Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 13, 2024, 03:23:08 πμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΦΙΛΟΙ  (Αναγνώστηκε 10119 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 01, 2013, 09:40:16 πμ »

έπρεπε να πεις όμως εκτος από αυτό πως είμαι και ειλικρινής, τουλάχιστον...Ετσι δουλεύει το σύστημα Ellinas(δεν θυμαμαι το ονομα σου συγγμώμη). Καλώς ή κακώς.

Οταν π.χ. ανοίγεις μια επιχείρηση προσπαθείς να μεγιστοποιήσεις το κερδος σου, να την επεκτείνεις αν μπορείς, να μειώνεις το κόστος παραγωγής σου κλπ. Δεν εχω δει ποτε μου ούτε εναν άνθρωπο να λεει π.χ.
'α αυτόν τον πελάτη δεν τον θέλω θα τον στείλω στον τάδε ανταγωνιστή που δεν εχει δουλειά' .

Αυτή είναι η πραγματικότητα στον κόσμο που ζούμε. . . . . Ετσι λειτουργουν κι τα συλλεκτικά. Ξερεις κανενα περιστατικό που να είναι 2 συλλέκτες και να ψαχνουν ένα νομισμα για 20 χρόνια , να βγαίνει αισίως το νομισμα σε μια δημοπρασία και να λεει ο ενας στον άλλον ' ελα μωρε δε πειραζει , στο αφήνω?'. Εγω ξερω μόνο 2 περιπτωσεις στα γραμματόσημα οι οποίοι με το κομματι αυτό εκλειναν συλλογή. ΜΟΝΟ 2.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 01, 2013, 10:03:46 πμ »

Μου αρέσεις Βασίλη που μας προσγειώνεις στη πραγματικότητα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
enterk
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 34


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 01, 2013, 10:31:54 πμ »

Καλημέρα, αν και είμαι λίγο καιρό στο εγγεγραμμένος στο στέκι, έχοντας αλλάξει μηνύματα με μερικούς  από εδώ, μπορώ να πω ότι τους νιώθω φίλους , άσχετα αν δεν τους γνωρίζω καθόλου.
 Όπως και να έχει, είναι μεγάλο πράγμα να μοιράζεται κάποιος  μαζί σου, τις γνώσεις που με κόπο και χρόνο έχει αποκτήσει .
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 01, 2013, 12:55:48 μμ »

έπρεπε να πεις όμως εκτος από αυτό πως είμαι και ειλικρινής, τουλάχιστον...Ετσι δουλεύει το σύστημα Ellinas(δεν θυμαμαι το ονομα σου συγγμώμη). Καλώς ή κακώς.

Οταν π.χ. ανοίγεις μια επιχείρηση προσπαθείς να μεγιστοποιήσεις το κερδος σου, να την επεκτείνεις αν μπορείς, να μειώνεις το κόστος παραγωγής σου κλπ. Δεν εχω δει ποτε μου ούτε εναν άνθρωπο να λεει π.χ.
'α αυτόν τον πελάτη δεν τον θέλω θα τον στείλω στον τάδε ανταγωνιστή που δεν εχει δουλειά' .

Αυτή είναι η πραγματικότητα στον κόσμο που ζούμε. . . . . Ετσι λειτουργουν κι τα συλλεκτικά. Ξερεις κανενα περιστατικό που να είναι 2 συλλέκτες και να ψαχνουν ένα νομισμα για 20 χρόνια , να βγαίνει αισίως το νομισμα σε μια δημοπρασία και να λεει ο ενας στον άλλον ' ελα μωρε δε πειραζει , στο αφήνω?'. Εγω ξερω μόνο 2 περιπτωσεις στα γραμματόσημα οι οποίοι με το κομματι αυτό εκλειναν συλλογή. ΜΟΝΟ 2.
solferino (συγγνωμη ουτε εγω θυμαμαι το ονομα σου)με λενε Μιχαλη και σιγουρα εισαι ειλικρινης γιατι ειπες ντομπρα αυτο που σκεφτηκες αλλα....σε αυτη την ζωη υπαρχει παντα ενα μεγαλο αλλα ......βρισκεσαι λοιπον σε δημοπρασια οπου με το νομισμα που κυνηγας ολοκληρωνεις μια συλλογη που φταχνεις 20-30 χρονια ΑΛΛΑ το ιδιο νομισμα θελει και ο κολλητος σου ο αδερφικος σου φιλος αυτος που μια ζωη ειναι μαζι σου και εσυ εισαι μαζι του σε ολα σε χαρες σε λυπες σε γλεντια σε στεναχωριες στο στρατο στα φοιτητικα χρονια ΠΑΝΤΟΥ..........τι θα κανεις θα φαγωθεις με τον φιλο σου για το νομισμα.....η ζωη φερνει τους ανθρωπους πολλες φορες σε δυσκολη θεση και πρεπει να μαθουμε το μετρο, την υποχωρηση, την συγκαταβαση ,το βαζω λιγο νερο στο κρασι μου......δυο νεαρα παιδια αγορι κοριτσι αγαπηθηκαν παραφορα αλλα ο παππους ηξερε ενα τραγικο μυστικο οτι τα παιδια αυτα ηταν αδερφια.....η ρουφιανα η ζωη σε φερνει σε πολυ δυσκολες καταστασεις........απο μενα θα το παρεις το νομισμα που κυνηγας γιατι καταλαβαινω οτι θα σε στεναχωρησει αφανταστα αν δεν το παρεις,για μενα ειναι ενα νομισμα και δεν μπορω να το βαλω στην σειρα αξιων πιο ψηλα απο καποια αλλα πραγματα,απο καποιον αλλο ομως ισως δεν το παρεις......δυο διαφορετικες αντιληψεις απο δυο διαφορετικους ανθρωπους σεβαστες και οι δυο δεν μπορουν ολοι να σκεφτονται και να πραττουν το ιδιο
Καταγράφηκε
edison
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 268


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 01, 2013, 01:17:02 μμ »

Υπάρχει και η Αριστοτέλεια αποψη περι φιλίας την οποία ευκολα μπορεί να δει κάποιος απλά πληκρολογώντας αλλά παραδειγματίζομαι για συμφέροντα απο Κάιν και Αβελ που ηταν και αδέλφια.
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 01, 2013, 05:58:41 μμ »

ΑΝΤΟΝΙΟ1967 ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΔΗΜΟΣΙΑ.
ΕΙΣΑΙ ΑΠΑΙΧΤΟΣ.
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 03, 2013, 12:14:29 μμ »

+1000 σε ΟΛΟΥΣ  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο (νιώθω large σήμερα... Μεγάλο χαμόγελο)
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 08, 2013, 05:19:38 μμ »

στο σχολειο ειχαμε ενα ποιηματακι στα λευκωματα...

Σαν θες να μαθεις
Υπο πια σημασια
Μες την ψευτρα κοινωνια
Φανερωθει η φιλια
Ελα εδω σε αυτη την στηλη
Ρωτησε να μαθεις
Οταν τα αρχικα διαβασεις
Να βεβαιωθεις...

ειμαι πολυ καινουργιος στο στεκι για να κρινω ατομα απο εδω μεσα(δεν υπαρχει καμια προθεση βεβαια) Χαμόγελο  και προς το παρον μονο υποχρεωση νοιωθω γιατι ολοι βοηθατε.
στην καθημερινοτητα ομως στα 43 χρονια μου γνωρισα πολυ εκμεταλευση και παντα απο καλους φιλους... Λύπη...υπαρχουν βεβαια και οι εξαιρεσεις..!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2013, 05:36:46 μμ από HONEST » Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 10, 2013, 11:27:10 μμ »

στο σχολειο ειχαμε ενα ποιηματακι στα λευκωματα...

Σαν θες να μαθεις
Υπο πια σημασια
Μες την ψευτρα κοινωνια
Φανερωθει η φιλια
Ελα εδω σε αυτη την στηλη
Ρωτησε να μαθεις
Οταν τα αρχικα διαβασεις
Να βεβαιωθεις...

ειμαι πολυ καινουργιος στο στεκι για να κρινω ατομα απο εδω μεσα(δεν υπαρχει καμια προθεση βεβαια) Χαμόγελο  και προς το παρον μονο υποχρεωση νοιωθω γιατι ολοι βοηθατε.
στην καθημερινοτητα ομως στα 43 χρονια μου γνωρισα πολυ εκμεταλευση και παντα απο καλους φιλους... Λύπη...υπαρχουν βεβαια και οι εξαιρεσεις..!!

είναι αυτό που λένε,γάμα Έκπληξη Σφραγισμένα χείλη τον φίλο σου με τα ελλατώματα του Σαρκασμός
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 11, 2013, 07:32:15 πμ »

στο σχολειο ειχαμε ενα ποιηματακι στα λευκωματα...

Σαν θες να μαθεις
Υπο πια σημασια
Μες την ψευτρα κοινωνια
Φανερωθει η φιλια
Ελα εδω σε αυτη την στηλη
Ρωτησε να μαθεις
Οταν τα αρχικα διαβασεις
Να βεβαιωθεις...

ειμαι πολυ καινουργιος στο στεκι για να κρινω ατομα απο εδω μεσα(δεν υπαρχει καμια προθεση βεβαια) Χαμόγελο  και προς το παρον μονο υποχρεωση νοιωθω γιατι ολοι βοηθατε.
στην καθημερινοτητα ομως στα 43 χρονια μου γνωρισα πολυ εκμεταλευση και παντα απο καλους φιλους... Λύπη...υπαρχουν βεβαια και οι εξαιρεσεις..!!

Το ποιηματακι σου ειναι πολυ σοφο...Προσφατα παραδειγματα παμπολα και προσωπικα αλλα και στις γνωστες παρεες συλλεκτων...Οπου υπαρχει συμφερον αυτος που σου κανει τον φιλο τον κανει για να κερδισει...
Το Ωραιο ομως ειναι να τον παρεις χαμπαρι και να τον στειλεις να μαζεψει χορτα που λεει κι ο φιλος μου ο Μπιλυς...
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 11, 2013, 11:53:32 πμ »

στο σχολειο ειχαμε ενα ποιηματακι στα λευκωματα...

Σαν θες να μαθεις
Υπο πια σημασια
Μες την ψευτρα κοινωνια
Φανερωθει η φιλια
Ελα εδω σε αυτη την στηλη
Ρωτησε να μαθεις
Οταν τα αρχικα διαβασεις
Να βεβαιωθεις...

ειμαι πολυ καινουργιος στο στεκι για να κρινω ατομα απο εδω μεσα(δεν υπαρχει καμια προθεση βεβαια) Χαμόγελο  και προς το παρον μονο υποχρεωση νοιωθω γιατι ολοι βοηθατε.
στην καθημερινοτητα ομως στα 43 χρονια μου γνωρισα πολυ εκμεταλευση και παντα απο καλους φιλους... Λύπη...υπαρχουν βεβαια και οι εξαιρεσεις..!!

Το ποιηματακι σου ειναι πολυ σοφο...Προσφατα παραδειγματα παμπολα και προσωπικα αλλα και στις γνωστες παρεες συλλεκτων...Οπου υπαρχει συμφερον αυτος που σου κανει τον φιλο τον κανει για να κερδισει...
Το Ωραιο ομως ειναι να τον παρεις χαμπαρι και να τον στειλεις να μαζεψει χορτα που λεει κι ο φιλος μου ο Μπιλυς...

+1
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
edison
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 268


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 11, 2013, 01:01:36 μμ »

Τι να κάνουμε όταν κάτι μας πειράζει;

Όπως σε κάθε σχέση, έτσι και στη φιλία μπορεί να υπάρξουν παρεξηγήσεις, παράπονα και προβλήματα. Αν κάτι λοιπόν, μας πειράζει είναι καλό να εκφράσουμε τα συναισθήματά μας άμεσα στο φίλο μας. Αυτό είναι το βασικότερο και σημαντικότερο συστατικό κάθε σχέσης: η ουσιαστική επικοινωνία ακόμα και αν αυτό σημαίνει την έκφραση δυσάρεστων συναισθημάτων και σκέψεων. Ακόμα και αν φοβόμαστε ότι μπορεί να «πικράνει» τον φίλο μας, είναι σίγουρα πιο καλό να τεθεί το πρόβλημα παρά να αγνοηθεί γιατί τις περισσότερες φορές αυτό μεγεθύνεται μέσα μας. Εξάλλου αν δεν ειπωθεί αυτό που μας ενοχλεί το πιο πιθανό είναι ο άλλος να μην αντιλαμβάνεται τη σοβαρότητα της κατάστασης και συνεπώς να μην αλλάζει τη συμπεριφορά του. Απ’ την άλλη, καλό είναι να μην εκφράσουμε αυτό που μας πειράζει «εν βρασμό ψυχής» και αυτό γιατί μπορεί να ειπωθούν πράγματα για τα οποία μετά μετανιώνουμε. Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι καλό να βιαζόμαστε να κατηγορήσουμε τον άλλον αλλά είναι καλύτερο να σκεφτούμε τι μας ενόχλησε, πως μας έκανε να νιώσουμε, ποια ήταν η δική μας συμπεριφορά και να προσπαθήσουμε να τα εκφράσουμε λεκτικά στο φίλο μας. Μερικοί άνθρωποι δυσκολεύονται να εκφραστούν κατά πρόσωπο .ΥΓ ,Δεν είναι δική μου αποτύπωση αλλα διακομίζω επειδή συμφωνώ,επίσης υποστηρίζω οτι ο εγωκεντρισμός απομακρυνει απο την φιλία και σχεδον πάντα υπαίτιος είναι αυτος που αρέσκετε να διαδίδει οτι απομάκρινε κάποιον ενω ο ιδιος δημιουργεί δήθεν αιτίες.
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 13, 2013, 02:53:08 μμ »

+ 1.000 στο παραπανω του εντισον... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences