Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 07:33:50 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 δραχμές 1884.  (Αναγνώστηκε 19384 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ig
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 08:50:57 μμ »

Φίλε Hannibal περα απο την παραπλανηση των φωτογραφιων που συζητήθηκε, μου δημιουργήθηκε
η απορία και θα ήθελα να σε ρωτησω: Ποια ηταν η ψυχολογια σου οταν χτυπουσες τη δημοπρασία με
τις φωτογραφίες του πωλητη; Νομιζες οτι ισως ειναι MS62+ οποτε το χτυπουσες σε καλη ή λογικη τιμή;
Παρασυρθηκες επειδη το χτυπούσαν και άλλοι; κατι αλλο; Η απορια μου δημιουργηθηκε γιατι εχω αμφιβολιες
για το αν το νομισμα ακομη και με τις φωτογραφίες του πωλητη αξιζει raw τη τιμη που το χτυπησεις.
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 09:00:53 μμ »

Οταν εχεις να αντιμετωπισεις τετοιο τροπο φωτογραφησης και να χωσεις τοσα λεφτα το λιγοτερο που πρεπει να κανεις ειναι επεξεργασια την φωτο του πωλητη.Απο την αρχικη φωτο φαινεται το καθαρισμα και με την επεξεργασια της φωτο,hairlines και οτιδηποτε αλλο εχει το νομισμα...
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 09:05:52 μμ »

Να κάνω μια ερώτηση, ακαδημαϊκά και χωρίς κανένα υπονοούμενο, αφού ο πωλητής δέχεται επιστροφές.

Αν ο πωλητής είχε όρο ' Όποιος συμμετέχει στη δημοπρασία, συμμετέχει με δική του επιλογή και ευθύνη και παραλαμβάνει αυτό που βλέπει. Επιστροφές δεν γίνονται δεκτές για κανένα λόγο. ', θα άνοιγες case στο eBay ή θα σεβόσουν τον βασικό όρο ;;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 09:09:21 μμ »

Ενταξει Γιωργο,

Εσυ ζήτησες την αποψη μας, γιατι πρεπει εγω τελικά να δέχομαι κριτική για αυτο που πιστευω; Γιατι αφού εχεις τοςο δυνατή αποψη ζήτησες την δικη μας;

Ξερεις το εχω ξαναδει αυτο εδω μεσα και με ανάβει οταν καποιος το κανει και μετα ζητά να εξιλεωθεί εδω να βρει συμπαραστάτες και την δύναμη να κανει αυτο που δεν μπορει να κανει μόνος του.

Οκ δεν αναφέρομαι σε εσενα φίλε μου αλλα το βλεπω, γίνεται. Επισης αυτη η κατ'εξακολουθησην αλλοίωση όσων λέγονται με αλλα, συχνά μη συμβατά επιχειρήματα οχι μονο δεν συμβάλλουν αλλα και αποπροσανατολίζουν με αποτέλεσμα καποιος που εχει διαφορετική αποψη να ειναι τουλάχιστον γραφικός.

Καλή τύχη στο προβλημα σου Γιωργο

Γιώργο γιατί το θέτεις σ'αυτή τη βάση;
Ζήτησα την άποψή σου, διότι ενδεχομένως να φώτιζες κάποια πτυχή του θέματος που εμένα ή κάποιου άλλου του διέφυγε.

Αυτό που γίνεται δεν είναι "κριτική στην άποψή σου" με την έννοια ότι βάλλεσαι, όπως ενδεχομένως το αντιλαμβάνεσαι.
Τα πράγματα είναι για μένα πιο απλά:
ΑΠΛΩΣ ΕΝ ΜΕΡΕΙ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ...!
ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ...!
(λέω εν μέρει, διότι αποδέχθηκα το μέρος της ευθύνης που μου αναλογεί, ως προς το ότι "χτύπησα" το νόμισμα παρά τις υποψίες μου).

Δηλαδή τι έπρεπε να κάνω;
Να μην εκφέρω αντίλογο, για να μην θεωρήσεις εσύ ότι σου ασκώ κριτική;

Με αυτή τη λογική οι άνθρωποι, ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ, θα'πρεπε να συζητούν ΜΟΝΟΝ (!) όταν συμφωνούν, από φόβο μήπως θίξει ο ένας τον άλλο όταν διαφωνούν.

Νομίζω μπορούμε και πρέπει όλοι να ξέρουμε να συζητάμε ΚΑΙ όταν συμφωνούμε ΚΑΙ όταν διαφωνούμε, χωρίς να σημαίνει ούτε ότι τσακωνόμαστε, ούτε ότι προσβάλλουμε το συνομιλητή μας όταν διαφωνούμε.

Γιώργο δεν με ξέρεις και συνεπώς δεν γνωρίζει ότι ούτε "εξιλεώσεις" ούτε "συμπαραστάτες" (τουτέστιν δεκανίκια) ψάχνω στη ζωή μου.
Ακούω τι λένε οι άλλοι και άλλοτε συμφωνώ, άλλοτε διαφωνώ.
Έχω μάθει δε να αποδέχομαι τα λάθη μου.

Γιώργο ίσως έτυχε να δεις το άλλο νόμισμα, ένα μισόλιρο του 1883, που ανέβασα προς Εκτίμηση.
Αν λοιπόν παρωπιδικά, κακόπιστα, υστερόβουλα και άκαμπτα επέμενα ότι έχω πάντα δίκιο και έψαχνα "εξιλεώσεις" και "συμπαραστάτες" για τα δικά μου τα λάθη, τότε θα'χα σύρει ένα κατεβατό κατηγόριες για τον πωλητή του μισόλιρου και θα επιδίωκα, αποποιούμενος πάσα δική μου ευθύνη, να του το επιστρέψω και αυτουνού το νόμισμα.
Όμως δεν το έκανα...!
Αποδέχομαι, απέναντι στον εαυτό μου, ότι είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ δική μου η ευθύνη της λάθος αγοράς και δεν του'πα τίποτα του ανθρώπου.
Ούτε "εξιλεώσεις", ούτε "συμπαραστάτες-δεκανίκια" αναζήτησα για το δικό μου λάθος!

Αυτά τα ολίγα...!
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 09:19:28 μμ »

Φίλε Hannibal περα απο την παραπλανηση των φωτογραφιων που συζητήθηκε, μου δημιουργήθηκε
η απορία και θα ήθελα να σε ρωτησω: Ποια ηταν η ψυχολογια σου οταν χτυπουσες τη δημοπρασία με
τις φωτογραφίες του πωλητη; Νομιζες οτι ισως ειναι MS62+ οποτε το χτυπουσες σε καλη ή λογικη τιμή;
Παρασυρθηκες επειδη το χτυπούσαν και άλλοι; κατι αλλο; Η απορια μου δημιουργηθηκε γιατι εχω αμφιβολιες
για το αν το νομισμα ακομη και με τις φωτογραφίες του πωλητη αξιζει raw τη τιμη που το χτυπησεις.

Κοίταξε να δεις!
Βλέποντας τις συγκεκριμένες φωτογραφίες και κρίνοντας απ'την κατάσταση στα κουρτινάκια, τα φρύδια και τα μαλλιά του Γεωργίου σε καμμία περίπτωση δεν πίστευα ότι είναι MS62+ που λες.
Πίστεψα όμως ότι είναι κάποιο AU, ίσως μεσαίο, δηλαδή ίσως ΑU 50-55 για παράδειγμα.
Αυτά, παρά το γεγονός ότι δεν είμαι και τόσο καλός στις βαθμολογήσεις.

Αλλά όταν το πήρα στα χέρια μου και είδα όλες αυτές τις χαρακιές και τη γενικότερη κατάσταση του νομίσματος απογοητεύτηκα.
Γι'αυτό μίλησα και έγινε και όλη αυτή η συζήτηση για την έκταση της αλλοίωσης της πραγματικής κατάστασης του νομίσματος στις φωτογραφίες του πωλητή, η οποία αλλοίωση έγινε προφανώς σκοπίμως.

Προφανώς και δεν αξίζει raw στην τιμή που το χτύπησα.
Εγώ πιστεύω ότι τέτοια νομίσματα, σ'αυτή την κατάσταση κυκλοφορούν στα 240, άντε 250 Ευρώ μάξιμουμ.
Το είπε εξάλλου και άλλο παιδί παραπάνω.
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 09:21:15 μμ »

Οταν εχεις να αντιμετωπισεις τετοιο τροπο φωτογραφησης και να χωσεις τοσα λεφτα το λιγοτερο που πρεπει να κανεις ειναι επεξεργασια την φωτο του πωλητη.Απο την αρχικη φωτο φαινεται το καθαρισμα και με την επεξεργασια της φωτο,hairlines και οτιδηποτε αλλο εχει το νομισμα...

Φίλε μου δυστυχώς δεν ξέρω τεχνικά πως γίνεται η επεξεργασία των φωτογραφιών, ώστε να αποκαλυφθούν (φαντάζομαι αυτό εννοείς), hairlines, καθαρίσματα και οτιδήποτε άλλο.
Ίσως μπορείς να μου δώσεις τα φώτα σου...!  Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 09:30:55 μμ »

Να κάνω μια ερώτηση, ακαδημαϊκά και χωρίς κανένα υπονοούμενο, αφού ο πωλητής δέχεται επιστροφές.

Αν ο πωλητής είχε όρο ' Όποιος συμμετέχει στη δημοπρασία, συμμετέχει με δική του επιλογή και ευθύνη και παραλαμβάνει αυτό που βλέπει. Επιστροφές δεν γίνονται δεκτές για κανένα λόγο. ', θα άνοιγες case στο eBay ή θα σεβόσουν τον βασικό όρο ;;
Κωστη, δεν ξερω τι θα εκαναν οι αλλοι φιλοι, αλλα εγω διαβαζοντας μια τετοια διατυπωση που λες απο εναν πωλητη απλα δεν θα χτυπαγα.(ειδικα αυτο το " αυτο που βλεπει" σηκωνει πολυ κουβεντα)
Εκτος εαν την εβαζε ενας γνωστος μου, μεχρι αηδιας τιμιος, που ξερω οτι βαζει φωτο που φαινεται το νομισμα οσο χειροτερο γινεται, αλλα και παλι σε αυτη την περιπτωση δεν θα χτυπαγα, απλως θα τον επαιρνα τηλεφωνο.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Παντως πιο πελατοδιωκτικη διατυπωση δεν εχω διαβασει.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 09:33:39 μμ »

Πολυ προχειρα και γρηγορα.....μπορει να γινει και καλυτερα οσο προσπαθεις
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 09:37:19 μμ »

Νικο πυκνωσε λιγο το μαλλι. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 09:38:53 μμ »

Νικο πυκνωσε λιγο το μαλλι. Σαρκασμός

Δεν ειναι μαλλι αυτο.Ειναι μπιχλα-πιτυριδα Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 09:45:43 μμ »

Να κάνω μια ερώτηση, ακαδημαϊκά και χωρίς κανένα υπονοούμενο, αφού ο πωλητής δέχεται επιστροφές.

Αν ο πωλητής είχε όρο ' Όποιος συμμετέχει στη δημοπρασία, συμμετέχει με δική του επιλογή και ευθύνη και παραλαμβάνει αυτό που βλέπει. Επιστροφές δεν γίνονται δεκτές για κανένα λόγο. ', θα άνοιγες case στο eBay ή θα σεβόσουν τον βασικό όρο ;;

Αυτή αγαπητέ φίλε είναι μια πολύ καλή ερώτηση και έχω να πω τα εξής:

α) Λες "αυτό που βλέπει".
Τι είναι αυτό που βλέπει;
Αυτό που "βλέπει" είναι κάτι που απέχει παρασάγγας απ'αυτό που πραγματικά λαμβάνει τελικά στα χέρια του.

Οφείλω να ομολογήσω όμως, ότι υπάρχει ισχυρή δόση εξασφάλισης του πωλητή σ'αυτή την περίπτωση, διότι η φράση "αυτό που βλέπει" ίσως υποκρύπτει εμμέσως την εξής θέση:
"Αν σ'αρέσουν αυτές οι συγκεκριμένες φωτογραφίες έχει καλώς και "χτύπα" το το νόμισμα.
Αν δεν σ'αρέσουν μην με σκοτίζεις/απασχολείς και απλά αποστασιοποιήσου απ'την πώληση".
Σ'αυτή την περίπτωση πιστεύω ότι εντέχνως και ευσχήμως ο πωλητής αποποιείται πάσας ευθύνης, την οποία επιφορτίζεται εξ'ολοκλήρου ο αγοραστής".
Δηλαδή, αν έμενε εκεί το θέμα, ίσως τελικά να μην είχε "πάτημα" ο αγοραστής.

β) Όμως ισχύει κάτι άλλο σοβαρότερο σ'αυτή την περίπτωση:
Κατά πόσο μπορούν οι όροι του Πωλητή να υπερκαλύπτουν τους όρους του ebay, στο οποίο η αγοραπωλησία φιλοξενείται.
Με άλλα λόγια, ο Πωλητής μπορεί να λέει ότι θέλει στις δημοπρασίες του, αν όμως το ίδιο το ebay, τους κανόνες του οποίου οφείλουν άπαντες, ως μέλη, να σέβονται τους αναιρεί και ακυρώνει, δεν είναι αυτό σημαντικότερο τελικά;
Εξάλλου, γι'αυτό δεν έγιναν οι κανόνες του ebay, ώστε να προστατεύεται και ο πωλητής, αλλά και ο αγοραστής, από ενδεχόμενους καταχρηστικούς όρους του πωλητή;
Αν δεν του αρέσουν οι όροι του Πωλητή, ας πάρει τα αντικείμενά του και ας πάει σε άλλη πλατφόρμα, ή απλά ας κάνει δική του ιστοσελίδα, απ'την οποία να πουλά αποκλειστικά τα αντικείμενά του.

Με άλλα λόγια, αγαπητέ φίλε, για να το πω αλλιώς, κάτι περίπου αντίστοιχο είναι αυτό που συμβαίνει με τα στεγαστικά δάνεια, όπου η τράπεζα (από θέση ισχύος προφανώς), βάζει στη σύμβαση του δανείου ένα σωρό όρους, καταχρηστικούς πολλές φορές, την οποία τελικά υπογράφει ο δανειολήπτης.
Τι γίνεται όμως όταν οι όροι της σύμβασης αντίκεινται στους νόμους του Κράτους;
Τι υπερισχύει; Η Σύμβαση, την οποία υπέγραψαν και τα δύο μέρη, η οι νόμοι του κράτους που προστατεύουν εν γένει τους πολίτες;
Φαντάζομαι θα συμφωνήσεις μαζί μου οι νόμοι του Κράτους.

Έτσι κι εδώ!
Τι υπερισχύει;
Οι όροι του Πωλητή (π.χ. "Όποιος συμμετέχει συμμετέχει με δική του ευθύνη και παραλαμβάνει αυτό που βλέπει. Επιστροφές δεν γίνονται δεκτές για κανένα λόγο") ή οι όροι του ebay που αποκρούουν τη θέση του πωλητή και επιβάλλει ότι επιστροφές γίνονται δεκτές;

Προσωπικά πιστεύω ότι υπερισχύουν οι κανόνες λειτουργίας του ebay.
Αυτά τα ολίγα!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 09:55:07 μμ »

Πολυ προχειρα και γρηγορα.....μπορει να γινει και καλυτερα οσο προσπαθεις

Φίλε μου πολύ καλή η φωτογραφία και σ'ευχαριστώ, αλλά hairlines δεν βλέπω.  Αναποφασιστικότητα Απορία
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 09:58:15 μμ »

Εγω τα βλεπω.
Ακομα και τι δικες σου θα εκανα επεξεργασια αν ησουν πωλητης,χωρις παρεξηγηση, γιατι δεν ειναι σωστες!
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 09:59:30 μμ »

 Ναι, ανεξαρτητα απο τους ορους της καθε δημοπρασιας, οι οροι και οι πολιτικες του ebay για την προστασια των αγοραστων υπερισχυουν παντα.
 Π.χ. πολλοι πωλητες γραφουν οτι δεν ευθυνονται για απωλεια στα ταχυδρομεια, αλλα ,καλως η κακως, ευθυνονται απολυτα και οι αγοραστες σε αυτη την περιπτωση δικαιωνονται απο το ebay.
 Δεν ειναι θεμα δικαιου η αδικου, ετσι λειτουργει το συστημα του ebay και οποιος συμμετεχει το αποδεχεται.

 Υ.Γ. Φιλε Νικο, σιγα μην παρουμε και master στην ψηφιακη επεξεργασια εικονων για να παρουμε κανα νομισματακι, σε λιγο θα πρεπει να ρωταμε και κανα μεντιουμ για το εαν εχει λιμαρισμα στην οδοντωση που δεν φαινεται στις φωτο και δεν αναφερεται στην περιγραφη.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 10:01:59 μμ »

Αν ειναι να δωσω ενα μηνιατικο φιλε Δημητρη,σιγουρα θα κανω το κατι παραπανω...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences