιο, εκει που εχει φτασει. Παλι καλα ειμαστε δηλαδη. Αυτο που λες για την συνδρομη , δεν το παρατηρησα οταν σου εστειλα το link. Ειχε pre-order τους αρχαγγέλους αλλα οχι το φωσφοριζε. Και ηταν πριν την κυκλοφορια νομιζω.
Για τους αρχαγγελους αν δουμε γρηγορο sold -out προτεινω να κανουμε 1-2 προεγγραφες.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2017, 09:15:12 μμ από nerwnas » Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #187 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 09:06:04 μμ »

Όσοι μου έχετε κάνει κατάθεση λάβατε e-mail επιβεβαίωσης. Παρακαλώ πολύ ελέγξτε τα μηνύματά σας.
Αν κάποιος έχει κάνει έστω και 1 ευρώ πληρωμή και δεν έλαβε e-mail παρακαλώ να με ενημερώσει άμεσα.

Ευχαριστώ πολύ
Καταγράφηκε

aa_frag
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 282


Μέτρον Άριστον. Παν μέτρον 100 πόντους


Προφίλ
« Απάντηση #188 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 09:35:27 μμ »

Για να γελάσουμε και λίγο 

http://www.ebay.com/itm/3-EUROS-AUSTRIA-2017-TIGRE-TIGER-OSTERREICH-CRIATURAS-COLORIDAS-2-12-AUTRICHE-/322410882120?hash=item4b112fa448:g:QHwAAOSwcUBYHj76

Τα 24,90€ για τα μεταφορικά μου λείπουν Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #189 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 09:51:50 μμ »

Θα πέσει ξεφούσκωμα υπομονή (εκτός και αν γίνει το κλειδί της σειράς) ελπίζω να φάνε αρκετό κράξιμα στο αυστριακό νομισματοκοπείο και να μην κάνουν το ίδιο παιχνίδι με τα επόμενα.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
nerwnas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 177


Προφίλ
« Απάντηση #190 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 09:59:53 μμ »

Θα πέσει ξεφούσκωμα υπομονή (εκτός και αν γίνει το κλειδί της σειράς) ελπίζω να φάνε αρκετό κράξιμα στο αυστριακό νομισματοκοπείο και να μην κάνουν το ίδιο παιχνίδι με τα επόμενα.

+1

Εγω το κραξιματακι μου θα το ριξω μια φορα.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #191 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 10:02:15 μμ »

Θα πέσει ξεφούσκωμα υπομονή (εκτός και αν γίνει το κλειδί της σειράς) ελπίζω να φάνε αρκετό κράξιμα στο αυστριακό νομισματοκοπείο και να μην κάνουν το ίδιο παιχνίδι με τα επόμενα.

+1

Εγω το κραξιματακι μου θα το ριξω μια φορα.

έτερον εκάτερον   Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #192 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 10:18:14 μμ »

Ειλικρινά δεν ξέρω πόσα έδωσαν στους εμπόρους, αλλά ακόμη και ο Αυστριακός παραπονιόταν ότι στη νυχτερίδα δεν του έδωσαν ούτε τα μισά από όσα ζήτησε.
Στην τίγρη με όριο τα 3 τεμάχια ανά πελάτη, δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλο θα μπορούσαν να κάνουν, να βάλουν όριο τα 2 τεμάχια; το ένα τεμάχιο;
Στο κάτω κάτω 50.000 τεμάχια έκοψαν, και αφού έτσι ξεκίνησε η σειρά έτσι θα τελειώσει, λίγα ή πολλά δεν έχει νόημα, σέβονται τη συνεκτικότητα του αντικειμένου, της σειράς, δεν είναι Ελλάδα, άλλοτε 5.000 τεμάχια και άλλοτε 1.000.
Το μόνο που θα μπορούσα να τους καταλογίσω είναι το γεγονός ότι από τις 11:00 μέχρι τις 18:00 το site σερνόταν και δεν μπορούσα να παραγγείλω, αλλά για αυτό φταίει και λίγο η δομή του Internet που προσπαθεί να εξυπηρετήσει τους πάντες χωρίς να εξυπηρετεί κανένα τελικά, αντί να δίνει προτεραιότητες FIFO (first in first out)
Καταγράφηκε

pasmel
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 229


Έστιν ουν Ελλάς και η Μακεδονία


Προφίλ
« Απάντηση #193 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 12:06:54 μμ »

Καλημέρα!
Έχω στείλει  μέιλ, θα κάνω την κατάθεση τώρα.
Ευχαριστώ ξανά για την προσπάθεια!
Ένα ταπεινό κομμάτι για αρχή θα ήθελα.
Εάν περισσεύει στη συνέχεια θα ήθελα κι ένα δεύτερο.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5198

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #194 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 12:15:16 μμ »

Διονύση για ακόμα μία φορά Σ Ευχαριστώ για την εξυπηρέτηση.
Είναι πολύ εύκολο για μας να λέμε ότι θέλουμε, χωρίς να γνωρίζουμε πόση ευθύνη καθώς και το χρόνο που αφιερωνεις σε κάθε ομαδική .
Να σαι καλά φίλε

Kai που να τον γνωρίσεις και από κοντά!! Παιδί μάλαμα! Αφού σκέφτομαι να ξαναγραφτώ στο λύκειο
για να τον έχω καθηγητή!!! Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 45
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences