Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 04:48:47 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μυριζουν PVC  (Αναγνώστηκε 3883 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Tzo Fistikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 134


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 01, 2015, 09:33:09 πμ »

Καλημερα. Ξεκινησα να παρνω ζελατινες του φαρου και βγαζοντας τα απο τις ζελατινες pvc που ειχα ειδα οτι ολα τα χαρτονομισματα μυριζουν πλαστικιλα Θυμός Θυμός. Ειναι κακο αυτο; Τι να κανω; να τ αφησω να αεριστουν; Καμια ιδεα κανεις; Προς το παρον τα εβγαλα ολα και τα εβαλα σ ενα βιβλιο ενα ενα.
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 09:59:09 πμ »

Καλημερα, πολυ σοβαρο θεμα αυτο! Το να παρουν μυρωδια τα χαρτονομισματα σου απο τις θηκες pvc που εχει ως βαση το πετρελαιο σιγουρα ειναι προβλημα. Καλα εκανες και τα εβγαλες απο εκει...
Καταρχας τι χαρτονομισματα ειναι? Εχουν γινει παναδες? Λεκεδες η εχει χαλασει το χαρτι? Ειναι ακυκλοφορητα?
Προσωπικα οι θηκες που χρησιμοποιω ειναι pvc free και δεν εχω καποιο προβλημα. Για τα κοματια που αγοραζω και δινω χρηματα δεν θα λυπηθω χρηματα να παρω κατι που δεν θα τα επηρεασει και θα τα προφυλαξει!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Tzo Fistikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 134


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 10:13:33 πμ »

Τα ειχα μαξιμουμ 2 χρονια τα μισα και λιγοτερα απο αυτα σ αυτες. Ειναι και ακυκλοφορητα και vf kai f καταστασεις. διαφορα δεν εχω δει στην επιφανεια. Γι αυτο το λογο πηρα κινουριες ζελατινες του φαρου.
Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 10:18:46 πμ »

Καλημέρα κι απο εμένα. Μου κάνει εντύπωση αυτό που έπαθες. Κι εγω της ίδιας εταιρείας έχω και συγκεκριμένα το σύστημα Grande αλλα δε μυρίζουν τίποτα εκτός απο τη χαρακτηριστική οσμή του παλιού που έχει το χαρτί. Θεωρείτε απο τις καλές εταιρείες και έχει μεγάλη γκάμα προιόντων. Ελπίζω να μη σου "πότισαν". Οι ζελατίνες ήτανε απο το ίδιο πακέτο; Αστοχία υλικού;
Καταγράφηκε
Tzo Fistikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 134


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 10:24:26 πμ »

Ωπα να μην παρεξηγηθω! Τωρα πηρα του φαρου. Πριν ειχα pvc. Και στην αλλαγη απο pvc σε  φαρο ειδα οτι μυριζουν. Προς το παρον τα εχω σ ενα βιβλιο μεσα..
Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 10:38:26 πμ »

Ωχ τώρα το κατάλαβα  Σαρκασμός. Οπως είπες, αφησε τα να αεριστούν και ευχομαι να ξεμυρίσουν. Ετσι κι αλλιως δε μπορεις να τους κάνεις και πολλά πράγματα
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 11:42:21 πμ »

Παντως παιδια για μενα αξιζει να δωσεις καποια (λιγα) παραπανω χρηματα και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο! Εγω χρησιμοποιω της leuchtturm και ειναι χωρις pvc και στοιχιζουν 1 ευρω η σελιδα. Ποσο κανουν αυτες που εχουν pvc? 0,30? 0,50 ευρω η σελιδα? Αξιζει?
Εχει με 2-3-4 θεσεις καθε σελιδα και αυτες που παιρνω ειναι των δυο θεσεων λογο μεγεθους των χαρτονομισματων. Τις εμπορευεται το μελος μας Νικος ο hellas num.
Αφησε τα χαρτονομισματα σου να αεριστουν σε σκιερο μερος με οχι πολυ υγρασια! Μετα τοποθετησε τα στις νεες θηκες και μετα απο καμια 15αρια μερες τσεκαρε αν η μυρωδια υπαρχει ακομη!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 06:59:52 μμ »

Εχει ξανασυζητηθει το θεμα. Στα νομισματα το pvc σιγουρα κανει κακο. Στα χαρτονομισματα ομως;; Υπαρχει καποιος που του χαλασανε χαρτονομισματα; Εγω τα εχω ολα σε φθηνες των 0,30€ εδω και 20 χρονια και συνεχιζω να τα βαζω σε τετοιες. Εκτος απο μυρωδια δεν εχω δει σε κανενα καμια αλλη αλλαγη ή λεκεδες.
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 08:32:05 μμ »

Η αλλαγη απο την ωραια μυρωδια του χαρτιου σε πλαστικιλα απο τις θηκες για μενα ειναι σημαντικη αλλοιωση.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 09:10:02 μμ »

Εχω πετυχει χαρτονομισματα βαλμενα σε φτηνες θηκες για πανω απο 10 χρονια να εχουν χασει χρωμα τους που εχει μεινει πανω στη ζελατινα οταν το βγαλανε. Τραγικη κατασταση οταν βλεπεις σπανια χαρτονομισματα να χαλανε με αυτο τον τροπο. Και μιλαω για Ηπειροθεσσαλιες τα μεγαλα και Εθνικη της Βιεννης (7η εκδοση). Να βλεπεις το μισο χαρτονομισμα κολλημενο στη ζελατινα.... Λύπη Λύπη Λύπη Λύπη Λύπη
Καταγράφηκε

μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 09:29:02 μμ »

Μου εχει τυχει και εχω αγορασει καλη ποιοτητα απο το εξωτερικο και οταν μου ηρθαν και τα ανοιξα μονο η πλαστικιλα που βγαζανε τα πεταξα,φιλε Τζο ευτυχως και σου ηρθε να τα αλλαξεις και δεν εχουν παθει αλλοιωση πρωτον και δευτερον αστα μπας και ξεμυρισουν εκει στο βιβλιο  ειναι καλη ιδεα.
υ.γ μια και τα εβγαλες απο το σεντουκι δεν μας τα δειχνης να παρουμε και εμεις κανα ματι  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 09:39:11 μμ »

Εχω πετυχει χαρτονομισματα βαλμενα σε φτηνες θηκες για πανω απο 10 χρονια να εχουν χασει χρωμα τους που εχει μεινει πανω στη ζελατινα οταν το βγαλανε. Τραγικη κατασταση οταν βλεπεις σπανια χαρτονομισματα να χαλανε με αυτο τον τροπο. Και μιλαω για Ηπειροθεσσαλιες τα μεγαλα και Εθνικη της Βιεννης (7η εκδοση). Να βλεπεις το μισο χαρτονομισμα κολλημενο στη ζελατινα.... Λύπη Λύπη Λύπη Λύπη Λύπη

 Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη  Και μιλαω για Ηπειροθεσσαλιες τα μεγαλα και Εθνικη της Βιεννης (7η εκδοση)!!!  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 07:25:15 πμ »

Εχω πετυχει χαρτονομισματα βαλμενα σε φτηνες θηκες για πανω απο 10 χρονια να εχουν χασει χρωμα τους που εχει μεινει πανω στη ζελατινα οταν το βγαλανε. Τραγικη κατασταση οταν βλεπεις σπανια χαρτονομισματα να χαλανε με αυτο τον τροπο. Και μιλαω για Ηπειροθεσσαλιες τα μεγαλα και Εθνικη της Βιεννης (7η εκδοση). Να βλεπεις το μισο χαρτονομισμα κολλημενο στη ζελατινα.... Λύπη Λύπη Λύπη Λύπη Λύπη

 Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη  Και μιλαω για Ηπειροθεσσαλιες τα μεγαλα και Εθνικη της Βιεννης (7η εκδοση)!!!  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη

Και εγώ εκεί κόλλησα. Κρίμα ρε γ@@@@ο. Βαγγέλη μήπως έτυχε να τα τραβήξεις καμία φωτο;
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 09:40:47 πμ »

φιλε Τζο ξεχασα να σου πω να αεριστουν πρωτα και μετα βιβλιο ,αλλα στο βιβλιο βαλε κολλες Α4 ενδιαμεσα γιατι αν εχουν υπολοιπο υγρασιας ενδεχεται να κολλησουν -ξεβαψουν τα γραμματα του βιβλιου και να αποτυπωθουν πανω στα χαρτονομισματα και ο αερισμος μην γινει σε μερος φωτεινο πιστευω
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
Καταγράφηκε
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 11:53:23 πμ »

Οκ ενταξει, εγω δεν μιλαω για ακριβα ή σπανια χαρτονομισματα. Συνηθισμενα εχω, απο unc εως fine. Δεν εχω μεγαλες απαιτησεις. Απλα σημειωνω πως εκτος απο την -οντως εντονη- μυρωδια, δεν εχω παρατηρησει καμια απολυτως αλλαγη σε χρωμα κλπ.. και περασαν πολλα χρονια..
Σιγουρα εαν ειχα ακριβα κομματια δεν θα το ρισκαρα, το ακριβοτερο και χωρις pvc ειναι καλυτερο, απο κει και περα ο καθενας επιλεγει οτι βολευει
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences