Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 12, 2024, 03:06:00 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 15
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΤΗΣ ΣΥΡΙΑΣ  (Αναγνώστηκε 50436 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 12, 2013, 09:50:30 πμ »

Ο Παϊσιος Ηλία πρεπει να ρουφούσε πολύ χόρτο.Με όλο το σεβασμό προς εκείνους που τον ασπάζονται.
Θα σε παρακαλεσω να ανακαλεσεις.Ειναι δικαιωμα σου να πιστευεις η να μην πιστευεις αλλα αυτο που εγραψες εμενα προσωπικα με προσβαλλει-μιλαω για το ατομο μου-χωρις να εχεις την παραμικρη ιδεα για τον Γεροντα χυδαιολογεις και βρωμιζεις την μνημη του.Ψαξε πρωτα- οχι απο Ελλαδα ουτε απο χριστιανους  -βρες στοιχεια για το τι ηταν ο Γεροντας και μετα αμα θελεις ελα να κουβεντιασουμε αλλα αυτο που κανεις ειναι........βρηκα την πιο κομψη λεξη που μπορουσα-ΑΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΟ.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 12, 2013, 10:12:36 πμ »

Φίλε Ellinas εχουμε Δημοκρατία (ακόμα) και μπορούμε να εκφραζόμαστε με κάποια ελευθερία ακόμα. Ουτε την μανα του εβρισα ούτε τον πατέρα του. Θεωρώ πως για να γράψεις τετοια πράγματα πρεπει να βρίσκεσαι υπό την επήρεια παραισθησιογόνων. Δεν εχω τιποτα με τον γεροντα Παϊσιο, τον σέβομαι σαν προσωπικότητα και σέβομαι και τον τροπο που διαλεξε να ζήσει τη ζωή του. Μοναχικά και ασκητικά.

Ολα αυτά τα σεβομαι περισσότερα από κατι αλλους που πηγαίνουν διακοπές στο αγιο όρος και είναι μεσα στους μπαφους όλη μέρα.

Δεν είπα κατι κακό , ή κατι βλάσφημο, κακώς πιστεύω ότι θίχτηκες.

Δηλαδή εσύ πιστεύεις πως μιλούσε με τον Θεό όταν τα έγραφε? Διότι αν πιστεύεις κατι τέτοιο μαλλον προσβάλλεις όχι την νοημοσύνη μου αλλά ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ.

ΦΙΛΙΚΑ ,

βασίλης
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 12, 2013, 10:14:11 πμ »

εχεις π.μ. ελληνας.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 12, 2013, 10:44:12 πμ »

Φίλε Ellinas εχουμε Δημοκρατία (ακόμα) και μπορούμε να εκφραζόμαστε με κάποια ελευθερία ακόμα. Ουτε την μανα του εβρισα ούτε τον πατέρα του. Θεωρώ πως για να γράψεις τετοια πράγματα πρεπει να βρίσκεσαι υπό την επήρεια παραισθησιογόνων. Δεν εχω τιποτα με τον γεροντα Παϊσιο, τον σέβομαι σαν προσωπικότητα και σέβομαι και τον τροπο που διαλεξε να ζήσει τη ζωή του. Μοναχικά και ασκητικά.

Ολα αυτά τα σεβομαι περισσότερα από κατι αλλους που πηγαίνουν διακοπές στο αγιο όρος και είναι μεσα στους μπαφους όλη μέρα.

Δεν είπα κατι κακό , ή κατι βλάσφημο, κακώς πιστεύω ότι θίχτηκες.

Δηλαδή εσύ πιστεύεις πως μιλούσε με τον Θεό όταν τα έγραφε? Διότι αν πιστεύεις κατι τέτοιο μαλλον προσβάλλεις όχι την νοημοσύνη μου αλλά ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ.

ΦΙΛΙΚΑ ,

βασίλης
Βασιλη εχεις καθε δικαιωμα να σχηματισεις την δικη σου αποψη για αυτο οπως και για καθε αλλο θεμα στα πλαισια της Δημοκρατιας αλλα το να αποκαλεις "χορταρακια" τον γεροντα για να ενισχυσεις και να επιβαλλεις την δικη σου αποψη σε καμμια δημοκρατια του κοσμου δεν ειναι αποδεκτο.Μονο με επιχειρηματολογια και αποδειξεις μπορεις.Γραφεις οτι δεν ειπες κατι κακο δηλαδη για να καταλαβω αν καποιος γραψει οτι εσυ οταν γραφεις η οταν μιλας εισαι ετσι οπως ειπες για τον γεροντα θα το θεωρησεις οτι δεν ειναι κακο?Μηπως κανεις και χαρα κιολας βρε συ Βασιλη?Τελος αν το θεμα ειναι τι πιστευω εγω μπορουμε εκτος τοπικ αν θες να το συζητησουμε αλλα θα σταθω σε αυτο που λες οτι αν πιστευω προσβαλλω ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ για να καταλαβω λοιπον εσυ θεωρεις πως κατεχεις την γνωση για την αληθεια και οτιδηποτε ειναι εναντια σε αυτη προσβαλλει ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ?Αν ειναι ετσι υποκλινομαι μπροστα σου αν δεν ειναι ετσι ομως τοτε ισως θα επρεπε να σκεφτεις ποιος προσβαλλεται γιατι σιγουρα καποιος προσβαλλεται!!!
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 12, 2013, 11:07:13 πμ »

Ωραιά , επειδή συμφωνώ απολύτως με τα λεγόμενα σου και μου αρέσει που λες πως αυτά που λέμε πρεπει να τα στηρίζουμε καπου και να εχουμε και σχετική επιχειρηματολογία, ανακαλώ τον χαρακτηρισμό και επανέρχομαι σε όσουν θεωρούν πως ο γέροντας 'μάντεψε' ή 'προέβλεψε' ή ότι άλλο θελεις να μου ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΜΕ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ το ΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ. ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απο την στιγμή που δεν μπορει κανενας να μου αποδείξει τις μαντικές ικανότητες του γέρνοντα όλες οι γνώμες είναι σεβαστές. ΜΕΧΡΙ στιγμής πάντως, η επιστήμη μπορεί να αποδείξει πως με το χόρτο μπορείς να εχεις παραισθήσεις και να βλέπεις 'διαφορα' . Επίσης, παραισθήσεις μπορει να εχει ενας άνθρωπος από την ελλεψη τροφής. Χαρακτηριστικά ο συγγραφέας επιστ.φαντασίας H.P. Lovecraft εγραφε διηγήματα και πολλοί ακομα και σημερα θεωρουν πως αυτά που εγραφε δεν είναι ΕΠ.ΦΑΝΤΑΣΙΑ αλλά η ΑΠΟΚΡΥΦΗ ΑΛΗΘΕΙΑ. Η πραγματικότητα βεβαια ήταν πως ο Λαβκραφτ όντας φτωχός ετρωβε κονσέρβες μόνο και από την πείνα είχε παραίσθησεις που τις αποτύπωνε στα διηγήματα του.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
edison
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 268


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 12, 2013, 12:40:54 μμ »

Ωραιά , επειδή συμφωνώ απολύτως με τα λεγόμενα σου και μου αρέσει που λες πως αυτά που λέμε πρεπει να τα στηρίζουμε καπου και να εχουμε και σχετική επιχειρηματολογία, ανακαλώ τον χαρακτηρισμό και επανέρχομαι σε όσουν θεωρούν πως ο γέροντας 'μάντεψε' ή 'προέβλεψε' ή ότι άλλο θελεις να μου ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΜΕ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ το ΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ. ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απο την στιγμή που δεν μπορει κανενας να μου αποδείξει τις μαντικές ικανότητες του γέρνοντα όλες οι γνώμες είναι σεβαστές. ΜΕΧΡΙ στιγμής πάντως, η επιστήμη μπορεί να αποδείξει πως με το χόρτο μπορείς να εχεις παραισθήσεις και να βλέπεις 'διαφορα' . Επίσης, παραισθήσεις μπορει να εχει ενας άνθρωπος από την ελλεψη τροφής. Χαρακτηριστικά ο συγγραφέας επιστ.φαντασίας H.P. Lovecraft εγραφε διηγήματα και πολλοί ακομα και σημερα θεωρουν πως αυτά που εγραφε δεν είναι ΕΠ.ΦΑΝΤΑΣΙΑ αλλά η ΑΠΟΚΡΥΦΗ ΑΛΗΘΕΙΑ. Η πραγματικότητα βεβαια ήταν πως ο Λαβκραφτ όντας φτωχός ετρωβε κονσέρβες μόνο και από την πείνα είχε παραίσθησεις που τις αποτύπωνε στα διηγήματα του.
Μου θυμίζουν οι αναφορές σου και τις δάφνες που μασσούσαν οι πυθίες για να ερθουν σε εκσταση για να επικοινωνούν με τον Απόλλωνα,ειναι βαρετό το ντόπιγκ με τους χρησμούς κάθε θρησκολαγνείας,σεβασμός στην θρησκεία ναι,οχι απαραίτητα ομως στίς κατασκευασμένες εντεχνα κρυφοπράξεις τους πρός πνευματική δήθεν καλιέργεια με στόχο την πνευματική εξουσία των πιστών για οικονομικό οφελος.στην τελική ολοι ασκητές είμαστε κάθε ενας με την πίστη του η οποια είναι μοναδική μόνο οταν διακατέχεται απο ορθολογισμό.Να είστε καλά.
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 12, 2013, 01:52:31 μμ »

φίλε edison ανακάλεσε αμέσως τις βλασφήμιες που ξεστόμισες για τις ιερές παρθένες. Τα υπόλοιπα που γράφεις δεν τα κατάλαβα, αλλα επιφυλάσσομαι για το μέλλον. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
edison
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 268


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 12, 2013, 02:50:08 μμ »

φίλε edison ανακάλεσε αμέσως τις βλασφήμιες που ξεστόμισες για τις ιερές παρθένες. Τα υπόλοιπα που γράφεις δεν τα κατάλαβα, αλλα επιφυλάσσομαι για το μέλλον. Κλείσιμο ματιού
Εντάξει φίλε μου ανακαλώ.Πάμε παρακάτω.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:31:40 μμ »

παιδιά αντι να τσακονωμαστε δεν φέρνουμε τις ιερές παρθένες και λίγο  μαγικό χόρτο να εκστασιαστούμε ολοι μαζί?Μετά πάμε για κυνηγι στην Σωκράτους και Ευριπίδου................. Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:33:20 μμ »

παιδιά αντι να τσακονωμαστε δεν φέρνουμε τις ιερές παρθένες και λίγο  μαγικό χόρτο να εκστασιαστούμε ολοι μαζί?Μετά πάμε για κυνηγι στην Σωκράτους και Ευριπίδου................. Στριφογύρισμα ματιών

Είναι απο κει που περάσαμε με το αμάξι?
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:35:30 μμ »

παιδιά αντι να τσακονωμαστε δεν φέρνουμε τις ιερές παρθένες και λίγο  μαγικό χόρτο να εκστασιαστούμε ολοι μαζί?Μετά πάμε για κυνηγι στην Σωκράτους και Ευριπίδου................. Στριφογύρισμα ματιών

Είναι απο κει που περάσαμε με το αμάξι?

οι Παρθένες η τα χόρτα?
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:37:13 μμ »

τα χόρτα!!!!
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:40:50 μμ »

όπως θα περνάτε από ευριπίδου κάντε τη καλή και πάρτε μου λίγο παστουρμά από το μiραν  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:56:49 μμ »

Καλά δεν παίζεστε !!!  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 12, 2013, 05:13:30 μμ »

όπως θα περνάτε από ευριπίδου κάντε τη καλή και πάρτε μου λίγο παστουρμά από το μiραν  Στριφογύρισμα ματιών

χαχχαα καλό!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 15
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences