Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 07:39:49 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: GRADING ΜΑΡΤΙΟΥ NGC  (Αναγνώστηκε 14172 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 25, 2015, 02:57:33 μμ »

Μπραβο Δημητρη αυτο εψαχνα σημερα.Απο οτι καταλαβα δεν θα με χρεωσουν κιολας την πιστοποιηση (μη πιστοποιηση)
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 25, 2015, 02:59:40 μμ »

Να τα χαίρεσαι Γιάννη... αξιοζήλευτα.

NO SUITABLE FOR CERTIFICATION
Με λίγα λόγια, αυτός ο προσδιορισμός χρησιμοποιείται για τα νομίσματα που έχουν ζημιές ή έχουν αλλοιώσεις (πτώσεις) ή ακόμη και σημάδια πιθανής επιδιόρθωσης, σε ορισμένα ενδεικτικά σημεία που προσδιορίζουν τη γνησιότητα και/ή τον βαθμό. Έτσι οι grader δεν μπορούν να πάρουν σαφή θέση για τη γνησιότητα και/ή τον βαθμό.

Τι παει να πει δεν μπορουν να παρουν θεση για τον βαθμο και γνησιοτητα Κωστα;;ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ!!Αυτη ειναι η δουλεια τους!!Αλλιως την επομενη φορα να στειλω για πιστοποιηση στην κυρα-Κατινα απεναντι στην γειτονια μου  Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 25, 2015, 03:13:08 μμ »

Γιάννη, έχω δει νομίσματα να μη τα βάζουν σε κουτί χαρακτηριζοντάς τα ως NO SUITABLE FOR CERTIFICATION κι εγώ να σπάω το κεφάλι μου σε ποιά από τις παραπάνω κατηγορίες ανήκουν... Απορία

Θα κάνω μια ερώτηση στην NGC για τη χρέωση του νομίσματος γιατί απ' ότι βλέπω το έχουν χρεώσει κανονικά.
Ελπίζω να μου απαντήσουν μέσα στις 15-20 μέρες που θα κάνουν τα νομίσματα να επιστρέψουν γιατί είναι λίγο δύσκολοι στην επικοινωνία.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 25, 2015, 03:16:30 μμ »

Δεν πειραζει Κωστα χρεωσουν δεν χρεωσουν δεν με πειραζει  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Σε ευχαριστουμε πολυ για ολα!! Χαμόγελο

Επειδη δεχτηκα καποια πμ θα ηθελα να τονισω οτι το νομισμα δεν ειναι για πωληση και δεν ενδιαφερομαι να το δωσω.Απλα ηθελα να μπει παλι σε slab στην NGC εστω και ως cleaned για να το ενταξω στο registry της εταιρειας.Φυσικα ειχα και μια ελπιδα μηπως παρει καθαρο βαθμο κυριως για ψυχολογικους λογους αλλα δεν εκατσε.Δεν πειραζει στην ουσια το ιδιο νομισμα ειναι παντα ασχετως slab  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 25, 2015, 03:20:42 μμ »

Έστειλα ήδη μύνημα. Θα το λύσουμε. Η επικοινωνία με την NGC είναι γενικά προβληματική.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 25, 2015, 06:15:10 μμ »

Τι παει να πει δεν μπορουν να παρουν θεση για τον βαθμο και γνησιοτητα Κωστα;;ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ!!Αυτη ειναι η δουλεια τους!!Αλλιως την επομενη φορα να στειλω για πιστοποιηση στην κυρα-Κατινα απεναντι στην γειτονια μου  Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός

Μπορώ να κάνω μία υπόθεση ...  Στριφογύρισμα ματιών

Ένας λόγος για να μην βαθμολογηθεί κάποιο νόμισμα είναι και ο εντοπισμός λάθος κατανομής κράματος. Στο 99.9% των περιπτώσεων αυτών, συντρέχουν κι άλλοι λόγοι (μικρές διαφορές στο σχέδιο ή 'περίεργες' αλλοιώσεις κλπ) και το νόμισμα το βγάζουν κάλπικο. Σπανίως όμως, αν υπάρχει μόνο η λάθος κατανομή κράματος και δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι, πιθανότατα να το θεωρούν (υποθέτω) ως μη κατάλληλο για πιστοποίηση (Not suitable for certification).
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 25, 2015, 06:46:19 μμ »

Στην προηγούμενη αποστολή για την NGC συνέβη κάτι πολύ περίεργο, καθώς ένας φίλος έστειλε μια Μεγάλη Κορώνα για πιστοποίηση που όχι μόνο επέστρεψε σε ζελατίνα ως "Not suitable for certification", αλλά και το ετικετάκι της έγραφε "Small Shield"... Λύπη  Σα να μην έφτανε αυτό, η χρέωση έγινε κανονικά, με αποτέλεσμα να το ξαναστείλω και να γράψουμε με το φίλο μακροσκελή σημείωση για το τι είναι και ότι δικαιούμαστε δωρεάν πιστοποίηση. Σας διαβεβαιώνω ότι δεν εχω λάβει ακόμη απάντηση.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 25, 2015, 08:02:37 μμ »

  Σε αυτη την περιπτωση κρατουν 5$ και σου επιστρεφουν το υπολοιπο, αλλα αυτο μπορει να γινει π.χ. στην επομενη αποστολη, μιας και οι πιστοποιησεις προπληρωνονται την στιγμη που θα παραληφθουν τα νομισματα απο την  εταιρεια, πριν βαθμολογηθουν για να ξερουν οτι εμπιπτει σε αυτη την περιπτωση, οποτε με ενα μειλ τους το υπενθυμιζεις οταν στειλεις την επομενη αποστολη.
  Δεν υπαρχει σιγουρα τιποτα πιο εκνευριστικο απο το να γυρνα ενα νομισμα σε σακουλακι.
  Και καλα να γραφει "πλαστο".
  Αν γραφει οτιδηποτε αλλο, ο εκαστοτε ιδιοκτητης ψαχνεται, αμφισβητει, εκνευριζεται.
  Ας μην ξεχνουμε ομως οτι ετσι προστατευεται το κυρος των υπολοιπων πιστοποιημενων νομισματων μας.
  Γιαννη, εχουν ορισμενους κωδικους που εντασσουν το καθε νομισμα που εχει θεμα.
  Δεν προκειται για λιγα ευρω που κοστιζει μια πιστοποιηση να κατσουν να κανουν ολοκληρη εκθεση, ουτε να ασχοληθουν επι μια μερα με ενα νομισμα.
  Ετσι λειτουργει το συστημα και στις δυο εταιρειες, οι οποιες πρεπει ναι μεν να ειναι σωστες στην δουλεια τους, αλλα να βγαλουν και συγκεκριμενο ογκο δουλειας σε συγκεκριμενο χρονο, γιατι ειναι ιδιωτικες εταιρειες και οχι επιστημονικα ιδρυματα.
  Επισης, δεν ειναι θεοι, αν καποιος πιστευει οτι κανουν λαθος, θα πρεπει να τους στειλει στοιχεια που να βεβαιωνουν το αληθες των ισχυρισμων του, και αυτοι δεν εχουν κανενα λογο να μην τα δεχτουν,ο Ποδαρας νομιζω οτι ειχε αναφερει εδω οτι το ειχε κανει σε μια-δυο περιπτωσεις, αν κανω λαθος ας με διορθωσει.

 
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 25, 2015, 10:20:12 μμ »

Παντως τα υπολοιπα νομισματα ειναι τρομερα! Έκπληξη
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 26, 2015, 01:00:21 πμ »

Δεν πειραζει Κωστα χρεωσουν δεν χρεωσουν δεν με πειραζει  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Σε ευχαριστουμε πολυ για ολα!! Χαμόγελο

Επειδη δεχτηκα καποια πμ θα ηθελα να τονισω οτι το νομισμα δεν ειναι για πωληση και δεν ενδιαφερομαι να το δωσω.Απλα ηθελα να μπει παλι σε slab στην NGC εστω και ως cleaned για να το ενταξω στο registry της εταιρειας.Φυσικα ειχα και μια ελπιδα μηπως παρει καθαρο βαθμο κυριως για ψυχολογικους λογους αλλα δεν εκατσε.Δεν πειραζει στην ουσια το ιδιο νομισμα ειναι παντα ασχετως slab  Κλείσιμο ματιού
Σπάσε σπάσε για κυνήγι τις ιδέας μας, τελικά το κόστος ανεβαίνει για πιό λόγο άραγε.
Πιό είναι το ζητούμενο τελικά βρε Γιάννη ο βαθμός η γνησιότητα.
Προσωπικά έστειλα ένα 2,5$ στην pcgs για πιστοποίηση περίμενα τα πάντα από θέμα βαθμού, τελικά γύρισε AU DETAILS CLEANING - GENUINE, φυσικά ήταν το μόνο που δεν περίμενα.
Τώρα άν το σπάσω και το στείλω ngc 99% δεν θα γράψει CLEANING  φυσικά δεν θα το κάνω,απλά πράγματα εάν θελήσω να το δώσω θα πιάσει ίδια τιμή  AU DETAILS CLEANING - GENUINE σε PCGS από ένα au53-55 σε ngc.
Υπάρχουν κατηγορίες νομισμάτων μεσαίων καταστάσεων που το μόνο που χρειάζονται είναι η αυθεντικότητα,μια τέτοια κατηγορία είναι τα ινδιανάκια και φυσικά οι λίρες από 1817 έως 1837. Μεγάλο χαμόγελο
Ισως είμαι γλαφυρός έτσι όμως βλέπω τα πράγματα.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 26, 2015, 01:39:41 πμ »

 Εχεις στειλει πολλα PSGS details cleaned στην NGC Δημητρη και στα εβγαλαν με καθαρο βαθμο, η οτι εχεις ακουσει μεταφερεις ?
 Γιατι εγω απο προσωπικη πειρα, οτι οριακα καθαρισμενα PCGS μου εδωσε φιλος κατα καιρους να στειλω, μαζι και κατι δικα μου, καθαρισμενα ξαναβγηκαν και στην NGC.
 Και ο EPOP απο οτι διαβασα πριν λιγο καιρο εδω, το ιδιο λεει για τις περιπτωσεις τετοιων νομισματων που του εδωσαν να στειλει NGC.
 Δεν αμφιβαλλω οτι συμβαινει σπανια καποια καθαρισμενα απο την μια εταιρεια να τυχει να περασουν στην αλλην, αλλα αυτο δεν ειναι μιας κατευθυνσης, ισχυει και για τις δυο.
  Εχει πεσει πολυ μυθολογια στο θεμα στην συλλεκτικη κοινοτητα της χωρας μας  και ολοι ξερουμε οτι προερχεται απο συγκεκριμενη πηγη με αμεσο συμφερον να υποβαθμιζει συστηματικα , εδω και χρονια, την μια εταιρεια και να εξυψωνει την αλλην.
  Και η κοινοτητα, ως συνηθως, μεταφερει και θεωρει δεδομενο οτι ακουει.

 Και φυσικα, στην συγκεκριμενη περιπτωση εδω, η NGC εντοπισε υποπτα "σημαδια" στο νομισμα του Γιαννη που την απετρεψαν απο το να το σλαμπαρει, εκει που η PCGS το ειχε βγαλει απλως καθαρισμενο...

  
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2015, 01:55:59 πμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 26, 2015, 01:55:47 πμ »

Στα ξένα forum ειδικά αμερικάνικα, έχει άπειρα παραδείγματα διαφορών και για τις 2 εταιρείες, αλλά ακόμα και διαφορές για το ίδιο νόμισμα στην ίδια εταιρεία... Πχ ένα post στην τύχη...

I purchased an NGC MS65 1978 Eisenhower Dollar. Submitted it for Crossover Service to PCGS as I could have sworn it was an MS66 PCGS graded it MS64 I cracked it out of the PCGS Slab, submitted it raw It came back MS65 I bought an ANACS grade 1961 Type B Washington which had a clip in an MS64(?) slab. I submitted it for crossover service to PCGS and it came back Genuine Cleaned I mailed the coin out to Mark Feld for his opinion and he showed it around to several well know dealers. Their opinion were mixed in that some detected what could have been a very light cleaning. Others graded it MS65. When I got the coin back, I submitted it raw to PCGS and it came back in an MS63 holder. (Cited from: https://www.cointalk.com/threads/pcgs-vs-ngc-anyone-send-the-exact-same-coin-to-both.256444/)

Με λίγα λόγια, ότι να' ναι....
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 26, 2015, 02:00:13 πμ »

 Βαθμους 1-2 πανω κατω εχω δει και στις δυο εταιριες
 Καθαρισμενο στην μια, με βαθμο στην αλλη δεν εχω δει. Το ξερω θετικα γιατι ειμαι παθως και μαθως.
Το καθαρισμα ειναι αντικειμενικο. Ενα νομισμα ή ειναι καθαρισμενο ή οχι. Δεν ειναι υποκειμενικο οπως οι βαθμοι που το βλεπει ο καθενας διαφορετικα.
Εμενα μαλιστα για να πω την αληθεια η NGC μου εχει φερθει σκληροτερα στους βαθμους. Εως αδικα θα ελεγα. Και παρολο που στελνω εκει και εχω εξοικιωθει με τη διαδικασια  πολλα τα στελνω στη pcgs με αλλον για τη ματαιοδοξια των βαθμων. Η δευτερη βεβαια ειναι πολυ ασταθης......
Οποτε βρασε ορυζα.........
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 26, 2015, 02:12:35 πμ »

Ετσι ακριβως οπως τα λετε ειναι.
Το grading, παρολο που εχει πολυ συγκεκριμενους κανονες, δεν ειναι ακριβης επιστημη, ο υποκειμενικος παραγοντας ειναι παντα παρων.
Ο ιδιος grader μπορει να βαθμολογησει το ιδιο νομισμα με 1-2 βαθμους διαφορα,η και ,πολυ σπανια, μεγαλυτερη.
Γιαυτο και γραφω συχνα οτι οταν ενα νομισμα στελνεται για πιστοποιηση, του "κληρωνει".
Παντως η συντριπτικη πλειοψηφια των νομισματων παιρνει εναν "δικαιο", σε γενικες γραμμες, βαθμο.
Εκει βεβαια που ο ενας βαθμος διαφορα σημαινει καμποσα χιλιαρικα, οι graders και των δυο εταιρειων ειναι πολυ προσεκτικοι και ,συνηθως, αυστηροι.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 26, 2015, 06:53:03 πμ »

Εχεις στειλει πολλα PSGS details cleaned στην NGC Δημητρη και στα εβγαλαν με καθαρο βαθμο, η οτι εχεις ακουσει μεταφερεις ?
 Γιατι εγω απο προσωπικη πειρα, οτι οριακα καθαρισμενα PCGS μου εδωσε φιλος κατα καιρους να στειλω, μαζι και κατι δικα μου, καθαρισμενα ξαναβγηκαν και στην NGC.
 Και ο EPOP απο οτι διαβασα πριν λιγο καιρο εδω, το ιδιο λεει για τις περιπτωσεις τετοιων νομισματων που του εδωσαν να στειλει NGC.
 Δεν αμφιβαλλω οτι συμβαινει σπανια καποια καθαρισμενα απο την μια εταιρεια να τυχει να περασουν στην αλλην, αλλα αυτο δεν ειναι μιας κατευθυνσης, ισχυει και για τις δυο.
  Εχει πεσει πολυ μυθολογια στο θεμα στην συλλεκτικη κοινοτητα της χωρας μας  και ολοι ξερουμε οτι προερχεται απο συγκεκριμενη πηγη με αμεσο συμφερον να υποβαθμιζει συστηματικα , εδω και χρονια, την μια εταιρεια και να εξυψωνει την αλλην.
  Και η κοινοτητα, ως συνηθως, μεταφερει και θεωρει δεδομενο οτι ακουει.

 Και φυσικα, στην συγκεκριμενη περιπτωση εδω, η NGC εντοπισε υποπτα "σημαδια" στο νομισμα του Γιαννη που την απετρεψαν απο το να το σλαμπαρει, εκει που η PCGS το ειχε βγαλει απλως καθαρισμενο...

  
Καλημέρα Δημήτρη.
Υποστηρίζω κάτι τέτοιο γιατί στα δικά μου μάτια δεν είναι καθαρισμένο, ειδικά στα ινδιανάκια έχω στείλει πολύ χειρότερα και δεν βγήκαν cleaned.
Με αυτό που λέω αντιθέτως κατεβάζω την pcgs και ανεβάζω την ngc δεν ξέρω για την μυθολογία που αναφέρεσαι και ούτε με ενδιαφέρει,ούτε είμαι κάθετος με την ngc  άλλωστε έχω και από αυτήν.
Αυτό που ξέρω και στο υπογράφω, η pcgs είναι πιο εμπορεύσιμη σε περίπτωση πώλησης - είναι πιο καλαίσθητη στα μάτια τα δικά μου (γούστα είναι αυτά Μεγάλο χαμόγελο) - και το σπουδαιότερο τεχνικά σαν slab είναι καλύτερα σχεδιασμένο,
π.χ. τα χαρτάκια κάνουν βόλτες - τα νομίσματα (σπάνια) κάνουν και αυτά το ίδιο κ.λ.π.
Δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλές εταιρείες να έχουμε επιλογές από τον ΑΝΝΑ στον ΚΑΙΑΦΑ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences