Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 03:11:27 πμ
Σελίδες: 1 ... 108 109 [110] 111 112 ... 161
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2013 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 549147 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Kρηνιώτης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 275


Ότι λάμπει δεν είναι μόνο χρυσός!!


Προφίλ
« Απάντηση #1635 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 03:45:52 μμ »

Καλό είναι αυτό.

Γιατί είναι καλό;

και εγώ την ίδια απορία έχω....γιατί είναι καλό??
Εγώ το προμηθεύτηκα αλλά κάποιοι φίλοι μου δυστυχώς δεν πρόλαβαν να το προμηθευτούν.Ας σκεφτόμαστε λιγάκι και τους άλλους!!!

Καλό είναι γιατί ειναι πανέμορφο, ενδιαφέρθηκε κόσμος και το πήρε. Αν κάποιοι το κάνουν επάγγελμα και παίρνουν παραπάνω αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ να το λύσω εγώ. Σίγουρα προτιμώ να βγαίνουν μικρά τιράζ και κάποιοι να μην μπορέσουν να τα πάρουν από το να βγαίνουν μεγάλα τιράζ και τα περισσότερα να μένουν απούλητα.

Κάτι πρέπει να γίνει όμως .διάβασα για αρκετούς πρωτοεμφανιζόμενους (βαλτούς)σε διάφορες πόλεις..αυτό κάνει κακό στους συλλέκτες και στους εμπόρους παράλληλα.Να υπάρχει ένα μητρώο συλλεκτών για να παίρνουν όλοι,δεν είναι δύσκολο..μισή ώρα δουλίτσα εκεί στο Δ25!!!!
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #1636 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 03:55:27 μμ »

Αυτό είναι κάτι που με βρίσκει σύμφωνο αρκεί να γίνει μέσω της ΠΝΕ. Νομίζω έχει γίνει προσπάθεια αλλά δεν ευοδώθηκε διότι αντιλαμβάνομαι δεν υπάρχει ανάλογο νομοθετικό πλαίσιο.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #1637 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 04:00:52 μμ »

Nαι αλλα με αυτό το τρόπο θα παίρνουν οι ίδιοι και οι ίδιοι και όχι νέοι συλέκτες. εγώ προτιμώ να μένουν απούλητα παρα να γίνετε αυτός ο χαλασμός
Καταγράφηκε
Kρηνιώτης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 275


Ότι λάμπει δεν είναι μόνο χρυσός!!


Προφίλ
« Απάντηση #1638 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 04:04:43 μμ »

Αυτό είναι κάτι που με βρίσκει σύμφωνο αρκεί να γίνει μέσω της ΠΝΕ. Νομίζω έχει γίνει προσπάθεια αλλά δεν ευοδώθηκε διότι αντιλαμβάνομαι δεν υπάρχει ανάλογο νομοθετικό πλαίσιο.

Ας νομοθετήσουν λοιπόν οι νομοφύλακες...!!
Καταγράφηκε
Kρηνιώτης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 275


Ότι λάμπει δεν είναι μόνο χρυσός!!


Προφίλ
« Απάντηση #1639 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 04:09:18 μμ »

Nαι αλλα με αυτό το τρόπο θα παίρνουν οι ίδιοι και οι ίδιοι και όχι νέοι συλέκτες. εγώ προτιμώ να μένουν απούλητα παρα να γίνετε αυτός ο χαλασμός

θα κόβουν  ποσότητες βάση του μητρώου συλλεκτών κάθε έτους,οργανωμένα πράγματα!!!!!
Καταγράφηκε
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #1640 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 04:12:02 μμ »

και ποιός θα διασφαλίζει ,ότι όλοι οι συλλεκτες θα έχουν την οικονομική,
άνεση την συγκεκριμένη στιγμή,
να προβαίνουν σε αγορά?
Γιατί και η διαδικασία κοπής....έχει κάποιο κόστος.
Αυτή ποιός την διασφαλίζει?
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #1641 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 04:13:50 μμ »

Nαι αλλα με αυτό το τρόπο θα παίρνουν οι ίδιοι και οι ίδιοι και όχι νέοι συλέκτες. εγώ προτιμώ να μένουν απούλητα παρα να γίνετε αυτός ο χαλασμός
Το ίδιο σκεπτικό είχε μέχρι πρόσφατα η ΤΤΕ, τα περισσότερα νομισματα ήταν απούλητα,  δεν υπήρχε κανένα συλλεκτικό ενδιαφέρον εκτός απο τους εγχώριους 300 του Λεωνίδα. Ισως τώρα, μαζί με τα ωραία χαρακτικά, αυτό το κλίμα να αλλάξει ...
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1642 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 04:18:32 μμ »

Εγω πάντως ξέρω ότι η φόρμα της ΤτΕ ήταν ανοικτή για προεγγραφές μέχρι τις 12:00. Και δουλειά να είχε κάποιος μπορούσε να στείλει μία φόρμα. Το αν κάποιος πήρε 2 ή περισσότερα φέρνοντας συγγενείς και φίλους, το ίδιο θα μπορούσε να κάνει ο καθένας από το σπίτι του ή την δουλειά του. Η ημερομηνία διάθεσης-προεγγραφής ήταν γνωστή εκ των προτέρων. Τώρα αν κάποιος το ξέχασε ή ξύπνησε μετά τις 12:00, είναι ένα πρόβλημα που πρέπει να λύσει ο ίδιος.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1643 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 04:25:09 μμ »

Αυτό είναι κάτι που με βρίσκει σύμφωνο αρκεί να γίνει μέσω της ΠΝΕ. Νομίζω έχει γίνει προσπάθεια αλλά δεν ευοδώθηκε διότι αντιλαμβάνομαι δεν υπάρχει ανάλογο νομοθετικό πλαίσιο.
Γιατί μέσω της ΠΝΕ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
(άσε που μέχρι χθες η ΠΝΕ δεν ενδιαφερόταν για ευρώ...)


Η ζήτηση και η εξάντληση των αποθέματων, το αποδικνύει περίτανα.
Εγώ λέω ότι δείχνει φούσκα (αλλά πρέπει να περιμένουμε 2-3 χρόνια για να το μάθουμε).

συμφωνω με το 110% οσων ειπες αλλα να σου κανω μια ερωτηση αν πραγματικα ενδιαφεροταν και η ττε να τα πουλησει μονο σε συλλεκτες πιστευεις οτι θα εδινε 500 σε εμπορους? 1000 θα πηγαιναν σε οποιον τα αγοραζε... αυτο πιστευω οτι λεει πολλα
Δημόσιοι υπάλληλοι είναι, δεν είναι θηριοδαμαστές.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2013, 11:00:27 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1644 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 04:27:00 μμ »

Το ίδιο σκεπτικό είχε μέχρι πρόσφατα η ΤΤΕ, τα περισσότερα νομισματα ήταν απούλητα,  δεν υπήρχε κανένα συλλεκτικό ενδιαφέρον εκτός απο τους εγχώριους 300 του Λεωνίδα. Ισως τώρα, μαζί με τα ωραία χαρακτικά, αυτό το κλίμα να αλλάξει ...

Το ανέκδοτο με τις πατάτες και τον Καποδίστρια το θυμάται κανείς;
Καταγράφηκε
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #1645 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 04:33:41 μμ »

Φίλε sac....μάλλον κάνεις λάθος........φούσκα στο συλλεκτισμό δεν υπάρχει.
Συλλέκτη νομισματών, γραμματοσήμων,τηλεκαρτών, ακρόκέραμων κτλ κτλ κτλ.....
σημαίνει ΧΟΜΠΥ-ΑΓΑΠΗ.
Συλλογή....... ελευθερος χρόνος......ενασχόληση (άλλοι έχουν καφενεία. μπάρ. τραπουλόχαρτα)

Το ότι ο χρυσός ανέβηκε, για μένα που δεν είμαι επενδυτής........για φούσκα,
κακό μου έκανε........δεν μπορώ να αγοράσω σε τιμές που ήξερα.

Να μην μπερδεύουμαι κάποια πράγματα.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #1646 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 05:33:24 μμ »

Καλό είναι αυτό.

Γιατί είναι καλό;

Είναι καλό.....για τον απλό λόγο.....ότι τα σχέδια των νομισμάτων είναι φανταστικά,
και η κοινή αποδοχή, απο τον συλλεκτικό κόσμο, δεδομένη.
Δηλώνει ότι τα νομισματά μας.........(εννοώ τα ΕΛΛΗΝΙΚΆ),
είχαν τέραστια ζήτηση και έφυγάν σε λίγες ώρες.
Συνεχίζοντας έτσι........θα στραφούν πολλοί συλλέκτες και απο άλλες χώρες , να ψωνίζουν δικά μας νομίσματα........οπώς εμείς ψωνίζαμε τόσα χρόνια δικά τους.
Η καλή προσπάθεια ανταμείβεται.
Η ζήτηση και η εξάντληση των αποθέματων, το αποδικνύει περίτανα.

Μετα συγχωρησεως και ολας αλλα αυτα ειναι κολοκυθια. Οτι σχεδιο και να εχει νομισμα με 1000 κομματια, θα πουληθει γρηγορα. Οσο για τη ζητηση στο εξωτερικο, μην παραμυθιαζεστε. Ελληνες αγοραζουν. Αν βρεθει ξενος συλλεκτης να αγορασει ελληνικο νομισμα στις τιμες που πωλουνται τα τελευταια ασημενια και το μινι χρυσο τωρα, εγω θα βγω να κανω την κωλομπινα! Αυτοι εχουν το μυαλο στο κεφαλι τους και δεν σκορπανε τα λεφτα τους αριστερα δεξια. Και εκτος αυτου, οπως δεν αγοραζει κανεις απο εσας τα μινι χρυσα της Ιρλανδιας για παρδειγμα  ετσι δεν υπαρχει περιπτωση να αγορασει ξενος μινι χρυσα της Ελλαδας. Και χε στηκαν οι ξενοι για την Τιρυνθα και την Πελλα τον Κουντουριωτη και τη Θεσσαλονικη και οτι αλλο.

Φουσκα πραγματι δεν υπαρχει ποτε. Μονο οταν πας να πουλησεις την αντιλαμβανεσαι.

Τα νομισματα θα πρεπει να διατιθενται ελευθερα σε ολους ειτε 1 μηνα ασχολεισαι ειτε 50 χρονια. Σιγα μην ζητησουν και πιστοποιητικο συλλεκτη. Απλως πρεπει πρωτα να παιρνουν οτι θελουν οι συλλεκτες και υστερα οτι απομεινει οι εμποροι. Ετσι οπως διατιθενται τωρα καλα ειναι. Ισως θα επρεπε να αυξηθει ο αριθμος απο 500 σε 700 για τους συλλεκτες, αλλα θα δειξει τις επομενες μερες αν επαρκουσαν τα 500. Και μεταξυ αλλων θα πρεπει και αυτοι οι βλακες που βγαζουν τις αποφασεις να εννοησουν επιτελους οτι οσο μειωνεται το τιραζ του νομισματος, τοσο αυξανεται η ζητηση και το αντιστροφο! Οσο αυξανεται ο αριθμος των νομισματων, η ζητηση θα μειωνεται η θα παραμενει στασιμη. Δεν χρειαζεται καν να καταλαβουν τους λογους που συμβαινει αυτο. Απλως ας το εχουν στο κεφαλι τους ως αξιωμα.
Καταγράφηκε
Kρηνιώτης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 275


Ότι λάμπει δεν είναι μόνο χρυσός!!


Προφίλ
« Απάντηση #1647 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 06:09:56 μμ »

Καλό είναι αυτό.

Γιατί είναι καλό;

Είναι καλό.....για τον απλό λόγο.....ότι τα σχέδια των νομισμάτων είναι φανταστικά,
και η κοινή αποδοχή, απο τον συλλεκτικό κόσμο, δεδομένη.
Δηλώνει ότι τα νομισματά μας.........(εννοώ τα ΕΛΛΗΝΙΚΆ),
είχαν τέραστια ζήτηση και έφυγάν σε λίγες ώρες.
Συνεχίζοντας έτσι........θα στραφούν πολλοί συλλέκτες και απο άλλες χώρες , να ψωνίζουν δικά μας νομίσματα........οπώς εμείς ψωνίζαμε τόσα χρόνια δικά τους.
Η καλή προσπάθεια ανταμείβεται.
Η ζήτηση και η εξάντληση των αποθέματων, το αποδικνύει περίτανα.

Μετα συγχωρησεως και ολας αλλα αυτα ειναι κολοκυθια. Οτι σχεδιο και να εχει νομισμα με 1000 κομματια, θα πουληθει γρηγορα. Οσο για τη ζητηση στο εξωτερικο, μην παραμυθιαζεστε. Ελληνες αγοραζουν. Αν βρεθει ξενος συλλεκτης να αγορασει ελληνικο νομισμα στις τιμες που πωλουνται τα τελευταια ασημενια και το μινι χρυσο τωρα, εγω θα βγω να κανω την κωλομπινα! Αυτοι εχουν το μυαλο στο κεφαλι τους και δεν σκορπανε τα λεφτα τους αριστερα δεξια. Και εκτος αυτου, οπως δεν αγοραζει κανεις απο εσας τα μινι χρυσα της Ιρλανδιας για παρδειγμα  ετσι δεν υπαρχει περιπτωση να αγορασει ξενος μινι χρυσα της Ελλαδας. Και χε στηκαν οι ξενοι για την Τιρυνθα και την Πελλα τον Κουντουριωτη και τη Θεσσαλονικη και οτι αλλο.

Φουσκα πραγματι δεν υπαρχει ποτε. Μονο οταν πας να πουλησεις την αντιλαμβανεσαι.

Τα νομισματα θα πρεπει να διατιθενται ελευθερα σε ολους ειτε 1 μηνα ασχολεισαι ειτε 50 χρονια. Σιγα μην ζητησουν και πιστοποιητικο συλλεκτη. Απλως πρεπει πρωτα να παιρνουν οτι θελουν οι συλλεκτες και υστερα οτι απομεινει οι εμποροι. Ετσι οπως διατιθενται τωρα καλα ειναι. Ισως θα επρεπε να αυξηθει ο αριθμος απο 500 σε 700 για τους συλλεκτες, αλλα θα δειξει τις επομενες μερες αν επαρκουσαν τα 500. Και μεταξυ αλλων θα πρεπει και αυτοι οι βλακες που βγαζουν τις αποφασεις να εννοησουν επιτελους οτι οσο μειωνεται το τιραζ του νομισματος, τοσο αυξανεται η ζητηση και το αντιστροφο! Οσο αυξανεται ο αριθμος των νομισματων, η ζητηση θα μειωνεται η θα παραμενει στασιμη. Δεν χρειαζεται καν να καταλαβουν τους λογους που συμβαινει αυτο. Απλως ας το εχουν στο κεφαλι τους ως αξιωμα.

Συμφωνώ 100%
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5195

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1648 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 06:18:10 μμ »

Καλό είναι αυτό.

Γιατί είναι καλό;

Είναι καλό.....για τον απλό λόγο.....ότι τα σχέδια των νομισμάτων είναι φανταστικά,
και η κοινή αποδοχή, απο τον συλλεκτικό κόσμο, δεδομένη.
Δηλώνει ότι τα νομισματά μας.........(εννοώ τα ΕΛΛΗΝΙΚΆ),
είχαν τέραστια ζήτηση και έφυγάν σε λίγες ώρες.
Συνεχίζοντας έτσι........θα στραφούν πολλοί συλλέκτες και απο άλλες χώρες , να ψωνίζουν δικά μας νομίσματα........οπώς εμείς ψωνίζαμε τόσα χρόνια δικά τους.
Η καλή προσπάθεια ανταμείβεται.
Η ζήτηση και η εξάντληση των αποθέματων, το αποδικνύει περίτανα.

Μετα συγχωρησεως και ολας αλλα αυτα ειναι κολοκυθια. Οτι σχεδιο και να εχει νομισμα με 1000 κομματια, θα πουληθει γρηγορα. Οσο για τη ζητηση στο εξωτερικο, μην παραμυθιαζεστε. Ελληνες αγοραζουν. Αν βρεθει ξενος συλλεκτης να αγορασει ελληνικο νομισμα στις τιμες που πωλουνται τα τελευταια ασημενια και το μινι χρυσο τωρα, εγω θα βγω να κανω την κωλομπινα! Αυτοι εχουν το μυαλο στο κεφαλι τους και δεν σκορπανε τα λεφτα τους αριστερα δεξια. Και εκτος αυτου, οπως δεν αγοραζει κανεις απο εσας τα μινι χρυσα της Ιρλανδιας για παρδειγμα  ετσι δεν υπαρχει περιπτωση να αγορασει ξενος μινι χρυσα της Ελλαδας. Και χε στηκαν οι ξενοι για την Τιρυνθα και την Πελλα τον Κουντουριωτη και τη Θεσσαλονικη και οτι αλλο.

Φουσκα πραγματι δεν υπαρχει ποτε. Μονο οταν πας να πουλησεις την αντιλαμβανεσαι.



Φίλτατε σπικάτ ε΄δω με βρίσκεις αντίθετο.
Κάνεις μεγάλο λάθος αν πιστεύεις ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον για το Ελληνικό ευρώ.
Ο΄πως κάνει λάθος και ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον από τους Έλληνες για τα ξένα ευρώ.
Μπορεί να ήμαστε λίγοι αλλά έχουμε πάθος.
όπως λές και εσύ 300 ήμαστε όλοι και όλοι. Μπατίρια και φτωχαδάκια.
Μη μας συγκρίνεις με 45.000 Γάλλους συλλέκτες και ''βαμμένους'' μάλιστα! ή 65000 Γερμανούς!
Ο χρόνος θα δείξει.
Καταγράφηκε
GASS
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 530


Προφίλ
« Απάντηση #1649 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 06:19:51 μμ »

Διλαδη με τον Ιπποκρατη προβλεπετε χαμος.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 108 109 [110] 111 112 ... 161
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences