Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 22, 2024, 09:36:22 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: διδραχμα-1911 και 1901  (Αναγνώστηκε 23630 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 02:15:28 μμ »

Καλημέρα σε όλους.Όπως ανέφερα και στο πρώτο ποστ που έκανα δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα νομίσματα-συλλογή και όλα όσα το ακολουθούν.Απότι είδα υπάρχει ενδιαφέρον για τα δίδραχμα του 1911, πιο πολύ λογο της κατάστασης που βρίσκονται.Ευχαριστώ πολύ όσους ασχολήθηκαν να με κατατοπίσουν ως προς το εύρος της τιμής που κυμαίνονται.Δυστυχώς δε βρίσκομαι Αθήνα και μία συνάντηση με έναν από εσάς ισοδυναμεί με ταξίδι.Συγνώμη σε όσους δεν απάντησα για κάποια τιμή, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι να απαντήσω.Γιαυτό εντός της ημέρας θα ανεβάσω πιο λεπτομερείς φωτογραφίες από το κάθε ένα ξεχωριστά για να υπαρξει οσο γίνεται καλύτερη αξιολόγηση ώστε να μπορώ να απαντήσω.ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σας.
Πρόσεχε μόνο πως τα πιάνεις και που τα ακουμπάς.  Η παραμικρή γρατζουνιά, δαχτυλιά κλπ μπορεί να ρίξει κατακόρυφα την αξία.
Καταγράφηκε

satelnikolas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 02:43:58 μμ »

εδω ειμαστε λοιπον.ελπιζω να βοηθησουν για μια πιο αντικειμενικη κριση.να μην αδικηθει κανενας.

1o

http://i62.tinypic.com/v2u2w3.jpg
http://i59.tinypic.com/2uqykub.jpg
http://i57.tinypic.com/22hykn.jpg

2o

http://i62.tinypic.com/2eocojo.jpg
http://i61.tinypic.com/11tqs0o.jpg
http://i57.tinypic.com/2598pk9.jpg

3o

http://i61.tinypic.com/ao4955.jpg
http://i62.tinypic.com/1z2m2kh.jpg
http://i57.tinypic.com/2vv6snb.jpg
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 02:55:44 μμ »

Τους εχεις αλλαξει τη σειρα. Τωρα το δευτερο ειναι το τριτο και το τριτο το δευτερο στην αρχικη σου φωτογραφια νομιζω.

Τελος παντων θα κριθουν φανταζομαι με την τελευταια σειρα.

Συμφωνα με αυτα που βλεπω εδω:

1). Mαλλον 63 ισως και 64

2).Μαλλον 63 ισως και εδω 64

3). Μαλλον 62

Αυτα εφὀσον δεν υπαρχουν αλλα θεματα οπως hairlines που δεν φαινονται. Σε καθε περιπτωση πρεπει να εκτιμηθουν απο κοντα.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 31, 2014, 03:04:45 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
satelnikolas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 03:14:59 μμ »

και πόσο κοστίζει μια πιστοποίηση φίλοι μου?
Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 03:17:56 μμ »

και πόσο κοστίζει μια πιστοποίηση φίλοι μου?

οσο και να κοστιζει απο οτι βλεπεις μαλλον αξιζει να το κανεις. .. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 03:38:19 μμ »

Το δικο μου 63 το εδωςα 1550 τον Μάιο.

Συμφωνώ 100% με την εκτίμηση του Βαςιλη solferino.

Και εγω τις ίδιες σχεδόν τιμες του εδωςα σε πμ μειωμένες κατα περιπου 30% χωρις να του κανω πρόταση αγοράς, αντίθετα του ευχήθηκα καλή τύχη λέγοντας του οτι εδώ μεσα οι φίλοι συλλέκτες θα σου δώσουν κατι παραπάνω.

Φυσικα ολα αυτα υπό την προϋπόθεση της καταςταςης. Για μεν το πρωτο του είπα ιςως εχει παλιό καθάρισμα μεχρι €200, το δεύτερο 62-63 €1000 και το τρίτο 64 €1400!

Σε αυτές τις καταςταςεις αυτα θα πλήρωνα ως έμπορος του είπα συμπληρώνοντας αυτα που είπα παραπάνω.
+1000 και με solferino
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 03:53:42 μμ »

Φωτιά έχουν πάρει τα π,μ στανταρ  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 03:58:27 μμ »

Παιδια ειναι πλεον θεμιτο να πληρωνετε παραπανω ενα νομισμα επειδη εχει μεγαλυτερη βαθμολογια απο ενα αλλο, οποτε δεν θα σταθω σε αυτο.

Θελω να ρωτησω ομως οτι οταν μιλατε για τετοια ποσα, 1500 και 2000 αναλογιζεστε οτι μπορειτε να αγορασετε ενα φαην 5δραχμο του 51 πχ? Η ενα πολυ ομορφο ταλληρο 44? Παραδειγμα φερνω φυσικα.
 
Εμενα με τα λιγα που μπορω να εκτιμησω απο τις φωτογραφιες βλεπω γρατζουνιες σε ολα ακριβως επανω απο την κεφαλη, και μπακμαρκς. Επισης αυτο που ο κυριος Γιωργος εκτιμα σε μς62 (!) βλεπω οτι εχει και ενα χτυπημα ωρα 11 και ενα κρακ ωρα 9 στην πισω οψη, δεν ξερω αν το κατεβαζουν αυτα σε επικειμενη βαθμολογηση.

Φιλικα γραφω φυσικα, οχι για να αντιπαρατεθω με καποιον,
Χρονια πολλα σε ολους! Και ειδικα στους Βασιληδες!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 04:05:31 μμ »

Παιδια ειναι πλεον θεμιτο να πληρωνετε παραπανω ενα νομισμα επειδη εχει μεγαλυτερη βαθμολογια απο ενα αλλο, οποτε δεν θα σταθω σε αυτο.

Θελω να ρωτησω ομως οτι οταν μιλατε για τετοια ποσα, 1500 και 2000 αναλογιζεστε οτι μπορειτε να αγορασετε ενα φαην 5δραχμο του 51 πχ? Η ενα πολυ ομορφο ταλληρο 44? Παραδειγμα φερνω φυσικα.
 
Εμενα με τα λιγα που μπορω να εκτιμησω απο τις φωτογραφιες βλεπω γρατζουνιες σε ολα ακριβως επανω απο την κεφαλη, και μπακμαρκς. Επισης αυτο που ο κυριος Γιωργος εκτιμα σε μς62 (!) βλεπω οτι εχει και ενα χτυπημα ωρα 11 και ενα κρακ ωρα 9 στην πισω οψη, δεν ξερω αν το κατεβαζουν αυτα σε επικειμενη βαθμολογηση.

Φιλικα γραφω φυσικα, οχι για να αντιπαρατεθω με καποιον,
Χρονια πολλα σε ολους! Και ειδικα στους Βασιληδες!
Στέλιο καλησπέρα και Χρόνια Πολλά, χωρίς να προκαταλαμβάνω Γιώργο, Βασίλη, κά, οι τιμές που αναφέρανε αφορούν πιστοποιημένα νομίσματα γενικά και όχι τα συγκεκριμένα που άλλωστε είναι απιστοποίητα. Τώρα, με βάση τις νεότερες φωτογραφίες αλλά και προσεκτικότερη μελέτη των αρχικών, εντοπίζω και εγώ κάποια θεματάκια, γεγονός που επιβεβαιώνει αυτό που λέμε όλοι διαρκώς ότι οι φωτογραφίες μπορεί να ξεγελάσουν και rating μέσω φωτογραφιών δεν γίνεται.
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 04:16:19 μμ »

 Μια χαρά γίνεται grading μέσω φωτογραφιών, αν οι φωτογραφίες είναι καλές.
 Όπως πχ εδώ το 2ο σετ φωτογραφιών είναι πολύ καλύτερο απο το πρώτο και φαίνονται και τα όποια ελαττώματα.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 04:35:04 μμ »

Παιδια,

Η εκτιμηση μου ειναι προσωπικη και παντα ενεχει περιπτωση σφαλματος (για αυτο λεγεται και εκτιμηση). Απευθυνεται σαν ενας οδηγος προς τον φιλο που ζητησε εκτιμηση και οχι οδηγος αγορας προς οιονδηποτε. Κρατηστε το τελευταιο σχολιο μου " σε καθε περιπτωση πρεπει να εκτιμηθουν απο κοντα".

Eιναι ευθυνη των επιδοξων αγοραστων να τα εκτικησουν προσωπικα. Και εγω αλλωστε ενδιαφερομαι αλλα δυστυχως λογω αποστασης δεν μπορω να κανω πολλα.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 05:53:45 μμ »

Μια χαρά γίνεται grading μέσω φωτογραφιών, αν οι φωτογραφίες είναι καλές.
 Όπως πχ εδώ το 2ο σετ φωτογραφιών είναι πολύ καλύτερο απο το πρώτο και φαίνονται και τα όποια ελαττώματα.
Οπως τα λες ειναι.....οι φωτογραφιες ειναι σουπερ και φαινονται τα παντα.....ο παππους φιλε μου δεν ειχε αλλα νομισματα μονο αυτα που μας παρουσιασες?εχεις και αλλα διδραχμα 1911 απο τον παππου?
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 05:57:00 μμ »

Εγώ προσωπικά θα πρότεινα στον κάτοχο των κερμάτων να τα πιστοποιησει! Υπάρχουν και στο Στέκι άτομα που κάνουν αποστολές και είναι άκρως αξιόπιστα. Μετά θα μπορέσεις να τα διαπραγματευτείς καλύτερα αφού όπως λες δεν είσαι γνώστης. Σε διαφορετική περίπτωση μπορεί να σου την πέσουν διάφοροι που θα μειώνουν διαρκώς την ποιότητα και την αξία των κερμάτων σου ώστε να τα πάρουν φθηνά. Θα αρχίσουν να σου λένε ότι έχουν τα τάδε προβλήματα, ότι δεν θα πάρουν μεγάλους βαθμούς, ότι σου φουσκώνουν τα μυαλά οι άλλοι, ότι δεν υπάρχουν πια αυτές οι τιμές, ότι δεν είναι εξίσου καλά και τα 3 αλλά θα σου κάνω μια καλή προσφορά για όλα μαζί επειδή ειμαι large, ότι υπάρχει κρίση, οτι ο Ερμής είναι ανάδρομος κτλ κτλ κτλ.. Δεν σου λέω ότι έχεις κανένα αμύθητο θησαυρό και θα γίνεις πλούσιος ή ότι είναι εγγυημένα 64αρια κτλ.. αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ καλά κομμάτια(απο τις φωτο έστω) και είναι κρίμα να τα χάσεις έτσι. Βέβαια μη φτάσεις και στο άλλο άκρο και ζητάς τον ουρανό με τ'άστρα! Στο κάτω κάτω κράτα και το ένα και ξεκίνα και συλλογή. Ευκαιρία..
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 06:29:21 μμ »

Με την πιστοποίηση, πάντα ενέχεται κίνδυνος να χάσει κάποιος χρήματα αν δεν αξιολογηθεί σωστά  οπότε θα πρέπει να τονιστεί και το αρνητικό της πιστοποίησης!
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 06:35:57 μμ »

Κανεις τα συγκεκριμενα raw νομισματα δεν θα τα πληρωσει για παραπανω απ'οτι ειναι, για παρακατω ναι.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences