Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 06:47:04 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: αποψεις για αυτη τη λιρα  (Αναγνώστηκε 12048 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 05:54:32 μμ »

αρα υπαρχουν μη γνησια κομματια που περνανε αυτο το τεστ?
Σας εχει ξανατυχει?
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 06:02:31 μμ »

Το πεδίο του είναι πολύ πορώδες, επίσης στο ριμ σε ορισμένα σημεία παρουσιάζει εμφανείς ατέλειες που με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι είναι χυτή. Ένα ακόμη σημείο είναι το χρωμα της, και τέλος όλα της τα χαρακτηριστικά είναι χοντροκομμένα. Για μένα (από αυτό που βλέπω στις φωτογραφίες) δεν είναι γνήσια.
Συμφωνω σε ολα οσα ειπε ο Χρηστος.........
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 06:15:15 μμ »

Απο το FISCH περνουν κανονικα πλαστες λιρες οι οποιες ομως ειναι 22αρες αρτιες και με σωστες διαστασεις.Αν αυτη τα πληρει αυτα ΝΑΙ περναει.Τωρα αν κοπηκε Αγγλια Λιβανο Ιταλια ή απο ιδιωτη κιβδηλοποιο σαν χυτη ειναι αλλη ιστορια.Αν περασε τον ανιχνευτη δεν σημαινει οτι ειναι γνησια ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ 7.32 καθαρος χρυσος.

Και εγω απο την φωτο την συγκεκριμενη δεν θα την αγοραζα.Την φοβαμαι.Στο χερι αλλαζουν τα πραματα.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 06:17:03 μμ »

αρα υπαρχουν μη γνησια κομματια που περνανε αυτο το τεστ?
Σας εχει ξανατυχει?

Θοδωρη το FISCH δεν διαπιστωνει που κοπηκε η λιρα.Απλα βεβαιωνει οτι κρατας 7.32 γρ καθαρο χρυσαφι.Εσυ τα ξερεις καλυτερα.

Απο το FISCH εχω περασει Ιταλικες και Λιβανου (με την σφραγιδουλα στο λαιμο) πολλες.Ολες 22αρες.Ποτε καμμια δεν μου περασε απο FISCH λιρα που ειναι  χαμηλων καρατιων.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
filpolis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 06:17:30 μμ »

εγω θα εμπιστευομουν το fish τεστ εαν ειναι αυτο με το ηχητικο πηνιο και το τιτιβισμα του νομισματος υστερα επο το χτυπημα του κυμβαλου._
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 21, 2015, 10:08:10 πμ »

Καλημερα, είμαι παλιό μέλος αλλά είναι το πρώτο μου μήνυμα
Σε αντιπαραβολή με μια δική μου γνήσια victoria jubille παρατήρησα ότι τα δοντάκια κάτω από την ημερομηνία στην 3η φώτο είναι σαν «να τα εχει πάρει ο αέρας» προς τα αριστερα ενώ στην γνήσια είναι κάθετα...
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 04:50:57 μμ »

Δηλαδή το Fitch test ειναι απάτη?
Σώπα τι λόγια είναι αυτά, το Fitch test ειναι απάτη ποιός τα λέει αυτά. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 04:55:55 μμ »

Που ειναι το αστειο Δημητρη;Εχεις περασει απο το FISCH ποτε λιρα που κλεβει στα καρατια;Για εναν επενδυτη που δεν τον ενδιαφερει η συλλεκτικοτητα δεν ειναι ενα ασφαλες μεσο για γρηγορο ελεγχο ποσοτητας;Τι παραπανω θελεις απο τον ανιχνευτη;

Περασε μου μια μουφα 18αρα απο τον ελεγχο 3 σημειων του FISCH και σου κανω δωρο το μεταλλο της.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 05:10:06 μμ »

Που ειναι το αστειο Δημητρη;Εχεις περασει απο το FISCH ποτε λιρα που κλεβει στα καρατια;Για εναν επενδυτη που δεν τον ενδιαφερει η συλλεκτικοτητα δεν ειναι ενα ασφαλες μεσο για γρηγορο ελεγχο ποσοτητας;Τι παραπανω θελεις απο τον ανιχνευτη;

Περασε μου μια μουφα 18αρα απο τον ελεγχο 3 σημειων του FISCH και σου κανω δωρο το μεταλλο της.
Ωραία επένδυση έκανε Γιάννη θα πληρώσει και για το χωνί.
Αν ήθελε επένδυση θα έπαιρνε bullions σύγχρονα και όχι μαιμούδες πού χάνει τουλάχιστον 50ευρώ το τεμάχιο.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 05:52:16 μμ »

Τα συνήθη buy gold ενδεχομένως να μην καταλάβαιναν καν την πλαστότητα μιας κίβδηλης λίρας 7,98γρ / 22Κ.
Μου έχει τύχει.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 07:56:10 μμ »

Που ειναι το αστειο Δημητρη;Εχεις περασει απο το FISCH ποτε λιρα που κλεβει στα καρατια;Για εναν επενδυτη που δεν τον ενδιαφερει η συλλεκτικοτητα δεν ειναι ενα ασφαλες μεσο για γρηγορο ελεγχο ποσοτητας;Τι παραπανω θελεις απο τον ανιχνευτη;

Περασε μου μια μουφα 18αρα απο τον ελεγχο 3 σημειων του FISCH και σου κανω δωρο το μεταλλο της.
Ωραία επένδυση έκανε Γιάννη θα πληρώσει και για το χωνί.
Αν ήθελε επένδυση θα έπαιρνε bullions σύγχρονα και όχι μαιμούδες πού χάνει τουλάχιστον 50ευρώ το τεμάχιο.

Δημητρη στο εχω ξαναπει για τα χρυσα bullion ουγκατα.Ειναι ομορφα ωραια να τα εχεις να τα χαζευεις αλλα δεν κανουν για επενδυση.Οταν θα πας εσυ ή οι κληρονομοι σου να ρευστοποιησουν η σφαλιαρα θα ειναι οδυνηρη....

Αγορασε σημερα μια λιρα και ενα κρουγκεραντ.

Πηγαινε αυριο να ρευστοποιησεις.Οχι σε συλλεκτη αλλα σε αγορα χρυσου που εκει θα πανε σιγουρα οι κληρονομοι σου ή και εσυ βεβαια αν χρειαστεις αμεσα ρευστο.Σημειωσε ποσα θα παρεις και βγαλε ποσοστο χασουρας....θα εκπλαγεις....
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 08:31:15 μμ »

Διαφωνώ κάθετα την λίρα σήμερα θα την πάρεις με μεγάλη υπεραξία, το κρούγκεραντ θα το πάρεις μέταλλο.
Στο μέλλον να είσαι σίγουρος ότι τα λιρόνια τα απλά θα τα δίνεις άν είσαι τυχερός στο μέταλλο.
Εσύ είπες για επένδυση ο επενδυτής πουλά και αγοράζει κοντά στο μέταλλο και όχι σε υπεραξίες της τάξεως του 12% γιατί ανακατεύεις τα απλά θέματα 1+1=2.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 08:39:36 μμ »

Γιαννη, δεν εχει χρειαστει (ευτυχως) να διαβω αυτες τις πορτες ποτε, αλλα εχω την εντυπωση οτι αν πας σε χρυσοσαραφη θα σου αγορασει το χρυσο νομισμα στην τιμη που παιρνει αυτος το χρυσο, ασχετα εαν ειναι λιρα η Κρουγκεραντ η οτιδηποτε.
Δηλαδη, εαν πεσεις σε τετοια νυχια, η φαπα ειναι ιδια, να μην σου πω οτι εαν εχεις αγορασει το κρουγκεραντ με πολυ μικρο πρεμιουμ (ως ειθισται) θα ειναι καπως μικροτερη απο με τις λιρες που θα τις εχει αγορασει με μεγαλυτερο.
Αυτο που συμβαινει, ειναι οτι την λιρα θα την πουλησεις ευκολοτερα σε χρυσομαζωχτρα συλλεκτη (πχ στο φορουμ) απο οτι μια χρυση ουγγια.
Αλλα αν δεν βιαζεσαι, για ολα υπαρχει αγοραστης.
Αν βιαζεσαι πολυ και πας σε χρυσοδοντη, ουτως η αλλως την εκατσες..
Δεν ξερω αν λεω κατι λαθος.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 08:44:33 μμ »

Γιαννη, δεν εχει χρειαστει (ευτυχως) να διαβω αυτες τις πορτες ποτε, αλλα εχω την εντυπωση οτι αν πας σε χρυσοσαραφη θα σου αγορασει το χρυσο νομισμα στην τιμη που παιρνει αυτος το χρυσο, ασχετα εαν ειναι λιρα η Κρουγκεραντ η οτιδηποτε.
Δηλαδη, εαν πεσεις σε τετοια νυχια, η φαπα ειναι ιδια, να μην σου πω οτι εαν εχεις αγορασει το κρουγκεραντ με πολυ μικρο πρεμιουμ (ως ειθισται) θα ειναι καπως μικροτερη απο με τις λιρες που θα τις εχει αγορασει με μεγαλυτερο.
Αυτο που συμβαινει, ειναι οτι την λιρα θα την πουλησεις ευκολοτερα σε χρυσομαζωχτρα συλλεκτη (πχ στο φορουμ) απο οτι μια χρυση ουγγια.
Αλλα αν δεν βιαζεσαι, για ολα υπαρχει αγοραστης.
Αν βιαζεσαι πολυ και πας σε χρυσοδοντη, ουτως η αλλως την εκατσες..
Δεν ξερω αν λεω κατι λαθος.
Πέστα βρε Δημήτρη με αυτόν θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 08:58:47 μμ »

Τι είναι η λίρα βρε Γιάννη (δεν μιλώ για τις συλλεκτικές) ένα νόμισμα του κιλού καρακοπιαρισμένο.
Οτι έχει κυκλοφορήσει μετά τον Εδουάρδο είναι καθαρά του κιλού με εξαίρεση των πιστοποιημένων μέχρι το 1982 και που είναι άκρως υψηλόβαθμα MS.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences