Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 02:36:31 μμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 12
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Λεπτα 1895  (Αναγνώστηκε 42561 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 03:44:34 μμ »

Αυτο που μπορω να πω οτι το πειρα για μενα σχετικα καλα σε τιμη.Πανω απο 200 ερω αλλα το ποσο πανω δεν θελω να το πω.Και πιστευω οτι και αλλα 10 να εχουν βγει δεν προκειται να φτασουν ουτε για ζητω.
για να πω την αληθεια δημητρη μου δεν σε καταλαβα,ενοεις οτι θα πεσουν κατω απο 200 ευρω η θα αξιζουν παραπανω,το φτασουν τι ενοεις ,για συλλογες αξιωσεων;ενοω τα καλα σε βαθμο,εσυ καλα το πηρες θυμαμαι την δημοπρασια αλλα θα πω και κατι που λεει ο Γιωργος παντα ,σημασια εχει να μας αρεσει το νομισμα ,ολα τα αλλα περισευουν ,θεωρω οτι και η διαδρομη να το παρει καποιος οπως αγωνια στην δημοπρασια απο χτυπηματα και αλλων κ,λ,π εχει και αυτο την αξια του,
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 03:47:13 μμ »

Aναργυρε σιγουρα ειναι καλο γι αυτους που θελουν να το αποκτησουν να υπαρχουν πολλα κομματια και συνεπως να τα παρουν σε μια χαμηλη τιμη.
Θα σου πω ομως ενα παραδειγμα με τα γραμματοσημα, που ειμαι και εκει συλλεκτης.
Η περιοδος 1960-1985 εινα χαρακτηριστικη. Οι τιμες των σειρων σε ασφραγιστες καταστασεις ειναι εντελως απαξιωτικες, με λιγα ευρω αποκτας ολα τα γραμματοσημα μιας χρονιας επειδη υπαρχουν χιλιαδες επι χιλιαδων στοκ. Αυτο ομως εμενα ως συλλεκτη με εχει αποθαρρυνει. Με τη συγκεκριμενη περιοδο δεν εχω ασχοληθει καν παρολλο που με ενα μικρο σχετικα ποσο και αυριο να θελω την συμπληρωνω. Και αυτο γιατι οταν ξεκινουσα απο μικρος συλλογη, με ιντριγκαριζε οτι αποκτω κατι παλιο και σπανιο. Εδω η εννοια της σπανιοτητας εχει χαθει εντελως. Δεν εννοω να παμε στο αλλο ακρο που καθε αντικειμενο να θελεις εκατονταδες ευρω να το αποκτησεις, αλλα οταν σε παραπανω ποστ ειπωθηκε οτι το 5λ 1971 υπαρχει σε χιλιαδες επι χιλιαδων νομισματα, εμενα αυτο με ξενερωνει. Για μενα ο συλλεκτης εμπεριεχει και την εννοια του επενδυτη μεσα, ειτε σε μικρο βαθμο, ειτε σε μεγαλο. Αν αυτη η εννοια εκλειψει εντελως και χαθει η γοητεια του να αποκτω κατι σπανιο, ε τοτε χανεται η μαγεια. Και εκτος των αλλων , το γεγονος οτι η αγορα χειραγωγειται τοσο αγρια με ξενερωνει σε διπλο βαθμο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 03:49:53 μμ »

Ετσι μπραβο να βλεπουμε φωτογραφιες , τιμες και ποτε πουληθηκαν.δεν ξεχνω ,παντα με την επιφυλλαξη χαλιναγωγησης τιμης ,τι να κανω ,εχω κολλημα με αυτο,θαθελα να δω και την ποικιλια με πιο αριστερα το αλφα σε πανω απο 62 η 63 πιστοποιημενο
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #108 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 04:02:20 μμ »

Hλια μη συχγεεις τους συλλεκτες με τους εποενδυτες.Τωρα τελευταια με την κριση πολλοι θελησαν να κανουν τα χρηματα τους χρυσο και το ριξαν στα νομισματα.Αυτοι δεν αγοραζουν 5αρες '95.
Αν ειχε βαθος η αγορα δεν θα εδινε consigment  στον kunker τα πιστοποιημενα του Οθωνα αυτος που τα εδωσε. Συλλεκτες υπαρχουν πολλοι ,συλλεκτες που ασχολουνται σοβαρα με το αντικειμενο και τους νοιαζουν οι βαθμοι ελαχιστοι. Να τανε λιριτσες τα πενταλεπτακια θα φευγανε στο λεπτο. Για ρωτα εδω μεσα ποιος δινει 300 για νικελ νομισμα;
Δεν μιλάω για "μεταλλάδες" Ανάργυρε, μιλάω για συλλέκτες Ελληνικού νομίσματος οι οποίοι μάλιστα πληρώνουν αδρά και μετρητά.
Είναι άνθρωποι που δεν θα τους γνωρίσουμε ποτέ, έχουν κάτι συλλογές βαρβάτες και μιλάνε μόνο με έναν δύο ανθρώπους από το χώρο.
Τους λένε θέλω το τάδε νόμισμα σε MS65-66 και πληρώνω "τόσα".
Και ξαμολιέται ο "κοκκινοσκουφίτσος" να βρει το νόμισμα.
Οι περισσότεροι από αυτούς δε, είναι άνθρωποι της διασποράς από Αμερική, Αυστραλία και Νότιο Αφρική.
Ανάργυρε έτσι νόμιζα και εγώ στην αρχή ότι είμαστε λίγοι, αλλά δεν είμαστε και οι λεφτάδες που ξέρουμε στο χώρο είναι το 5% των λεφτάδων που είναι ενεργοί συλλέκτες.
Άμα σου λέω ξέρω, έχω κάτσει με πολύ καλό δάσκαλο και εχω καταλάβει τι βάθος έχει η αγορά Ελληνικού νομίσματος.
Εμείς είμαστε μαρίδα κολυμπούμε στην επιφάνεια, τους καρχαρίες στα βαθιά με τις μεγάλες τσέπες ούτε που θα τους μάθουμε ούτε που θα τους ακούσουμε ποτέ και είναι πολλοί πίστεψέ με.
'Οταν βγαίνει ένα καλό νόμισμα πρώτα θα το μάθουν αυτοί από τους έμπιστους, αν δεν ενδιαφερθούν αυτοί τότε θα το μάθουν οι μεσαίοι και αν δεν ενδιαφερθούν ούτε αυτοί τότε θα το μάθουν οι υπόλοιποι.
Πυραμίδα είναι το σύστημα και καλά οργανωμένο μάλιστα.
Έχω δει με τα ματάκια μου πιστοποιημένα Ελληνικά σε τρελούς βαθμούς που μόνο από τα population report θα τα πάρεις πρέφα, είναι μάλιστα και συνήθης πρακτική να μην πιστοποιούνται Secure Plus για να μην υπάρχουν φωτογραφίες σε κοινή θέα.
Όσο για τα πιστοποιημένα του Όθωνα δεν ξέρω κάτι (είναι καινούρια φουρνιά?) και δεν έχει σχέση με αυτό που συζητάμε γιατί και εγώ αν αποφασίσω να πουλήσω κάτι καλό, Kuenker ή αλλού θα το στείλω εάν δε βρω την επιθυμητή τιμή εδώ γιατί μην ξεχνάς πως δουλεύει το σύστημα.  
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 04:06:43 μμ »

Βασιλη αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι το πειρα αρκετα παραπανω απο τα 200 ευρω το ποσο ακριβος δεν θελω να το πω.Αρκετα παραπανω.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #110 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 04:21:25 μμ »

Δημητρη για να μην επαναλαμβανωμαι απλως θεωρω οτι εκανες καλη αγορα ,δεν εχει για μενα σημασια αν το πηρες 200 η 400,δικα σου ηταν τα χρηματα ,τα διεθεσες οπως οριζες ελπιζω καποια στιγμη να δουμε και βαθμο ετσι απο περιεργεια.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #111 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 04:25:19 μμ »

Για το 5λεπτο του 1895 απ'που ξεκίνησε και η κουβέντα, να πω ότι έκλεισε ένα raw BU πριν λίγο καιρό στο ebay στα 518 δολλάρια.

http://www.ebay.com/itm/Greek-coin-1895-5-lepta-King-George-A-uncirculated-/170921875058?pt=US_World_Coins&hash=item27cbbcd672&nma=true&si=mXBosBiIIpP%2BuUvS8Qmfe4akQrg%3D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

Το ότι ο πωλητής ήταν Αμερικάνος και με μηδενικό feedback δεν είναι κατά την γνώμη μου καλό. Υποπτεύομαι ότι υπάρχουν πολλά τέτοια και αυτός ή αυτοί οι ελάχιστοι που τα έχουν στα χέρια τους θα προσπαθήσουν να τα διασπείρουν για να μην φανεί το πόσα πραγματικά υπάρχουν.

Όπως είπε και ο σοφός παπούς του GK υπομονή και περισυλλογή.  

Αλέξη αν αυτός για παράδειγμα έχει ποσότητα, ανέβασε ένα για να δει τι τιμή θα πιάσει, απ' ότι είδα στο feedback τρεις Έλληνες το πήραν χαμπάρι το νόμισμα και είδες που έκλεισε.
Αν υποθέσουμε τώρα ότι ο κάτοχος θέλει να πουλήσει την ποσότητα, όση κι' αν είναι αυτή, έχεις την εντύπωση ότι θα τα δώσει 50€ το ένα?
Εγώ στη θέση του θα τα έδινα τουλάχιστον 200€ το ένα και αν δεν μου τα έπαιρναν θα ανέβαζα 2 το εξάμηνο και θα ήμουν άρχοντας.
Εξαιρείται η περίπτωση που ανέφερε ο Βασίλης, να πεινάει δηλαδή ο τύπος αλλά και πάλι αυτός που θα τα πάρει πρέπει να είναι τρελός για να κάψει ένα τόσο δύσκολο νόμισμα.
Όπως και να έχει το πράγμα εμείς σενάρια λέμε και ο χρόνος θα δείξει.  
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #112 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 04:27:31 μμ »

Ηλια με εφτιαξες ζορικα ,και εγω ειμαι υπο....μαριδα ,ονειρευωμαι να γινω γοπα ,μετα βλεπουμε αν βρω κανενα πορτοφολι καλο ισως γινω ψιλολαυρακι
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #113 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 04:34:29 μμ »

Ηλια με εφτιαξες ζορικα ,και εγω ειμαι υπο....μαριδα ,ονειρευωμαι να γινω γοπα ,μετα βλεπουμε αν βρω κανενα πορτοφολι καλο ισως γινω ψιλολαυρακι
Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #114 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 05:07:44 μμ »

Νομίζω πως με τόσο περιορισμένη ζήτηση που έχουν τα ελληνικά νομίσματα σε σχέση με το παγκόσμιο γιγνεσθαι η αγορά θα τείνει να προεξοφλεί τετοια γενοτόντα πριν ακομα γίνει η αγορά. Αν η αγορά λειτουργεί σωστα και όλοι οι συλλέκτες μάθουμε πως κάποιος έχει μασούρι απο ένα κέρμα η τιμή θα προσαρμοστεί αμέσως πριν προλάβει να πουλήσει έστω και ένα. Εάν η αγορά δεν γνωρίζει πως καποιος έχει μασουρι η τιμή θα διαμορφωθεί στον χρόνο και θα είναι η ίδια με παραπάνω αλλά η μείωση θα ναι πιο αργή.

Θα σας πω ένα παράγειγμα που ξέρω όχι απο τα κέρματα αλλά απο βινύλιο μιας που είναι γνωστό και δείχνει την συμπεριφορα της αγοράς που χει γνωση. Το επτάιντσο του god save the queen κοστίζει περι τα 15κ λιρες. Γιατί?? αφου έχει τεράστια ζήτηση παγκοσμίως και υπάρχουν μόνο καμια δεκαρια στην αγορά?? Αμ δε... κόπηκαν 300 κομμάτια τα οποία ταχει ολα ο Ροτεν και πουλάει ενα καθε τοσο που τον πιάνουν λόρδες. Η αγορα το ξέρει αυτό και εχει ήδη προεξοφλήσει την τιμή στα 15κ λες και ειναι διοχευτεμα ολα στην αγορά. Σε διαφορετική περίπτωση θαχε πολλαπλάσια τιμή - αν δλδ δεν το ήξεραν οι συλλέκτες.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #115 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 05:33:11 μμ »

Νομίζω πως με τόσο περιορισμένη ζήτηση που έχουν τα ελληνικά νομίσματα σε σχέση με το παγκόσμιο γιγνεσθαι η αγορά θα τείνει να προεξοφλεί τετοια γενοτόντα πριν ακομα γίνει η αγορά. Αν η αγορά λειτουργεί σωστα και όλοι οι συλλέκτες μάθουμε πως κάποιος έχει μασούρι απο ένα κέρμα η τιμή θα προσαρμοστεί αμέσως πριν προλάβει να πουλήσει έστω και ένα. Εάν η αγορά δεν γνωρίζει πως καποιος έχει μασουρι η τιμή θα διαμορφωθεί στον χρόνο και θα είναι η ίδια με παραπάνω αλλά η μείωση θα ναι πιο αργή.

Θα σας πω ένα παράγειγμα που ξέρω όχι απο τα κέρματα αλλά απο βινύλιο μιας που είναι γνωστό και δείχνει την συμπεριφορα της αγοράς που χει γνωση. Το επτάιντσο του god save the queen κοστίζει περι τα 15κ λιρες. Γιατί?? αφου έχει τεράστια ζήτηση παγκοσμίως και υπάρχουν μόνο καμια δεκαρια στην αγορά?? Αμ δε... κόπηκαν 300 κομμάτια τα οποία ταχει ολα ο Ροτεν και πουλάει ενα καθε τοσο που τον πιάνουν λόρδες. Η αγορα το ξέρει αυτό και εχει ήδη προεξοφλήσει την τιμή στα 15κ λες και ειναι διοχευτεμα ολα στην αγορά. Σε διαφορετική περίπτωση θαχε πολλαπλάσια τιμή - αν δλδ δεν το ήξεραν οι συλλέκτες.

Βασίλη είσαι πολύ σωστός αλλά αυτά γίνονται "εις εξωτερικόν".
Εδώ στο "Ελλάντα" που λέει και ο Ανάργυρος τα πράγματα είναι διαφορετικά και δεν λειτουργεί υγιώς το σύστημα όπως και σε κάθε τομέα άλλωστε.
Σε αυτό που διαφωνώ κάθετα και με τον Ανάργυρο (γιατί στα περισσότερα συμφωνούμε) είναι στο περί βάθους της αγοράς.
Η αγορά Ελληνικού νομίσματος δεν έχει το βάθος του Αμερικάνικου αλλά έχει βάθος και μάλιστα πολύ.
Και εξήγησα σε προηγούμενα post πως έχει κατά τη γνώμη μου η κατάσταση από αυτά που έχω δει στο χώρο μέχρι τώρα.
Για να δώσω και μία ακόμη πληροφορία γιατί η αγορά του Ελληνικού νομίσματος δεν έχει "γνώση" όπως εσύ πολύ σωστά λες για άλλες συλλεκτικές αγορές, ένα από τα πιστοποιημένα 5λεπτα '95 MS66 που ανέφερε ο Αλέξης πιο πάνω επωλήθη πρόσφατα 2000€.
Ποιά είναι λοιπόν η τιμή του από τη στιγμή που δεν γνωρίζουμε αν έχει βγει παρτίδα και αν έχει βγει σε πόσα τεμάχια?
Ο Δημήτρης σίγουρα δεν το πήρε τόσο και εγώ γνωρίζω μία πράξη που έγινε στα 2000€.
Και αν υπάρχει παρτίδα θα βγουν όλα στην αγορά ή θα θαφτούν όπως αυτά του εμπόρου των Αθηνών που ανέφερα προηγουμένως?
Το παιχνίδι έχει πολλούς παραμέτρους και τα λεφτά γι' αυτούς που ασχολούνται επαγγελματικά είναι πολλά, γι' αυτό για εμάς τους συλλέκτες θέλει προσοχή και υπομονή όπως πολύ καλά ανέφερε ο φίλος GK πιο πάνω.
Το σίγουρο πάντως κατ' εμέ είναι ότι το συγκεκριμένο νόμισμα σε MS65-66 δεν πρόκειται να το δούμε κάτω από 300€ με 350€.
Καταγράφηκε
alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 219



Προφίλ
« Απάντηση #116 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 05:55:39 μμ »

H φύση αυτού του συλλεκτικού αντικειμένου (νομίσματος) είναι τέτοια που άν/όταν ανακαλυφθούν πολλά κομάτια μαζί (σακιά, μασούρια) η τιμή του θα πέσει. Όχι μόνο γιατί θα υπάρξει μεγαλύτερη προσφορά, αλλά και επειδή οι συλλέκτες γνωρίζουν πλέον για την ύπαρξη περισσότερων κοματιών πράγμα που τα καθιστά λιγότερο ελκυστικά ακόμα και αν δεν βγουν προς πώληση.

Αυτό είναι ένα ρίσκο που θα το πάρει ο συλλέκτης νομισμάτων ακριβώς επειδή το είδος αυτό δεν διαφοροποιείται (αν βρεθεί σακί με 500 Δήμητρες σε BU είναι όλες ίδιες - άντε λίγες απ'αυτές να πιστοποιηθούν λίγο παραπάνω από τις υπόλοιπες, αλλά όλες θα είνα BU).
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #117 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 05:57:26 μμ »

Εμείς είμαστε μαρίδα κολυμπούμε στην επιφάνεια, τους καρχαρίες στα βαθιά με τις μεγάλες τσέπες ούτε που θα τους μάθουμε ούτε που θα τους ακούσουμε ποτέ και είναι πολλοί

 αυτο ακριβως ειμαστε ειπαρχουν πολλοι και μεγαλοι ΚΑΡΧΑΡΙΕΣ το λεω εκ πειρας
εχει απολητο δικαιο ο pepos
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2012, 06:14:14 μμ από fanis » Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #118 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 06:15:10 μμ »

H φύση αυτού του συλλεκτικού αντικειμένου (νομίσματος) είναι τέτοια που άν/όταν ανακαλυφθούν πολλά κομάτια μαζί (σακιά, μασούρια) η τιμή του θα πέσει. Όχι μόνο γιατί θα υπάρξει μεγαλύτερη προσφορά, αλλά και επειδή οι συλλέκτες γνωρίζουν πλέον για την ύπαρξη περισσότερων κοματιών πράγμα που τα καθιστά λιγότερο ελκυστικά ακόμα και αν δεν βγουν προς πώληση.

Αυτό είναι ένα ρίσκο που θα το πάρει ο συλλέκτης νομισμάτων ακριβώς επειδή το είδος αυτό δεν διαφοροποιείται (αν βρεθεί σακί με 500 Δήμητρες σε BU είναι όλες ίδιες - άντε λίγες απ'αυτές να πιστοποιηθούν λίγο παραπάνω από τις υπόλοιπες, αλλά όλες θα είνα BU).
Αλέξη στο εξωτερικό είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα.
Αν έλθουν στα χέρια ξένου εμπόρου λίρες Λονδίνου 1917 και θέλει να πουλήσει, τουλάχιστον στους καλούς του πελάτες θα το ανακοινώσει, θα πει ποσότητα και θα καθορίσει τιμή πώλησης διότι σκέφτεται πάνω απ' όλα το όνομά του και την αξιοπιστία του.
Δεν θα το βγάλει βέβαια βούκινο, αλλά οι σοβαροί αγοραστές θα έχουν την σωστή πληροφορία.
Εδώ τα πράγματα θάβονται γιατί η νοοτροπία είναι διαφορετική και είμαστε της αρπαχτής.
Θα προσπαθήσει να πάρει το κεφάλαιο που έδωσε και τα υπόλοιπα στο σεντούκι.
Το ρίσκο που λες και βέβαια ισχύει ειδικά στις μικρές αξίες αλλά από 'κει και πέρα ο τρόπος που παίζεται το παιγνίδι διαφέρει πολύ από το εξωτερικό.
Οι απόψεις είναι πάντα προσωπικές.
 
Καταγράφηκε
alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 219



Προφίλ
« Απάντηση #119 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 06:24:43 μμ »

Δεν διαφωνούμε, έτσι είναι όπως τα λες. Αυτό που είχε αναγνωρίσει πριν 30 χρόνια ο Κατσουρός ως πληγή για την συλλογή των νεοελληνικών νομισμάτων και το ονόμασε "ψυθιριστό εμπόριο" δυστυχώς λίγο ως πολύ ισχύει και σήμερα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 12
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences